1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1-Power Led 2-Şerit Led 3-Florasan

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Gurdjan tarafından 17 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Gurdjan

Gurdjan

İsim:
    Gürcan Baskın
    Merhaba arkadaşlar;

Bir konuda tavsiyenize ihtiyacım olacak. Akvaryuma aydınlatma sistemi kuracağım ama aşağıdakiler arasında karar veremedim:

1-Power Led
    2-Şerit Led
    3-Florasan

Bana soracak olursanız Power Led derim ama sizin de fikrinizi almak istedim.

Not: Akvaryum 100 boy 50 yükseklik. Bol miktarda bitki beslemeyi düşünüyorum.

2. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Power led dediğiniz silikonlu şerit letmi yoksa mercekli kelvin değeri olan led mi?

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Power led herzaman en iyisi ama tabi fiyatları çok yüksek.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Power Led seçimi sanırım ilerleyen dönemde genelin de seçimi olacak.

5. Gurdjan

Gurdjan

İsim:
    Gürcan Baskın
    Silikonlu şerit led zaten şerit led kısmına giriyor dostum. Power ledler ayrı tek tek satılıyor 1,3,5 wattlıkları var bildiğim kadarıyla

6. Gurdjan

Gurdjan

İsim:
    Gürcan Baskın
    Biraz araştırma yaptım konu hakkında. 200 wattlık bir florasanlı aydınlatma sisteminin yapabildiğini 3 metre(1metre beyaz+1 metre kırmızı+1 metre mavi) silikonlu şerit led ve 30 adet 1 wattlık power ledli bir aydınlatma sistemi yapabilir, hatta daha da iyisini yapabilir kanısındayım.

Maliyete gelince; 3 metre şerit ledde eğer metre başına 60 led varsa 8 watt toplamda 24 watt, 30 led varsa 4 watt toplamda 12 watt enerji harcanıyor. Power ledler 30 watt. Taş çatlasın 50 wattlık bir enerji tüketimi ortaya çıkıyor. Florasanda durum 200 watt ! Üstelik ledlerin ömürleri florasanlara göre oldukça uzun. Ledlerin iyileri en az 5 sene kullanılabilir. 10 sene %100 verim, +2 sene %70 verim garantisi veren firmalar bile var.

Florasanların fiyatlarını hiç araştırmadım bile:) Power ledler piyasada wattlarına göre değişik fiyatlarda satılıyor. 1 wattlık power ledler kalitesine göre 1-3 TL. arasında değişiyor.

Hadi diyelim ki LED sistemin maliyeti 100 TL. yi buluyor... Enerji tüketimi ve kullanım süresini hesaba katınca led sistem florasan sisteme ---> 5 <--- çekiyor.

Dibe ışık gitmez diye kendinizi kandırmayın. Florasanlı sistem kurdum, ledliye geçmeye üşeniyorum derseniz daha doğru olur:)

YIKIKTEMO ve grafikdelisi bunu beğendi.
  7. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan
    Cevap: 1-Power Led 2-Şerit Led 3-Florasan

Power ledleri normal ledler gibi direk güç kaynağına bağlanıp kullanılamıyormuş. Bunu da yeni öğrendim.Özellikleri gereği ısındıkca daha fazla akım çeker ve akım sürekli artış gösterince bir süre sonra led aşırı akım çekmesinden dolayı tahrip oluyormuş.Bu yüzden power ledleri powerled sürücüsü ile birlikte kullanmak gerekiyormuş.Bu cihaz ledin çektiği akım artmaya başlayınca akımı sınırlandırıyormuş.Ben de hemen hemen power led alıp normal led gibi kullanacaktım iyi ki öğrendim.Sizlerle paylaşayım dedim.

METİN SUVAR, YIKIKTEMO ve grafikdelisi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş