1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

110x35x55(h) Bitkili Akvaryum Kuracağım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde fikret.akbaba tarafından 12 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA
    Merhaba arkadaşlar,

Akvaryum hobisinde yeniyim. Yeni 110x35x55(h) olan bir bitkili tatlı su akvaryumu kuracağım. Kullanacağım filtre dış filtre olacak. Düşüncem resimde de görüldüğü gibi dış filtre bağlantılarını akvaryum tabanından yapmak istiyorum ama bu bağlantı parçalarını nereden temin edeceğimi bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Birde bu tür bağlantılar ne kadar güvenilirdir? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 110x35x55(h) Bitkili Akvaryum Kuracağım

Fotograftaki sistemi dis filtrede kullanmamin uzun vade de artilari olabilir ama dis filtreyi hacime gore guclu secmek gerek. Aparatlari en guzel Firaf Boru bayiilerinden veya Istanbul Persembe pazari'ndan temin edersiniz. Bu aparatlari aldik kullandik zaman icinde. Firat boru bayiilerinde siyah boru ve aparatlari olarak geciyor.

Cep mesaj...

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bu sistemi kurduğunuzda bitkileri tutturmak çok zor olur düşüncesindeyim. Su debisi yüksek bitkilerinizi sağa, sola yatıracaktır.

4. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Dış Filtre olarak fluval 305 alıyorum. Bitki olarakda akvaryumun zemininde singapur moss ve kenarlarda Erectus ropica ortada mongrow kökü ve bir kaçda kaya düşünüyorum.
    Dış filitrenin debisi zamanla düşeceği için fluval 305 seçtim. Akıntı çokmu olur sizce?
    Birde ekipmanalrdan 200w'lık ısıtıcı, 4 adet 21w'lık aquasar ve grolüx floresan düşünüyorum. Sanırım uygun olur.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yaklaşık 210 litreye 84 watt ışık yetersiz gelebilir, nedeni ise ileri de daha zor bitkiler el atmanız olacaktır. 21 watt T5 yerine aynı boyda olan, 54 watt kullanmanız daha mantıklı olacaktır. 2 adet Aquastar, 1 adet Grolüx, 1 adet 865 Lüx Line Star kombinesi daha yerinde olur.

fikret.akbaba bunu beğendi.
  6. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Fluval 305 akvaryum için uygun sanırım ama bu seferde debi yüksek olduğundan dolayı akıntı fazlamı olur acaba. Çünkü Melek beslemek istiyorum. Akıntılı suları sevmediklerini okumuşturm.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu sistemde akıntı fazla olmaz dış filtreyle. Dağılım olacak çoklu sisteme ve her bir borudan gayet sakit bir su akışı çıkacak ve akvaryuma dağılacaktır. Bunun anlamı değişken sakin akıntıdır. Kısaca tam kendisidir.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bitkili akvaryumlarda akıntı olmazsa olmazlardandır, çok fazla akıntı yapacağınıda zannetmiyorum. Filtre çıkışını akvaryumun sağına veya soluna almak kaydı ile.

9. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Merhaba, Cevaplar için çok teşekkür ederim.
    İnternette çok araştırdım ama malesef bu ara bağlantı parçalarından rastlamadım. Birçok siteye baktım sulama ile ilgili ara hortum bağlantıları çıkıyor. Bu parçalarada benziyor ama küçük ebatlı hepsi, bağlatıyı yaptığımda güven vermeyecek derecede. Bu ara bağlantı parçalarını internet üzerinden nasıl satın alabilirim? ne olarak aratmam gerekiyor? Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kayseri'de Fırat boru bayii varsa vardır, yoksa bilemiyorum. Ben Kartal Fırat boru'dan rahatlıkla alıyorum lazım olduğunda. İnternetten alacaksan araştırman lazım. Havuz tesisat malzemeleri diye arat bakalım.

11. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Bitkili akvaryumlarda pek komplike filitre sistemlerine ihtiyaç yoktur (sump-ekstra çıkışlar girişler gibi) zaman içinde kirlenmeden dolayı debisini kaybetmeyen, kaliteli ürünler işinizi görecektir. Bitkili akvaryumlarda filitreden dönüş genellikle kuğu boynu şekilli aparat ve ve onun akıntıyı yumuşatan çıkış difüzörü ile yapılır bu sistem yeterlidir. Birde yukarıda fotoğrafını paylaştığınız sistem bir bitki akvaryumundan çok bir deniz sistemi için tasarlanmış gibi duruyor. oldukça kalın bir taban malzemesi kullanan bitki akvaryumlarında bu tür alttan giriş çıkış sistemleri problem olabilir.

12. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Cevabınız için teşekkür ederim. Akvaryum giriş çıkışlarını alttan düşünmemin sebebi, akvaryumun ön ve arkadan görünüşü olacağından dolayı. yanlar ise duvarla kapatılacak. Bir nevi duvar içi akvaryum gibi. Akvaryumun altına dolap yaptıracağım ve giriş çıkışını buradan alttan akvaryuma vereceğim. Düşüncem bu ama ilave parçalarla giriş çıkışını uzatabilirim. Yüksek bitkili akvaryum tabanını da bu şekilde çözerim diyorum...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olmaz değil bu sistem ancak dış filtre temiz su çıkışını en fazla 2 kola ayırmak gerek.

14. Mert Çimagil

Mert Çimagil

İsim:
    Mert Çimagil

İnşallah hoş bir çalışma olur vede kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş