1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120x40x50 akvaryum(240lt) kapak yapımı ilk ve son halleriyle..

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde karahan tarafından 30 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. karahan

karahan

akvaryum geldiğinde ilk bu haldeydi [​IMG] [​IMG] [​IMG] resimde almış olduğum sert straforu akvaryumun ölçülerinden her köşe için 3 parmak kadar daha büyülterek çizip kestim [​IMG] İkinci resimde kestiğim parçaları koli bandıyda sabitledim [​IMG] Üçüncü resimde iç kısımdan slikonlamayı yapmadan önce birkez oturuşunu kontrol ettim kapağın [​IMG] Dördüncüde artık içten slikonlanmış hali. [​IMG] Bu resimde de kullanıcağım lambaları göstermek için çektim [​IMG] Kapağın içine yarın kendiliğinden yapışkanlı folyoyu dışına da çok hoş kırmızı tonda bi kaplama kağıdı çekicem.resimde kaplama kağıdının rengi belli olmayabilir ama canlı çok hoş duruyo. Camların köşelerine de pvc tarzı kaplamanın rengine uyumlu bişey aldım. [​IMG] [​IMG] ilk olarak içine alüminyum folyoyu kapladım [​IMG] alüminyum folyodan sonra kapağın dışına kaplamayı geöirdik tabi biz bunu 4 kişi yaptık tek parça halinde kapladığımız için zor oldu resimde kalan kaplamayı da gösterdim onuda camın kenarlarında kullandım [​IMG] daha sonra kapağın içten köşelerine strafordan kalan ufak parçaları kullanarak kapağın yukarıda kalmasını sağlamak için krişler yerleştirdim ve onları hem japon yapıştırıcısıyla hemde slikonla sabitledim [​IMG] [​IMG] sonrada florasanları vidaladım . strafor kalın vidaların gevşiyceğini pek sanmam ama her ihtimale karşı bantladımda florasanı [​IMG] florasanı fişe taktığımda ortaya çıkan görüntüde baya hoştu [​IMG] [​IMG] ondan sonra camın köşelerine aldığımız kenar şeridini slikonladım, tepeden ve tabandanda uzunlamasına kaplama kağıdından kalan la estetik bi görüntü kazandırdım ve en son ortaya çıkan resim bu :) [​IMG] [​IMG] [​IMG] sadece kenarlardan da kaplamayla geçicem ama onu yarına yapıcam çok yoruldum ev arkadaşımla bitkin düştük. sadece fiziki yorgunluk yok kafa da yoruyosun yaparken aman yanlış yapmiyim diye birşeyi onkere düşünüyosun tartıp biçiyosun ama zevkliydi uğraşmak.

sedatms bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Merhabalar Karahan, güzel bir kapak çalışması yapmışsınız tebrik ederim. em34: Akvaryumun kurum aşamalarını ve son halinide görmek isteriz.

Karahan akvaryumun üst kuşaklarını neden bu şekilde yaptınız ? Bu şekilde atılan kuşaklar hem sağlam olmaz ( dik kuşak kadar ) hemde çok çirkin görünür.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Olcay abi bende onu soracaktım. Neden böyle olan kuşaklar daha sağlam olmazki ? Bana daha iyi olur gibime geldi. Fakat görüntü açısından daha kötü olur.

4. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Karahan kardeş,elinize sağlık, pratik bir çalışma olmuş. Şu kapak işini beceremedim sadece.
    Olcay beye katılıyorum tartışmasız haklı, kuşaklar dik olmalı ki camın esnemesini engellesin,sizin yaptığınız şekilde zaten akvaryum camı esnediğinden aynı şekilde ince bir cam yapıştırmış oluyosunuz ki o da esner pek sağlamlık faktörüne etki etmez,imkanınız varsa söküp tekrardan yapıştırın. Zaten üstten bir kaç cm alta yapıştırılacağı için çok yer kaplamaz ve kötü görünmez.Kolay gelsin.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Becerikli bir çalışma olmuş.. em34: Alüminyum folyoyu bu kadar kusursuz olarak kullanan hiç kimse görmemiştim.. Helal olsun valla.. Kapağın kaplamasıda çok güzel olmuş.. Üstten gelen fazla ışıkta gözü yormasın diye çok güzel kamufle edilmiş.. Gelişmeleri takip ediyoruz artık.. Kolay gelsin.. em34:

6. karahan

karahan

Üstteki kayıt ve kemer için aslında ben sizin dediğiniz gibi dik olcak diye anlattım camcıya orda bi anlaşmazlık oldu camcıyla.ben normalde yurt dışındayım dili biliyorum ama ana dilim kadar olmayınca bazen anlaşmazlıklar oluyo. camcı siparişi verdiğimizde üst uçları törpülersem bitarafınızı kesmeyin diye ekstra para alırım dedi ona olmasın dedik o kayıtla köşeyide iptal etmiş. sonradan biz öyle anlaşmamıştık deyince başından savma yaptı biraz. ama ben sanmıyorum bişey olmaz heralde normalde 360 lt ye kadar 8 mm cam öneriyolar biz 10 mm lik yaptırdık alttan kayıtlar ve kemer var üstten de var iyi yada kötü bişey . altınada strafor koyduk akvaryumun ek olarak. inşallah bişey olmaz. bu gün yarın iç dekorasyonu da bitince resim koyucam tekrardan.folyoyu kaplamaya gelince tek parça halinde kesip kapladık ondan ama ufaktan bi kabarma oldu bi kısmında ama sanmıyorum problem olucağını iç kısımda dış kaplama ile folyoyu koli bantlarıylada aralarından birleştirdik iyice. bugün filtre geldi suyunu koyup çalıştırdık az önce bir hafta çalıştırcaz boş ama kum almadık hala maddiyat bitti tamamıyle acaba onuda denizden alsak ne olur diye düşünmeye başladık :D

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Karahan,üstteki kuşaklar olmamış değil,olmuş elbette.Üstelik 10 mm camdan yapmışsınız akvaryumu hiçbirşey olmaz EvvelAllah. Tek sorun kötü slikon görüntüsüydü fakat orayıda folyo ile kaplayarak çok güzel bir şekilde kamufule etmişsin zaten. em34:

Kumu denizden alabilirsin bence. İyice yıkayıp dezenfekte ettikten sonra neden olmasın. ;)

8. karahan

karahan

peki canlı doğuranlar için deniz kumunda da yetişebilecek bitki önerebilirmisiniz? kumu neyle dezenfekte edelim?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Deniz kumunun pH ı yükseltecektir sanırım. Bitkiler yüksek pH da olmaz.
    Bu kumun salınım yaptığını anlamanın yöntemi asit testidir. Kumdan bir miktar, bir kabın içine alarak, tuz ruhu dök üstüne, eğer köpürüyor ise salınım yapar anlamına gelir ve olmaz.

10. karahan

karahan

deniz kumundan vazgeçtik bugün gittik beyaz mozaik taşı aldık iki çuval [​IMG] birkaç yerde okudum bi zararı olmaz demişler. iyice yıkadık şimdi suda bekliyo 2 gün felan bekleti koyucaz akvaryuma. sorun olmaz heralde ? aranızda kullanmış olan var mı bu tür taş ? fraksiyonu da 2 mm çok ufak değil heralde. resimdeki kadarda parlak beyaz değil öyle baıkları rahatsız edicek türden.

11. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Tebrik ederim güzel bir çalışma olmuş. em34:

Mozaik taşları tam olarak nasıl acaba? Elinize aldığınızda beyaz bir toz bulaşıyor mu? Eğer öyleyse ne kadar yıkasanızda kar etmeyecek diye düşünüyorum. :hasta:

12. karahan

karahan

Akvaryumun son halini çektim koyuyorum resimleri. bir ayı doldurduk taşlar şimdilik sorun yapmadı. herşey yolunda. biraz daha bitkilendirmemiz gerek heralde o da yavaş yavaş oluyo.yorumlarınızı bekliyoruz....

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sade bir akvaryum olmuş tebrikler. Biraz daha bitki ilavesiyle çok daha güzel görünebilir. Balıklar az gelmiş akvaryuma ilerde canlı yükü artarsa çok güzel olur.

14. taygun

taygun Guest

Basit bir straforun kapağın bu kadar adam edildiğini ilk defa görüyorum.

Sanırım imkansızlıklar dahilinde anca bu kadar oluyor. Tebrik ederim. Buradaki herkes bilir ki ben Dıy'lara her zaman sıcak bakmam. Ama elde imkan yoksa yapılan en güzelidir, takdire şayandır. em34: em34:

Ha, buarada, ilk defa Atatürk'lü akvaryum görüyorum. Demek Atatürk Varna'da unutulmadı ve hala seviliyor. saygılar:gif

Bir de buradakiler anlasa değerini.

Saygılar

Sayfayı Paylaş