1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1 Ayda 67 Tane Ciklet Balığım Öldü

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Muhammet özen tarafından 31 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammet özen

Muhammet özen

Yer:
    KONYA
    İsim:
    MUHAMMET ÖZEN
    Akvaryumla tanışalı 2 ay oldu. İçinde balıkları ile birlikte 300 litrelik bi akvaryum aldım. Dış filtre yok. 2 tane iç filtre ve 1 hava taşı var. İçinde damızlık olarak 2E sarı prenses, 1D 15 yavru var. 3D beyaz presns 1E vardı öldü şuan erkek yok. 2D ıceman 1E ıceman. balıklarım bunlar. Bilmeyerek içlerine 2 zebra attım anlaşamadılar o zaman 2 balığım öldü. yaklaşık 2 hafta içinde uzaklaştırdım, onların yerine 2 japon verdi arkadaş ve japon balıklarından sonra 4 balık daha öldü. hemen japonları da uzaklaştırdım. Balıkların ölümü balıklar 1 tanesi ters bir şekilde sürekli kendi etrafında dönmeye başlayarak öldü. diğerlerinde gözlemlediğim filtrelerin oraya gelip dik bir şekilde hareketsiz durup yem yemiyor sonra akvaryumun köşesine geçip yan yatıp ölüyor. Akvaryumu alalı yaklaşık 2-2.5 ay oldu hiç dip temizleme yapmadım çünkü bilmiyordum.

Suyunu haftada bir 20 litre su değişimi şeklinde yapıyorum. ve filtreleri haftada 1 sıcak su ile yıkayıp tuz ilave ediyorum. öyle önerdikleri için. Ayrıca içine oodinium mantar ilacı ve her su değişiminde metilen mavisi döküyorum 1 kapak . İlave ettim ama yinede ölümlerin önüne geçemedim. Bugün bir balığım da daha aynı hadiseler başladı. Acil bir öneriler söyleyin ne yapmam lazım ? Akvaryumun boyutu ve balıkların boyu sıklığı. resimlerde ki gibi.

2013-08-01-464.jpg

2013-08-01-465.jpg [/COLOR]

2013-08-01-471.jpg [

veysel bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Muhammet öncelikle ve hoş geldin foruma.

Akvaryum adına tüm yaptıkların, tüm iyi olacak diye kullandığın ilaçlar, sıvılar, tüm bakım periyotun başından sonuna hatalı. Öncelikle akvaryuma bakış açını değiştirmemiz ve sana daha iyi olacağı söylenen tüm uygulamaları kenara koyarak kendi akvaryumuna hakim olmayı kavramak durumundasın.

Dış filtre içinde hangi malzemeler var?

Tüm ilaç, tuz ve diğerlerinin kullanımına derhal son vermelisin.

Bu gibi hatalı işlere yaptığın ve yapacak olduğun gereksiz harcamaları yeni 3,5 mm kalınlığında 10 kg mercan kırığı kuma ve Tetra Aqua safe su düzenleyiciye bir seferlik vermen yerinde olur.

Sadece yavruları bırakarak büyük sarı prenses balıklarını akvaryumcuya geri veya başka bir hobici arkadaşına vermelisin.

Kalan yavru ve beyaz prenses balıklarını bir kovaya alarak hava motoru ile oksijen vermiş vaziyette 2 saat bekletirken, akvaryuma % 80 su değişimi yapıp 'içinde balık olamayan' akvaryuma tetra aqu safe litreye göre eklemelisin. Hava motoru balıkların geçici beklediği kovada olacak ama varsa ona yedek bağla veya akvaryumdaki iç filtreler mutlaka bolca oksijen versin.

Değiştirecek olduğun suyu akvaryumdan yani eski suyu alırken eski kumu da alıp yeni mercan kırığını güzelce yıkayıp tabana sermeli ve temiz yeni suyu doldurup tüm filtreleri çalıştırmalısın.

3 Saat sonra akvaryuma kovadaki balıkları alıştırarak yani akvaryumdaki sudan kovaya biraz su ekleyip 15,20 dakika bekleyip salabilirsin.

Bu işlemler köklü işlemler, belki yavrulardan bir, iki kaybın olabilir ama köklü işlem olduğu için doğaldır ancak su oturdukça artık kaybın kalmayacak ve kolay kolay olmayacaktır.

Ankaraguclu ve Muhammet özen bunu beğendi.
  3. Muhammet özen

Muhammet özen

Yer:
    KONYA
    İsim:
    MUHAMMET ÖZEN
    Teşekkür ederim hoşbuldum, ki geç kalmışım buraya gelmekte iyi ki gelmişim.
    Önerileriniz için çok teşekkür ederim. harfiyen uygulayacağım sürekli uğraşıp üzülmektense köklü bir değişim şart. Akvaryumum da dış filitre yok. onun için bilmiyorum dış filitrelerde ne tür bir malzeme var ?

Bir sorumda şu olacak ;
    Büyük sarı prensesleri neden geri vereyim bir sıkıntı mı oluşturur küçüklere zarar mı verir ? büyük olarak sadece 1 erkek kaldı bir de damızlık altı erkek kaldı, başka büyük prenses kalmadı.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben de bir kaç ilave yapayım. Sarı prensler kayalık saklanma yerlerini severler. Bu şekil bir kaya dizaynı yapsan güzel olur. Akvaryum içinde hoş duran suni malzemeler yerine bu şekil kaya dizaynı daha güzel görüntü oluşturur. Birde ciklet balıkları bol oksijen isterler. Hava girişi iyi olsun tankta.

Ankaraguclu ve Muhammet özen bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    10 adet küçük sarı prenses varken büyük 2 erkek anlamsız olacaktır. Dişi ise yavrular ile orantılı üreme dengesinde olmaz. Eğer yavrulara en iyi şekilde bakar ve büyüdüklerinde dişi erkek oranını dengelersen çok daha iyi olur. Unutma yavrulara baskınlık kurma şansı büyükler yüzünden kalmaz ve boş yere 'fırsat eşitliğini' ortadan kaldırmış olursun.

6. Muhammet özen

Muhammet özen

Yer:
    KONYA
    İsim:
    MUHAMMET ÖZEN
    İlaveniz için teşekkür ederim Veysel bey. Sürekli balıklar ölünce hiç bişey yapasım dahi gelmiyordu. Moralim bozuluyordu. Aksesuarlar aldığım gibi öylece duruyordu ilave hiç birşey yapmadı. Sorun çözülür çözülmez yapacağım diğer iş sizin önerinizi yapmak olacak.

veysel bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Öncelikle hoş geldin. Bende Konya'da yaşıyorum. Yardıma ihtiyacın olursa çekinmeden sorabilirsin akvaryumcularla alakalı. Söylenmesi gerekenler söylenmiş. Ben sadece Temel Abimin listesine ek yapıyorum.

1- Aqua Safe
    2- Sera Nitrivec

Hatta çok abartıyorum. Sen balıkları komple elden çıkar güzel bir akvaryum kurulumu yap sakin sakin. Akvaryumu iyi bir dezenfekte et diyorum. O sırada okunması gereken makaleleri akvaryum kurulumlarını okursun.

Ankaraguclu, Muhammet özen ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Muhammet özen

Muhammet özen

Yer:
    KONYA
    İsim:
    MUHAMMET ÖZEN
    Şimdi gayet anladım çok teşekkür ederim herşey için. Peki iç filitre temizliğini hangi sıklıkla ve nasıl yapmalıyım? su değişimi yapıldıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.

Hoş buldum. Özellikle Konya gibi yerde o kadar çok yardıma ihtiyacım var ki. Temel Abi yardımcı olmasa Akvaryumcuların eline kalsam hala yanlış yöntemlerle balıkların ölmesini bekleyecektim. Yarın sakin sakin yavaş yavaş acele etmeden dediklerinizi uygulayacağım.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Çok iyi niyetli akvaryumcular var ama malesef bazı bilgiler yetersiz kalıyor. Nil Akvaryum'u öneririm. Teleskop Akvaryumda iyidir. Safaride fazla çeşit yok. Hepsini gezip sormakta yarar var en önemlisi interneti elinizin altından düşürmeyin çok ucuza gelebiliyor.

Muhammet özen ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş