1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120* 60* 50* Akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde kutluhan tarafından 13 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. kutluhan

kutluhan

Herkese merhaba;

Ben akvaryumun hobisine yeni başladım , arkadaşım görkem(görkemtemel) portalı bana önerdi, sagolsun akvaryum yapımında ve kurulumunda bana çok yardımcı oldu...
    İlk akvaryumum olmasına rağmen 120* 60* 50* ölçülerinde bir tankım var...İlerde inşallah daha büyük akvaryumlar kurabilirim...Şimdilik avryumcuda ve internette gördüğüm hoşuma giden balıkları akvaryumuma koyuyorum :)

Balıklar;,

3 chalenger
    3 pacu
    2 müren
    2 astronot
    2 vatoz ve 2 çöpçü
    -----------------------------
    Işık ve filitre ;
    dış filitre
    t8 armatür

Mürenlerden siyah renkli olan;

genel görünüm;

beyaz müren;
    [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

2. KeVoK

KeVoK

120* 60* 50* Akvaryumum

Hoşgeldin Kutluhan,

Bir sorum olacak. O yılanmı? Saçma olacak ama anlamadığım için pek. Yılanmı yav ciddi? :cekingen:

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    120* 60* 50* Akvaryumum

Güzel bir akvaryum, dekor iyi düşünülmüş balıklar değişik geldi.

4. Portnoy

Portnoy

120* 60* 50* Akvaryumum

Güzel akvaryum ama bana birşey ilginç geldi :D Müren tuzlu suda yaşamıyormuydu ? Yoksa tatlı sudada bakılabiliyormu?

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    120* 60* 50* Akvaryumum

Akvaryum değişik olmuş gerçekten.. Ama taşların duruşu itibariyle biraz tehlikeli gibi geldi bana.. Taşları yerleştirirken illa ki dikkat etmişsinizdir sağlamlığına ve duruşuna ama tek bir taşın devrilmesi telafisi zor sorunlara yol açabilir.. Mürenlerinizle diğer mevcut balıklarınız uyumlumudur bilemeyeceğim ama diğerleri bana ilerleyen zamanlarda müreniniz acıkırsa yem olabilir gibime geliyor.. Pangasuslar özellikle ürktüklerinde kaçışırken bir yerlere çarpıp sersemleyebilir o aradada mürenlerden biri ona kapabilir gibi geliyor..

İnşallah dediklerimin hiçbiri olmaz ve sizde tankınızın keyfini çıkarırsınız.. Güle güle büyütmenizi dilerim..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    120* 60* 50* Akvaryumum

Hoşgeldiniz ve siz de gerçekten güzel dekore edilmiş bir akvaryumla merhaba dediniz. Tabi sadece dekor değil canlılarda ilginç nispeten. Maşallah nazar değmesin. naz:

Müren ile ilgili yaşadığınız veya yaşayacağınız tecrübeleri okumak çok ilginç olacak açıkcası. :) Farklı bir canlı olduğunu düşünüyorum. Tuzlu su versiyonlarına sıkça denk geliyorum ama tatlı su müreni pek göremiyordum esnafta. Hobiciler arasında böyle yeni türler yayıldıkça besleyen çoğalacak elbette. Ben bu değişimin hobiye yeni bir açılım katacağını düşünüyorum ve her zaman destekliyorum zaten.

Görkem' de sağolsun sizi kazandırdığı için.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    120* 60* 50* Akvaryumum

Axolotl'la başladık mürenle devam ediyoruz :hepiniziseviyorum: Bakalım daha nasıl balıklar tanıyacağız kıvır:gif

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    120* 60* 50* Akvaryumum

Ne güzel işte Volkan Abi; Ne kadar farklı tür o kadar fazla merak; Ne kadar fazla merak o kadar fazla bilgi. ;)

Bu arada Kutluhan Bey Akvaryum kurulumunuzdan dolayı sizi kutlarım elinize sağlık. burda:gif Farklı türlerle buluşmakta ayrı bir zevk hani. :) Müren'de kullandığınız yem diyetini izniniz olursa sorabilir miyim?

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    120* 60* 50* Akvaryumum

Merhaba;
    Öncelikle hoşgeldiniz akvaryumunuz ve balıklarınız çok güzel dekorlarda güzel, bu türleri şeçtiğiniz için teşekkür ederim :) ve kutlarım yanlız fotolarda chellanger yok :) onları göremedim :) hayırlı olsun akvaryumunuz.
    Oğuzhan mürenlerin tatlı suyuda var tuzlu suyuda var :)

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    120* 60* 50* Akvaryumum

Kutluhan bey aramıza hoşgeldiniz.Umarım portalımızda uzun zaman güzel paylaşımlara imza atarsınız.

Müren balığına değinmeden edemeyeceğim.Bildiğim kadarı ile başka tür balık ile yaşamadıkları. Aç oldukları zaman gözü kimseyi görmedikleri. Bostancıda bir tanıdığımda var iki adet müren, genelde yemleme zamanlarına bir kaç kez şahit oldum. hangi bağı verseniz saniyenin içinde yutuyor.Besleyen arkadaş genelde akvaryumcudan canlı balık alarak besliyor. Bazen hamsi balığı verdiğini bile gördüm.

Paylaşımınızdaki ilk resimdeki gibi ilk önce bakıyor, balık akvaryumda rahat dolaşmaya başladığı an tek hamlade işini bitiriyor.

Sizin yanına koyduğunuz türler açıkçası beni tedirgin etti.

Saygılar.....

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    120* 60* 50* Akvaryumum

Bence gayet uygun ama Kutluhan abinin dediği çöpçü, frenatus heraldeki öyle gözüküyor müren ve chellanger için tehlikeli, frenatusu rahat bir şekilde müren ve chellangerlar yutar ama chellangerın boyunu bilmiyorum astronot bence o balıklarla daha güzel olur çünkü astronot, chellanger, müren büyük boyutlara ulaşabiliyorlar o yüzden bu Üç'ü arasında sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Ama frenatus müren ve chellanger için yem olabilir.

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    120* 60* 50* Akvaryumum

Yavuz kardeş pangasus 4. resimde gizli aliye:gif Müren balığının benide ürküten yanı ilk resimde ki bakışı ve youtube'da izlediğim videolardır.. Hepsi aslında normalinde dahada büyüyecek balıklar ama müren onların büyümesine ne kadar süre izin verecek.. Özellikle müren ve labio (frenatus) arasında ki bakışmaya bence dikkat edilmeli.. Tatlı su müreni diye huyununda tatlı olmasını beklememeliyiz diye düşünüyorum..Biraz felaket habercisi gibi oldu yazdıklarım ama Murat abinin dediklerine katılmadan edemiyorum açıkçası.. Müren'in illa bir hamlede balıkları yemesini beklemiyoruz zaten onu kapması demek artık o balığın ölmesi anlamına geliyor ki diğer mürende eminim bu operasyona yardım edecektir.. İlla bugün yarın olacak demiyoruz daha canlılar yeni yeni tanka adapte oluyorlar belki hala yem kabul etmiyorlar fakat tanka adapte olup krallığını ilan ettikten sonra bu ihtimalin yüksek olduğunu belirtmekte hem canlıların sağlığı hemde arkadaşımızın moralinin bozulmaması için söylenmeli diye düşünüyorum.. İnşallah yanılırım..

13. kutluhan

kutluhan

Merhaba Berfin hanım.Müren bir balık cinsidir ama yılan familyasından bildiğim kadarıyla.

Teşekkür ederim Muhammed Ali bey.
    Merhaba Oğuzhan.Tuzlu suda olduğu gibi tatlı suda da müren var.
    Merhaba Volkan bey.Taşları elimizden geldiğince sağlam yerleştirmeye çalıştık.Tabiyi ki düşme durumu olursa kötü sonuçlanır.İnşallah böyle birşeyle karşılaşmam.Bu benim ilk akvaryumum mürende çok hoşuma gittiği için gördüğümde almak isterim.3-4 gündür diğer balıklara zarar vermiyor.İnşallah vermezde:) Teşekkürler...

Merhaba Temel bey.Açıkçası bende bu hobiden bu kadar zevk alacağımı düşünmüyordum,1-2 haftadır inanılmaz haz alıyorum ve yaşayacağım tecrübeleri heyecanla bekliyorum.
    Canlıları açıkçası pek araştırmadan seçtim sadece müren almak istiyordum burda bulmam tesadüf oldu.
    Mürenle ilgili ilk anımı paylaşayım sizlerle:)Görkemle beraber mürenleri akvaryumcumuzdan alırken bir tanede japon balığı hediye etti akvaryumcumuz.Balıkları akvaryuma ekledikten sonra japonuda akvaryuma attık.Mürenin bulunduğu kayanın önünden geçen japonu 1 saniye gibi kısa bir sürede siyah mürenim yuttu...Ben bu kadar hızlı olacağını bilmiyordum.bundan sonra canlı yemi daha uzun aralıklarla vericem.Japonada üzüldüm açıkçası...
    Yaşadığım tecrübeleri buradan paylaşacağım.
    Bende Görkeme çok teşekkür ederim beni bu hobiye başlattığı için ve akvaryum yapımı ve kurulumunda bana yardım ettiği için.
    Teşekkür ederim Seha bey.
    Mürenleri alalı 3-4 gün oldu.Şimdilik karides ve ciklet yemiyle besliyorum.Ama eve getirdiğim ilk gün bir tane japon balığı yediler..
    Merhaba Yavuz.Chellangerlar çok hareketli oldukları için güzel fotolarını yakalayamadım.Zamanla ekleyeceğim.Teşekkürler...
    Merhaba Murat bey.Akvaryumdaki Paku,Astronot ve chellangerlar büyük boydalar.Umarım bu boyuttaki balıklara zarar veremiyorlardır.Zarar veriyorlarsa pakuları ve diğer balıkları geri verebilirim.İlerleyen günlerde tecrübelerimi paylaşacağım.Teşekkürler...

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    120* 60* 50* Akvaryumum

Yavuz'cum ben sadece gördüklerimi dile getirmeye çalıştım. Kutluhan'da araştırmasını yapmış ve koymuştur tankına sanırım.

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    120* 60* 50* Akvaryumum

Volkan abi o chellanger'ı gördüm başka fotosu var mı manasında sölemiştim yardımın için teşekkürler. :)

16. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    120* 60* 50* Akvaryumum

Murat abi ben seni kırmak istemedim :) yani o üç balıkta büyük boyutlara ulaşıyor onu demek istedim :)

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    120* 60* 50* Akvaryumum

Yavuz'cum kırılmadımki sana öyle geldi sanırım. Bu forumda en zor kırılacak kişiyimdir.Abartımmı ne? :F :F :F

18. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    120* 60* 50* Akvaryumum

Bana öyle geldi ama :) doğrudur Murat abi en son kırılcak kişisindir :D

19. KeVoK

KeVoK

120* 60* 50* Akvaryumum

valla helal. Hepiniz benim beslediğim canlılarla dalga geçin bakalım. Desene öbür beslediğiklerimi eklim daha çok gir gır olur huh: :)

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    120* 60* 50* Akvaryumum

Yok Berfin hanım dalga değil , samimiyetinize istinaden yazılmış ve gerçekten yerli forumlarda görmeye alışık olmadığımız hareketlerin peşpeşe gelmesi sebebiyle bünye kaldırmadı öyle söyliyim. çılgın: Şu saatten sonra Berfin hanım siz ne besliyorum derseniz inanırım.. toka:gif

Sayfayı Paylaş