1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100*60*50 h akvaryum için

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde hknhbb tarafından 12 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. hknhbb

hknhbb

İsim:
    hakan tarınç
    Merhaba arkadaşlar kurmak istediğim akvaryum ölçüleri 100*60*50h olacak. Sump sistemi içinde 40*25*30h olarak üç bölmeli şaşırtma su geçişli olarak düşünüyorum. Kurulum ilk tuzlu su akvaryumum olacağı için çok tecrübesizim. Siz değerli arkadaşların yardımları ve yönlendirmeleri doğrultusunda hareket edeceğim. Sump ve ana tankı bu işte uzman bir camcıya yaptıracağım için:

1- Ana tank ve sump için delikleri nereye ve ebat olarak hangi çapta deldirmem gerekiyor?
    2- Protein skimmer olarak ne kullanmamı tavsiye edersiniz.Fiyat benim için önemli bir faktör. İkinci el bulursam iş görürmü?
    3- Kafa motoru ve dalga motoru tavsiyeleriniz neler olabilir.

Bu arada forumda mümkün olduğunca vakit geçirip bilgilenmeye devam ediyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: 100*60*50h akvaryum için

Hakan bey öncelikle kararınız hayırlı olsun.

Ölçüler güzel. İnşallah düşüncelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle bu boyutlarda sump olmaz. Heleki 3 bölmeye bölerseniz ps nerede olacak, kafa motoru nereye sığcak. Mümkünatı yok.

Akvaryumun altına 80*40*35h sump güzel olur.

1- akvaryuma 1 adet 50 lik delik iş görür bence. Sağa, sola, yana veya taban camına olabilir size bağlı olarak.
    2- Ps olarak Ati, Atb veya daha uygun fiyatlı olan Bubble magus marka tercih edilebilir.
    3- Kafa motoru olarakta 3000 lt olan kaliteli bir model işinizi görür. Ama almışken ben 40-50 lira daha fazla verip kafa motoru masrafımı azaltayım derseiz 5000 lt bir model alıp bunu çeşitli parçalar ile akvaryumun 5-6 bölgesine dağıtabilirsiniz. Marka olarak Aquabee, Sicce, Eheim ve Newjet olabilir.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Fatih Bey, Affınıza sığınarak bir soru da ben sormak isterim. Anladığım kadarı ile dalga motoru yerine Kafa motoruna fazladan bir harcama (Daha yüksek debi) dalga motoru gereksinimiz kaldırıyor ortadan. Bu idareten bir durum mu yoksa bir hayli güçlü bir seçim yapılırsa akvaryum içerisinde dalga motorunun kullanılmasına hiç ihtiyaç kalmayabilir mi Hakan Bey in akvaryumunda?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Toygar bey seçtiğiniz mercanlara göre ve dekorunuza göre değişecek bir durum bu. Mesela daha çok akıntı isteyen mercanınız varsa o bölüme 1 adet kafa motoru kullanılabilir. Dekor uygun olursa, kafa motoru yeteri güçte olursa dalga motoru kullanma durumunuz ortadan kalkabilir. Kısaca seçilecek kafa motoruna göre ihtiyaç azalır veya hiç ihtiyaç kalmayabilir.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Küçük akvaryumlarda dalga motorunun görselliği bozduğu kanısındayım.Üstelik mali açıdan da kafa motoruna yatırım yapmak gelecek vaat eden bir düşünce biçimi gibi geldi.

Hakan Bey,size kurulumunuz da başarılar diliyorum.En doğru adrestesiniz destek almak için.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Hakan Bey,

Fatih haklı sump ölçüleri yapmak istediklerinizi karşılamaz. Sump kavramında aslında ölçü de olmaz. Yani bu kadar hacme şu kadar sump demek yerine akvaryum ölçülerinde olan dolabın alt kısmı hangi oranda sump ölçüsüne izin veriyorsa büyük olmasına bakılmaksızın o ölçülerde yapılmalıdır.

Protein skimmer marka çok fazla ama madem fiyat önemli Bubble magus olabilir.

Akıntı sadece devridaim motorunun gücüne bırakılmazsa iyi olur. Görüntüyü özellikle küçük akvaryumda bozar doğrudur ama devridaim yani yukarı su basacak motorun gücü eğer standartın üzerinde olursa yani eskiden olduğu gibi sizin ölçülere saatte 1500 litre değil de örnek olarak saatte 2500 veya 3000 litre saat seçilirse akıntı motoru adeti 1 adete düşebilir. Çünkü debi gücü yüzeyi hareketlendirir ve akıntı motoru dekora yönlendirilir ama debi düşük olursa bu sefer bir akıntı motoru daha yüzeye çevirmek için gerekir. Bu da sadece görüntü değil zaten düşük hacmin daha az ısınarak yazın daha az sorun çıkarması demektir.

Akvaryum deliği 50 mm olsun güzel ve sağlam olur.

7. hknhbb

hknhbb

İsim:
    hakan tarınç
    Cevap: 100*60*50 h Akvaryum İçin

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim arkadaşlar.Olabilecek en kapsamlı ve geniş bilgi birikiminin olduğu,forum üyelerinin sorulara,sorunlara tecrübelerinizden yararlanarak cevap yazıldığı,seviyeli bir platformda olduğum düşüncesi beni çok cesaretlendiriyor ve teşvik ediyor.

Bu işi ticarethanelerde yapan bir çok arkadaş tuzlu su konusunda ser verip sır vermiyor.Karşımıza çıkan rakamlarda küçümsenmeyecek kadar yüksek......

Sump ölçülerini fatih beyin önerdiği ölçüleri baz alarak mümkün olan büyüklükte yapmaya karar verdim.Kurulum,işlerimin yoğunluğu ve maddi yönden zamana yayıyorum.Ana tank ve sumpu öncelikle yaptıracağım.Önerilen ekipmanlarıda bu arada araştırma olanağım olacak.

Sizlerden destek almak için tekrar bu başlık altında desteğinizi bekliyeceğim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cevap: 100*60*50 h Akvaryum İçin

Hakan Bey arkadaşlar gerekenleri söylemişler. İnşallah başarılı bir kurulum bekliyoruz sizden.

Kolay gelsin.

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: 100*60*50 h akvaryum için

Sump ölçülerine şiddetle katılıyorum. Mümkün olan en büyük sumpı yaptırın, gerek çalışma alanı genişliği gerek alacağınız protein skimmer'ın sığması ve su hacminin artması bakımından çok önemli bir nokta. Dalga motoru ihtiyacı tamamen ortadan kalkmaz. Alacağınız güzel bir kafa motoru, yüzey hareketinizi kuvvetlendirir ve dalga motorunu dekora yönlendirerek işi çözebilirsiniz. Dalga motoru için vortech tarzı çok kaliteli bir ürün almayacaksanız Watt değeri düşük uygun fiyatlı almanızı tavsiye ederim. Kafa motoru olarakta ben eheim kullanıyorum ve herkese tavsiye ederim Watt olarak biraz daha fazladır diğerlerinden; ama debisi ve sessizliği çok iyi. Protein skimmer için uygun fiyatlı demişsiniz; bu uygunluk ne kadardır yani en azından aralık verirseniz daha iyi yardımcı olurum.
    Kararınız hayırlı olsun ve kolay gelsin.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş