1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100*40*50 Denize İlk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde MyReef tarafından 30 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Selam arkadaşlar.Foruma henüz yeni katıldım.Daha önceden kullanmış olduğum 100*40*50 akvaryumuma birkaç modifikasyon uyguladıktan sonra şimdi deniz akvaryumu olarak kullanacağım.Akvaryumun arkasında dışına gelecek şekilde bir taşırma sistemi yaptım ve arka camını boncuk mavisi renginde boyadım.Altında ki mobilyasına şu anda bir kaç değişiklik yapacağım.Daha önceden de 60*35*40 ölçülerinde bir sump yaptırdım ve ortasında şaşırtma sistemi yaptım.Ana tanktan sump'a inen ve geri dönüş fittings borularını yeni yapmaya başlayacağım.Bu süre içersinde birtakım malzeme de aldım.Aldığım malzemeler;
    Bubble Magus Nac7
    Aquabee 3000
    Tunze Turbelle 6025 (2Adet)
    Tetratec HT300w ısıtıcı
    Red Sea Coral Pro 22Kg Tuz

30092010(002).jpg 30092010(004).jpg 30092010(007).jpg

Ayrıca sizlere birkaç sorum olacak.
    1-Aldığım Tetratec HT300w ısıtıcıyı sump tabanına yapıştıracak şekilde tamamen su içersinde kullanabilirmiyim.Isıtıcının içersine su kaçarmı?Birde elimde Atman BT-300W ısıtıcı var onuda aynı şekilde kullanabilirmiyim?
    2-Almış olduğum bu malzemeleri ve yapacağım DIY çalışmaları şebeke suyunda deneyebilirmiyim,yoksa illaki ro su veya damacana sumu kullanmalıyım?
    3-Yapacağım tanktan iniş ve geri dönüş borularını birbirlerine tutturmak için Tangit kullanmam da bir zarar olurmu?

Şimdilik sizlerle paylaşacaklarım ve sizlere sorularım bunlar akadaşlar.Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkürler...

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar,
    1- ısıtıcıyı üzerinde belirtilen su seviye çizgisinde ayar kısmı suyun dışında kalacak şekilde kullanmalısınız
    2- ro su,damacana su ve hatta alabiliyorsanız deniz suyu
    3- zararı olmaz
    kolay gelsin .;)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Evren Bey kararınız. Ekipmanlarınız güzel güle güle kullanın. Teoman abinin dediği gibi ısıtıcının ayar kısmı su dışında kalsın tam modeli bilemiyorum su içinde çalışan modelleri de var ancak ayar kısmı su dışında kalırsa daha güvenli olur, sumpun yan camına yapıştırın vantuzuyla. Tangit zaten genel olarak tesisatlarımızda kullandığımız bir yapıştrıcıdır.

Taşırma sistemini de fotoğraflayabilirseniz iyi olur. Aquabee 3000 devridaim motoru güzel seçim hacime göre.

4. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    İlk öncelikle yeni akvaryumunuz hayırlı olsun.

İşe tam ekipman ve iyi ekipmanla başlamak bir çok şeyden önemli.

Umarım iyi ve sağlıklı bir kurulum olur inşallah güzel ve sağlıklı canlılar beslersiniz.

saygılar:gif

5. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Tüm arkadaşlara iyi niyetli dileklerinden dolayı teşekkür ederim.Elimden geldiğince iyi malzemeler almaya çalışıyorum ve bu malzemeleri ileride büyütebileceğim bir akvaryuma yeterli gelecek şekilde seçmeye çalışıyorum.Tangit kullanıldığını biliyorum ama yinede emin olmak için sordum arkadaşlar.Bu yapıştırıcı tam anlamıyla sızdırmazlık sağlıyormu yoksa yaptığım ek yerlerine dışardan ilaveten tedbir olarak slikon sürmeme gerek varmıdır?Temel Bey Aquabee 3000 için epey düşünerek karar verdim.Sanırım sessiz ve debisi yüksek , kaliteli bir ürün.Birazdan yaptığım taşırma sisteminin ve sumpın resimlerinide ekleyip sizlerle paylaşacağım.

6. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Akvaryumunuz hayırlı olur inşallah. Deniz akvaryumlarını çok seviyorum. Allah işinizi rast getirsin.

7. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Teşekkür ederim mustafa kardeşim.Sump ve taşırma sisteminden birkaç foto ekliyorum arkadaşlar.Ayrıca tatlı su tamamlama düzeneği için bir şamandıra ve birde plastik kap almıştım onlarıda ekledim.
    30102010(007).jpg 30102010(010).jpg 30102010(014).jpg 30102010(009).jpg 30102010(012).jpg 30102010(008).jpg 30102010(005).jpg 30102010(006).jpg 30102010(011).jpg 30102010(013).jpg

8. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Sump güzel olmuş.Tangit kaçırmaz ilave önleme gerek yok.Başarılar dilerim çok iyi görünüyor hepsi.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Taşırma sistemini çok beğendim ellerinize sağlık. Güzel bir kurulum olacak diye düşünüyorum.:)

10. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Aslında sump ve taşırma sistemi baya bir vaktimi aldı.Taşırma sistemini akrilikten yaptım.Ancak akrilikle ilk defa çalıştığım için kestiğim yerler tam anlamıyla düzgün olmadı ve kloroform ile yapıştırıp su ile test ettiğimde köşelerden su akıttı.Hal böyle olunca içerden slikon takviyesi yaptım ve akvaryum arkasına montajında altına ve sağ-sol olmak üzere destekler attım.Buna ilave olarak taşırma kutusunun dış köşelerine camlar ile sızdırmazlık ve sağlamlık açısından destekler attım.Sump da ise şaşırtma kullanmayı düşündüm.PS'nin çalışacağı hazne şuanda 32 cm yükseklikte.PS ise 25-27 cm aralığında çalışıyor.Altına 5 cm yükseklikte bir sehpa yapıp çalışma yüksekliğini 27 cm getireceğim.Bunu yapmamdaki amaç diğer taraftaki su seviyesini mümkün olduğunca yüksek tutabilmek.Zira buharlaşmadan oluşacak su kayıplarında kafa motoru ve ısıtıcının daha sağlıklı su seviyesinde çalışabilmesini sağlamak.Buharlaşmadan oluşacak su eksikliklerinde fotoğrafta gördüğünüz şamandıra ve plastik saklama kabını kullanacağım.Ayrıca yapacağım boru sisteminin yardımı ile harici bir refugium yapacağım.Bu aşamada da gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.Sump sistemini beğendiğinize sevindim Ozan bey.En azından doğru yolda olduğumu anladım.Taşırma kutusu hakkındaki görüşleriniz için teşekkürler Erman bey.Epey uğraştırsada en azından deneyim kazandım.

11. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Pleksi düzgün kesilmezse ince kloroform tam kapatmaz.Pleksi talaşını bir miktar kloroforma karıştırsaydınız kalın kloroform elde edip rahatca pleksinin bozuk yerlerinide yağıştırırdınız.Buğarlaşma sump sisteminin zaman eksisi en fazla zamanı size bırakacak şekilde olursa iyi olur.

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Evren Bey ellerin dert görmesin güzel çalışma olmuş.
    Pleksileri kestikten sonra düzgün olmaz ise , küçük spiral motorlara takılan zımparalar var, onları kullanarak yüzeyleri düzleyebilirsiniz. Yada yakınızda mobilyacı nazınınız geçtiği bir atölye varsa pleksileri kestirebilirsainiz daha düzgün kesilmiş olur.
    Kazasız, güzel kurulumlatar...

13. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Özkan bey sağ olun.Elimden geleni yapıyorum bu süreçte.Daha önceden yapılan bir çok çalışmadan harmanlanarak yapıldı bu işler.Bence emek harcanıp yapılan işler daha bir keyif veriyor.

Courageous ve balıkosman bunu beğendi.
  14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Emek verilen işler görsel olarak fabrikasyon gibi olmasada emek kısmı fazla olduğundan herzaman daha çok değerli olmuştur.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evren Bey Özkan'a aynen katılıyorum ve zaten kendisi de bunu üst nokta da yaşayan birisi. Siz benim gördüğüm güzel bir harmanlama yapıyorsunuz yani teknoloji ile emeği güzel birleştiriyorsunuz. İnşallah gönlünüze göre bir akvaryum olur.

Kafanıza takılan her konuda buralardayız.

16. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Sağolun Temel Bey.Sizlerin bu desteği ile bu işi başarılı bir şekilde devam ettirebileceğimi düşünüyorum.Deneyimlerinizden faydalanmak isterim.Zira yapılan hataları tekrarlamak üzücü sonuçlar doğurabilir.Kısacası Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok sanırım.Ama yapılacak hertürlü yenilikçi DIY çalışmaların ve düşüncelerin sonuna kadar destekçisiyim.

YIKIKTEMO ve Courageous bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler düşüncelerinize. Baya yol aldık ve tabi daha yol var ama birçok hobicinin bakış açısı değişti açıkcası yapılanları, başarılanları görünce. Ben de çok memnunum çünkü bir zamanlar inanılmayan Marmara suyu başarılarımız artık tescillendi. Üstelik alıp daha ileri giden arkaşlar var. Bunlar mutlu ediyor bizi. Ülkemize ait uygulamalar, kazanımlar her zaman iyidir.

18. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ
    Yapmayı planladığım sıradaki çalışma sump'a geri dönüş ve ana tank'a su basma borularının yapımı olacak.Ancak kafama takılan birkaç konu var.
    1-Sumpa geri dönüş borularında 2 adet çap=25( 3/4") vana kullanacağım.Sistemin tamamen sessiz çalışması için bu vanaları inişte ki boruların ortasınamı yerleştirmeliyim yoksa boruların sump'a inişindeki dirsekten sonramı kullanmalıyım?
    2-Sump dan ana tanka su basarken boruları iki kola ayıracağım.Buralarda da uzunluklar farklı olacağından debi(akış) ayarını eşitleyebilmek için 2 adet çap=20( 1/2") vana kullanacağım.Ancak elektrikler kesildiğinde borulardaki su geri akacağından akvaryumdan bir sifonlama gibi sorunla aşırı miktarlarda su sump'a inip taşma riski doğarmı?Çek valf fikrini de düşündüm ama almak için gittiğim dükkanda biraz inceledim çekvalf'i ancak içerisine haliyle bir yay konulmuş.Bu metal yay'ında tuzlu su ortamında pek fazla sağlam duramayarak paslanacağını ve bir süre sonra suya salınım yapacağını düşünerek bu fikirden vazgeçtim.Bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumdan Sumpa su taşıyacak borulara sesikesmek için vana koyacaksanız açıkcası yerinin önemi var ama tam tayin etmek kolay değil. Fakat bence ortalarda olmalı.

Sumptan sutu akvaryuma basacağınız iki boruya vana takmak ayar için gerekli. Fakat elektirikler kesilince sumpa onlardan su dönmez merak etmeyin. Yapılması gereken boruları dirsekle akvaryuma girdiğinizde dirsekler 2 cm su içinde kalsın yeter. Aşağı indikçe mesefa o kadar daha suyu aşağı alır ama 2 cm çok çok yeterli. Zaten ana borulardan su sumpa bir miktar inecek, su çoktan o boruların altına iner zaten. :ay:

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Evren bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.toka:gif

Kurulumunuz oldukça güzel olacak gibi görünüyor tüm detayları düşünmüş ve güzel bir malzeme seçiminde bulunmuşsunuz tebrik ederim. Umarım sağlıkla nice canlılar beslersiniz.

Sumpunuzdaki su kaçırma konusunda uyguladığınız slikonlama işlemi kısa vadede işe yarasada,ilerde sorun çıkartacaktır. Slikon pleksiyi zamanla bırakıyor bilginiz olsun.Su sızdıran yerler eğer küçükse,Osman beyinde dediği gibi klaraforma pleksi talaşı (ince olursa iyi olur ) karıştırıp reçel kıvamında kalın klaraform elde ederek pleksinin su sızdıran bölgesine slikon çeker gibi çekin şırıngayla.Su sizdıran yer eğer büyükse bu bölgeye direk pleksi talaşını dökün ve üzerine klaraform damlatın. En sağlam yol bu Evren bey.İlerde olası bir su sızdırma sorunu yaşamamanız için kurulum aşamasında sumpunuzu sağlama alın derim.

Sayfayı Paylaş