1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120 Litre Japon Akvaryumuna Dolomit Taşı...

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 2 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Ad-Soyad:
    Yunus Emre Tiryaki
    İyi günler arkadaşlar.
    Başlıkta da belirttiğim gibi 120 litre japon akvaryumumda sadece kum var.Dekor çok sade olduğundan akvaryuma tamburlanmış dolomit taşı koymak istiyorum.Koymadan önce kaynatacağım ve tuzlu suda bekleteceğim.Acaba uygun mudur?Teşekkürler...

Dolomit Taşı:

2. ORGO

ORGO

Ad-Soyad:
    Orhan Özdemir
    Japonlar geniş su alanlarından hoşlanırlar.Fazla taş vs eklememek lazım.Ama neden kullanılmasın,iyi bir dezenfekteden sonra kullanabilirsiniz.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Ad-Soyad:
    Yunus Emre Tiryaki
    Zaten akvaryumda kumdan başka hiçbir dekorasyon malzemesi yok ben çok taş koymayacağım zaten 5-6 parça birşey maximum 5 litre yer işgal ederler.Yer konusunda sıkıntım yok da acaba salınım yapar mı diye merak ediyorum.Daha önce bu taştan kullanan arkadaşlar forumda mevcut mu?
  4. ORGO

ORGO

Ad-Soyad:
    Orhan Özdemir
    Salınım yapacağını zannetmiyorum.
  5. lordnelsono6

lordnelsono6

Ad-Soyad:
    Yunus Emre Tiryaki
    Yalnız saat 17.00 itibariyle alıp geldiğim tuz ruhunu taşın bir bölümüne dökünce hafif köpürdü ve taştan cızırtılar geldi...
  6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Ad-Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    tuz ruhuyla tekrar gidin aldığınız yere, deyin ki böyle böyle başka bir taş almak istiyorum. Alacağınız taşta bir deneme yapın, köpürmeyenini alın..

Ayrıca dolomit tamburlanırken bir takım işlemlerden geçmiş olabilir. Bu işlemler taş yüzeyinde tuz ruhundaki asidin eritebileceği bir takım maddeler ile kaplanmış ta olabilir. Bunlar köpürüyor olabilir.
  7. rappier

rappier

Ad-Soyad:
    Mecit BAĞCI
    Japon balıkları için yapabileceğiniz en uygun dekor anubias türleridir. Geniş yapraklı olanları tercih ederseniz güzel bir dekor oluşturabilirsiniz. Taş konusunda keskin köşe olmadığı sürece ve salınım yapmadıkları sürece sorun yaratmaz. Ama yinede taş yerine yeşil dekor çok daha doğal bir ortam oluşturmanızda faydası olur. Ayrıca köşelere 'Cryptocorn Balansae'lerle ilave bir görüntü oluşturabilirsiniz. Lotuslarda güzel dekor oluşturur ama Japon balıkları bu bitkiyi yaşatırmı o konuda bilgim yok.
  8. ft25

ft25

Furkan TEMEL
    Japon balıkları için en uygun kum midye kırığıdır.Japon balıkları sade dekorasyonlardan çok hoşlanırlar.Akvaryumunuza bitki tavsiye etmem ne kadar sert bitki koyduysam akvaryuma hepsini kuruttular bizimkiler :D dekor için en iyi seçim balıkların böyle içine girip çıkabileceği ortamlar üretmektir bunu taşlarla yapabilirsiniz.Temizlik içinde tuz ruhuna falan gerek yok bi 10 dk suda kaynatın birazda tuz dökün tamam bence bu kadarı yeterli ama sizin içinize sinmezse 2 gün civarı tuzlu suda bekletim çünkü en ufak bir tuz ruhu kalıntısı balıkları öldürür.
  9. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    Yunus kardeşim dolomit taşı akvaryumlar için uygun değildir. Dolomit taşı içerdiği MgO dolayı dolomit ziraatte gübre yapımında,toprak ıslahında,sanayide tuğla,çimento dolomit sönmemiş kireç, cam soda sanayide kullanılır.Boya kimya sanayisindede kullanılan önemli bir hammadedir aynı zamanda. Ve suda salınım yaparak bünyesindeki tüm maddeleri suya verir.Bu sebeple dolomiti akvaryumuna sokma.:ay:

Sayfayı Paylaş