1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100*40*50 bitkili tank kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ilker kapucu tarafından 25 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    CO2 için internetten sipariş vermeyi düşünüyordum araştırmalara başladım. Varsa öneriniz onalarada bakalım. Bir kaç tanıdık var bakalım bir araştırayım :)

Aydınlatma için küçük tankta bir denemem oldu ikili güzle birşey yapmıştım

http://www.akvaryumportali.com/threads/japon-balığı-ve-blanket-moss-uyumu.20300/page-2

bakalım 4 lü yapabilecekmiyim. Güzel bir kasa ayarlayabilirim inşallah. Bu sefer tahta olmaz gibi .

2. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    istanın 95 gr seti var yeterli olur mu sizce. Hiç deneyen oldu mu?

95 gr co2 tüp, basınç göstergeli regulatör, co2 difizör ve hortum ile tam co2 set.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Haziran 2015
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    5 litre olsun en az 95 gram 5-7 gün

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Haziran 2015
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Düzgün kurulum yapılmış bir taban, bol balık bol karbondioksit, bol gübre demek. Yeterli aydınlatma ve aksatılmayan su değişimi düzgün ilerleyen sağlıklı bir akvaryum. Çok ileri seviye taban bitkileri yerine kökler iyi seçilmiş bir kaç parça kaya ve moss türü ile güzel bir dekorasyon yeterli bence. İşkence çekmeyin zevkli bir hobi yapın derim.

ilker kapucu ve ka2n bunu beğendi.
  5. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    aydınlatma için Hopar 4x39w armatürü düşünüyorum ne dersiniz içinde floları grolüx ve aquastar istedim ama yanıt gelmedi sanırım olduğu gibi veriyorlar.

Aslında pleksiden kendim yapmak istedim kaaanın yaptığı gibi ama vakit ayıramıyorum bir türlü.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 1 Haziran 2015
  6. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    1 - grolux - 1 aquastar - 2 10000 k değerli flo yada 2 adet actinic blue gönderecekler hangisini istersem fiyat 330 tl 100 cm hopar armatür ne dersiniz. Tamam derseniz acitnic mi kalsın 10.000 k lık flolar mı yada tek tek mi?

Düzenleme: 1 Haziran 2015
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hoparlar kalitesiz abi. Boşver. Ben başka marka önereyim madem 0 alınacak.

ilker kapucu bunu beğendi.
  8. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    olur hangisini önerirsin.

9. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    hopar t5 geldi armatür için. 1 groluc, 1 aquastar, i 1000k birde actinic blue, taban için fondo vivo ve 25 kg siyah hagen kullanıcam arkadaşlar. hagen geldi fondo vivoyu sipariş vericem ama 2,5 kg yeterli olur mu yoksa 5 kg mu alayım.

10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Fondo vivo kesinlikle doğru tercih :)
    5 kg olsun abi, bir de misket gübre iste. Tavsiyem bulabilirsen tetra initial sticks. Harika bir gübre.
    Hopar 10k ve mavi fena yosun yapar.

11. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    ok floları değiştircem. Zaten ilk bir iki hafta çift flo çalıştırıp alg oluşumu engellemeyi planlıyorum. Bu şekilde daha etkili oluyormuş galiba. Misket gübrem evde var dıy yapan bir arkadaştan almıştım ara katmana 25-50 adet arası sepicem.

En alta da bir miktar bu bitki kumu koymayı düşünüyorum 1 milyoncularda satılanlardan. Gereksiz mi olur. Bazı forumlarda iyi sonuç almışlar altta bitki kumu üstte dere kumu yaparak. bende fondo vivo ve hagen olucak.

CO2 yi de mayalı sistem yapmaya karar verdim. Difüzor olarak İstas max mix co2 reaktör nasıl olur. Yada başka öneriniz var mı? DIY vortexlerden pek bişey anlayamadım birde çözünme konusunda sıkıntı oluyormuş galiba. İsta'da %100 çözünme olduğunu okudum bazı yerlerde.

Etkili bir dıy vortex tarifi olan varsa yapmaya çalışırım.

12. pontmercy

pontmercy

İsim:
    ibrahim gönül
    eğer hala almadıysanız bende 2-3 hafta önce bir yerse istediğim ölçülerde yaptırmıştım gayrette başarılı tavsiye eserim

13. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Aldım ürün geldi ama siz genede tavsiyeyi verin belki gene laızm olur. Bu arada ön hazırlık dönemi ile ilgili tüm eksiklikleri de tamamladım. Ekipmanımı yazayım.

Ölçü; 100*40*50 (h)

Dış Filtre; life tech 825

alt sepette ; seramik üzeri elyaf
    orta sepette ; eheim substrat pro 1 lt, üzeri elyaf
    üst sepette ; zeolit, üzeri sünger (5cm), üzeri elyaf

emiş ve basış boruları; lily pipe

CO2; mayalı sistem, difüzör, İsta max mix reaktör (l)

Aydınlatma ; 4*39w t5,

1 - grolüx , 1 - aquastar, 1 - 10.000 k (kurulumda daylight ile değişecek), 1 adet de actinic blue (lumilux ile değşecek)

Taban;

alt katman ; bitki kumu 1 cm (1 milyonculardaki kumşlardan) üzeri sineklik
    orta katman; 5 kg prodac fondo vivo üzeri misket gübre
    üst katman ; 25 kg siyah ince hagen

Kurulumu da temmuz ayında yapmayı planlıyorum. Aquascape kısmında titiz davranmak istiyorum iyi bir araştırma yapıcam. Her türlü öneriye açığım özellikle görsellik açısından. Şİmdiye kadar ki araştırmalarımda sadece altın oranı öğrenebildim.

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bir milyonculardaki kumları ben karasal bitkilerime kullanmıyorum yazıktır. Fondo vivo ve misket gübre yeterli.

İsta max mix daha oksijeni bile %100 çözemeyen bir sistem çok şey beklemeyin. Yapabilirseniz vortex reaktör yaptırın. Hazır sistemlerin çizimlerine ulaşabilirseniz aynısını bir reklamcıda lazer kesimlede yaptırabilirsiniz. Zor bir şey değil uğraşınıza değecektir.

Mayalı sistem 200 litre akvaryum için uğraştırıcı yorucu ve hobiden soğutucu olacaktır. Tüp temini güzel olur. 3 litrelik bir tüp hem kullanışlı hem ekonomiktir.

Zeoliti kullanmanızıda önermem filtrede ne emdiği belli değil.

Alt ve orta sepetler mantıklı ama üst sepetten zeoliti çıkarın elyaf üzerine sünger şeklinde kullanın.

Sinekliği taban bulaştırmayın.

15. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Vortex reaktörlerin bir kaçına baktım şırıngalı, izmaritli yapılanlarına, hava taşı ile kullanılanlarına, tipini görünce ista'nın ki daha çok iş yapar gibi geldi bana. forumlarda da suyla beraber co2 yi tanka verdiği için kayıp oranı düşük diyen ve memnun olan baya bir kişi vardı almış bulundum. Ama işe yaramaz diyorsan hiç hortumu kesmiyim boşuna.

zeoliti biyolojik filtrelemede etkili olduğu ve suyu berraklaştırdığı yönündeki tavsiyelere istinaden aldım. Süngerin altında bir miktar olmasının zararı olur mu hiç koymayayım mı.

bitki kumu ve sineklik aslında benimde aklıma çok yatmıyor koymayabilirim.

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Zeolit hang izeolit hangi minerali absorbe edecek. Bunlar bilinmezlik oluşturuyor. Reçete doğru yazılmamış bu konuda zeolit yerine karbon kullanın diyeceğim ama olmayacak. Siz bence aldığınız istenın o içindeki botunun altına bir şey yapın oraya aktif karbon bağlayın daha etkili olur co2 den tabi dış filtrenin debisi fazla olacak. Hem ista ne yaparsanız yapın bir yerinden su kaçırıyor. Vortex reaktörlerinde izmarit vb kullanılmaz suyu hortum gibi döndürerek co2yi suya %100 karıştırır en ufak bir co2 kaçması yapmaz. Su içinde kullanıldığı gibi su dışında modelleride vardır. Su dışı modellere bakabilirsiniz fiyatı pahalı açıkçası ben vermezdim ama krema pompasından su şişesinden bile yapılabilir.

Siz siz olun koymayın o bitki kumunu. Hadi bana güvenmiyorsunuz üzerindeki değerlere bakın şayet nitrat - fosfat bulunduruyorsa içinde kullanmayın. Bunlar bombadır. Suda bulunması gereken değerlerin 300-500 katı fazla değer pompalayacak suya. Ya en altta suya nasıl karışacak demeyin. Karışır. He kullanan güzel tanklar var mı var. Gerekli mi fondo vivo varken gereksiz. Tamamiyle. Misket gübreyide ilk zamanlarda değilde kurulumdan 3-4 ay sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Şayet illa alt katman olsun diyorsanız dazs soil alın fondovivonun altına serin. Daha etkili olacaktır o karasal bitki toprağından.

ka2n bunu beğendi.
  17. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Siz siz olun koymayın o bitki kumunu. Hadi bana güvenmiyorsunuz üzerindeki değerlere bakın şayet nitrat - [/QUOTE]

Sana güvenmez olurmuyum kardeşim öyle olsa burda işim ne. Koymayacağım tabiki sen bu kadar emin olduktan sonra. Kurulum aşamasında dazs soil temin edebilirsem onu koyarım. Olmadı fondo vivo hagen karışımıyla kuracağım.

Bu vortex olayında ista max mix'in çalışma prensibi krema pompasına çok benziyor, ben ikisinin arasındaki farkı çok anlamadım açıkcası. Krema pompası iyi CO2 verirken, ista nın ki neden vermez? ikisine de su giriş çıkışı ve girdap var sonuçta o2 de aynı yerden geliyor.

18. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Abi fondo var, bulursan 1 lt aquabasis plus al. Fondo vivonun altına ser yarısını. Yarısını da fondo vivo ile karıştır hagenin altına koy. Enfesbir tabanın olsun.

19. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    aslında alıcaktım ama o kum için hem renk uyumu olmaz hemde çok hafif hemen havalanıyor diye bir kaç yorum okudum o yüzden almadım.

20. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    O kum değil abi, torf.

Sayfayı Paylaş