1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1 tonluk akvaryumu denize cevirme...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde TigeR tarafından 9 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakteri besini veya bir karbon kaynağı gerekli. Bakteri kültürü giriliyorsa.
    Amonyak olmadan döngü başlamaz onda takílıyorsunuz. O amonyak illaki pik yapacak diyatom olacak bakteri kültürü girdiniz diye amonyak tamamen tutulmayacak.
    Bu amonyağın pik yapması anında canlılar bundan etkilenecek.

Amonyak nitrit nitrat cyle süreci.

Bakteri kültúrü ile yararlı bakteriler nitratı parćalayacak diyelim ama nitrat nerede yok ki.

Onun için amonyak bir patlasın bırakın derim ben. Anlatmak istediklerimi basit olarak anlatmlabilmişimdir umarım.

TigeR bunu beğendi.
  2. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Eger bakteri kulturu giriyorsan yine bekleyebilirsin ancak bakteri besini girmek zorundasin suda canli olmadigi icin bakteriler besin bulamaz ve ölurler buda suya ciddi bir biyolojik atik getirir.
    Dedigim gibi ya canli girisi yapicaksin yada bakteri besini kullanacaksin...

3. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Veysel bey bakteri kulturu girmekle baska bi tanktan su veya kaya asilamasi yapmak arasindaki fark nedir?
    Bana gore su asilamasi heleki kaya asilamasi daha riskli gibi.
    Su saglikli diyebiliriz guvenebiliriz ancak o sudada pusuda yatan bi hastalik olabilir kayada istenmeyen bircok canli girebilir cyano aiptasia gibi yani sifir kurulu bir sisteme bu sekilde asilama yapmak daha riskligibi geliyor bana.
    Sizin bu konudaki dusunceniz nedir?

veysel bunu beğendi.
  4. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Nitrati parcalayacak bakteriler normal bir diatom gerceklessede olusacak bakteriler degildir yanlismi biliyorum? Öyle hemen olusan bi durum degil bu tatli suda bile 6 ayi bulabiliyor bu bakterilerin olusmasi...
    Biz bakteri kulturu girerek amonyagi nitrite nitritide nitrata parcalicak bakterileri giriyoruz.
    Canli girdikten sonra yemleme yapiyoruz baliklar bu yemleri yiyip solungaclardan amonyak salgiliyor burdada bizim girdigimiz bakteriler devreye giriyor bunlari tuketip nitrata kadar donduruyolar. Buraya kadar yanlismi biliyorum acaba?

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yanlışlık yok ama amonyak olmadan bunlarda yok, tankta popülasyon yok denecek kadar az kısır döngü yani. Bir kaç onceki mesajimda da en az bir yıllık bir süreçten bahsetmiştim.
    Ayríca normal bir döngüde bir aylík süre sonunda amonyak nitrit ve nitratí okuruz ki nitratında bu süre sonunda yavaş yavaş azalmaya basladiğıda görülür. Ara sırada da amonyak okunur. Bazílarí olmaz der ancak ben bu süre sonunda minik bir su değişimini her zaman öneririm.
    Kısacasí sağlam döngü için önemli olan süredir bu sürede bence en yavaş nasıl ilerliyorsa o hızda ilerlemeli diye düşünüyorum.

Başka oturmuş güvenilir bir tanktan aşílamada daha iyi olur dememin sebebi bakteri kendi düzenini yakalamíş olgunlaşmış durum da olur. İşini yapmaya devam eder.

Örnek verecek olursam iş yerimde kurulu bir tankım var neredeyse 3 yılı doldurdu. Evde bir piko tank kurdum ikinci günü is yerimdeki tankımdan aşılama yaptım ve bir parça yem. Üçüncü gün su yokmuş derecesine berrak. Normal süreçte ps olmayan bir tankta özellikle piko gibi tanklarda suyun bu dereceye gelmesi baya bir zaman alır.

Medya filtresi yok medya yok.

Yani elyaf sunger vs yok şuan için piko tankta sadece kafa motoru sirkülasyonu.
    Benim güvenilir bir tanktan aşılamadan kastımí umarım anlatabilmişimdir.

Burcu ve TigeR bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Not etmeden geçmeyelim, kesinlikle iyi kaya ihmal edilmemeli bunu hep göz ardı ediyoruz.

7. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Canlı girişi derken iki yöntemin arasını bulsam sadece temizlik ekibi girsek olur mu? :) Balık girsem ölürse, göz göre göre öldürdüm diye kendime üzüntü yaparım. Snail ve conc daha dayanıklı canlılar bildiğim kadarıyla.
    Bu bakteri girişine karşılık sadece temizlik ekibi girip diatomu beklesem?

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Balík girmek özellikle bakteri kültürúne gúvenerek bence çok riskli olur.
    Genelde temizlik ekibi ve mercan girilmesi taraftarıyımdír.
    Bur ay sonu bir kač parča mercan bunlarda bir iki hafta sonra da balık girerim.

Temizlik ekibi de etkileniyor cochlar kendini kuma gömer günlerce cikmayabilirler. Snailler ise ayní gün ölebiliyorlar.

İllaki temizlik ekibi girilecekse yemlemede mutlaka günlük yapılmasí gerekecek aç kalmasínlar.
    Bence bakterileri beslemek daha iyi gunluk bir kac parca yemle tahminimce 20-22 nci gün diyatom gelir.

TigeR bunu beğendi.
  9. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bu benim ilk deniz kurulumum bu konuda cahilim diyebilirim bundan önce hep tatli su deneyimlerim oldu 70 litre 200 litre 650 litre 1200 litre
    Zaten tanka az balik ve yavas yavas balik girmek az olan bakteriye tuketemicek kadar amonyak yuklememekten geliyor zannediyorsam. Tank kurulur 1 balik girilir 1 2 hafta beklenir 1 balik daha girilir tankta olusan amonyak kadar bakteri ürer bu boyle cogalir.
    Bu tanki bozmadan onceki olayi anlatayim.
    Tanki kurdum cesme suyunu karbon aritmadan gecirip tanki doldurdum 1 gun boyunca yine elyaf ve karbondan gecirdim filtre malzemelerini sumpa dizfim sera bio nitrivec ekledim sumpta malzemelerin uzerine 1 gunde bu sekilde cevirdim ve su cam gibi oldu 16 adet 15cm-30cm arasi baligi bir sonraki gun tanka ekledim ancak baliklari emaneten biraktigim arkadasa 1 gun oncesinden yemleme yapmamasini soylemistim cunki baliklarin suya amonyak salgilamasini istemiyordum. Eger o gunlerde 16 baliga yemleme yapsaydim sistem direk cokwrdi ancak ben 1.ci gun 1 balik varmis gibi 2.ci gun 2 balik varmis gibi 3.cu gun 4 balik varmis gibi ve bu sekilde katlayarak yemleme yaptim ve tek 1 canli bile kaybetmedim suyumda hic bozulmadi. Burada amac olmayan bakteriye fazla amonyak yuklememek.
    Deniz akvaryumununda bakteri populasyonu ayni isleyis ayni tek fark suyun tuzlu olmasi ve maliyet...
    Yani simdi brn bu tanka bakteri kulturu girip gunde 3 5 sefer yemleme yaparsam illaki bu tank cökecektir ama yukarida yazdigim gibi yemleme miktarini az az yapip katlarsam sorun yasiyacagimi dusunmuyorum. Tekrar soyluyorum bu sadece benim dusuncem.
    Bu arada simdibisey olmayabilir ama 1 ay sonra hastalanabilir d4misti bi arkadasimiz. Evet olabilir ancak bu hastalik aldigimiz yerde nitrati yuksek suda fazla kalmasindanda kaynaklanabilir. Yada sabirli olup diyatomu gecirip balik ekleyen arkadaslarindabaliklari ölebilir ki ölmusturde...
    Olayi bi yere baglamak bana yanlis anlamayin ama biraz sacma geliyor. Simdi benim baligim ölse biz demistik olacagi belliydi diyilecek yaşasa sanslisin ben yaptim oldu deme denilcek.
    Ama bilinrn bazi seylerin artik degismesi gerektigini kimse kabul etmicek...
    Herkese hava motorunun gerekli olmadigini su yuzryini dalgalanditmanin yeterli oldugunu soyledim yemedigim firca kalmadi.
    Dip cekiminin gerekli olmadigini balik diskisinin sisteme amonyak yuklemedigini hatta sisteme faydali bile oldugunu soyledim nitrat dip cekimiyle degil su degisimiyle seyreltilir dedim yemedigim firca kalmadi:)
    Hicbir tankimda dip cekmedim suyun dipten yada ustten almanin farki yoktu cunki.
    Neyse hepberaber yasayip gorucez insallah:))

Moliro bunu beğendi.
  10. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Tabiki tercih senin conc snail girebilirsin ama az az yemleme yapmalisinki amonyak olussun bakteriler uresin tekrar soyluyorum diatom olustuktan sonrada baligin ölebilir.
    Baliklar diyanurle yakalaniyor okyanustan cikiyor posetler icinde kitalar arasi yolculuk yapiyor burada posetler acilip karantina tanklarina yerlesiyor yani okyanustan cikip 50 100 litrelik 5 cam arasina giriyor dogada buldugu besinleri birakip insanoglunun yaptigi yemlerle doymasi gerekiyor yapay bi hayata giriyor aldiginiz bu baliklar size gelene kadar bu yolculugu yasiyor yani her ölen balik tank bozuktu o yuzdrn öldu demek yanlis geliyor bana...

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tuzlu suda bakteriler yúzde 50 oraninda yavaş çalísir tatli suya gore

TigeR bunu beğendi.
  12. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Peki günlük birkaç parça yem atılsa bu bakteriye besin midir? Yemle amonyak mı yükselecek?

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakteriye besin olur fayda sağlar bakterilerin yaşaması için. Sonuçta balıkta var yem mutlaka atılacak balık olduyu sürece.

14. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Yok aslında ben sıfırdan kurulum için bahsetmiştim, hiçbir canlı olmadığını varsayalım, günlük birkaç parça yem bakteriye besin midir?

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben bu şekil yapíyorum.
    Bu gúne kadar bir súrü tank kurdum adım çíktı 9_a inmez 8 e. Ancak hiç bir zaman bir sorun yaşamadım bu konuda.
    Can síkıntısı ile bozmak, soğuma nedeniyle bozmak diye uzar gider bozduğum tanklarda.
    140 litre sumpsíz akbaryum konusunda eski sığ tankımin videoları da var. İnceleyebilirsiniz. Her zaman bu şekil kurdum.
    Bakteri kúltürü kullandíğımda oldu ama hič devamıní getirmedim.

Moliro bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İlk kurulum önemli ne besleyip bakacağınız sonra sonra çeşitlenir ve değişir.

17. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Fatih bey örnekleri hep tatlı su üzerinden veriyorsunuz buda sizi yanılgıya düşürüyor. Bende çok uzun yıllar tatlı su hobiciliği yaptım, beslemediğim tür neredeyse kalmadı. Tatlı suda bakımı nispeten daha hassas ve zor olan F0 tropheus ve discusları bile 3 gün ila 1 hafta içinde ekleyebiliyorsunuz. Tuzlu suda bakterlerin yaşaması, üremesi, koloni kurması ve işini tam olarak yapması çok daha uzun sürüyor. En önemlisi sistem otursa bile bir anda çökebiliyor. Yani amonyak patlaması dediğimiz bakterilerin toplu ölümü ve tankı çökertmesi tatlı suya göre oldukça fazla oluyor.

ömer_ ve veysel bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  19. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba kayalarin uzerinde sanirim diatom basladi. Ufak ufak yosinlanmalar var resim cekiyorum qncak birturlu yukleyemedim.
    Bu arada amonyak hala 0 gorunuyor.

veysel bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Resim boyutunu ayarlamak lazım yada resim yüklerken tapatalk kullanın hemen yüklenir.

Ufaktan başlar diyatom amonyak bir anlık pik yapıp geçebilir. Takip edin diyatomu yeterli.

TigeR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş