1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120 x 80 x 30 Frag Akvaryum Yapımı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Okurt tarafından 14 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Merhaba arkadaşlar odamızı evimizi ölçtük biçtik ve şu andaki 80x50x45 ile aynı odada bu şekilde bir tank daha sığdırmaya karar verdim.

  Öncelikle niye daha büyük bir ana tank değil diye düşünüyor olabilirsiniz, çünkü koleksiyon babında zoa ve bazı lps ler bakmak istiyorum. Estetik dış görünüşten ziyade kolay müdahale edilebilir, iyi ve ekonomik olarak ışıklandırılabilir bir tank dizayn etmek istiyorum. Ana tankı sadece makroalgae ve canlı kaya bulunduracak bir refigium olarak kullanma gibi bir planım var.

  Daha kafamda bir yükseklik kararlaştıramadım aklımdan 25 cm bile geçiyor. eğer bu yükseklik olursa aydınlatma ne olmalı (aydınlatma 36 wattlık floeranslarla olacak kaçtane ne tip?)

  Birde solidwork-cad mad bilmeyiz aga çızıttırdık bişiler bu resimle idare edin :) :)

  [​IMG]
   
 2. Özdemir abi geçen gün teoman abi'yi ziyaretimden sonra bu gibi bir projenin çok zevkli olabilceğini düşünmeye başladım. Açıkcası ileri doğru olan planlarımda yada hayallerimde yok değil, bir frag tankı yapmak.. Sen daha iyi bilirsin ama düşüncemi belirtmek isterim. Bence su yüksekliği 30 yada maksimum 35 olsa daha iyi gibi. Mevcut akıntı motorlarının durumu yada wavebox olma ihtimaline karşı. Dalga gelgitlerinde kuma yakın wavebox, kumda havalanma yapabiliyor. Ama tabana kum sermezsen, direk frag sahası oluşturursan o ayrı. Aydınlatma konusunda ise, yüzeyden yüksek bir saha yine ışığa ulaşım seviyelerini kısaltacağı için su yüksekliğinin 30/35'lerde olmasında bence bir sıkıntı olmaz. 25'te çok az abi ya :)
   
  Okurt bunu beğendi.
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.802
  Yer:
  Bursa
  Maksimum 30, kayıtsız, akıntı motorsuz, yüksek geri dönüş ile besleme, zoaların harika renklerini görebilmek için LED veya T5 destekli, eskizler çok iyi ;)
   
  Okurt bunu beğendi.
 4. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  30 cm olacak o zaman, böylece hacmimiz 240 litre oluyor. Arkadaşalar bu iki sistem birleşik olacak dediğim gibi ana tank refigium ve canlı kayaları barındıracak ve sump ikisinide idare edecek. Şu anda PS olarak NAC 5 var, oda yükseltilecek bu arada ama bütçem ne yazıkki köpüklerin kralına falan yetmeyecek bu yüzden daha iricene bir Bubble Magus modeli bakacağım hiç olmadı ikisi birlikte çalışırlar, sumpta yeterince yer var.

  Ayrıca frag tankının altına oldukça büyük bağımsız bir su ekleme-su hazırlama ünitesi malzeme dozajlama-reaktör, ıvır, zıvır alanı olacak

  Aslında benim aklımda anatanktan>>>>frag tankına su inişi ordan >>>> yeniden sumpa gibi bir plan vardı. yani her iki tankada ayrı çıkış düşünmüyorum.

  Bu arada niye frag tankı 100x80 diye soracak olanlara yerim o kadar diye cevap vereyim .
   
 5. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Evet Erdem bu tankta kum,toprak, kaya olmayacak, bu tür tüm malzeme için anatankı devreden tutacağız. Kimi derki ayrı ve bağımsız bir frag tankı olsa daha iyi olmaz mı ama ben hepsini tek sistem olarak gidebileceğini düşünüyorum. Hem bu şekilde yeni bir kurulum için geçecek süre konusunda oldukça tasarruf edebileceğiz.
   
 6. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Özdemir güzel bir düşünce...Ölçüler de güzel bence...Mahir Bey in de yazdıklarına katılıyorum...Kolay gele,birşey lazım olursa alo dersin kardeşim....;)
   
  Okurt bunu beğendi.
 7. Evet abi tek merkezden kontrolde olabilir, olmaz diye birşey yok. Yapılacak olan iyi bi borulama tesisatı ve güçlü mühimmat. Tecrübe zaten sende var. Anatank artık kaya ve refigium olacak, peki su dönüşü açısından ordan suyun fraga düşmesi, su sirkülasyonunu düşürecek ve bu da sıkıntı olmaz mı? Dalga motorlarıyla mı sirkülasyonu düşünüyosun abi sadece? Peki dalgalandırma konusunda düşündüğün bir şekil varmı?
   
 8. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Evet öyle düşündüm, nedeni aslında bu geri dönüşlerle çok etkili bir akıntı şiddeti ve kontrolü sağlanamaması. onunyerine 2-3 düşük kapasiteli akıntı motorunu frag tankında kullanmak daha iyi olacak diye düşündüm.
   
 9. Anladım abi, dalgalandırmaya/akıntıya çok ihtiyacı olan canlılar düşünmüyosun o zaman. Aydınlatma T5 yada led mi seçiceksin?
   
 10. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Özdemir abi hayırlı olsun. Geri dönüş bence üst tanktan taşırılan su ile verilirse gayet güzel olur tek motorla iş görür frag tankı için ise 2 tane tunze 6025 modifiyeli harika olur.
  PS konusunda baloncuk kralı olmassa ATİ nin yeni serisi ekonomik ve güzel PS bence.


  Bu arada Frag uzmanı İlyas bey de fikrini yazar zaten Frag işlerini bizden iyi bilir.
   
  Okurt bunu beğendi.
 11. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Hayırlı olsun Özdemir,
  Bekar adamın hali başka, düşündüm oldu modundasın temo19
  Fraglar sps olacağı için akıntı işini iyi düşünmek/hesaplamak lazım.
  Düşündüğün ölçülerde daha küçük fazla sayıda akıntı motoru kullanmanı tavsiye ederim. Akıntıyı daha iyi kontrol edebiliyorsun fazla motorda.
   
  Okurt bunu beğendi.
 12. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Yok aslında düşünüyorum, sadece geri dönüş pompası ile bu büyüklükte bir frag tankında yeterli sirkülasyon sağlanamayacak bende iki adet geri dönüş-ıvır zıvır boru ile uğraşmak istemiyorum aslında Erdem.

  Evet aynen öyle şu anda ki geri dönüş bile bana yeter, yani burdanda tasarruf..anatankta mevcut seiolar kalacak. Tunze 6025 olabilir bir fiyatına bakmam lazım.. Ps konusuna da bakayim.


  Aslında zoalar çok çok dikkatimi çekiyor, SPS de olabilir, her şey olabilir. Sebepte bu zaten. Laboratuvar gibi kullanacağım, aman şöyle yerleştireyim, böyle şuna yakın olsun, buna uzak olsun derdi olmayan bir tank istiyorum. Daha doğrusu bu bir tür frag tankından ziyade inceleme, koleksiyon tankı olacak. Özellikle Akdenizin tek fotosentetik mercanı ,bir LPS cinsi olan clodocara caespiotosa hakkında yeniden çalışma yapmak istiyorum. ciddi ciddi bu mercanı akvaryum dünyasına kazandırmak istiyorum. Ben bu mercan ile çok iyi gelişme sağladım ama akvaryum 29 dereceye çıkınca kaybettim bu özgün canlıyı. Bu sene bunların olmaması için bazı önlemlerde alacağım artık, ama sistem genişledikçe artık bunu iş yerinde tutarak kontrol edemeyeceğimi anladım.

  Evet haklısın, bekar olunca işler daha rahat tüm bir odayı komple buna ayırıyorum birde bunları yata yata seyretmek için çek yat olacak karşısında :)

  Akıntı şeklini aynen dediğiniz gibi düşünüyorum , hatta belirli zaman aralıkları ile devreye girecek çıkacak tarzında.
   
  BulentS ve KGEYGS bunu beğendi.
 13. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.258
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  Yüksekliği 30 fazla tutmanız ı tavsiye etmem..
  Akıntıya modifiyeli 6025 ile iyi bir çözüm olur..
  sağ veya soldan tek taşırma ve ışıklandırmayıda sadece led veya led + T5.
  Ve bir de tabiki iyi bir tang:)
  Yine elimden geldiğince her konuda canlı veya ekipman konusunda yardımcı olurum hocam..
  Aslında koleksiyonluk öyle canlılar varki:cool:
   
 14. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Dün akşam odayı biraz daha ölçtüm biçtim sanırım ölçüleri 120x80x30h veya 35h gibi yapabilirim. Güncel akvaryum yapım fiyatları nedir, veya cam kesim fiyatları.nakliye ne olur? Sehpayı kendim yapabilirim sadece tank fiyatı ne olur son zamanlarda yaptıranlar ne kadar bayıldılar :)
   
 15. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  cam kalınlıgı ne olacak 8 mm yeterli mi ?
   
 16. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Hesapta yeterli görülüyor aslında Halil ama kayıt kuşak olmayacağını düşünürsek acaba 10mm mi yapsak diye düşünüyorum?
   
 17. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  İyi düşünmüşsün Özdemir.Kafan rahat olur...
   
 18. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Özdemir abi 10 mm yapacaksan yüksekliği 40h cm yap o zaman...
   
 19. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Tahminim 1,000 tl civarına güzel bir akvaryum yaptırırsınız tecrübeden dolayı...
   
 20. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Sadece cam ise ; 2 Tang parasına 1 tank yaptırabilirsiniz:D
   
  Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş