1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

10 Günlük Akvaryum Maceram ve Hüsran. Yardımlarınızı Bekliyorum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde E.Özdemir tarafından 30 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Herkese merhaba arkadaşlar ve abilerim. Uzun zamandır forumu takip ediyorum. Makale okuyorum. Birkaç gün önce de üye oldum. Ancak okuduğum yazıların bir faydası dokunmadı. Konuya direk girmek istiyorum:
    10 gün önce 36 litre bir akvaryum aldım(60x20x30). 4-5 gün sonra içine 15 neon 2 panda çöpçü ve 1 tane betta halfmoon koydum(erkek). Neonlar hızla ölmeye başladı. Narin hayvanlar oturmamış su dedim aldırış etmedim. Daha sonra bettamın durgunlaştığını gördüm. Akıntının olmadığı 10 litrelik akvaryumuma koydum. O akvaryumda dişi betta veiltail bulunuyordu ve dişi bettayı 36 litreye aldım. Dişi betta da erkek betta da öldü. Bu arada neonlar 7-8 tane kalmıştı. Arkadaşım bu durumu gördüğünde bettaları çok sevdiğim için bana bir betta veiltail hediye etti. Küçük akvaryumu bulaşık deterjanı(sanırım hata yaptım) ile silip iyice duruladım. Yeni Bettamı bu akvaryuma koydum. 3 gün içerisinde öldü. Ancak üzerinde beyaz ipliklikler vardı. Mantardan şüpheliyim fakat diğer balıklarımda bir belirti oluşmamıştı:
    Daha sonra ölen neonlarımın sadece birinde beyaz nokta vardı:
    Bu da akvaryumumda kullandığım kök. Türünü bilmiyorum:
    Şimdi ise sadece 1 tane neon kaldı.

Yeni ve temiz bir sayfa açmayı düşünüyorum. Okuduklarım üzerine permasol ve kaya tuzu kullanarak bu akşam dezenfekteye başlıyorum. Kumu da kaynatıcam. Biraz daha profosyonelce ve bol bitkili olucak. Canlı doğuran beslemeyi düşünüyorum. Bu konuda siz değerli hocalarımdan yardımlarınızı bekliyorum. Öncelikle sahip olduklarım:
    Atman 100w Isıtıcı
    Atman HF-300 Şelale filtre
    Termometre
    Hagen Siyah kum
    1 kök anubias.

Yeni alışveriş sepeti:
    Sera Florena 50 Ml
    Atman A-7500 Hava Motoru ( Sadece bulunması ve artemia için) 36 litreye büyük mü?
    Fish-Pro Slikonlu hava hortumu 5 mt
    Aim air 30 cm hava taşı
    Sera Aquatan
    Sera Bio Nitrivec
    Sista Akvaryum silikonu(Birkaç küçük iş için gerekiyor)
    Filtremi de modifiye etmek istiyorum:
    Sera 100gr elyaf
    Resun 500 gr seramik
    5 adet küçük boy bioball
    AquaPro Biyolojik Sünger
    Elyaf Mekanik temizlik için yeter mi yoksa mekanik sünger de almalı mıyım? Aktif karbon koymuyorum bitkiler için zararlı olabilir düşünceleri var. Toplam 85 lira gibi bir rakam tutuyor. Bitkiler için pek bir bütçe kalmıyor. Hobicilerden daha uygun fiyatlara almayı düşünüyorum. Özellikle liste hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
    Saygılarımla
    Egemen Özdemir

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: 10 Günlük Akvaryum Maceram ve Hüsran. Yardımlarınızı Bekliyorum

Egemen bey öncelikle merhaba, aramıza hoşgeliniz demek istiyorum.

Akvaryumunuzu deterjan ile yıkamanız büyük bir hata. Akvaryumunuzu doldurum içerisine 2-3 avuç kadar kaya tuzu ( turşu tuzu ) atın ve 1-2 gün böyle kalsın. Ardından güzelce durulayın. Çeşmeden suyunuzu doldurun ve 1 hafta sistem balıksız bir şekilde çalışsın.

Şelale filtrenizinde kartuşlarını çıkarıp yerine elyaf, biyolojik sünger ve seramik koyabilirsiniz.

3. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Yorumunuz için teşekkür ederim. Akvaryumu doldurup 4 tablet permasol attım. ekipmanlarım ve kumum da ayrı leğenler içersinde permasollü suda duruyor. 2 adet damacana su aldım akvaryum için. Böylesi daha garanti. Birde 500 gr seramik bana çok 20-30 gr yeterli sanki o şekilde satılıyor mu? Permasolde beklettiğim malzeme ve kumumu kaya tuzunda bir daha bekleteyim mi?
    Saygılarımla

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar Egemen Bey,

Geçmiş olsun öncelikle. Aslında düşünceme bir takım hatalar zinciri yanında aceleciliğinde yaşananlarda etken olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Bazen bir akvaryumu hızlıca direk çeşmeden kurar hobici ve sorun yaşamaz ama bazen sizde olduğu gibi acı şekilde cezası çekilir. Bunun sırrı ise aslında kurulum sırasında hobicinin elinde var olan ekipman gücü ve tabii tecrübe farkıdır.

Size tavsiyem gerçekten temiz bir sayfa açın bu en doğrusu olacaktır. Bir takım su düzenleyiciler edinmişsiniz bunları almak kötü değil ancak bilinçsiz kullanılacak olan tüm sıvılar, katkılar ters tepebilmektedir.

Şelale filtrenin kartujunu çırarak içerisine sırasıyla bioball, seramik, sünger ve elyaf olarak yerleştirin. Şelale filtrenin akvaryumdan su çeken borusuna da bir adet iç filtre süngeri takın daha da güçlensin. Kumunuzu yıkadıktan sonra ekleyin ve suyunuzu damacana olarak ilave ederek tüm ekipmanlarınızı çalıştırın. Silikon alacaksınız sanırım ? Eğer kullanırsanız tamamen kurumasını bekleyin ve en son silikonlu bölgeyi sofra tuzu ile silerek güzelce akvaryumu durulayın, kurulumu bu gibi işlemler sonrası yapın.

Hava motorunu güzel fazla değil. Ağaç kökünüz Neonlar için uygundur, akvaryum kurulumu ardından akvaryuma kıvırcık yaprağı bırakın ve kendiliğinden çürüsün suda. Aradan geçen zaman içinde ışıkların yanmasıyla akvaryumda kahve rengi oluşumlar başlayacaktır. Bu süreç sonrası Neonlarınızı yavaşca adapte edin.

Kafanıza takılanları sorun ve emin olmadan müdahale yapmayın.

Başarılar...

5. shadow39

shadow39

İsim:
    Murat Ozsoy

Öncelik'le geçmiş olsun;

36 litre'lik akvaryum için balık sayınız biraz fazla degilmi?.10 günlük akvaryum diyorsunuz. Bence 10 günlük akvaryum balıklar için hazır degildir.Ben şahsen 3 hafta bekledim'ki su kıvamına gelsin.

6. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Temel Bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Şelale filtrenin borusuna sünger takmak debiyi düşürmez mi? Bu bildiğimiz kıvırcık marul yaprağı mı? Seramik şu anlık edinemiyeceğim fakat bioball elyaf ve biyolojik sünger yolda geliyor. Lepistes beslemek istiyorum. 1 hafta bekletsem yeterli midir?
    Saygılarımla
    1 Hafta deniliyor fakat ben 5 gün beklettim. Hesaba göre balıklarım için 33.6 litre yetiyor.

7. çağlaözyavuz

çağlaözyavuz

İsim:
    çağla özyavuz

Aynı sorun benim lepisteslerime olmuştu..İnce bayez ipliksi birşey vardı kuyruklarında ve ağzında...Kuyruk renkleride değişmişti öldüler :/ Balıklarınız için üzüldüm umarım yeni balıklarınız sağlıklı iyi yaşarlar :).

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su emişe takılacak sünger debiyi fazla düşürmez. Zaten kolay yerde olacağından daha sık temizlenebilir. Yine iç filtre süngerlerinin altı üstü bütün olarak deliktir, çalışacak olan kısım yanlardır ve yanlar süngerin doldukça emiş gücü delik olan kısma kayar. Kıvırcık yaprağı doğrudur.

Sayfayı Paylaş