1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

110*60*60 Ölçülerde Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde smyrna tarafından 28 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Merhaba;
    Bende tuzlu su akvaryum kurmak için bol okuma evresindeyim. "110*60*60" boyutlarında bir akvaryum hedefliyorum (bu arada birşeyi farkettim okudukça, acaba 60 cm uzunluk çokmu olur. yani ideal için birazdaha kısamı yapmak lazım.okuduklarımdan anladığım şu: evet bir standart yok, ama en azından sizlerin ideal görüşleri önemli).
    Sump ölçüleri: 70x40x40 ve tek bölme ideal ve yeterli diye bir başka benzer kurulumda okudum. bu konuda yardımcı olurmusunuz. başka bir kurulumda ise 3 lü bir sump (halil kocan, 3 lü biyolojik sump)kurulmuş.sizce bunlardan hangisi daha efektif bir çalışma olacaktır.
    Birde ben akvaryumu kendim yapacağım. sanayide easy clear cam 10mm rodajlı alıp yapıştıracağım. kafama takılan şey akvaryumun alt camında kaç adet ve kaç mm lik bir delik açtırmalıyım. ve nereye açtırmalıyım?
    Ps olarak forumdaki üstadlar uygun görürse (dıy ps bölümde sordum :D) son nokta protein skimmer kalıplarında elde edebilirsem kendim yapmak istiyorum.
    Tasarım konusunda yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hayırlı olsun. 50 cm nin üzerindeki yüksekliklerde aydınlatma gücünde artacağı için aydınlatma yapımı ve işletme maliyeti artar. Tek bölme sump yaparsan mutlaka otomatik su tamamlama ilave etmek zorundasın çünkü buharlaşan suyla birlikte su seviyesindeki değişikliklerde ps in ayar tutmaz. Su seviyesi sabit olmalı. En azından iki bölme yapılsın. Akvaryumun alt camını deldirme bence delinirken kılcal çatlaklar meydana gelebilir, en sağlıklısı arkadan taşırma dediğimiz durso sistem olacaktır. Ps dıy elinizden geliyorsa yapılabilir ama iyi planlayın astarı yüzünden pahalıya gelir yoksa.

smyrna bunu beğendi.
  3. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Uzunluk konusunda 50 cm en mantıklısı ozaman

3 lü yada 2 li sump için öneriniz nedir?

Arkadan taşırma yöntemi ile delme yöntemi arasındaki fark nedir? Yani Eksileri artıları nelerdir? Delmenin en büyük eksisi sanırım çatlak oluşturma riski? durso sistem için arka camda sağ köşeden kessek uygun olurmu? nekadarlık bir kesik oluşturmak önerilir?

Ps için açıkcası gidip piyasadan yüksek fiyatlara almaktansa forumdaki üstadların vermeleri halinde kalıptan çıkmış parçaları birleştirmek istiyorum.böylece daha uygun olmuş olacak diye düşünüyorum.

Tabi bu konu biraz üstadların vereceği desteğe bağlı.
    Teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Uzunluk derken yükseklikten bahsediyoruz sanırım. Şimdi bu şekil sump ve duso konuları çok ayrıntılı kurulumları dediğiniz gibi bol bol okuyun. Linkte durso ve sump şekillerine bir göz atın kafanızda bir fikir oluşur.

smyrna bunu beğendi.
  5. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Evet hocam yükseklikten bahsediyorum. Yanlış olmuş.
    Şimdi durso için okumaya başladım. buna göre takılırsam burdan mutlaka yazarım :D
    Ps için CNC ve delme gibi şeyler sorun değil. son yapılan DIY PS den alabilirsem o yüzden ağırdan alarak yapabileceğimi düşünüyorum.
    Böylece sessiz eletrik tüketimi az bir motor için biraz para ayırabilirim.
    Sizce ilk iş olarak akvaryum ve sump u yaptırmakmı mantıklı. bunun üstüne sırasıyla dolabı dizayn etmek ardından ps ve .. mi olmalı?
    Birde son olarak PS boyutu (70x40x40 - 8mm) uygunmu?

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tabi önce tank ve sump olayını halledin, hacme göre aydınlatma, ps, dalga motoru v.s. ekipman seçimi yapılacak.

smyrna bunu beğendi.
  7. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Merhaba;
    Sump ile ilgili öğleden beri forumda nekadar gözüme çarpan yazı varsa okudum aslında,fakat okuduklarımda oturmayan anlamakta zorluk çektiğim bayağı bir konu var. O yüzden sanırım çizerek anlatsam daha iyi olacak. elimden geldiğince düzgün cizmeye çalıştım.üstteki doğal olarak akvaryumumuz alttaki ise sump. Sump konusunda çizim doğrumu emin olamadım. orda işte kafama takılanlar başlıyor.buna benzer yapılan sump sanırım en verimli sump oluyor. Ama neden 6 ya bölündüğünü anlayabilmiş değilim ? Şimdi hem sen çizdin hem anlamadınmı diyeceksiniz :D , evet ben çizdim ama sadece forumda bu şekilde yapılmış sump gördüğüm için çizdim. Yani 1-2-3-4-5-6 ya ne konulacak ölçüleri nasıl olacak ve aslınde en önemlisi neden konulacak (tabiki ana amacımızdan behsetmiyorum, yani heribiri ne işe yarıyor ondan bahsediyorum) birtürlü anlayamadım.
    Daha sonrada 7 - 8 in nekadarlık bir alan olması gerek onu bilemiyorum. ayrıca neden orada camı kesip bu şekilde birşey yapıyoruz onuda birtürlü anlamadım.
    Vee anlamadığım son şey sump dan akvaryuma kaçtane boru nerelerden çıkartacağız.
    Sanırım sump ile ilgili hiçbirşey anlamamışım.
    Umarım çok saçma şeyler sormadım.

Untitled.jpg

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şimdi hangi konuyu okudun bilemem ama, su iniş bölmesi, ps bölmesi, refigium, tatlı su haznesi, geri dönüş haznesi yani hepsini barındıran sumplar bu şekilde olur genelde. Sen nasıl istiyorsun önemli olan o, her şey 4x4 lük olsun istersen detaylar bu şekil olur. Yok ben bu kadar teferruat istemem diyorsan iki gözlü sump sana yeter. Ölçü falan yazmadım, resimdeki gibi basit şekilde yapabilirsin aşağıdaki gibi.
    Adsız.png

smyrna bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Durso 7 - 35 cm olacak 8 - 8 cm olacak tarak kalınlığı 5 mm su geçişi kalınlığı 4 mm olacak.
    Tam anlaşılmadı ise resim çize bilirim.
    Sump tek bölme şaşırtmasız olsa bence daha iyi...:)

smyrna bunu beğendi.
  10. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Teşekkür ederim nasıl kesmem gerektiğini anladım. Fakat oranın arkasını tam anlayamadım. fotoğraf varsa ona benzer aslında neden yaptığımızı daha rahat anlayacağım sanırım.
    Sump konusunda inatla anlamakta zorluk çekiyorum.yani sizde 2 gözlümü yapın diyorsunuz? Aralıklar nasıl olmalı? "refigium" istemediğimi biliyorum.Hem 70 cm uzunluğu nasıl bölmem gerektiğini hemde 40 cm yükseklikte nereye kadar çıkarmam gerektiğini anlayamıyorum.

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sump' ın tasarım aşamasında az bölmeli olması ve sonradan eklenebilecek ekipmanın ( yüksek watt ısıtıcılar, reaktörler, canlı kaya, yosun duvarı vs.) rahat sığması açısından geniş tutulması önerilir. Geri dönüş motoru durdurulduğunda, oluşabilecek ters sifonlamada geri dönüş borularından sump' a inecek olan suya da yeterli ekstra hacim bırakılmalıdır. Bu düşünülmedi ise tank sonradan buna göre doldurulmalıdır. Ters sifonlamayı minimumda tutmak için, geri dönüşlerin ana tankın su yüzeyine yakın yerde bırakılması, ya da girişin hemen üst kısmından hava delikleri açılması önerilir.

Sump' taki şaşırtmanın amacı; PS' nin uygun çalışma su seviyesinin sabit kalması ve oluşan hava baloncuklarının geri dönüş motoru tarafına geçmemesini sağlamaktır. Şaşırtma aralıkları iki üç parmak genişliğinde bırakılabilir.

Eğer dilenirse ve yer de müsaitse taze su tamamlama için sump ta ayrı bir bağımsız bölme bırakılabilir.

Sump' tan geri dönüş, dilenirse ikiye ayrılabilir ve ana tankta karşılıklı değişik akıntı kombinasyonları denenebilir. Geri dönüşlerde kullanılacak; dirsek, T gibi aparatlar, boru çapı ve sump yüzeyi ile ana tank yüzeyi arasındaki yükseklik farkı, geri dönüş motorunun performansını etkileyecektir.

Durso için de; minimum iki, genellikle emniyet ve sessizlik açısından üç iniş kullanılmaktadır. Durso, tank tabanından ya da arkaya konulacak bir taşırma kutusundan sump' ın ilk bölmesine indirilir(PS). Kullanılacak ızgara, durso iniş çapları, geri dönüş motoru seçimi tankın net su hacmine ve istenen saatteki su devir daimine göre seçilebilir.

harfuzmani ve Alparslan bunu beğendi.
  12. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Tekrar merhaba;
    Herkeze iyi haftalar, akvaryum konusunda camları sipariş verecekken dikkatimi birşey çekti. Tabiki sump konusunda :D
    bazı yabancı forumlarda arkadan sump lu sistemler gözüme çarptı.arkadan sumplu sistemin sizce sakıncası varmı? yada bu tür bir uygulama yapsak nasıl olur?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadan sump sistemi var olan ve kullananların olduğu bir sistem. Alt sump ile kıyaslandığında artılaarı var mı bilemem ama eksileri oldduğu kesin.

Rahat ekipman yerleşimi, artı oksijen kazandırması, otomatik tatlı su haznesi ekleme fırsatı, refugium gibi artı alan yapabilme şansı vb.

smyrna bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bizim sitede de var abi hemde her şekli yandan, kenardan,üsten, ve arkadan.
    Yer nasıl müsaitse sump o şekilde eklenir sorun yok mühim olan iyi yapılması...:)
    Ama en iyisi alttan sump derim.

15. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Peki doğru bir tasarım ile yukarıda aşağıdaki sump ın artıları nötr lenemezmi?

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Arka sump' ın en büyük avantajı geri dönüş motorundaki performans kaybının minumuma inmesi, ters sifon olayının yaşanmaması, daha kompakt ve seyyar bir sistem oluşturulabilmesi.

Dezavantajları; Ana tank ölçülerinden feragat edilmesi, net su hacminin düşmesi.

Ekipman görüntü kirliliği, ses yalıtımının zorlaşması, soğutucu, reaktör, su tamamlama, dozaj gibi ekstra değişikliklerde dar alanın tesisat sisteminde yapılacak ek değişiklikleri zorlaması.

Taşırma ızgarasının ve bölmelerin iyi tasarlanmaması sonucunda arka sump su yüzeyinde yağ ve bakteri tabakaları oluşumu, elyaf, sünger ve filtre torbalarının kullanım zorluğu.

Tank destek sistemlerinin alt bölmede güzel şekilde saklanamamasından dolayı, sonradan yapılan eklerin tankın etrafında görüntü ve ses kirliliğine sebep olması (refigium, UV, soğutucu, reaktör, dozaj vs.), olarak ilk aklıma gelenler.

harfuzmani ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ayrıca uzun yıllar arkadan sump ile gelen Red Sea gibi bir marka son tasarımlarında alttan sump kullanmaktadır. Arka sump düşünüyorsanız bu markanın tasarımlarını incelemenizi öneririm.

Arka sump' lı eski Red Sea Max 250 kurulumu

Yeni Red Sea Max S-line serisi

İncelemede RedSea' nin de artık arkada taşırmayı genişletip ekstra kapalı devre akıntı motorlarını kullandığını ve üst arka köşede bir bölmeyi su tamamlamaya ayırdığını görebilirsiniz.

smyrna bunu beğendi.
  18. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    PS ve motoru önce halletmek istiyorum. Anladığım kadarıyla başlangıçtaki en önemli maliyet bu oluyor. Rio 20 HF hyper Flow diye bir model buldum motor olarak. bunu sizce ps için kullanabilirmiyiz? kapasite olarak hoşuma gitti fiyat olarakta izmirde 170-180 arasında bir yerde buldum?

19. smyrna

smyrna

İsim:
    Evrim BAYKARA
    Birde bu var rio 3500l/h çırpıcı pervane ps pompası.

Sayfayı Paylaş