1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100*40*50 bitkili tank kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ilker kapucu tarafından 25 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Merhaba,

Haftasonu bir arkadaşımın kullanmadığı 100*40*50 boyutlarındaki tankı ve dış filtre, ısıtıcı gibi malzemelerini aldım ve güzel bir bitki akvaryumu kurmaya karar verdim.

Hiç aceleye getirmeden sizlerinde yardımıyla güzel bir orman yaratmayı amaçlıyorum. Zemin

Bildiğim kadarıyla bitki akvaryumlarında temel nokta tabanın sağlam olması, yaptığım araştırmalarda
    en alta bir cm çakıl, üzerine bir cm bitki kumu, üzerine 15-50 misket gübre ve en üstede 5 cm kadar siyah hagen kumu koysam yeterli olucak gibi. Siz ne dersiniz.

Birde dış filtre iki yıldır kullanılmıyormuş malzemeleri yenilemeyi düşünüyorum. Ne dersiniz. Ve sıralamayı nasıl yapmamı tavsiye edersiniz.
    Mevcutta en alt katta seramik, üstünde carbon en üstte sünger elyaf var, seramikleri yıkayıp tekrar kullanabilirim sanırım ama diğerlerini değiştirmem gerekecek ne önerirsiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra bitki seçimine geçmeyi düşünüyorum.

veysel bunu beğendi.
  2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Bitkili akvaryum için en önemli olan şeylerden bahsedelim.

-Taban
    En alta aquabasis plus, üstüne de istediğiniz herhangi bir bitkili akvaryum kumu sererseniz istediğiniz hemen her bitkiyi beslersiniz. Ama derseniz ki, katmanlı olsun, daha güzel olsun. En alta yine aquabasis, üstüne lav kırığı üstüne misket gübre en üste de hagen-manado vs artık ne kullanmak isterseniz. Bu tarz bir taban ne kadar beklerse o kadar iyi olur. Uzun vadede 3-4 ayda bir misket gübre takviyesi yapmanız yeter. Dikkat etmeniz gereken husus kesinlikle sineklik kullanmak. Yoksa 1 kök bitki sökseniz bile taban berbat olur.
    -Işık
    Bitkilerin sudaki besinlerden faydalanması ve büyümesi için olmazsa olmazlar ışık ve CO2. Sizinki gibi bir tankta 4*39w t5 bir armatürle bakılamayacak bitki yok. Lambalara çok para vermek istemiyorsanız tavsiyem, 1 adet groluks, 1 adet aquastar, 1 adet 6500k beyaz, 1 adet de 4000k beyaz-sarı.
    -CO2
    High tech bir tank olacaksa CO2 olmazsa olmaz. Bu boyda bir tanka da mayalı ile kolay kolay yetişemeyeceğinize göre, daha başlamadan CO2 sistemini hazır etmenizi öneririm.
    -Gübre
    Yukarıdaki herşeyi yaptık, gübre almadık, olmaz. Bitkiler ışık-gübre ve CO2 ile gelişir. Bunlardan birisi olmazsa diğerleri de kullanılmaz ve yosun olarak bize geri döner. İlk 1-2 ay taban takviyesi sayesinde gerek olmayacak, daha sonra N,P,K,Fe,Mikro gübreleri kullanmanız gerekecek.

Dış filtreye gelirsek, mekanik temizlikten çok biyolojik temizliğe önem verin. Sera siporax, eheim substrat pro gibi bakteri yatakları kullanın. Karbon İlk 2-3 gün dışında kullanılmayacak, olmasa da olur yani.

Güzel bir kurulum olması dileğiyle :)

Mustafa Deniz, veysel ve ilker kapucu bunu beğendi.
  3. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Işık olarak içinde bir adet grolüx var ama 2 senedir çalışmıyormuş o yüzden yenilemeyi düşünüyorum, Sıkıntım armatür biraz dar 4 tane sığmayacak gibi ya armatürü yenileyeceğim yada bir grolüx bir aquastar la aynı armatürü devam ettirmem gerekecek. Yetersiz mi kalır ikisi.

CO2 için tankı iki yanından birer tane mayalı yaparım diye düşünmüştüm ama olmaz derseniz mevcur sistemi alıcaz tabi :)

dış filtre'de anlaştık, seramiği yıkayıp en alta koyacağım, üzeri substrat pro en üste zeolit.

ka2n bunu beğendi.
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    O zaman şöyle yapalım. 2 ışık varsa lowtech bir sistem olacak demektir. 2*39 ise hayli hayli yeter. Tabanı az yüksek yaparız. 2 ya da 1 adet mayalı farketmez, sık sık su değişimi, kolay bitkiler, gayet güzel yürür.
    Bundan daha yoğun bir bitkili yapılabilir dediğiniz sistemle.

veysel ve ilker kapucu bunu beğendi.
  5. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Güzel bu tip bir yoğunluk benimde aklımdan geçen. Sadece önceliğim taban. Yemyeşil bir taban olmasını istiyorum. Bunun için yeterli gelir mi iki adet t5 yoksa 4 lemek şart mı? Aslında amaçladığım bir resim var ama yükleyemedim nedense.

6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Mümkünse 4 olsun. Yok 4leyemem derseniz de yine de yapılır. Ama çok zaman alır.

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kaan benim 90 lık tankı bitkili yapalım mı? Ama tatil dönüşü.

Gmsy, ilker kapucu ve ka2n bunu beğendi.
  8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Kralını yaparız abi hem de ;)

9. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    veysel abi senin bir tane daha vardı galiba forumlarda gördüğüm, işyerinde kurulmuş son durumu nasıl ordaki tank benimkine benziyordu bir kopya çekeyim :) özellikle mayalı co2 işe yarıyomu ?

veysel ve ka2n bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ok o zaman konuyu fazla karıştırmadan kaçıyorum.

ka2n bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    O tankı 150 litre denize çevirdim, içindekilerde nano akvaryuma geçti.

ka2n bunu beğendi.
  12. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Evet abi göremiyoruz bitkiliyi uzun süredir, ne alemde?

13. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Alibaba express'de mayalı sistemler için yapılmış co2 setler var onlar iş yaparmı acaba deneyen oldu mu

14. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Kendim denemedim ama deneyen arkadaşlarım var. Şişe kapağı altı üstü. Bana pahalı geldi. Hem mayalı sistemde basıncı ölçsek ne ölçmesek ne, değiştiremeyeceğimize göre.

ilker kapucu bunu beğendi.
  15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Şimdi Kaan yukarıda güzel güzel anlatmış. Bende anlatacağım ona benzer bir şey çünkü aynı şeyleri düşünmüyoruz. Ben mesela tabanda katmanlı bir yapı özelliklede sineklik istemem. Ben dizaynımı yaptığımda dizaynı değiştirmeye kalksam o bitkiyi köküyle sökmeye çalışmamla birlikte komple tüm sineklik gelecektir. Öyle bir yapıda o köklerin sinekliği deli gibi sarmamalarına imkan yok.

Yapılacak sistem bellidir. Dazs Soil, Floredepot. Portalın 3 yıllık bitkili akvaryumlarında kullanılan müthiş kombinasyon buydu. En alta dazs soil serilir. Üzerine floredepot ile hagen siyah kum karışıtırılarak serilir. En üst tabakayada hagen kum serilir. Bu yapıya sahip bir akvaryumda üç defa köklü dekor değişikliği yaptım. Birinde de kumum dağılmadı. Çünkü dekor değiştirilirken eğri uçlu bitki makası ile kumun altından bitkiler kesilir. Kesilen bitkiler tekrar dikilir. Bahçe bitkileri gibi komple söküp başka bir yere dikmek gereksizliktir. Tabi türlere göre değişir bu durum ama hepsinin bir adabı var. Bu yöntemlerlede kum filan karışmıyor açık konuşmak gerekirse.

Yani her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Ben en son bitkili akvaryumum zamanında. Sıfır filtrasyon ( filtre kullanılmadı ), sıfır sıcaklık ( ısıtıcı kullanılmadı), sıfır akıntı, sıfır su değişiminde bitki besledim. Gayette sağlıklıydılar. Neden ışıklandırmak çok yüksekti. Akvaryuma kafadan gübre dozlayabilecek kadar hakimdim. Bitkiye baktığımda 5 ppm nitrat 7 ppm potasyum bu sorunu çözer dediğim an dozladığımda yarın sabah sorun ortada kalmıyordu.

O yüzden katmanlı kum kumun hava alması filan hikaye. Besin değeri yüksek taban, yüksek ışık. Bunlar olmazsa olmaz. Şayet siz buna birde yüksek besin eklerseniz co2 şart olacaktır. Ama yukarıda anlatılan durumlarda mayalı co2 kullanırsanız bitkileriniz hızlı uzar ama sağlıklı olmaz. Yapraklar arası açıklık artar yapraklar güçsüz olur. Yeşil tonunu veremez. Ona yatırım yapacağınıza armatüre yatırım yapın. Şayet piyasada bulamazsınız ama kendinizi yapabilirseniz 40 cm ene 6 adet bile flo sığdırabilirsiniz.

16. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Doğuş sana hem katılıyorum hem katılamıyorum.
    Sinekliğe alsında ben de sıcak bakmıyorum. 1 kere hariç kullanmadım. Dediğin gibi 1 kere bitki söküyüm dediğin zaman taban alt üst oluyor. Ama bunun da klay yolu var, 3-4 liraya bir adet dandik dikiş makası alıyorsun, sökeceğin bitkinin köklerini kumun içindeyken kesiyorsun böylece tabanı dağıtmıyor.

Onun dışında, taban ne kadar katmanlı olursa o kadar sağlıklı olduğu malesef değişmez bir gerçek. Bendeki taban katmanlı mı hayır, tek parça hagen altında az substrat ve misket gübre. Cuba dahil bakılır mı bakılır. Ama altında 2-3 cm lav kırığı, üstünde az miktarda manado olsaydı çok daha iyi olurdu. Çünkü kökler ciddi anlamda nefes alıyor böyle bir tabanda. Ama dediğim gibi, olmazsa olmaz mı? Hayır. Tamamen hobiciye kalmış bir durum.

veysel bunu beğendi.
  17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İşte böyle oluncada yeni başlayan hobiciye en sade hali ile söylenmesi gereken şey olabildiğince ışık, piyasada satılan bitki kumlarıyla zenginleştirilmiş taban olabilir mi? Hem sade hem kafa karıştırmayan bir şekilde.

Sent from my iPhone using Tapatalk

18. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Yenisi eskisi yok. Gerekli araştırmayı yapıp başlamak gerekli. Co2 sistemi kur, verimli bir ışık sağla, bitkilerin istediği ortamı su değerlerini yakala vs. Bunların hepsini başaran hobici için taban katmanlı olmuş, katmansız olmuş farketmez. Bu en basit konulardan biri olarak kalır.

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yazın yazın böyle oldu mu çok seviyorum ben konuları yoksa vasat kalıyor. Şimdi ilk başlayan bile şu son iki üç mesajda aradığını buluyor.

ilker kapucu ve ka2n bunu beğendi.
  20. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tabi abi, amacımız o değil mi zaten. Tek fikir olursa saçma olur. Birden fazla seçenek sunmak lazım hobiciye yoksa işin keyfi kalmaz :) O değil de bugün yarın okul çıkışı bi yanınıza geleceğim abi müsaitseniz, deli bir sump projem var ;)

Gmsy ve ilker kapucu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş