1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1 tonluk akvaryumu denize cevirme...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde TigeR tarafından 9 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba arkadaslar sizlerden bi kac yardim talep edicem.
    Akvaryum ölculeri
    260x70x65
    Bu akvaryum tv unitesi seklinde yaptitildi vemalesef alt sump yapilamiyor. Bu yüzden akvaryumun ic yan tarafina 50x70 lik bir bolmeyle sump yapicam.
    Kullandigim kafa motoru jebao dct 4000
    Almayi dusundugum ps reefroyal dc 250
    Arkadaslar yan sumpta su seviyesini nasil ayarlayabilirim oncelikle bu konuda yardim isticem sizden.
    Su an icin elimde 50 kg kalsiyum karbonatli kum var 25 kg daha ilave edicem
    Tuz olarak red sea coral pro dusunuyorum
    Armatur ileride degisebilir su anlik eski armaturle devam.edicem
    Samsung 5630 ledbar soguk beyaz 4metre var icinde brlki icine 20 adet royalblue power led ilave edebilirim.
    Kaya biyerden 100 kg kadar gelicek.
    Bu arada tank marine bi tank olacak ilerde belki soft mercan girebilirim.
    Dedigim gibi öncelikli yardim istedigim konu sump...
    Nasil bi bolme olmali su seviyesini 20 cm de nasil sabitleyebilirim.
    Benim dusuncem on camin ust tarafinda 10x5 cmlik izgaradan su girisi ve bolme su buradan girip alttaraftan sasirtmaya gecip buradan ps alanina akacak ps den sonra 19 cmlik sasirtma koymayi dusunuyorum su bu sasirtmanin ustunden tasarak kafa mitoruna gececek bu sekilde hic bi sekilde ps susuz kalmayacak sizce bu yontem uyarmi su seviyesi sabit kalabilirmi.
    Herkese cok tesekkur ederim...

Ekli Dosyalar:

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sump bölmesi su kaçırmaz ise şaşırtmalar ile su seviyesi sabitlenir. Ark sump yan sumplar gibi bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum. Ancak bu şekilde üsgü kapalı bir akvaryumda gaz alış verişi olmaması büyük sıkıntı yaratır. Isıyı kontrol altında tutmak gerekir.
    Tuzlu su tatlı su gibi olmayacağından mobilya ve yakındaki cihazlar üst kapalı olmasına rağmen cok etkilenir. Ps havasını mutlaka hortumu uzatılarak dolap dışından almalı. Daha bir çok küçük detay yazılabilir.

ANIL/ÇANAKKALE bunu beğendi.
  3. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Öncelikle tesekkur ederim. Ps hava hortumunu ilk defa duydum ama disariya alabilirim herhangi bi sikintim yok o konud gaz alisvwrisine gelirsek zaten tankin ustunde buhar camlarida olsa hava akimi mutlaka olacaktir. Sonucta bu tankta tatli suda olsa balik beslendi ve bi sekilde oksijen iceriye girdi yoksa baliklar yasayamazdi tabi denizde daha fazla olmasi gerekiyor derseniz anlarim. Bu aadadiger detaylarida yazarsaniz sevinirim....

veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şöyle söyleyeyim, tatlısu da bildiklerinizin hepsini unutun.

Deniz akvaryumunda gaz alış verişi çok önemlidir üstleri kesinlikle kapalı olmaz.

Benim için hiç bir tankın üstü kapalı olmamalı gerçi.

Kapalı deniz akvaryumunda mercan beslemeyecek olsanız bile ísı, kısıtlı aydınlatma, sizin seçtiğiniz gibi kötü kum seçimi (benim fikrim), eriyen kumları sevmem.
    Canlılar ile gelen organik atıkların eklenmesiyle vs vs ile tetiklenen bir cok negatif durum ortaya çıkacak.
    Mesela kötü yosun ve alglerle kaplanmış kayalar akvaryum camları vs.

Demek istediğim olmaz değil ancak çok sınırlarda gezen bir tankınız olacak.
    Sump bölmesinin üstü açık kalsın desem bu sefer elektronik cihazlar çok yakın.

Uğraştırır, olursa güzel bir görsel olur.

TigeR bunu beğendi.
  5. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Elbetteki hava sirkulasyonu acisindan keske tum tanklarin ustlerini acik birakabilsek:) akvaryum amerikan cikletleri icin tasarlanmisti ve gecen hafta bozdum temizledim tatli suyla ilgili kavramlarin burada gecmediginin farkindayim bayadir forumlari takip ediyorum. Sump bolmesinin ustunde bir miktar aciklik birakabilirim cihazlar komple sol tarafta sump sag tarafta sumpin ustunde ayri bi kapak var ve tankin arka mobilyasinda 10cm capinda 3 adet delik var. Bircok kisinin bu kumu kullandigini okudugumdan bu kumu tercih ettim. Aragonit cok pahali mercaninda renginin bej olmasindan dolayi boyle bi tercih yaptim kumun erimesi cok muhim degil ekleme yapabilirim.
    Su seviyesi 55 cmlerde olacak 100 kg kaya tanka girecek 2800 hava emisli ps kullanicam belki sumpta akintisiz bolme yapip icini elimde bulunan 8 litre siporaxla doldurabilirim yani biolojik olarak saglam bi tank yapmayi planliyorum yazin sicaklik icin sump bolmesini acik tutabiliyorum tank sicakligi 30 derceyi goruyor ancak yumusak mercanlar ve baliklar icin sikinti olmaycagini soylemislerdi oyle cok fazla mercan ve canli yuku bulunmayacak bir tank olacak aslina bakarsaniz bu tank olmaz diyen bir cok kisi oldu ama Trabzonlu oldugumdanmi nedir bilinmez cok inat birisiyim:) ve bu tanki bi sekilde kurucam:) yanlis anlamayin size karsi yazilan bir yazi degil bu herzaman olumsuzlari soylemek iyidirki karsima cikacak sorunlari bileyim. Gerci bu tanka amerikan beslerkende bi cok kisi karsi cikmisti yere yakin cok kapali yan sump olmaz kurtarmaz diye ama cok guzel bi sekilde devam.ettirmeyi basarmistim insallah bu seferde istedigim gibi yapabilirim.
    Bu arada sasirtmalarla su seviyesini ayarlayabilirsin dediniz sizden ricam nasil bi sump yapmaliyim sasirtma yukseklikleri ne olmali suyun ilk dokuldugu bolme ayri bolme olmalimi yoksa direk psyemi su dokulmeli gibi kafami kurcalayan konular var...

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su direkt ps e de dökülebilir, ps orta kısımda bırakılarak ilk göz mekanik filtrasyon gözü olarak da kullanılabilir.

Şaşırtma gözleri alacağınız ps in çalışma seviyesine göre belirlenir. Genelde 24-25 cm civarında çalışır ps ler.

Olmaz diye bir şey yok, olur. Sadece deniz de azami dikkat gerekir.
    Kum içinde kararıyor ve çok kötü bir görüntüsü oluyor ilerleyen zamanlarda.

Mercan kumlarının kaliteli olanları var, su icinde aydınlatma altında beyaz gibi görünür. Ben şu an kullanıyorum bu tip bir mercan kumu gayet memnunum.
    Özgül ağırlığı fazla olduğu için diğer kumlar gibi de tozuma yapmaz hemen dibe çöker havalansa bile.

Protein skimmer seçimi en efektif iş yapan bir skimmer olarak seçilmeli.

Akvaryum var aydınlatma marin tank olacağı için maliyet getirmiyor.
    Kafa motoru var. Maliyeti skimmere ayırın ileride sıkıntıları bertaraf etsin.

kosonof bunu beğendi.
  7. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Ps ye 2000 liralik bi butce ayirdim yetersizmi sozce ps degerleri cok yuksek tabi cin mali olusundan biraz dusuk dusunebiliriz.
    2800 hava emis
    2000 3000litre kapasite
    Jebao dct 6000 pompa
    Ithalatci firmaylada gorustum turkiyedeki canli kayalari yasal olarak cikartan kisiylede gorustum ikiside urunu onerdi eski kasalarinin hava ayarlari sikintiliymis ama bu kasalar cok basariliymis deneyip gorucez artik.
    Kumda bende cok muallakta kaldim deniz akvaryumlarinda beyaz rengi begendigim icin bunu sectim. Malum tuzlu suda hersey para keske imkanlar ust seviyede olsada herseyin en kalitelisini kullanabilsek. Onumde bir suru sikinti var mesela sumpi yapmadan once kayalari akvaryuma sokmaliyim on taraflardan sigmayabilir. Sonra sump yapilacak sonra kum su ve tuz yani islemler biraz ters ilerlicek bende bakalkm hyirlisi çıktık bir yola. Ama kendime güveniyorum bir sekilde bu isin altindan kalkicam.

veysel bunu beğendi.
  8. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Sumptan su direk psye gecerse 55 cmden direk 20 cm seviyesine dokulurse baya bi ses yapacaktir. Ben su sekilde dusundum 10x5 lik alandan su girisi olacak bu alani camla bolucem su buradan alttarafa sasirtmaya gecicek sasirtmadan sonra ps alani olacak ps alanindan sonra cam bolme koyucam bu cam bolmeden su tasip kafa motoruna gececek. Ps 20 cm su seviyesi istiyormus bu cam bolmeyi 18 cm yapmayi planliyorum 2 cm su gecisi icin pay vericem herhangi bi akinti durmasina karsi ps su seviyesi minumum 18 cmde kalicak ve susus kalmamis olacak insallah becerebilirim

veysel bunu beğendi.
  9. Aslan06

Aslan06

Yer:
    .
    Merhaba mevcut akvaryum aslinda gorsel anlamda gayet guzel, ancak olumsuz iki durum var sizin deniz akvaryumu muhendisligi konusunda tecrubesiz olmaniz ve akvaryum hacminin ilk baslangic olarak buyuk olmasi, size destek olmak adina akvwryumla ilgili tum boyut bilgilerini detayli yazarsaniz ve yine detayli akvaryum resimlerini paylasirsaniz onerilerimiz olabilir...

TigeR bunu beğendi.
  10. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba öncelikle tesekkur ederrim zaten bilgili arkadaslarimdan yardim aliyorum. Dun aksam sumpi yapistirdim su girisine yosun duvari yapicam 22 litrelik tatli su haznesi yaptim.
    75 kilo kum var 100 kilo kaya var
    Ps olarak reefroyal dc 250 siparisi verdim 2800 hava emis
    2bin 3bin litre kapasitesi var
    Tuz refraktometre su tamamlama bakteri kulturu siparisi verildi
    Armatur modifiye edilicek samsung barledlerin arasina 74 wattlik powerled dosenicek royal blue ve uv olarak
    Su an icin tek eksigim ps geciktirici priz kaldi:)
    5 gun sumpin kurumasini beklicem sonrasinda kurulumu yapicam insallah...
    Tanktan ufak bi resim atayim resimde 50 kilo kaya var 50 kilo daha geliyor. 20170420_201619.jpg 20170420_201619.jpg 20170420_190331.jpg

nihatyenihançer, ertnylmz, veysel ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  11. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Akvaryum ölculeri 260x70x65
    Ustten 10 cm bosluk biraktim yani su seviyesi 55 gibi
    Yan sump 50 cm
    Akvaryum gorunen kisim 210 cm gibi
    Kumunu kayayi cikartirsak ortalama 800 litre alir diye tahmin ediyorum.
    Evet litraj biraz buyuk ancak tatli su olsun tuzlu su olsun ne kadar buyuk litrede kurulursa okadar basarili oluyor su degerleriniz surekli bozulmuyor ve saglikli bir sekilde tanki yurutebiliyorsunuz.
    Zaten sps lps mercan dusunmuyorum belki ilerleyen zamanlarda birkac zoa ve soft mercan gibi seyler olabilir oda belki:)

12. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Merhaba öncelikle hayırlı olsun, güzel bir proje. Eğer tutarsa efsane olur ve bir çok esnafa da yeni bir ufuk olur,tutarsa diyorum çünkü üstü kapalı gaz alış verisi, tuzlu su yaptığı basınç farkı tatlı suya göre bu akvaryumda hemen hemen 2 kat su kacirma hatta sumpun su kacirmasi bu hobinin korkulu rüyası.
    Belli başlı sıkıntılar Allah'ın izniyle atlatılırsa ef-sa-ne olacak.
    Son olarak sakin ben mercan düşünmüyorum demeyin herkes bu hobiye böyle başlar:D marine kurarsin her geçen gün seytan dürter gel bir çılgınlık? triggerlerin içine 3-4 lps atalım ne olacak ki:cool:
    Sonuç triggerler ve diğer marine canlıları yolcudur onlar icin bu hikaye artık bitmiştir, yerlerine konulan canlılar genellikle acro kolonileri uzun tüylü millieoporalar ve bazı özel lps türleri olur. Tabi bunlar olurken ekipmanlara da göz atılır esnaf yeni gen4 pro geldi abi bu Işık'ta mercanlar cildirir katkısı reaktörü iviri ziviri bu is böyle devam eder. Sonuç olarak insan doyumsuzdur,yamyam edasiyla esnaf dukkanina gider ve okyanuslardaki her bir mercanı akvaryuma sığdırmaya çalışır. Ve o ebatlardaki akvaryumu doldurmak hobiciyi ciddi anlamda yıpratır , tabi yengeleride...:sopa:

YMR_AY ve TigeR bunu beğendi.
  13. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Hanım şu anda zaten cildirmis vaziyette:)
    Sumpi bu ikinci yapistirisim ilkinde tek yapmaya calistim acemice oldu ve alttan su kacirdi dun bi arkadasimdan yardim istedim tum camlari sokup temizleyip tekrar yapistirdik 2 tup slikon harcadim insallah bu sefer su kacirmicaktir:)
    Aslina bakarsaniz evet mercanlar insani buyuluyor ancak sert mercanlari oldum olasi begenmedim sps ve soft mercanlara hayranligim var ancak dediginiz gibi tank cok buyuk ve mercanin altindan kalkamayabilirim agir bi maddi yuk olacaktir kafama estikce az az belki ilerde ekleme yapabilirim. Zaten sump yanda oldugu icin cok fazla bi alanim yok yani istesemde oyle reaktor falan kullanamam bu yuzden mercan girisim kisitli olacaktir balkk olarak tang ve angel turleri cok hosuma gidiyor tabi buda ileride arastirip karar vwrecegim bir konu.
    Bu tanki gostwrdigim bi cok kisi olmaz dedi hic ugrasma dedi ama trabzonlu olusumdanmi kaynaklidir bilinmez asiri inatciyim ve oyle yada boyle bir sekilde bu tanki kurucam. Bazen tabulari yikip yeni isler yapmak gerekiyor eger olurda basarirsam bircok kisiye ornek olacak bi tank olabilir...

ANIL/ÇANAKKALE bunu beğendi.
  14. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba arkadaslar bu isi prof olarak yapan bi arkadasim bu tuzu cok onerdi ve aldim sizce nasildir. Kullanan arkadaslar varsa olumlu olumsuz yonlerini yazarmisiniz... 20170424_171339.jpg

15. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Manisa'da can akvaryum petshop üreticisi. Bende kullanmıştım bu ürünlerden. Coral pro saltin tuzu gibi sadece khi düşük ve bu güzel bir olay. Çünkü mercanların adapte süresi arttıkça uzuyor. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz x y markalarından bir farkı yok hatta yerli malına destek verdiğiniz icin sizi kutlarım. Keyifli hobiler

16. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Yerli mali olmasi benide cezbetti. Bu ise baya yatirim yapmislar ilk tuz kullanimim ancak tuz cok guzel eriyor bi kac defa tuzun erimemesinden sikayet edenler duymustum. 3 gundur su dolumu devam ediyor az bi su kaldi oda muhtemelen yarin dolar:)

17. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    +90 (543) 570 74 22 Enver beyin telefonu.Aklına takılan olursa bu ve diğer türevleriyle ilgili soru sorabilirsin yakından ilgilenecektir.

18. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Kendisi bende kayitli bi arkadasimin tavsiyesi uzerine kendisiyle iletisime gecmistim saolsun cok yardimci oldu... tesekkurler ilginiz icin...

19. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Merak ettigim bir tank. Son durum nedir?

TigeR bunu beğendi.
  20. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Tank kurulu su an icin bi sikinti yok ps ayarini bi turlu yapamadim kopuk seviyesini ayarliyorum 2 saat sonra baktigimda kopukler 10 cm kadar assagida patliyor ayari kisiyorum bu sefer kaba tasiyor bi turlu cozemedim:( bu arada ışık sistemine ek royalblue powerled yapiliyor oda kismetse pazar gunu tanka eklenicek.

Sayfayı Paylaş