1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

100x60x50 resif kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde jildrime tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Merhaba arkadaşlar, yaklaşık dört senedir canım sıkıldıkça deniz akvaryumlarıyla ilgili birçok şey okudum öğrendim her ne kadar uygulayamasamda genel bir fikir sahibi oldum.
    fırsatım ancak oluştuğu için yeni bir kuruluma başladım.
    Ana başlıklar altında genel durumumu anlatmaya çalışacağım, aralarda aklıma takılan yapamadığım şeylerde yardımcı olursanız çok mutlu olurum,
    İlerleyen dönemlerde mercan, mandarin ve bol bol eklembacaklı beslemek istiyorum, tang gibi balıklar pek ilgimi çekmiyor
    Genel olarak takıntı yaptığım şeyler herkes gibi ses ve enerji tuketimi, ayrıca dc olarak kontrol edilmesi. maliyet bilgisini mumkun oldugunca belirticem

1) akvaryum
    Belirttiğim ölçülerde, ekstra clear camlı, ikinci el olarak aldım. İniş olarak tek boru durso mevcut arkadan taşırmalı sistem. Sorum acaba taşırma kutusunun silikonunu söküp animal bean tarzı bir sistemmi yaptırayım, uğraşmaya değermi, yoksa ses olarak buda beni tatmin edermi

2) sump
    Şu an için iki bölmeli sump mevcut arasında herhangi bir şaşırtma mevcut değil, su inişini ayırarak şaşırtma yapmayı planlıyorum harekete geçerken, ilerledikçe size danışıcam

3)kaya
    Elimde 15 kilo kadar fiji plate ve 12 kilo kadar fiji branch kaya mevcut fakat bunlar uzun zamandır balkonda bekliyor, ne gibi bi işlem uygulamam gerekir

4) kum
    25 kg whitex kum aldım, bembeyaz goruntu hoşuma gidiyor her ne kadar uygun olmasada, kabuklulara sıkıntı yaratırmı eger yaratıcaksa değiştirmem gerekirmi 85tl

5) dalga motoru
    İki adet jebao rw8 alıcam, dc kontrollu olması yapmayı düşündüğüm kontrolor için super, tanka fazlamı gelir uygunmudur

6) protein skimmer
    Coralbox d700 alıcam, jebao dc3000 motor var uzerinde

7)aydınlatma
    Sağolsun zotiri nickli arkadaşın paylaşımından esinlendim, elimde aquareef pro x2 boş kasası (80tl) mevcut iki adet 100 wattlık lumia 5.1 ve fan ile kontrol devresinden kontrol edicem, yaptıkça çok detaylı paylaşıcam ,aklıma takılan tek şey soğutma dizaynını bilmiyorum, ortada fan yeri mevcut ama aliminyum sogutucuların şekli hakkında hiçbir fikrim yok, en kötü kendi birkaç fikrim var onları uygulayacagım.
    Başlangıçta uzun süre ağır mercan yuku olmayacağı için yeteceğini düşünüyorum, eger yetmezse üçüncü lumia yı devreye alabilirim

8) kafa motoru
    Jebao dc3000 ile 6000 arasında kararsızım, 6000 alıp yarı seviyede çalışıtırarak daha az ses alırım gibime geliyor, sizcede oylemidir,
    Şu an için elimde sicce extrema 2500 ve newjet 2300 mevcut ama ikisinide kullanmayı dusunmuyorum

9) tuz
    Red sea coral pro 25 kg aldım 195tl

10) kontrol
    Arduino tabanlı bir çok paylaşım nette mevcut ne yazıkki turkçe hemen hemen hiç kaynağımız yok, nette jarduino ferduino, stilo gibi paylaşımlar var uygun olanını modifiye ederek uygulamaya çalışıcam, detaylı paylaşıcam harekete geçince,

11) su tamamlama
    reef octopus (ikinci el 100 tl)mevcut ama muhtemelen başka bir şey denicem dizaynı pek hoşuma gitmedi

Ekstra elimdekiler

Magfloat
    Bioptim-biodigest
    Biopellet reaktor (nasıl ve neden kullanıldıgına dair hiçbir fikrim yok)(70tl)
    Aktivex
    Clearx
    Fosfat ve nitrat testleri
    R/o sistem(200tl)

Alacagım ekstralar

Yem konusunda fikrim yoktur
    Atc refraktrometre
    Gereken ekstra testler yine pek fikrim yok
    Başka reaktor gerekirmi genel hatlara göre belirtirseniz sevinirim,

Şimdiden hepinize cok teşekkür ederim

veysel, TencoMelih, sinsitilki ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yıldırım Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Dersinize çalışmışsınız bu belli oluyor ;) Ben nacizhane görüş belirteyim o zaman
    1- Akvaryum ölçünüz çok ergonomik gayet kullanışlı. Taşırma sisteminizin resmini görmeden yorum yapmak zor ancak tek inişli hiçbir sistemde sıfır ses görmedim ben. İmkanınız var ise sizin bean animal benim tam durso dediğim biri vanalı olmak üzere iki iniş bir emniyet toplam 3 borulu bir bir taşırma sistemi uygulamanız.

2- Taşırmasız 2 bölme dediğinize göre biri tatlı su haznesi. Su tamamlama kullanacağınıza göre şaşırtma yapmanıza gerek yok. Seviye rölesini sumpta PS çalışma seviyesine ayarlarsınız eksildiği zaman yandaki bölmeden tatlı su basar. Benim sistem bu şekilde ve gayet memnunum.

3- Kayaları 1-2 gün RO suda bekletin ve tanka ekleyin ekstra bir işlem yapmanıza şahsen gerek görmüyorum.

4- White X önceki tankımda kullandım. Eriyor ve küçülüyor Şuan litre hesabı yapamadım ama 5. cm de 1 cm erime yapar sanırım. İnce taneli olduğundan ve dahada inceleceğinden dalga motorlarınızı iyi ayarlamanız gerekecek kumun kalkmaması için.

5- Motoru bilmiyorum birer birer deneyebilirsiniz. Yani yetmez ise ikinciyi alırsınız. Yurtdışından getirtecekseniz bu ekstra maliyet olacaktır. Ancak şöyle bir şey var 2 taneyi farklı konumlandırırsınız controllerla farklı zamanlarda sırayla çalıştırırsınız. Böylelikle değişken akıntınız olur çok da güzel olur.

6- PS ile ilgili birkaç video izledim fena görünmüyor. Fiyatı nedir bilemiyorm ama biraz basit geldi görüntülerden. Devir kontorolu biraz gereksiz çünkü en güçlüde çalıştıracaksınız (kendimden biliyorum :) ) Ama sisteminizi kaldıracak boyut ve güçte gibi.

7- 2 adet lümia fazlasıyla yeterli diye düşünüyorum. Soğutucu olarak aquareefle bir görüşün o kasada soğutucu kullanıyorlarsa ayrı olarak satabilirler.

8- Ben 900 lt tankımda 4500 kullanıyorum. Elinizdeki motorlar bile yeterli bence. Ses konusunda devir kontrolu mevcutsa motorlarda düşüncenizde haklı olabilirsiniz.

9- En iyi 2-3 seçimden biri.

10- Ardiuno da dedğiniz gibi imkan çok geniş ama biraz anlamak gerek. Bende full otomasyona geçeyimm dedim ama sonradan uğraşmaya gerek duymamıştım.

11- Yorumsuz

Biopalletle veya ekstra bir reaktörle şuan işiniz yok. Balık olmadan yem olmaz önce ne bbesleyeceğinize karar verir sonra onlara uygun yem alırsınız ;) Sürekli ihtiyaç duyacağınız testlerelinizdekilerin haricinde ilk olarak Kh, Ph. .İlk zamanlar amonyak ve nitrit testleri yol göstericidir ancak birkaç kullanımdan sonra pek gerek kalmıyor. Bence elzem değil. Mercanlardan Sonra ise Ca Mg testleri

Bu arada yok ise bir Reverse Osmoz su arıtma cihazı edinin. Çeşme suyuyla kurulum yapmayın. Detaylarını portaldan araştırabilirsiniz.

YIKIKTEMO, TencoMelih ve jildrime bunu beğendi.
  3. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Bilgiler için çok teşekkürler gelişmeleri ve resimleri yakında paylaşıcam

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz, kararınız hayırlı olsun öncelikle, Mesut yazılacakları yazmış zaten. Kum için bu tip eriyen kumları pek sevmem bildiğiniz kalsit.

5. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Abi kırulumun hayırlı olsun. İki tane lumia fazlasıyla yeter gibi geliyor benimki yüzey alanına göre santimetre kare başına 0.06 watt ışık veriyor sizinki 0.04 watt. fakat benim yükseklik 90 . Armatürü de 30 cm civarı yukarıya astım. 4 gün önce eklediğim su yüzeyinden 40 cm aşşağıda olan sps de gözle görünür büyüme var hala diatom olmasına rağmen :) soğutucuyu ve fanı armatüre sığabileceğinin en büyüğünü al abi benimki açıkta olmasına ragmen acaip ısı veriyor. Kafa motoruna gelince bende 4 tane dc 12000 yanyana tam güçte çalışıyor herhangibir ses yok çalışıp çalışmadığını anlamak için elimle kontrol ediyorum bence büyük alın zaten ayarını kısabiliyorsunuz. Kontrol için ardunioyu çok araştırdım fakat ph redox tuzluluk gibi değerleri kontrol etmek çok zor ve pahalı oluyor . Hazır akvaryum bilgisayarı alabilirsiniz bende profilux var çok memnunum zaten normalde almanız gereken bir çok şeyi kendi bünyesinde barındırdığı için kendi parasını çıkartıyor zaten. Örnek vermek gerekirse. Timer, ph, orp, tuzluluk, otomatik su tamamlama, ps geç çalışma rölesi, sıcaklık vb. Zaten bunları ayrı ayrı aldığınız zaman bi profilux parası ediyor ek olarak herşeyi pc den kontrol edebiliyorsunuz mesela ph 7,5 in altına indiği zaman co2 yi kapat 7 nin altına düşersede email ile bildir diyebiliyorsunuz. Binlerce kombinasyon yapabilirsiniz. Başka markalarda var piyasada ihtiyacınıza göre tercih yaparsınız.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

jildrime bunu beğendi.
  6. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Çok teşekkür ederim bilgiler için profilux, reef angel neptune apex hepsini baya inceledim, hatta alayım dedim fakat bu işin keyfinin aynen sizin yaptığınız gibi bir çok şeyle kendinizin uğraşması oldugunu düşünüyorum, maddi kayıplar tabiki önemli ama ikinci planda kalıyor, eger becerebilirsem adım adım harekete geçtikçe paylaşımlarımı arttıracağım şimdilik ilk hedefim dursosunu duzenlemek, sonrasında siparişlerle arduino denemek istiyorum baya bilgim var konuda sadece programlama dilini bilmiyorum ama, eskiden baya bi pic programladım ondan cok problem olacağını düşünmüyorum

7. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Hocam proglamlamada zaten bir sıkıntı yok. Sorun şu mesela calsiyum reaktörüne giden co2 yi kesmek için selenoid valfi kontrol edecez. Ardunioya ph probunu bağladık diyelim verisini nasıl alcaz kalibrasyonu nasıl olacak. Akım rölesiyle bi şekilde kontrol ederiz valfi sorun veriyi ardunioya girmek

8. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Atlasın ph problu projeler var, kalibrasyonu nasıl yapılıyor programlamada tam emin değilim, fakat kalibre etmenin yolunu bulursam, ph probundan analog veri arduinoya geliyor, orda menude bir yerde ph değeri okunuyor, çok basit bir if dongusuyle, sinyal kesmesi yani ph 7,5 in altındaysa şu cıkısı sıfır yap, o çıkışada mekanik röle veya optokuploru direk selanoid valfin gucune bağlarsak sonuç almazmıyız yanlışmı dusunuyorum

9. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Bu arada birçok fikrimi sizin projenizden aldım tekrar teşekkürler

zotiri bunu beğendi.
  10. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Aslında kalibrasyonuda cok zor değildir, tahminim şu şekilde oluyor, iki tane değer tanımlanıyor,
    4ph 7 ph iki tane değişken tanımlarız programda probu sokunca okunan voltajı arduinoya kaydederiz ( ph probe gerilim bilgisi gönderiyor kontrolera) mesela sıvı 6 ysa direk dogru orantı kurarak cıkarım yapar, tabiki bunlar hep varsayım daha cok detaylı incelemedim çunku ph en son düşünüceğim şey :)

11. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Rica ederim . Diy larda çok ayrıntıya girmedim merak eden sorar konu üzerinden gideriz diye bide başka bir forumda skimmer projemi paylaşmıştım çok moralimi bozdu yazılanlar insanlar bilip bilmeden yorup yapıp karaladılar neyse. Çok doğru düşünüyorsunuz if ,else ,if else, and ve or komutları yeterli olur hemen hemen bütün işlemler için. Ama dediğim gibi ph verisini ardunioya okutabilirseniz gerisi kolay . Umarım yapabilirsiniz belki ilerde türk malı akvaryum kontrolümüz olur sayenizde kim bilir :)

jildrime bunu beğendi.
  12. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Sıcaklık , ph , redox ve tuzluluk . En önemlileri sıcaklık ve ph olarak düşünüyorum diğeri olmasada olur. Level sensörleride çok işime yarıyor ölçüm dışında. Siz ardunioya ne yapmasını istiyorsunuz tam olarak ?

13. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Ledlerin pwm kontrolu ve fanının kontrolu önceliğimki bu en kolayı, 2 tane sıcaklık sensörü birisi aydınlatmanın fanı için, diğeri su sıcaklığı, otomatik yemleme, ps geciktirme dalga motoru açma kapama, birde su seviyesi kaç tane gerekirse, bunlar çalıştıktan sonra ph, orp ama onlar en sonda, yani çok nitelikli değil önceliğim. Şu saatte şunu aç şu olunca bunu kapat tarzında

14. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Ledlerin driverını ne seçtiniz ?

15. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Meanwell ldd serisi olacak ama akım değerlerini tam hesaplayamadım daha, lumialar şuradan üç tane almayı düşünüyorum tabi bu galiba bitki modeli bunun akvaryum modelini

http://www.aliexpress.com/store/pro...-plant-herbs-vegetable/903774_1350068557.html

hedefim şu şekilde bir tane 48 v dclik ana güç kaynağı, burdan ledler arduino otomatik yemleme ne varsa hepsi kontrol edilecek ve güçlendirilecek yani bir tane priz kullanarak tum projeyi kapatmak istiyorum tabi başlangıçta dalga motorları kafa motoru ayrı çalışacak ama zamanla projeye dahil edicem

Bu arada siz selenoid valf diyince aklıma şöyle birşey geldi,
    Tatlı su tankını sumpın ustune koysak altından bir delik açsak, sumpa şu switchlerden bir tane

http://www.aliexpress.com/item/doll...d-Sensor-Float-Switch-New-Hot/1927045204.html

Tatlı su tankının altınada şu valften

http://www.aliexpress.com/item/New-...DC-1-2-Normally-Closed-DA0916/1534559381.html
    Acaba basınç gerekiyormu bu valflerin çalışması için ekstra yoksa yer çekimi yeterli gelirmiki

16. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    O fiyat çok fazla 39 dolara aldım ben üreticisi future led. Driver olarak ldd 700 kullanacaksınız coralux ten iki tane 5 li board sipariş edin driver ları direk leğimlersiniz entegre pull up da var böylece % 20 nin altında ledler direk sönmez. Ben direk ro girişine 24 v selenoid valf bağladım tatlı su reservuarına gerek yok direk dolduruyor böylece su kalmamış açık unutmuşum taştı derdi yok. Herkesinde neden su tamamlama için ayrı reservuar kullandığını anlamış değilim ( motorla su tamamlayanlar ve ro sistemi akvaryum yakınında olanlar )

17. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Üç tane fiyatı 108 dolar zaten,
    işte o imkan bende yok evde tesisat bir yerrde akvaryumu yerleştireceğim yer bir yerde, neyse zaten tam anlaşılması için şu durso bitince, fotoları paylaşınca siparişleri vericem, o zaman size danışırım

18. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    3 tane fiyatıysa normal. Ama size 2 tane yeter bağlantıları yaparken mutlaka haberleşelim özelden telefon numaramı veririm ararsınız. Yaptığım bazı hataları yapmazsınız böylece

jildrime bunu beğendi.
  19. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Tamamdır, zaten üç tane alma sebebim sizinle aynı şeyin başıma gelme olasılığı :)

20. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    :) bende bir ledin bir kanalı yandı başka bir hasar yok şükürler olsun. Bayramdan sonra sps nin bir aylık büyümesini paylaşacam bakalım tatmin edecek mi görecez.

Sayfayı Paylaş