1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120*60*60 ve 100*55*60h Malawi Akvaryumu Yapımı

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lades tarafından 10 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Merhaba arkadaşlar, sizlerle yaptığım akvaryumların yapım aşamalarını paylaşmak istiyorum. Fotoğraf makinemin pillerinin azalmasından dolayı şarj olamıyorlardı, bir de tek başıma çalıştığımdan ve acele ettiğimden tüm detayları çekemedim. Bu sitedeki tüm arkadaşlara yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Diğer çalışmalarımı da sizlerle paylaşacağım zamanla.
    120*60*60 10mm’lik cam, 430lt. 100*55*60h tabanı 10mm, kenarları 8mm’lik cam,320lt. 80*30*45h 6mm’lik cam,108lt.
    Malawi cichlidlerinden iceman, demasoni ve/veya sarı prenses, yunus, paslı beslemeyi düşünüyorum. Etçil, otçul ya da omnivor olmaları birlikte yaşamaları açısından önemli benim için, en azından şimdilik. Bu balıklarla başlamak istedim şimdilik, 108litrelik tankta Japon balığı beslemek istiyorum.
    Malzemeler: 300watt Atman BT ısıtıcı,1900lt/h elyapımı kafa motoru 2 adet(çamaşır makinesi motorundan yaptım), 1200lt/h kafa motoru ve aynı değerde sirkülasyon kafa motoru,Atman otomatik yemleme makinesi,Atman 9500 çift çıkışlı hava motoru,100lt sump.

2. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Tanklara su doldurup 5 gün beklettim sızıntı falan var mı diye.Şükür hiçbir sızıntımız olmadı,e o kadar silikon kullandım artık olmasın sızıntı. :basardim:
    Kızım da son rütuşlarını yaptı tam oldu akvaryum. :heyo:

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Ellerinize emeğinize sağlık.

4. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Eline sağlık güzel olmuş ama konu yanlış yere açıldı herhalde DIY bölümüne açsan daha iyi olurdu =?

balıkları ekleyip dekorunu yapıp burda tanıtsan daha iyi olurdu

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine emeğine sağlık Cem Hoca'm, fotoğraflara akşam bakacağım inşallah. Hızlı ilerliyorsun maşallah diyelim nazar değmesin. Bu akvaryumlarda nice sağlıklı balıklar yetiştirmeni dilerim. Takip ediyoruz çalışmalarını zevkle teşekkürler ederiz. em34:

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Hocam,

Elinize sağlık.Malawilerden nadide türleri besleminizi öneririm.Demasoni,mpanga,flavus,neon spot,red top gibi.Hatta yerinizde olsam 2cm civarı yavru olarak alırım hem e-d oranını ilerde güzel tutturursunuz hem de daha ekonomik olur.Ayrıca yavrudan büyütmek daha keyifli.

Hayırlı olsun.

7. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Can kardeş,yunus,sarı prenses veya iceman,demasoni beslemek istiyorum. Bu balıklar üzerinde yoğunlaştım açıkçası. Diğer malawileri pek araştırmadım.Etçil,otçul yada omnivor besliyeceğim bir tankta. Tabi ki yavruyken alıp sonra ayıklayacağım 1e 5d şeklinde,2e 10d de olabilir.Demasoniler biraz hırçın oluyormuş,o yüzden besleyip beslememekte kararsızım açıkçası.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cem Hoca'm fotoğrafları görme imkanım oldu. Ne diyim ellerine emeğine tekrar terar teşekkürler. Yapıp bizlerle paylaşman çok güzel. Akvaryuma küçük akvaristin eli değmiş sorun çıkmaz tabi ona da maşallah. naz: Çok temiz bir işçilik çıkmış pırıl pırıl olmuş akvaryumlar, kayıt sağlamlık katmış. Kutlarım. em34:

9. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Cem Abi,

2 hafta önce kadar damızlık demasoni kolonimi sattım.Aralıkta askere gideceğim için son dakikaya bırakmak istemedim.Satma sebebimde şuydu; dişi balık agzına yumurta aldıgında aileden kimse kusturmayacagından balık formunu kaybeder ve ölür diye idi. 15-20 kadar demasoni yavrum var (1-1.5cm) bunların yanına yarın elangotus mpanga alıyorum. Bu balıklarda 1.5-2cm arasında 33 adet.Red top ndumbi , afra white top, flavusta diğer almayı düşündüğüm balıklar. Bu saydıklarımdan da fiyata bağlı olarak 15-25 adet arası alacağım. Aralıga kadar gidene kadar sanırım balıklar 3-3.5 cm olacak. Kısmetse 15-20 mayıs gibi döndüğümde balıklar damızlık olmuş olacak. Zaten aralıga kadar kimi türün cinsiyeti belli olacak bende hızlı bir şekilde eleme yapacağım. Yani hem ekonomik bir koloni oluşturmuş olacağım hem de nadide türlere sahip olacağım.

Sarı prenses, yunus besleyenler alınmasın ama bunlar artık eskidi diye tabir kullanacağım.Zaten forumlarda bu balıkların artık alıcısı çokkk zorrr çıkıyor.Ayrıca az kişide olan bir balığı beslemekte güzel.En azından balık yavruladığı zaman satılırak yem vs parası çıkar.Demasoniye gelirsek; ben demasoni ile saulosi coral red ve elangotus neon spot besledim.Açıkçası balıkların diğer türlerle kavgası olmadı.Ama erkek demasoni kavgası sert oluyor.Aslına bakarsan tüm cichlidlerde bu var.Zaten sende demişsin 1e 5d veya d sayısı fazla olursa sorun olmaz.Ayrıca erkek balık bulmak kolay ilanlarda , dişi bulmak zor. O da bulunuyor ama uçuk fiyatlar olabiliyor.

Ben yerinde olsam bu bahsettiğim türlerden beslerim. Bu balıkların nerdeyse hepsi bitkisel besleniyor.

10. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Mükemmel bir paylaşım. :basardim: Sağlıklı balıklarla dolu olduğu günleri görürüz inşallah.Aramıza hoşgeldiniz yani Dıy grup üyeliğine çok yakışmış size. toka:gif

11. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Peki Can kardeş bahsettiğin otçul balıkların adlarını tekrar yazarsan onları araştırırım.Haklısın yunus ,sarı prenses piyasada demode oldu ama bana göre yeniler çünkü ilk defa besleyeceğim. .Ş.
    Ayrıca piyasada kolay bulunabildiği için beslemeyi düşündüm. Senin tavsiye edeceğin balıkların biraz özelliklerini ve güzelliklerini de yazarsan sevinirim.

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Flavus

Erkek- [​IMG]

Dişi - [​IMG]

Mpanga

Erkek- [​IMG]
    Dişi- [​IMG]

Red top Ndumbi

Erkek- [​IMG]
    Dişi- [​IMG]

Afra White Top

Erkek- [​IMG]
    Dişi- [​IMG]

Veeee Demasoni

Balıkların hepsi Pseudotropheus familyasından geliyor.Hepsi bitkisel yemle beslenmelidir.Her cichlid gibi üreme zamanında agresiftirler.Ancak akvaryum hacmine göre balık sayısı ( gerek tür gerekse e-d oranı şeklinde) ayarlandığında sorun teşkil etmez.Bol kayalıklı alanları severler.

13. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Arkadaşlar darıldık ama şimdi hangi devirde yaşıyoruzda balıklarımız için demode oldu veya eskidi bunlar yanlış şeyler balıklarımız ne bir kıyafet nede bir araba lütfen balıklar hakkında bu şekilde konuşmayalım bir laf vardır zevkler vede renkler tartışılmaz ben sarı - yunus seviyorumdur sende nadir tür seviyorsundur kişilikten alakalı bunlar balıktan değil.

Ben hem hobiciyim hemde yem elektrik masrafları çıkması için satıcıyım hani satılmıyor diyorsunuz ya bana getirin nasıl satıyorum görün elimde şu anda yavru yok kalmıyorda zaten.

Ayrıca akvaryum oluşumun harika vede temiz olmuş ellerine sağlık daha tedaylı resim ekleyebilirsen güzel olur.

naz: MAŞALLAH naz:

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Erkan tam konuyu okurken aklımdan geçenleri yazmışsın. :helalolsun:

Can olmadı kardeşim şimdi. :uyari: Ne demek yunus eskidi? sopa:

Yunus beslemek bir ayrıcalıktır. Ama ayrıcalıklı yunus beslemek.Öyle her yunusu atıp akvaryuma beslemek değil. ;) Sen hiç piyasada bukadar çok olupta hala aşırı ilgi gören bir balık daha gördünmü yunus dışında? Memlekette ilk yunus besleyen ve üreten 3-5 kişiden biri olarak bugün 500 akvaryumum olsa 450 tanesinde gene yunus beslerim. Ama karga değil,yunus beslerim. ;)

Cem hocam eline emeğine sağlık. Güzel akvaryumlar yapmışsın. :helalolsun: Ancak ben camlarda sump için delik göremedim. Sump olmayacakmıydı akvaryumlarda? huh:

15. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Günümüz koşullarında bu hobi giderek pahalılaşıyor.Elektrikteki zamları düşünmek bile yeterli...
    Artık hobiciler kaliteli yemlerle balıklarını besliyor.Bu da ekstra bir maliyet olarak hobiciye geri dönüyor.Olayı şu yönden söylüyorum;

Yunus-sp ; hobiye yeni başlamış bir kişi bile yeterli e-d sayısını sağlarsa bu balıkları üretebilir.Özellikle sp çok kolay.Hadi yunusun ilk zamanlar yumurtaları ağzında tutamaması vs olabiliyor.Eee bu kadar emekle bu yavruları büyütüp et daha sonra piyasası belli fiyatlarda da bu balığı satmak için kasıl dur.Aynı zaman çerçevesinde hobiciler arasında çok yayılmamış bir balığı üretip büyütmek ve sonrasında satmak en azından emeğinin karşılığını almak demektir.Bu hobi,pahalı bir hobi.En azından maliyetlerin bir kısmını karşılamalı.

Diğer yönden bakarsak;

Şahsen her akvaryumda gördüğüm balığı beslemek istemem.Zor bulunan veya yavru alımı zor olan ve/veya yavru büyüme hızı yavaş olan bir balığı üretmek-büyütmek ego olarakta ayrı bir haz verir.Çünkü zoru başarmışsındır.

Başka bir yönden daha bakarsak;

Deniliyorki, ülkemizde adam gibi çeşit yok.Ee tecrübeli hobicide sp-yunus beslerse talep olmazsa tabi yeni türler ülkeye girmez.Şu an bu resimde paylaşılan balıklar demasoni hariç yeni yeni piyasada canlanmış halde.Yerli üretim yapılarak hem bu balıklar ülke genelinde yayılmış olacak hem de farklı türleri besleme zevkine ulaşılmış olacak.Ve zaman içinde bu balıklarında fiyatları düşecek ve her eve girmeye başlayacak.

Olay tabiki zevk işi.Ancak bazı gerçekleride görmek lazım.

16. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Arkadaşlar Can kardeşimize kızmayın,herkes tabi ki istediği balığı beslemeli,herkesin zevki ayrıdır. Piyasada çok yunus,sarı prenses var,Can'da üretebildiği balığı maliyetlerini çıkarabilmek adına satmak istiyor doğal olarak.Yoksa sarı prenses veya yunus tabi ki çok güzel balıklar,hele iceman çok hoş görünüyor gözüme. .Ş. Hem herkes aynı balığı beslerse hobi kısır kalmaz mı? Bu yem masrafları kısılamıyor mu arkadaşlar,nasıl kısılabilir? Ev yapımı yemler gösteriyorlar,dana yüreği falan var içinde,balığın yağlanmasını sağlayıp,üremesini hatta ölmesine neden oluyormuş.
    Olcay kardeş sump deliği var iki akvaryumda da. Çok dikkatli bakınca görülebilir sanırım. Şimdilik kullanmayacağım o delikleri,camla kapattım,owerflow yapacağım 50mm'lik borularla.

17. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Açıkçası bu yem yapma olayı falan adam gibi tüm listeyi toplamaya kalktığımızda bayağı bir para tutuyor.Bunun yerine açık yemlerden az az ama 4-5 çeşit yem alınıp verilebilir.
    Discus beslerken bu ev yapımı yemden yapmıştım.Bayağı bir para vermiştim ordan biliyorum.
    Ama havuç,bezelye vs gibi evde bulunabilecek şeylerden ara ara verilebilir.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Can; hobiyi giderleri çıkarmak için balık yetiştirmeye dönüştürmeyelim. Bir balığın değeri bir lira olsun,ona ettiğiniz masrafta 10 lira olsun ben gene o balığı beslerim. Balığın bana getirisini düşünmem ben beğendiğim balığı beslerim. Herkesin ağzında bir laftır dolanıyor,yok hertaraf yunus dolu,yok çeşmeyi açsan yunus akacak bilmem ne diye. montz: Peki kardeşim bende sorarım size; Bugüne kadar kaç çeşit saf yunus varyetesini canlı olarak gördünüz ve besleyip ürettiniz? Bugün piyasada dolaşan yunus diye tabir ettiğiniz balıkların harbi yunus olduğunumu düşünüyorsunuz ? Peki hiç şöyle düşündünüzmü, piyasada 1e 5 d lik damılzık koloniyi 70 lirayada satan var 1000 tl yede. Peki bunun neden olduğunu hiç düşündünüzmü ? Bence hayır. Neden ? Çünkü 5 balığa 1000 tl isteyen adamın ilanını gördüğünüzde ya bu adam kafayı yemiş 5 tane yunusa kim 1000 lira verir deyip gülüp geçiyorsunuz. Halbuki ben 4 tane yunus için altımdaki arabamı sattığımı bilirim. Yani piayasada bolca bulunan çakma yunuslar yüzünden adını çıkarttınız başka birşey değil. Bu balıklara ucuz diyorsunuz. Hadi bakalım gidin Orhan abide var yunus sorun bakalım 5 tane yunusu 1000 tl ye verirmi ? Yada bana sorun senin koloniye 2000 tl vereyim verirmisin diye ? Herzamanki lafımı tekrar ediyorum; Yunus var yunus var karıştırmayın. :uyari: Bir balığı beğenmez beslemezsin ayrı mesele ama kimse kalkıpta bu balığın devri geçti eskidi vs diyemez. Eğer öyle olsaydı japon,lepistes vs fosil olmuştu artık.

Neyse Cem seninde konuyu darma duman ettik kusura bakma. :cekingen: Benim gibi yunus delisi adamın yanında yunus eskidi denirse olacağı budur. :D Can kusuruma bakma canım kardeşim ama yunus denince bende akan sular duruyor. :D Yukardaki sözlerim şahsına değil yanlış anlama genel konuştum. ;)

Cem hocam, madem camda smp deliği var bence o delikleri kullan. Owerflow ile uğraşma. ;)

19. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Olcay abi :) ,

Fo yunuslar gerçekten çok güzeller.Başka bir sitede satış ilanları hep takip ederim, balık satıyor olmasam ya da almayı düşünmesem bile balık piyasasını bilmek isterim.
    Bildiğin gibi hobicilerdeki yunusların çoğu toptancıdan gelme yunuslar.Eee bunlarında ithalatı var... Bu yunuslarda elektra kırması olanlarda var... Yani saflığından gitmiş yunuslar. Misal spler... Eskiden sarı prenses dendiğinde sap sarı bir beden ve simsiyah bir bant gelirdi aklımıza.Haa şimdi gerek dükkan gerekse hobicilerdeki splere bakalım.Sanki balık evrim geçirmiş etmiş... Tabi bununda sorumlusu Singapurdaki üreticiler...Balıkları kırıyorlar...Saflığını,güzelliğini koruyan bir balığı beslemek kişinin tercihidir.

Daha önce sitede bu konuya yakın şeyler hakkında yazdığım yazılardan bazı kesitler;

Birçok kişi benim düşündüğüm gibi düşünmekte; sp ve yunus zebra cichlidin tahtına aday olma yolunda ilerliyor. Haa bu balıkları seven ve besleyen elbet olacaktır.
    Satma olayına gelirsek ; zaten elektrik,su masrafı oluyor. Ha birde kaliteli yemlerle besliyoruz.En azından satılan yavrularla yem parası çıksın düşüncesindeyim. Ticari olarak başka bir amacım yok :)

20. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Olcay kardeş yunusların bu kadar değerli olanları olduğunu bilmiyordum.Bari resimlerini göstersen bir kaçının olmaz mı?
    Owerflow derken kutulu olanından bahsetmiyorum,sadece borularla yapılan şekilde yapmak istiyorum. Boruları dirsekleri aldım. huh: Owerflow daha pratik geldi bana o yüzden ona yöneldim.Sen tecrübelisin tabiki,neden illede taşırmalı sistem,bir iki neden söyleyebilir misin?

Sayfayı Paylaş