1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100 lt ve calvus

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde cosmos tarafından 2 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. cosmos

cosmos

İsim:
    demir güneş
    arkadaşlar 100 lt'de 6 adet yavru calvus alıp eş tutunca 1 bir çift bırakacağım. Akvaryum boyu 80 cm. Sizce sıkıntı olur mu?

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Sikinti olmaz. İmkan varsa damizlik alin, cok yavas buyuyorlar.

cosmos bunu beğendi.
  3. cosmos

cosmos

İsim:
    demir güneş
    Damızlık bulmam çok çok zor sanırım. Golden Head yavrusu bulabilirsem 5-6 tane almayı planlıyorum.

Ankara da bir akvaryumcuda vardı eskiden hala var mı bilmiyorum emekte. Belki orda vardır. Ancak önce tankı kurup malzemeleri toplamam lazım.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 2 Nisan 2015
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    @Emirk0652 abi goldhead baktı, bi daha yavruya bulaşır mı bilemem :)
    Ankara gibi bir yerde damızlık calvus bulamayacaksanız başka nerde bulacaksınız.

cosmos bunu beğendi.
  5. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Onun dışında calvus çok beğendiğin tanganyika türlerinden. Çok kez niyetlenmeme rağmen hiç beslemeye fırsatım olmadı. Güzel bir dekor ve tabi bol bol büyük kabuk ile çok iyi bir seçim olur. Şimdiden kolay gelsin gelişmeleri bekliyoruz :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 2 Nisan 2015
    cosmos bunu beğendi.
  6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Arkadaşlar, sponsorlarımız dışında iyi-kötü yorum yapmamız etik olmuyor. Lütfen dikkat edelim.

cosmos bunu beğendi.
  7. Emirk0652

Emirk0652

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Emir KASKAN
    80 cm tankta (galiba standart 80'lik tank) rahatlıkla bir çift tam damızlık boyda calvus veya compressiceps bakabilirsiniz. Ben 45x45x45 ölçülerindeki tankta 5-6 cm boylarında 10 adet compressiceps mutondwe baktım ve yavru aldım. Eğer yavrudan alıp büyüteyim diye düşünüyorsanız benim önerim, en azından 5-6 cm boya erişmiş, cinsiyetleri kesinleşmiş veya büyük ölçüde tahmin edilebilir bireyler almanız yönünde olur çünkü çok yavaş büyüyen balıklar, büyüyene kadar insan çatlatıyorlar, bir daha alacak olsam asla yavruya bulaşmam :)

cosmos ve ka2n bunu beğendi.
  8. cosmos

cosmos

İsim:
    demir güneş
    Evet standart 80'lik tank düşünüyorum. Cevap için teşekürler.

Sizin yavruları diğer calvuslar yemedi mi?

9. Emirk0652

Emirk0652

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Emir KASKAN
    Diğerlerinden önce büyük ihtimalle babaları yemiştir. İlk aldığım bir iki batın yavruyu yavruluğa aktarmama rağmen yem olmalarını engelleyemedim, ondan sonra da hiç uğraşasım gelmedi açıkçası; bir de kabuğun başında bekleyen dişiden yavrularını çalmak... Allah affetsin. Tecrübe etmediğim ama tanıdığım, sözüne güvendiğim bir akvaryumcunun bana verdiği bilgiyi aktarayım: Eğer tankta sadece bir erkek olursa yavrular yenmiyor, ebeveynleriyle aynı tankta geziyorlar (canlı gördüm) ama ikinci erkek olursa baba calvus "o yiyeceğine ben yiyeyim bari" diye düşünüp yavrularını silip süpürüyor.

cosmos bunu beğendi.
  10. cosmos

cosmos

İsim:
    demir güneş
    Eğer calvus bulma şansım olursa şöyle bir yöntem düşünüyorum. Zaten 1 çift olacak. Yavru yaparlarsa sineklikli bir panel ile akvaryumu ikiye bölüp babayı akvaryumun bir yanında anneyi ve yavrularıda diğer yarısında tutmayı düşünüyorum. Hem yavrulukla uğraşmayacağım. Hem de annelerinden ayırmamış olacağım.

Sayfayı Paylaş