1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100'lük pimaş borudan filtre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lades tarafından 4 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Tekrar merhaba arkadaşlar,yine ben. :cicek: Bu sefer de 100'lük pimaş borudan filtre yapma maceramı göreceksiniz.
    Pimaş boru ve kapağı birbirine silikon tabancası vasıtası ile itina ile yapıştırılır. Tabi kapagı pimaşa geçirmek her babayiğidin harcı değil. Pimaşın içindeki contayı sabunlayıp kolayca geçiriyorlarmış ama bizim bu malzemelere sabun sürmemiz balıklar açısında sakıncalı olduğundan kenarları silikon tabancası ile silikonladıktan sonra plastik tokmakla vurarak tamamen kapağı boruya geçirdim. Normalde bu filtreyi keşfeden arkadaşlar pimaşın 2 ucuna delik açıp oradan su giriş ve çıkışı yapıyorlar. Pimaşın 2 tarafı da vida şeklinde olsa kapakları da bidon kapağı gibi olsa aslında daha da basit ve kullanışlı olur bu filtre. Kafa motorunu pimaşın içine koyma sebebim de hem akvaryumda görüntü kirliliği yapmamak hem de kaba pislikler kafa motorunun içinden geçip filtreye gitsin istemesim. Kafa motorunun çok kirlenmesi,tıkanması hatta tıkanmadan dolayı yanması ihtimaline karşı pimaşın içine koydum. Zaten bu filtreyi yedek filtre olarak kullanıcam. Sumpım var zaten.
    Kafa motorunun altına sünger koydum sesini azaltsın diye. Üzerine de kuşbaşı şeklinde doğranmış süngerleri file içine koyrak yerleştirdim.
    Biyolojik sünger özelliğinde malzeme yerleştirdim süngerin üstüne.
    Üzerine biobal koydum bir miktar.
    Onun üzerine de süngeri tüle sarıp koydum.
    Bir kaç gün balıksız akvaryumda çalıştırdım,ses yok denecek kadar azdı.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize sağlık tebrikler. em34: Basit yapımı olan bir paylaşım olmuş. Yapmak isteyen arkadaşların işine yarayacaktır.

3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Çok Güzel bir filtre olmuş çalışır bir fotosunuda koyarmısın pek anlamadım :D suyu nerden alıyo ?

4. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Mustafa kardeş resmi var aslında,ama bu pimaş akvaryumun içinde pek hoş durmadı açıkçası,boyunu kısaltmam gerek ve de etrafını içine koyduğum yeşil renkte biyolojik sünger malzemesiyle de kaplarsak daha estetik duracaktır. Üst kısımdan alıyor suyu,kaba pislikler üst kısımda birikiyor istenilen zamanda kolayca alınabilir. Hortumdan temiz su çıkıyor. Dediğim gibi bunu yedek filtre olarak yaptım,ola ki sumpımda bir problem olursa bunu geçici olarak kullanmak için.
    Şöyle de olabilirdi,üst kısmından kirli su girer,kafa veya sirkülasyon motorunu pimaşın altındaki kapağın ortasına açacağımız bir deliğe monte edersek üstten çekilen su alttan temizlenmiş olarak akvaryumun diğer kısmına doğru püskürtüle debilir.

5. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Ellerinize sağlık paylaşım için. super:gif super:gif

Pimaştan olsun önemli olan iş görmesi,zamanla görsel olarak güzelleride yapılır.Benim için önemli olan verilen emek ve yapılan işin paylaşılması. :basardim: Teşekkürler kendin yapçıların çoğalması sevindirici.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam döktürmüşsün gene. em34: Resmen küçük bir sump yapmışsın. :)

Pimaş akvaryumun içinde görsel olarak pek iyi durmuyor. Gerçi ben görselliği herzaman ikinci planda tutarım ama elimizden geldiğincede durumu kurtamamız lazım. :) Pimaşı güzelce kurttuktan sonra,dış yüzeyinin hertarafını normal slikona bulayıp,daha önceden kuruttuğun akvaryum kumunu bir gazeteye dök ve pimaşı aynı bir silindir gibi kumda gezdirip kumun iyice pimaşın heryerine yapışmasını sağla. Ve kuruduktan sonra pimaşı,yani filitreyi akvaryuma yerleştir.Bu sayede pimaş taban kumu ile aynı görüntüyü kazanır ve estetik görünümü bozmaz. ;)

Bu güzel paylaşım için teşekkürler. :helalolsun:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında benim önerim daha farklı. Bu filtreyi akvaryum içine koyma zorunluluğu sıfır. Sadece motoru akvaryum içine koyup oradan suyu dışarda yerdeki bu hazneye basmak görüntü adına yazılacak olanları rafa kaldıracaktır.

Su pimaşa alt kısımdan delinip takılacak olan hortum girişinden girecek. Pimaş içindeki filtre malzemelerinden geçen su üst kapak ortasına delinecek ve çıkacak olan boruya hortum takılarak temiz su akvaryuma basılacak. Bir dış filtre gibi çalışacak ancak motoru akvaryum içinde olacak sadece. Bence bu şekilde çok daha verimli olacaktır. ;)

8. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Temel bey, biliyorum bahsettiğiniz şekli internette gördüm ama dediğim gibi pimaş kapağı vida şeklinde olsa,yani bidon kapağı şeklinde olsa idi daha pratik bir şey yapardım. Ayrıca yukarıda yazdığım gibi,pis suyun öncelikle kafa motorunun içine girmesine karşıyım,pervanenin dönmesine engel olabilecek pislikler olabilir. Biraz aceleye geldi aslında,merak edip hemencecik bir filtre göresim gelmişti yaptım. :heyo:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize sağlık sorun şeklinde şemalinde veya yapımında değil zaten. Motorların o şekilde zarar gördüğüne hiç tanık olmadım ben. Pimaşa açılır kapanır kapak yapmak şart tabi sözünü ettiğim şekilde bir filtre elde etmek için. Temizlik bir yerinden yapılacak sonuçta. Ancak bunun aparatları var bildiğim kadarıyla. Belki sizin yaptığınız pimaş değil de Fırat boruya ait boru ve aparatlarıyla sözünü ettiğimiz sistem yapılabilir. Yapılmış ve emek verilmiş bir paylaşım elbette değerli. Yapacak arkadaşlara farklı bir fikir oluşturması açısından belirtmiş olalım.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel hocam; birde pimaşı dışarıya aldığımızda,bütün eklem yerlerini çok iyi izole edip sızdırmaz hale getirmek gerekli.Ayrıca pimaşı akvaryum seviyesinin çok altında değilde,akvaryumun tabanı seviyesinde tutmak lazım. Filitre akvaryumdan nekadar aşağıda olursa okadar kuvvetli motor ihtiyacı oluyor.

11. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Biraz kafa yorunca farklı şeyler geliyor tabi insanın aklına. Pimaşın içine değil de dışına aynı güçte bir sirkülasyon kafa motoru koydum,içine de filtre malzemelerini doldurdum. Arkasına da CD kutusu kapağı koyup uzunlamasına akvaryumun içine yatırınca ve de ön kısmına kayaları dizince oldu mu görünmez iç(dış) filtre.
    50santim derinlikte iken yüzeyde nasıl dalgalanma yarattığını görebilirsiniz.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam bu çok daha güzel olmuş görüntü için ama sanırım temizlemek için kayaları almak filan zor olur sanki. Motor yine dışında olsun kenarda dursun bitkili veya dekor arkasına yerleştirilir hiçte kötü durmaz. Mükemmel bir fikir ellerine sağlık, arkadaşlara güzel bir filtre yapım rehberi olmuş. em34:

13. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Temel Hocam bir gecede aklıma ancak bu kadarı geldi. Bendeki taşlar bunlar,aslında daha büyük kayaların arka kısmına saklanabilir. Üzerine kaya yığmak zorunda değiliz. Ben akvaryumunun içine tabanına yani strafor koyacağım için taşların düşüp taban camını kırma ihtimalini hesabetmedim açıkçası. .Ş. Ayrıca tabanda kum da olacak ve dikkati de elden bırakmayacağız tabiki. Normalde tanka taş koyup çıkarırkende dikkat etmezsek yine camı kırabiliriz.
    Bence iç filtreden daha ekonomik ve etkili. Daha nooldun? :)

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Cem hocam pimaşı kuma gömmek,kaya vs ile kapatmaya uğraşmaktansa,pimaşı kumla kaplamak çok daha kolay ve kullanışlı olur. ;)

15. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Kumla kaplamak da süper fikir tabiki fakat ben biraz daha iri kumla,midyelerle vs kaplamayı düşündüm de elimde şu an yeterince silikon yoktu o yüzden yapamadım. Ne paralar harcadım şu silikona. huh:

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eee olacak okadar hocam.Kolay değil bu işler. :)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Göze gelmiyor ama gerçekten bu tarz işlere kalkışınca ciddi rakamlar tutuyor. Ps yapımında Fırat boru aparatları incik boncuk olarak görülüyor ama baya masraf oluyor toplayınca. Sonunda iyi ve faydalı bir şeyler çıkarsa değiyor açıkcası.

18. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Akvaryumun tam arka ve köşe kısmına köpük strafor arka fon parçasıyla yapacağın bir bir köşe kutucuk içerisine gizle filtereyi daha hoş olacaktır..Tabana yakın bir kısımdan bırakacağın küçük bir boşlukta suı giriş yeri olur.Tebrikler yinede bu haliyele bile güzel bir çalışma..

Sayfayı Paylaş