1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

0 Numara Silis Kumda Bitki?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bu kumlar da bitki yetiştirebilen var mı?. Örnek bitkiler olarak; Saz, Elodea, Gül, Rotala, Zeytin falan.

Akvaryuma zamanla bitki eklemek istiyorum. Fakat 0 numara silis kum kullanıyorum. Duyduğuma ve akvaryumcuların dediğine göre 0 numara kumda bitki yetişmiyor. Kök su alamadığı için bir süre sonra çürümeye başlıyor.

Plan 1: Akvaryumda 12-13kg kum var ve bu akvaryumuma yeterli değil. Yani daha kum almam gerekecek. Daha iri taneli 2-3 numara falan kum alsam ve akvaryumda ki kum ile karıştırsam. Bu taban bitki yetiştirmeye müsait hale gelir mi?

Plan 2:Elimde 1 çuval lav kırığı kum var. Camdan bunun gibi bir şey yapıp. Akvaryumun tabanına koysak ve içine de lav kırığını ve gübreyi eklesek. Bitkileri de bunun içine dikip akvaryuma yerleştirsem. Camın etrafını da akvaryumda ki kumla ya da alacak olduğum 2-3 numara silis kum ile kapatsak nasıl olur?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bana da 0 numara kumda kökü dışarıda olan türler hariç bitkiler ya keyifli olmaz veya sağlıklı olmaz gibi geliyor.

Sky2007 bunu beğendi.
  3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Diğer yöntemler ile elverişli hale gelebilir mi?

Uygulayan arkadaşlar var mı?

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Öncelikle sıfır numara kumda bitki olmaz, onu belirteyim. Nerdeyse toz gibi olan 0 numara zamanla iyice basılıp taşlaşıyor. Bitki köklerinin gelişip büyümesi için kumun içinde hava ve su dolaşımı olması gerekir. 0 numara bunu imkansız kılıyor.(Sıfır numara aslında görüntü itibariyle en doğal kumdur. Biyotop akvaryumları ve ciklet akvaryumları için son derece uygun. Fakat Temel hocamın dediği gibi yalnızca köksüz bitkiler için elverişli.)

Diğer planlara gelince. 2 side iş görür. Şahsi tavsiyem, en alta lav kırığını serin, üstüne bir file, onun üzerinde de akvaryumda mevcut olan kum. 10 numara taban. :)

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    O çok zahmetli olur. Çünkü akvaryum dolu ve içindeki kumu toplamak sıkıntılı olur.
    O zaman 2-3 numara silis kum bulup. Akvaryumda ki ile karıştırmak daha kolay olacak.

Sayfayı Paylaş