1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

110 70 45 ölçülerindeki akvaryuma mobilya

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde tristan tarafından 10 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Arkadaşlar;
    Başlıkta ölçülerini verdiğim akvaryuma 80cm yüksekliğinde kendim mobilya yapacağım. Lake pahalı, mebranda yamulma oluyor. Güzel estetik birşey olsun ama çok da maliyetli olsun istemiyorum.
    Düşüncem şöyle 5cm / 10cm keresteden iskeleti yaptıktan sonra mdf kaplama dönücem etrafını.
    Malzeme olarak VENNI AKRILIK PANEL diye birşey duydum, çok da güzel ve fiyatta uygun benim için.
    18mm mdf etrafına akrilik yapıştırılıyor. Resmi sitesi var. 18mm x 1220mm x 28000mm ölçülerinde tabaka 190 tl. Kesmesi 10 tl. Kenarlara bant çift renkli metresi 3,5 tl tek renk 1,6 tl.

Bu malzeme hakkında bilginiz var mı?

Humility bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Akrilik ürünlerin membrandan daha dayanıklı olduğu dönme riskinin daha az olduğu doğru. Ama kenarındaki PVC düzgün yapışmaz ise yakın zamanda size dert çıkarabilir. Maalesef böyle bir sorunu var.
    Bir mobilyacı olarak ben lake öneririm. Hem de MDF üzerine değil su kontrasi üzerine polyester astar atılıp sonrasında boya atılmasını öneririm. Ama pahalıdır.
    Bugün 18mm iroko masifpan fiyatı 650TL olarak fiyat aldım. İşlemesi cilası yaklaşık 1200TL civarında çıkar. Oldukça yüksek fiyat. Ama curumez. Senelik kapak değişimi yapsaniz bile 5 sene sonra kafa kafaya gelir ki ben bu portalda 5 senelik tank görmedim.

tristan, Humility ve Ontheway bunu beğendi.
  3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Tebrik ederim. 9000'inci mesaj bu olsa gerek.

tristan ve Pennywise bunu beğendi.
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Abi bildiğimi yazıyorum. Bi mobilya bir de fotoğraf konusunda işe yarar zaten bildiklerim. ;)

tristan ve Ontheway bunu beğendi.
  5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    :nazar:

tristan bunu beğendi.
  6. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Veni akrilik yaptırmaya karar verdim. 1 tabaka 122x280 cm sanırım ve bana bi tabak yetiyor. Kesmesi 10 tl yanlara çift renk bant metresi 3,5 tl tek renk 1,6 tl. Toplamda bana 235 tl gibi fi fiyata gelecek. Sizin belirttiğiniz masifpan 1200 tl ise yaklaşık 6 katı :) Dediğiniz gibi 5-6 sene kullanma ihtimalimde yok. Max. 2 sene.

Profil ise malesef demirden yaptıracağım. 40mm 1,5mm et kalınlığında astar + siyah boya(fırınlanacak) Mutlaka karşı çıkanlarınız olacaktır. Ama fırın boıya + yalıtım yapacağım. Şöyle ki boyanmış, fırınlanmış olan profil üzerine su buharı, nem ve temas etme olasılığı olan su nedeniyle demirin üzerini koli bandı yada strech vs. gibi bi malzeme ile kaplayacağım. Bu konuda farklı bi malzeme fikri olanların fikirlerinide beklerim, memnuniyetle değerlendiririm.

Teşekkürler...

7. tristan_76

tristan_76

İsim:
    kutlu gök
    Arka taşırmamış borulamasını dün yaptım. Sadece kullandığım contalar ufak geldi. O alandaki et kalınlığını komple kapatacak bi conta lazım. En kötü şambrel parçası kullanabilir miyim? Parçaları henüz yapıştırmadım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    O alanda cok su olmadigi icin, silikon sizdirma yapmayacaktir, bol silikon ile bosluk kalmadan kapatabilirsiniz uygun conta bulamazsaniz

9. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Silikon kullanmayı düşünmüyorum. Sonrasında sızdırdığında yada akvaryumu taşıma ihtiyacı doğduğunda sıkıntı oluyor. Uygun ölçüde conta bulamazsam eğer, Karaköy'de siparişe göre conta yapan yerler varmış. Oralara ihtiyacım olacağını sanmıyorum, alt tarafı conta bulabilirim sanırım.

10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Paslanmaz demir yaptır kurtul. 100-200 fazla ver adam gibi olsun. Ne kadar fırın boya yaptırsan da risk büyük.
    Veni Akrilik diye bir marka kullanmadım, hatta ilk defa duyuyorum. Ama sararmazlık ve çizilmezlik garantisi iste. Çünkü bu ürünlerin sınıf sınıf çok ürünleri var. Başıma geldi oradan biliyorum.

Ontheway ve tristan bunu beğendi.
  11. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Paslanmaz demir sürekli halk arasında söylenir durur ama paslanmayanı görmedi henüz demir bu paslanır diye düşünüyorum. Maddi olarak kısıtlıyım biraz. Yoksa zaten komple maobilyayıda ustama yaptırırdım. Ucuza maledebilirim diye düşündüm, bu yola girdim. Yaptırdığım yer elektrik panosu, server kabinleri vs. yapan bir yer. Bu yoldan dönüş yok malesef, kesime başlandı bile. Sizden ricam bu profilin etrafını sarabileceğim bi malzeme önermeniz. En kötü koli bandıyla dönüp hava ile temasını keseceğim. Fırın boya çizilmedikten yada matkapla delinmedikten sonra sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.
    Kapak mevzusunu da profili delmeden bi şekilde yapmayı düşünüyorum. Bu konuda da fikirlerinize açığım...

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dursonun içinde silikon kullanmanı öneririm. Ennde sonunda damla da olsa kaçırıyor.

tristan bunu beğendi.
  13. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Valla Veysel bey aslında Levent beyde sizde haklısınız. Tedbiri elden bırakmamak gerek. Ama teflon sarsak fayda etmez mi sizce?

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Teklif var ısrar yok, öyle diyeyim.

tristan_76 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş