1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100x50x50 Akvaryum için ekipman ve dekor önerileriniz

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 29 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar hepinize merhaba. Öncelikle herkese hayırlı olsun yeni forumumuz :) Geçtiğimiz hafta kuzenime malawi tankı kurduktan sonra elimde şu anda bulunan 65x22x30 canlı doğuran akvaryumumdan hariç bende malawi tankı kurmaya karar verdim.

Şimdilik her ne kadar araştırma içerisinde de olsam akvaryumun siparişini verdim, inşallah önümüzdeki perşembe günü akvaryumum geliyor. Malawi chichlid türlerinden S.prenses, yunus gibi balıklar beslemek istiyorum. Ağızları dolsun, yavru alayım, büyüteyim istiyorum. Mbuna tarzı da olabilir.

Şimdi konuyu fazla uzatmadan bi kaç konu hakkında eleştiri / bilgi almak istiyorum. Öncelikle akvaryum ölçüleri ve almayı planladığım ekipmanları sıralamak isterim.

Arkadaşlar yarın filtreyi alıyorum Atman F4 3 sepetli 100 TL ye buldum. Kutusu mutusu herşeyi veriyor satan arkadaş. Nasıl bir filtredir bilgisi olan varmı yada kullanan arkadaşlar yazarlarsa sevinirim. İçerisi dolu dedi ancak tam bir filtrasyon için hangi malzemeleri seçmeliyim? yukarıda yazılı olan ekstra sipariş edeceğim filtrasyon malzemeleri bu dış filtre için uygunmudur? Ekleyeceğiniz veya çıkarmamı istediğiniz malzeme var mı ? Teşekkürler.

Akvaryum: 100x50x50 (10mm Cam kalınlığı) 2. el 75 TL
    Isıtıcı: Atman At 300 Watt Isıtıcı 24 TL
    Hava Motoru: Atec AR-7500 Çift Çıkışlı Hava Motoru (zaten kullandığım akvaryum için elimde var)
    Hava Taşı: 120 Cm kıvrılabilir hava taşı: 12 TL
    Kum: 30 Kg Civarında silis kum 15 TL
    Akvaryum İçi Dekor: Sarı prensesler için testiler vs. gibi yuvalar.. (ortalama 20 - 30 TL)

Sadece kum ve dış filtre konusunda tereddütlüyüm arkadaşlar. Silis kum malawi chichlid türleri için uygunmudur değilmidir bi fikrim yok. Eğer uygun değil ise hangi tarz kumu tercih etmeliyim?

Dış filtre konusunda da üç seçeneğim var bütçeme uygun olarak aslında. Lifetech ve Jebo aynı fabrikada üretiliyormuş. Lifetech'in 839 ve Jebo'nun 829 'u aynı özelliklerde. 5 Sepetli ikiside ve 1500 Lt su debisi var saatte. Ancak sahibinden.com 'da yaptığım bi araştırma da Atman F4 buldum 110 TL civarı bi rakam istiyor satan arkadaş 900 Lt. ve 3 sepetli.

Ayrıca ekstra filtre malzemeleri almayı düşünüyorum otuz.com da sepetimde duruyor hatta ancak ödemeyi henüz yapmadım sizlere danışmadan;

Filtre torbası iki adet 30cm boy 11 cm eninde: 2,25 TL
    Meadow Seramik 1000 Gr.: 8 TL
    Fish-Pro Bio Ball Siyah 32 mm. Küçük 50 Adet : 10 TL
    Hagen Marina Aktif Karbon 800 Gr 10 TL
    Nirox Renkli Elyaf 14 Adet toplamda Boyutlar 33x11 cm: 10 TL
    Fish-101 Nitro Eliminator 700 Gr (nitrat ve nitrit önleyici taş) 10 TL

Sizce yukarıda yazılı akvaryum tertibatı beslemeyi düşündüğüm balık türüne uygun olarak nasıl? Ayrıca ileride yavru olma ihtimaline karşı elimde bulunan 65x22x30, 100 Watt ısıtıcı ve sunsun marka iç motorla birlikte yavruluk olarak kullanmayı düşünmekteyim.

Her türlü Yorum / Eleştiri / Öneri ye açığım. Fiyatlarını da yanlarına yazdım ki; henüz almadığım için belki daha uygun fiyatlı elinde olan vardır, veya beni doğru şekilde yönlendirebilir.

Biraz uzun oldu ancak üşenmeyip okuyan ve yorum yazan herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Erman bey;

Tank hacmi 250 lt sarı prens ve yunus besleyebilirsiniz yanlız yunuslar için ileride tank hacmi yetersiz gelecek ve gelişimlerini etkileyecektir.

Ekipmanlar alacağınız tank için uygun .

Dış filitre olarak ben JEBO 828 DIŞ FİLTRE kullanıyorum ve memnunum,silis kum kullanabilirsin veya quartz kum'da olur.

Atma F4 fiyat olarak çok uygun ama kişiyi tanımıyorsan bir şey diyemem çünkü filitrenin ne durumda olduğunu sağlıklı çalışıp çalışmadığını bilmiyorsun .Ben ikinciel olayına sadece tanıdığım kişilerden alıyorum ,yoksa gidip gereken malzemeyi sıfır alıyorum.

Akvaryum dekoru için testi yerine yuvarlak hatlı taşlar tankında daha güzel durur.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erman öncelikle daha forumun linkleri dahi yönlendirilmedi. Anlayacağın üyeler sitede değil onun için sabırlı olmalısın biraz. :D Aşağıdaki liste bence dış filtre için gayet uygun. Slis kum bence uygun bir kum Cichild türü için. Özellikle yumurtlama ve çifleşme döneminde.

Filtre torbası iki adet 30cm boy 11 cm eninde: 2,25 TL
    Meadow Seramik 1000 Gr.: 8 TL
    Fish-Pro Bio Ball Siyah 32 mm. Küçük 50 Adet : 10 TL
    Hagen Marina Aktif Karbon 800 Gr 10 TL
    Nirox Renkli Elyaf 14 Adet toplamda Boyutlar 33x11 cm: 10 TL
    Fish-101 Nitro Eliminator 700 Gr (nitrat ve nitrit önleyici taş) 10 TL

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

İsmail abi selamlar;

testi vs. yi benimde pek hoşuma gitmedi aslında. Burda büyük boy yuvarlak hatlı taşlarla sahili olan bi dere var taşların boyları ortalama 8-15 cm civarı. Akvaryumun arka camına doğru komple onlardan aralarda yeterli oyuklar bırakacak çekilde sağlamca dizmeyi (gerekiyorsa sabitlemeyi) düşünüyordum bende. Filtre konusunda bi problem yok sanırım, yani inşallah. Ayrıca problem varsa da iade garantisi alırım satan arkadaştan aklımda bulunsun. Teşekkür ederim öneri ve görüşlerin için. Yıkanmış doğal dere kumu varmış akvaryumu satan arkadaşta, peki o kum olur mu? Hem doğal, hem güzel durur gibime geliyor ama silis kum tabi ki daha açık renkli ve güzel duracaktır. Ne dersiniz? Dere kumu konusuna?

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi malawi tankı kurucam diyorum ne sabırı :) Sabır mı kaldı bende? :D sonunda benimde 250 Lt tankım olacak. Feci heyecan bastı daha şimdiden. Yarın kısmetse alıyorum tankı satan arkadaştan. Dere kumu konusunda senin de görüşlerini almak isterim Temel abi. Ayrıca filtrasyon malzemelerini sordum çocuğa, cevap gelince buraya da yazarım elbet, uygun ve etkili filtrasyon malzemelerini birlikte kararlaştırabiliriz olmazsa.

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Dere kumu olur ama sarı prenses ve özellikle yunus kumu ağızlarına alıp bırakmayı (oynamayı) severler .Eğer imkanın varsa silis veya quartz kum al derim.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Silis kum kilosu 0,65 ten satılıyor İstanbul'da ama İzmir'de o fiyata bulabilirmiyim bilmem :S

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Araştırmak gerek sanırım ama pahalı olsa bile ne kadar pahalı olabilir ki ?

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    haklısın Temel abi. sorarım olmazsa alırım ya 20 kilo olsa 12 TL para yapar? düşündüğüm şeye bak benim de :) :D

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    İnternetten dış filitre almayı düşünüyorsun varsa kumda al bildiğim kadarı ile 100 tl üzeri bazı yerler ücresiz kargo gönderiyorlar.Böylece kumuda aradan çıkarmış olursun.

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İsmail abi ben izmir içi internetten alış veriş yapıyorum. Elden teslim yani. ;) demek istediğim filtreyi de o şekilde alıcam. Kum konusuna gelince; yine internette izmir içi bi arkadaş buldum. İnci kum diyor 40 Kg varmış elinde. İnci kum dediği nasıl bir kumdur ki acaba?

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Pseudotropheus Elongatus Mpanga beslemeye mi karar versem ne yapsam :D çok güzel balıklar.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Filtre malzemeleri bence kolay. Dere kumu konusuna gelince olmaz diye birşey yok. Üstelik bence kum da sorun edilecek birşey değil. Akvaryumcularda kg 1 lira kumun. Buna çözüm ve alternatif aramanın anlamı yok bence. Gönül isterki ince mercan kırığı olsun ama tamamen senin tercihin bu.

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi bi arkadaştan

8 adet kaya taşı, dekarasyon ve yuva olarak kullanılan 6 istiridye (10 cm civarı), 2 küçük yavruluk, 25 kg midye kırığı (ince mi bilmem), 40 kg silis kum ve bir adet large balık filesi, 1 adet günışığı roxin dalgıç aydınlatma alıcam toplam 50 TL ye. az önce görüştüm. olumlu yanıt aldım. :) :D

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

bu da resmi :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha ne olsun Allah daha çok versin. Bunlar kurar akvaryumu ama sanırım dekor için kaya tarzı malzeme gerekir az daha. Sorun değil o da zaten sade dekor daha iyi. Sen işi bitirmişsin çoktan.

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi fena gaza geldim :D :D :D araştırmaya başlamak işi bitirmeniğn yarısı zaten. sorası biraz maddiyata dayalı. Geri kalan heveste zaten bende dolup taşıyor.. Ohh mis. :D

18. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Hakkaten o kadar malzeme o rakama çok iyi.Dıy da yapmak lazım herşey hazır olmazki.

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    DIY yapmak lazım ok :) Ben bi arka plan yapıcam inşallah moss duvarlı strafor malzemeden kaya görünümlü arka plan olacak. DIY bölümünde paylaşırım inşallah :) Ayrıca kapağı da dıy yapacağım. Zaten kuzenime yaptık bi tane süper oldu

bknz:

:) :D

20. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Staraforu heykel gibi işleyecek kabiliyetin var da ne bizi uğraştırıyorsun erman bey. :D

Sayfayı Paylaş