1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Director tarafından 21 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Herkese merhaba. Yaklaşık 10 gün önce akvaryumcudan akvaryumu + 90 lt su + yaklaşık 20kg canlı kaya ve canlı olarak 5 tane snail+ turbo snail+ temizlikç.i karides + tomato clown ve blue damsel almış bulunuyorum. Test olarak sadece tuz ve kh testine sahibim. Bu noktada danışmak istediğim bir kaç şey var. Akvaryumum içinde sump sistemi gibi sistem var. İçinde elyaf onun altında fasulye gibi şeyler var, yan tarafında iki adet siyah sünger var. Süngerlerin üzerinde de ps bulunuyor. En Son tarafta da sirk. motoru mevcut. Forumda okuduğum bilgiler doğrultusunda bir çok kişi fasulyemsi ve sümgerimsi şeylere ihtiyaç olmadığını söylüyor. Ama ben yine danışmadan herhangi bir hareket yapmak istemedim. Bunların dışında Elimde ki katkılar da şunlar; coralline algae accelerator, reeflwers bacteria feeder nitrat&fosfat warrior, calcium blend, magnesium blend ve tetra aqua safe ayrıca azoo marka tuzum var. Bu güne kadar katkılardan sadece coralline algea, nitrat- fosfat dengeleyicisi ve dün blue damselin üzerinde beyaz pamukçuk gördüğüm için aqua safe kullandım. Damselin rengi bu gün kendine gelmiş. Nasıl oldu anlamadım hayvan bir günde bembeyaz oldu bir günde eski haline döndü. Ayrıca akvaryumda ıhlamur ağacından hava taşı ve 60-90 lt lik dalga motoru mevcut. Mercan ve anemon işine pek girmeyi düşünmüyorum şu anda. Şayet 1-2 ay akvaryumum da ki canlıları kaybetmezsem bakımı en kolay mercan ve anemon yerleştirebilirim. Ama onun için de ışık gerekliymiş. Akvaryumumda 2 adet t5 8000k white ışık mevcut. Bu bilgiler doğrultusunda bana vereceğiniz tavsiyeler ve en acilinden elimde olması gereken test ve katkılar neler söylerseniz çok makbule geçer.pardon:gif

  fotoğrafı ancak böyle ekleyebildim bu gun nano resifimin ilk gunu

  [​IMG]
   
 2. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Hayırlı olsun.....Elinizde bulunması gerekli testler,ph,kh,mg,ca,nitrat,nitrit ve amonyak testleri....Sump akvaryumun içinde demişsiniz....PS ve ilk pisliği tutucu elyaf olsun ilk etapta....fasülyeleri,boncukları,süngerleri çıkarın gitsinler.....Tuzluluk ölçmeniz için 1 refraktometre edinin...Su değişimi içinde yedekte tuzunuz olsun.....gelişmeleri paylaşırsanız yardımcı oluruz herzaman
   
 3. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. sadece kh testim ve tuz ölçerim var. Peki blue damsel de ki olay bir günde düzelmesi normal mi? ayrıca fotoyu gören bir kaç kişi akvaryumda ki ölü mercanları çıkarmam gerektiğini söyledi. Bir sorum daha var o da şu; forumda akvaryumları benim gibi yeni kuranlara baktığımda kayalarının üzerinde kırmızı alg gelişmesi hemen başlamış ama bende henüz öyle bir gelişim söz konusu değil neden acaba?
   
 4. hmrhmr

  hmrhmr

  Mesajlar:
  400
  Yer:
  istanbul
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Hayırlı olsun Burak. Güzel tank olacak ileride yalnız anlamadığım bişey var eksik mi okudum diye tekrar okudum.Sen tankı bu şekilde kurulu vaziyettemi aldın yoksa suydu kayaydı canlılardı hepsini 10 gün içinde hepsini tanka mı girdin? Eğer öyle olduysa çok aceleye getirmişsin. mercan yetiştirmek için sadece 8000 kelvinlik beyaz ışık yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum.
   
 5. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Aynı bu şekilde kurulu vaziyette aldım. Yazmayı unuttuğum bir şey daha var caulerpa diye bir bitki de var filtrelerin arasında. Sanırsam o bitkinin işe yaraması için ışığı hiç söndürmemek gerekiyormuş ama ben bunu bu gün öğrendim:(
   
 6. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Doğru ışıkta değişmeli....8.000 k çok beyaz bir ışıktır....Yosun gelişimini tetikler....Sizin tankınızda bulunan Ölü mercan iskeletleri sadece zamanla beyaz renklerini kaybedeceklerdir...Filtrasyona olumsuzlukları yoktur....Corallin alg popülasyonu da öyle hemen oluşmaz...Stabil su değerleri ve doğru ışıklandırma isterler....
   
 7. hmrhmr

  hmrhmr

  Mesajlar:
  400
  Yer:
  istanbul
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Forumda gördğün o akvaryumlar tuz kaya su ve bakteri girişinden sonra stabil bi şekilde 1 ay çalışan tanklarda diatom oluşumuyla başlayan bir ewrenin neticesinde gerçekleşiyor.Sen herşeyi bir anda kurduysan bunların senin tankında şu an oluşmaması normal.
  Test olarak alacağın testlerin markalarında elos salifert veya tropic marin dışındakilere pek güvenme derim.
   
 8. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Öncelikle hoş geldiniz diyelim...
  Şu fasulye dediğiniz şey nedir? fotorğafını çekermisiniz?

  Madem sitemizde yeni bir kurulum yapılıyor, herşeyini öğrenelim de ona göre yönlendirelim.. Caulerpa tam olarak nerede? Aslında şöyle yapalım yoksa benim sorularım çok uzayacak. Sunmp'ın fotoğrafını çekermisiniz? Bu akvaryum ön camı bombeli, hazır akvaryumlardan mı?
  Yani tek genel kare biraz yetersiz bilgi içeriyor.
  Sump nedir, nasıldır?
  bitki nerededir?
  fasulye nedir, nasıl bişeydir?
  filtrasyonda başka incik boncuk neler var?
  katkıları ne kadar kullandınız, elinizde ne kadar var?
  canlı tam olarak neler var, yemlemeyi nasıl yapıyorsunuz?
  tuz neden o kadar farklı markalarda ve ne miktarda???

  Fotoğraf istekleri :
  Aydınlatma
  sump
  akvaryumun daha genel bir görüntüsü ve daha detaylı bir kaç tane görüntüsü


  Bundan sonra adaşım en güzel cevapları bu forumda bulacak ve memleketin en güzel akvaryumlarından biri kurulacak..
   
 9. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  cep telefonuyla çektim fotoları. bitkiyi unutmuşum ama ps nin yanında ve kedi merdivenine benziyor. Fasulyenin bir kısmını çıkardım. Elyaflı bölümün altında da daha büyük delikli fasulyeler var:) yada makarnamı desem:smiley33: bir de kayalarımın üzerinde beyaz sümüksü bir şey oluşmaya başladı. İlk konumda ki fotoğrafta görünüyor. Kh testi yaptım az önce 9 damlada sarıya döndü sıvı. 8-12 arası olması gerekiyormuş galiba:) tuzlulukta 1,021. katkılardan mürekkep ve alg zımbırtısını lt. me göre kullandım. Nitrat ve fosfat dövüşçüsünden (üzerinde öyle yazıyo valla) de bir kere yine litreme göre kullandım.
  canlılarım da 5 tane snail, bir tane turbo snail, bir tane mübarek temizlikçi karides, bir adet tomato clown ve bir adet blue damsel. yemlemeyi 12 saatte bir balıkların yiyebilceği kadar atıyorum yani artık kalmamasına özen gösteriyorum. Hava motorunu da günde 1-2 saat çalıştırıyorum. Aydınlatmam da dediğim gibi iki adet t5 8000k.

  Bu hobye de sigarayı bıraktığım için başladım inş. pişman olmam.
   
 10. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Merhaba Hoşgeldiniz,
  Hobiye başladığınız için pişman olacağınızı sanmam, sigarayı bırakmak konusunda söz veremem pişman olabilirsiniz, neyse ki çaresi var :)
  Fasulyeleriniz namı diğer seramik, üzerinde faydalı bakterilerin oluşması için filtreleme bölümüne konulan yardımcı malzemedir. Tankta bol miktarda kaya var.( hatta biraz fazlaca bence, balıklara yüzecek boş alan kalmamış) . Kayanın ve kumun bol olduğu yerde ihtiyaç yoktur çıkarabilirsiniz.
  Aydınlatmanız arkadaşların söylediği gibi, her tür mercanı tankınızda yaşatmanıza yetmeyecek. Bazı az ışık ihtiyacı olan türlerle güzel bir görünüm elde edilebilir bence. Zira ışıklandırmayı artırma şansınız pek yok. sadece lambalarınızı daha kaliteli olanlarla değiştirebilirsiniz veya ilave led takabilirsiniz.
  Bana göre şu aşamada dokunmayın, zira hobiye çabuk ısınıp başka sistem kurmayı seçebilirsiniz. Yaptığınız emek ve masraflara yazık olur.
  Ekleyeceğiniz canlıları iyi seçerseniz, götürebilirsiniz.
  Arkadaki sump ta protein skimmer göremedim. Bu tür sistemlerde küçük te olsa vardır. Önemli bir filtrasyon aracıdır. Aldığınız kişiler haftalık veya daha kısa zamanda temizlemeniz gereken üzrinde atık kabı olan bir cihazdan bahsettiler mi?
   
 11. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Cevap: 100 lt nano ile aranıza katılmış bulunuyorum

  Protein skimmer son resimde görünüyor kare şeklinde gri renkte. Saat 100lt mix liyordu yanlış hatırlamııyorsam.
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Hayırlı olsun,

  Arkadaşlar konuya gerekenleri yazmışlar ellerine sağlık.

  Caulerpa yüksek yosun 12 saatte aydınlatılabilir ama toplu ölüm yaşayan bir bitki olmasından dolayı 24 saat önerilir. Akvaryum içine koyulursa normal ışıkla idare edebilir ve az sayıda olduğundan sorun olmaz ama şartları severse azgındır kaplayabilir akvarumu.

  Protein skimmer zayıf olduğu için yemleme yaparken aşırıya kaçmamak lazım. Katkı bu aşamada gereksiz bence de.
   
 13. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Burak kızma ama bütün Buraklar biraz aceleci ve tez canlı galiba.:D

  İşin şakası bir yana aramıza hoşgeldin diyerek başlıyorum. Üstatlar zaten gerekenlerin çoğunu yazmış Caulerpa yı bence öne al ve güzel bir görüntü oluşturur ama bir süre sonra ışık süren 12 saatin üzerinde yanmadığı için eski yapraklar çürüyerek ölecektir. (en azından bende öyle oldu)

  Katkı girmemeye çalış akvaryumun kendi halinde kendisini yavaştan toplasın. Sanırım aldığın arkadaş tankı yeni kurmuş yada bana öyle geldi,
  dediğin coraline alg ya kaya ile gelir yada zamanla kendi oluşur. Bence biraz sabret ve forumu iyice bir araştır biraz bilgi topla okudukça taşlar yerine daha iyi oturacaktır.
   
 14. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Hepinize cevaplarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Önümüzde 1 sene akvaryumu büyütme gibi bir düşüncem söz konusu olamaz. Sadece ışık konusunda iyileştirmeler yapabilirim.
  Kayaların fazla olduğu söylenmiş sağ tarafta ki ölü mercanlarları ve küçük kaya parçlarını çıkarsam mı? Ayrıca bu Caulerpa yı öne almaktan kastımız akvaryumun içine mi alayım?

  Nereden bulaştım bu işe hiç aklım almıyor:) rc uçak ve helikopter , analog fotoğraf, gitar, online oyunlar şimdi de akvaryum! çok boş adamım galiba:crazy1:

  buyrun burda da naçizane fotoğraf çalışmalarım Flickr: b.saraçgil's Photostream
   
 15. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Buyutme konusunda cok emin olma. Ugrastigin hobiler bu isin sarabilecegini gosteriyor. Sardi mi hicbirsey tutamaz, kadinlarimiza bile karsi koyuyoruz :). Su anda diyafram, enstantane nedir onu ogreniyorsun diyelim akvaryum hobisinde. Biraz tecrube olsun sonra karar verirsin. Acelemiz yok. Online dan beter sarabilir, kimbilir, göreceğiz.
  Caulerpa konusunda Arkadaslar on taraf derken tankin icini kastediyorlar.
  baska canli koymayacaksan kayalari bu sekilde birakabilirsin. Eger koyulacaksa bence yeniden duzenleme yapilip fazlaliklar cikarilmali. Diger taraftan kayalarin fazla olmasi filitrasyona ciddi katkida bulunacaktir. Hem hacim kucuk hem de yeterli bir ps yok. Kayalar onemli. Karari arastirip kendin vereceksin. O soyledi, hemen cikartyim olmayacak. Bilgileri toplayip, işleyip kendi mantığına göre hareket edeceksin.
  Bu arada fotograflariniz guzel,Img_5932 yi cok begendim. Her sey var fotografta.
  Halil fotograf hobisi de ayni bak, tum buraklar yetenekli Oluyor heralde bu konuda :D


  Tapatalk Mobil
   
 16. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Şimdilik akvaryuma başka balık eklemeyi düşünmüyorum. Olursa ancak tomato clown u verip yerine 2 tane nemo alabilirim zati damseli mi hiç rahat koymuyor. yiğenler illa nemo olsun istiyor:) akvaryumum hacmi küçük olduğu için fazla balık koymak akıllıca olmaz sanırsam. Kayları da belki ileri ki bir zamanda bir kaç tanesini çıkarabilirim bu arada kötü bir haber Caulerpa ların bir kaç tanesinde sararma görünüyor. Ps konusunda da yanlış bilgi vermişim az önce internetten baktım

  Güç: 8 Watt
  Saatte 720 litre su kapasitesi
  Tank kapasitesi: 80 - 120 Lt.

  Bu değerler yazıyor. Ayrıca lambalarım da t5 değilmiş (ne kadar çok yanlışım var dimi?) PL 4 pinli bir şey. yan yana ikitane florasan var. Benim elimde kiler 11w 8000k.daha güçlüsünü bulamadım hatta 6000k lığını bulabildim. Bu konuda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Fotoğraf konusunda da 80 fotoğrafın içinden onu seçmeniz şaşırmama sebep oldu teşekkür ederim yorumunuz için.
   
 17. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Tomato sert bir türdür rahat vermez. Değiştirirseniz iyi olur. Barışçıl percula türleri daha iyi olur.
  Ps için zaten fazla alternatifiniz yok değiştirmek istesenizde. Dediğim gibi fazla canlı koyma niyetiniz yoksa bu götürecektir tankı.
  Lambaların boylarını ölçüp,armatürün iç kısmından fotograflar koyarsanız bakarız ailece çaresine. Led saplantımız var son dönemde yeri uygunsa alternatif floresan da bulunamıyorsa led yaparız.
  Neden şaşırdınız :), diğer fotoğraflarınız da gerçekten güzel, kendinize has belirgin bir tarzınız var ama o fotoğraf başka bence...
   
 18. Director

  Director

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  burak
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Telim şarj olsun, çekip eklerim fotoları. Burak arkadaşımızla karşılaştırıyorsunuz beni, (tabiri caizse) galiba o da benim gibi aç böyle şeylere:) sesi sedası yok ama...:(

  O fotoğrafı kendim kurguladım (ışık,sandalye vs.) açıkçası o an ki duygularımı bilmiyorum ama bir çok arkadaşım "sen çok eğlenceli ,pozitif, güleç bir insanken nasıl bu kadar melenkolik fotolar çekebiliyorsun?" diye sorduklarında apışıp kalıyorum. Onlar söyleyene kadar farkında bile değildim.
   
 19. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Konunun farkında değildir adaşınız :) gelir yakında merak etmeyin. Bazen seyahate çıkıyor tankındaki canlılar, elinden kurtulduk sanıp kutlama yapıyorlar. Siz sakın örnek alıp her gün elinizi sokmayın tanka...
  Fotoğraf bence hiç melankolik değil ama öyle olduğunu kabul edersek bile insanların iç dünyasında her zaman bilinmeyen bölgeler vardır.
  Güzel kurgu, güzel doku, yokluk, hiçlik, saflık her bişey var. Tekrar tebrikler.
   
 20. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Cevap: 100 LT Nano ile Aranıza Katılmış Bulunuyorum

  Burak bey hayırlı olsun akvaryumunuz. Zamanla okuyup öğrendikçe güzelleşecektir eminim.

  Mercanda düşünüyorsanız ışıklandırmayı düzenlemenizi öneririm. Led tavsiye ederim. Eğer led düşünüyorsanız özel mesaj yollayın yardımcı olurum.
   

Sayfayı Paylaş