1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1 Isıtıcı İle 2 Akvaryumu Isıtmak

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde fth-94 tarafından 6 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merhaba aklıma böyle birşey geldi. 2 akvaryumu 1 ısıtıcı ile ısıtımak sanırım bu yolla olur.

2 filtrenin ucuna hortum takıyoruz.
    1. akvaryumdaki filtreye taktığımız hortumun diğer ucunu 2. akvaryumu bırakıyoruz.
    2. akvaryumdaki filtreye taktığımız hortumuda 1. akvaryuma bırakıyoruz.

Isıtıcıyı herhangi bir akvaryuma koyuyoruz. Fakat filtrelere yakın olması gerek. Isıtıcınında 300w civarında oloması gerek diye düşünüyorum.

sizce bu sistem çalışırmı ? Çalışırsa ne kadar sağlıklı olur ? Birnevi devir daim yapıyor olucağız.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih beyin fırtanaları çok güzeldir ve bazen gerçekten ortaya çok zekice fikirler çıkarır. Bu açıdan seni çok beğeniyorum ama bu beyin fırtanası bu seferlik benim düşünceme göre aşağıdaki gibi şimdilik rafa kalkar. Tabi sen bunun üzerine iyi bir fikir ve çözüm çıkarırsan o ayrı ? Yeni fikir ve projelerinle seni bekliyor olacağız. burda:gif

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Temel abi seninle aynı fikirdeyim vede o hortumlar filtreye takılıcak vede akvaryuma hava vermicek.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Anladım Temel abi dediğinde haklısın :) Bunu düşenememiştim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok cabuk pes ettin Fatih. Bu kadar çabuk beklemiyordum. :uyari: Projenin arkasını bırakmaman gerekiyordu. dil: Çözüm yollarını yazışmadan rafa kaldırmak yok burda. Çünkü projen genel olarak kullanılmakta olan bir sistemdir zaten.

Tek fark ne biliyormusun ? Basit bir işlem farkı. :)

İki akvaryum birbirine overflow ile bağlanabilir. Bir tek motor diğer akvaryuma suyu basar ve diğer akvaryumda yükselen su overflow sayesinde akvaryuma tekrar gelir. Isıtı bir tanesine koyulursa su tek ısıtıcı ile ısınır.

Su ısındı peki başka ne oldu ? Üstelik 2 iç filtre veya motor yerine tek ekipman yetti. :) Bitti mi hayır ?

Senin projeyi ters çevirebiliriz. Yine tek motor ve yine tek ısıtıcı. ;) Bu sistemde üstteki gibi yan yana olanın tersi üst üste. Seç bakalım birini. :)

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Fatih fikirlerini ben de beğeniyorum. Söyemiştim zaten azimli bir çocuksun diye. Böyle gidersen genç yaşında uzman akvarist olur çıkarsın :D

Ancak Temel hocamın da sana klavuzluk ettiğini inkar edemeyiz. Resim ve bilgilerle tamamlıyor konuyu. En çok da bu huyunu seviyorum abi. Benim gibi tembel değilsin. :D

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi pes etmedim. Fakat sizleri fazla meşgul ettiğimi düşündüm. Yoksa pes etmem ;) Taki sonucu varana kadar :)

Abi 1. resimdeki şey ne tam olarak anlıyamadım filtreden gelen borumu ? Çözemedim huh:

2. resimdeki bir şeyide çözemedim. Resimde işaretledim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Birinci fotoğraftaki bir overflowdur. Overflow akvaryumları delmeden içindeki suyu aşağıdaki sumpa veya yukarda gördüğün gibi yandaki akvaryuma geçirmeye yarar.

Şimdi overflow yapımlarını taşıtma bana sen genel Dıy bölümüne bakarsın. Çeşitli modellerin yapımları mevcut.

İkinci çizimden anlamadığını nereye çizdin onu da ben anlamadım. haha:

9. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Bunu nasıl yaparsın biliyormusun. Ben 2 farklı yavru balıkları beslerken atıyorum 50cm akvaryumun içinde 30cm akvaryumu koyuyorum. Tek ısıtıcı ile işi çözüyorduk. Her iki akvaryumda birer havataşı tamamdır.

Olmayacak şeyleri düşünme bence en kötü benim dediğim gibi yaparsın , ayrıca ısıtıcı o kadar pahalı birşey değil. 2.el ısıtıcılara bak 10-15 lira. Abinden ya da babandan o kadar kredin vardır. İkinci akvaryuma izin verdiğine göre ailen demekki sevmişler akvaryum olayını birde böyle düşün.

10. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Can Bey, 10-15 TL diyoruzda bu 10-15 TL'nin sonu gelmiyorki. :) Ömür boyu öde öde bitmiyor elektrik faturasında. :) Onun dışında yukarıdaki sistemi yıllardır kullanıyorum. Altlı üstlü akvaryumun üst taraftakinin sol veya sağ üst arka kısmına 4 cm çapında bir delik, aşağıya sağlam bir pvc borusu, aşağıdakinin diğer ucunada sağlam bir iç filtre takınca güzel oluyor. Bu çalışmanın daha gelişmiş, üst sump durumuna gelmiş halini DIY bölümünde paylaşmıştım.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Sezgin abime katılıyorum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Doğru söze ne denir bilemiyorum. Eğer fazla akvaryum varsa tercih edilebilir. Tabi benim cizidiğim ve verdiğim örneği kullanıyorsun sanırım Sezgin ?

Fatih o şekil üst akvaryumdan alt akvaryuma bağlanmış pimaş boruyu temsil ediyor. Kısaca o borudan su alt akvaryuma iniyor.

13. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Aynen hocam.

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Anladım Temel abi. Yandan deliceğiz ama onu demi ? Çünkü alttan olursa sorun olur. Ayrıca deliğe takılan borunun ucunada balıkların diğer akvaryuma geçmemeleri için file ile kapatmalıyız.

15. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

O iki akvaryum arasında buharlaşma olayı ne olacak peki ? Isı kaybı arttıkça elektrik faturası ne alemde olacak?

Ayrıca Temel Abi, sen demiyormuydun ısıtıcı çok önemlidir, bu konuda taviz verilmemesi gerekir diye :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet değişen birşey yok Can ısıtıcı çok önemlidir. Anlamadım ısıtıcı mı iptal edildi. :F Isıtıcı yine var senin dediğin sözüm kaliteli olması içindi ve geçerli. Buradaki konu ısıtıcı iptali değil Can, tek ısıtıcı ile iki akvaryumu ısıtma durumu. Anlayamadım ne demek istediğini tam olarak ?

Tek ısıtıcı kullanılır ve gerekirse wat gücü artırılabilir bir miktar. Fakat ısıtıcının kaliteli olması önerisiyle bağı kuramadım Can. .8.

17. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Bu ısıtıcı her şekilde önemli değil midir? Watt yükseltilmesi diyorsunda bu yeni bir ısıtıcı alımı demek Fatih için. Yani bir masraf....

2 akvaryum arasında pvclerden ya da başka şey vasıtasıyla su gelirken her 2 akvaryumdada belli miktarda üst kısım açık olacak.Eee ne kadar çok buharlaşma o kadar çok ısının devreye girmesi demek değil mi ?

Ayrıca 2.akvaryumu kurmak istiyorsa zaten gülü seven dikenine katlanır atasözünü hatırlaması gerekmiyor mu ? Hem madem maliyet düşünceniz var.O zaman tek akvaryum yapsın. O 1cm yavrular büyüyene kadar en az 4 ay gerek... Eee bu zaman dilimindeki iç filtre vs maliyetini düşünelim :) Biraz olaylara gerçekçi bakalım

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olaylara gerçekçi bakalım sana katılıyorum mesela; Sen benim ısıtıcı kalitesinden ödün verilmemesi gerektiğini yazdığımı hatırlattın ama burada konu kalite değil tek ısıtıcı ile 2 akvaryumu ısıtmaktır. Dolayısıyla 2 akvaryumu ısıtacak ısıtıcının kalitesiz olması gerekmiyor sanırım. Bu noktada seni anlamakta zorlanıyorum. :bilmem:

Buharlaşmaya gelirsek; Ayrı ayrı ısıtcıya bağlanmış iki akvaryumda gerçekleşen buharlaşma toplamı tek ısıtıcıya bağlı iki akvaryumlardaki buharlaşma oranından nasıl daha az olabilir ? em32.gif

Tasarrufa gelirsek; Unutulmamalı ki elektirikler gittiğinde ilk endişe edilecek konu oksijen sıkıntısıdır. Isı endişe edilecek son konulardandır. Çünkü ısı kaybı akvaryumlarda çok hızlı gerçekleşmez. Dolayısı ile 150 wat iki ısıtıcı kulanmak yerine tek ısıtıcı kullanmak arasında büyük fark vardır. Sadece ve sadece ilk ısıyı istenen seviyeye getirirken ısıtıcı iki akvaryumluk çalışır ama sonrasında tek akvaryumun yakacağından çok çok az fazla yakar belki.

Tabi değip değmeyeceği konusu çok ayrı bir konu ama gerçekçi bakacasak ve konu üzerine yazışacaksak durum budur.

19. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Fatih , zaten maddi olanaklarını ilk yaptığı akvaryuma harcadığını belirtmiş. Ama bir hevesle 2. bir akvaryum yapma sevdası var... Cam, iç filtre vsye zaten belli bir bedel ödeyecek.Ee o kadar para vermişken forumlarda 100 watt ısıtıcılar 10-15tl arasında satılırken nedir bu macera sevdası...

O iki akvaryuma 100 watt ısıtıcının yetmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Suyu geç ısıtacak ve bu da balıklarda sorun yaratacak... Ee watt yükseltmesi nasıl olacak ? Yeni bir ısıtıcı alarak olmayacak mı bu da yeni bir harcama demek değil mi? Örneğin 100 watt ısıtıcı 2 saatte ısıtırken 200 watt ısıtıcı bir saatte ısıtıcak.Harcanan elektirik sarfiyatı aynı olurken ısıtma zamanı farklı olacağından bu da balıklara yansıyacak.

Burda işin doğrusu yeni bir ısıtıcı temin etmektir ya da hiç bu şekil maceralara girmeden yavru balıkları yuvalığa alıp tek ısıtıcıyı yapacağı büyük akvaryumda kullanmasıdır.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

iç filtrede 1 adet dikkat edersen Can abi :) Sadece cama para vermiş olucağım. Onuda bedavaya getirmeye çalışıyorum :) :D

Sayfayı Paylaş