1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120x50x70 Bitkili Akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde murer tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba arkadaşlar.

Akvaryumumdaki yosun problemimi atlattıktan sonra, bitkili tankımı sizlerle paylaşmak istedim.
    Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum umarım beğenirsiniz.

Saygılar……

Talk ölçüleri : 120 x 50 x 70 = 420 Litre

Filtre : Eheim 2217

Isıtıcı : Eheim-Jager 300 Watt

Işıklandırma: 6x 54 Watt T5 Floresan

* 2 adet Slyvania Aquastar
    * 2 adet Slyvania Gro-Lux
    * 2 adet Slyvania Luxline Plus 865

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?3663-6-X-54-Watt-T5-Floresan-Armatr-(Resimli)

Taban :

5 Kg. Tropica AquaCare Plant Substrate
    4.7 Kg. Sera floredepot
    50 Kg. Hagen Kum

Bitkiler :

Hygrophila polysperma var. "Rosanervig"
    Rotala sp. 'Nanjenshan' (Mayaca sellowiana)
    Ludwigia repens
    Cabomba piauhyensis
    Anubias Barteri var.Nana
    Eustralis Stellata
    Blyxa aubertii

Canlılar :

20 Adet Hemigrammus bleheri (Kırmızı Burun Tetra)
    10 Adet Trigonostigma heteromorpha (Rasbora)
    10 Adet Hyphessobrycon herbertaxelrodi ( Siyah Neon )
    10 Adet Paracheirodon innesi (Neon Tetra)
    10 Adet Tanichthys albonubes (Kardinal Balığı)
    5 Adet Bloodfin Tetra - Aphyocharax anisitsi (Kankuyruk Tetra)
    10 Adet Crossocheilus siamensis (SEA)
    8 Adet Otocinclus affinis (Cüce Vatoz)
    1 Adet Farlowella acus (Kamçı Kuyruklu Kedibalığı)
    1 Adet Sturisoma aureum (Kamçı Kuyruklu Altın Kedi Balığı)
    8 Adet Caridina Multidentata - Amano Plant Shrimp (Amano Karides)
    8 Adet Neritina gagates. Zebra Dwarf Snail (Zebra Salyangoz)
    2 Adet Anentome Helena - Assassin Snail (Katil Salyangoz)

Gübreler :

Selenoid valfli Co2 Tüplü sistem 2 Adet Sista seramikli difizör (Saniyede 5 kabarcık ışıklar ile çalışıyor)
    Dıy, Micro pro element gübresi
    Dıy, Demir gübresi
    Dıy, Posfat gübresi
    Dıy, Nitrat gübresi
    Dıy, Potasyum gübresi

Testler :

Hagen Fosfat Test
    Hagen Nitrat Test
    Hagen Gh-Kh Test
    Tetra Ph Test
    Sera Demir Test

nemesistr bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hey Maaşallah naz: bu akvaryuma başka ne denilebilirki.

Murat abi tebrik ederim birçok insanın hayalindeki güzellikte bir akvaryuma sahipsin. em34:

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Murat abi gübresinden tut da filtrlemesine , ışıklandırmasına kadar herşeyini halletmişsin. E doğal olarak da ortaya böyle mükemmel bişey çıkarmışsın.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Murat bey tek kelime ile harika naz: emeğinize sağlık

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkür ederim,Olcay hocam.
    Dahada iyi olacak sanırım.Sol taraftaki gülleri yosundan dolayı komple söküp,bayağı ufalttım,yoksa zeytin gibi, güllerde heybetli duruyordu.20 güne kalmaz zeytinin halini alınca dahada güzel olacak.

Teşekkür ederim, Hüseyin kardeşim.
    Gübreler, Tunç SÖNMEZOĞLU'nun hazırlamış olduğu (DIY) gübreler, kendim yapmıyorum.O gübreler ile kurtuldum yosundan. :basardim:

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Ellerine emeğine sağlık Murat abi gerçekten güzel olmuş. Allah nazardan korusun.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Masalla masallah harika bir akvaryum gercekten. Fotograflari gormus yogunluktan mesaj yazamamistim. Canli yuku cok iyi secilmis ve usta ellere ait bir akvaryum oldugunu net ortaya koymus bir gorsel guzelllik resmen.

Basarilarinizin devamini dilerim.

Cep mesaj...

8. safak

safak

Gerçekten süper bir akvaryum olmuş.Ama ortadaki kütük yerine mango kökü daha çok yakışacatır bence hemde suyu netleştirir.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat bey gerçekten çok güzel bir akvaryum olmuş.. Elinize emeğinize sağlık.. burda:gif O tabana ve malum gübrelere odun koysanız çiçek açar zaten :) Bitkilerinizin formundan zaten herşey belli oluyor.. Bize söyleyecek çok şey bırakmamışsınız gerçi söyleyecek.. Merak ettiğim şey ise fotoğraflarda belli olmayan ama sizin gözlemlediğiniz fotosentez olayı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz rica etsem..

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkür ederim,Muhamed Ali kardeşim.Allah razı olsun.

Sevgiler......

Teşekkür ederim,Temel hocam.Senin kadar usta olabilmemiz için,daha çoook fırın ekmek yememiz lazım hocam. :)
    Sizin gibi üstatlara beğendirebilmemiz bizleri çok mutlu eder.

Saygılar.....

Teşekkür ederim Şafak bey.
    Ortada ve hemen önünde duran, vede sağ tarafta zeytinlerin önünde bulunan, Anabiasların tutunmuş olduğu zaten Mangrov kökü.Solda Güllerin önünde bulunan ise zannedersem o bir ağaç kütük.Mangrov kökleri benim bildiğim kadarı ile suyu netleştirmiyor aksine suyu sarartıyor.Su zaten olduğundan net belki fotoraf makinesinin ayarlarından kaynaklanıyordur görüntü kalitesi.

Saygılar......

Volkan'cım fotorafları gece çektiğim için (Farkında isen, bitkiler kapanmış durumda),o yüzden fotosentez yok.
    Gündüz çekimlerinde ise pencerelerin yansımaları akvaryuma vurduğu için, fotorafları gece çekmeyi tercih ettim.Gündüz ise, (Yaptığım ışıklandırma armatüründen sonra) mükemmel bir fotosentez oluyor,heleki su değişimlerinden hemen sonra inanılmaz derecede fotosentez var.Sanki tüm bitkilerde hava taşı varmış gibi oksijen sağlıyor bitkiler.Şu an iş geğişikliği nedeni ile gündüzleri evde olmuyorum en kısa zamanda fotosentezin videosunu çekip ekleyeceğim.Sana özelden haber veririm.

Görüşmek üzere,sevgiler..........................

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Valla hocam ben fotosentez hastasıyım.. Beni bilen bilir :) Sırf şu olayı göreyim diye sıvı gübresiydi , co2'ydi şimdide florasan sayımı 7'ye çıkararak aydınlatmayı artırdım.. İlk başlarda kısa süreli gördüğüm fotosentezden hala eser yok.. Demir ve co2 testi aldım bide onunla bakacağım.. Gerçi aydınlatmayı artırdığım zamanda ki mayalı co2 düzeneği ile pek ilgilenemiyorum.Ne durumda bilgim yok açıkçası.. Bakalım bugün yarın şu co2 testi gelsin ona göre üzerine eğilicem olayın..

Yarı su değişimlerinde fotosentezi bende görüyorum.Ama onu fotosentezden saymıyorum. dön:gif Yani istediğim olay o zamana dayalı olan değil.. Anladınız siz beni :) Işıkları açınca başlasın kapatırkende bitsin.. Araştırıyorum gerçi uzun uzun ve şuan ki şüphem besin yetersizliği gibi geliyor.. Testten sonra kesinlik kazanıcak diye düşünüyorum.. Sizinde bilgi ve tecrübelerinizi almak isterim.

Görüşmek üzere

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Volkan'cım, Co2 sistemin, anladığım kadarı ile mayalı sistem.Gübre olarak ne kullanıyorsun onuda bilmiyorum ama genelde kullanılan gübreler ayrı,ayrı verilen gübrelerdir,mesela Potasyum bitkilere en çok verilen ve bitkilerin en çok gereksim duydukları gübre.Nitrat ve Fosfat ise balık yükü ilede alakalı olarak bitkilerin gereksim duydukları gübre,(Bu arada bu ikisini ayarlayamayarak benim gibi bitki yerine yosun yetiştirebilirsin.) bunu geçte olsa kavramış durumdayım. (Bitkici üstatlarda bu yöntemi kullanıyor.)Bu dengeyi, iki hafta gibi test yaptığın sürece notlar alarak kontrolu sağladıktan sonra,tanktaki balık yükününde iki hafta sonunda ciddi anlamda değiştirmeyeceğini varsayarsak,tankının gübre gereksimlerini testsiz öğrenmiş bulunacaksın.Co2 test demişsin ben kullanmıyorum benim dengem ise verebildiğim kadar Co2 yi verdikten sonra canlıları gözlemleyerek tankımın Co2 gereksinimini ayarladım.Gerçi bu değer suyun yumaşaklığı ve sertliği ile değişim göstermektedir.Bunun önlemek için filtemin içine reçine ekledim. (Şu an sistemin calışma aralıkları aydınlatma ile birlikte: Sabah 9:00-14:00 ile 17:00-22:00 saatleri arasında toplam 10 saat, 2 diffüzör saniyede 5 kabarcık.) ilk zamanlar bende fotosentez alamıyordum. Co2 yi vermeye başladıktan 1 sat sonra balıkların hepsi su yüzeyine,salyangozlar ise suyun dışına çıkıyorlardı garipler. Fotosentez göreceğim diye verdim Co2 yi, verdim Co2 yi. :F Mecburen Co2 yi saniyede 1 kabarcığa düşürüyordum. Filtreye reçineyi ekledikten 4 gün sonra bu sıkıntı kayboldu.Co2 daha iyi çözülmeye başladı.Reçineyi eklemeden evvel tankın içi full Co2 tanecikleri sinir bozuyordu.Son olarakta birde Reverse Osmos aldım,hem evin içme suyu ihtiyacını karşılıyor, daha önemlisi akvaryum suyunu karşılıyor.(Eşime içme suyunun fiyatlarını bahane ederek aldım. :D) Tanktaki su değerlerini daha iyi ayarlıyorum.Birde akvaryumun altına 100 lt. tank yaptım içinede 100 Watt ısıtıcı birde kafa motoru hortumuda akvaryuma sabitledim. Her zaman elimin altında 100 lt. osmos suyu bulunuyor, gerçi 12 saatte doluyor ama. :F Su değişimlerim daha rahat oldu %60 osmos, % 40 çeşme suyu.

Kısacası su değerlerini ve bitkilerin besin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşıladığın takdirde.Senin tabirince, tankının içine odunda koysan,benide koysan bile fotosentez alırsın. :D :D :D :D

Bu yazınana yaklaşık 20 dakika gülmüştüm.Şu an yazarken bile gülüyorum :F :F :F :F :F

Bol odunlar ile,bol fotosentezli günler dilerim.

Sevgiler................

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Ohhh Ohhhh maşallah naz: Gerçekten harika akvaryumun ve bitkileri ve balıkları :) bu akvaryumu bu hale getirmek için çok çalışmış olmalısın Murat abi :helalolsun: :helalolsun: ;)

Saygılar... saygılar:gif

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Teşekkür ederim Yavuz'cum.

Sorma çok uğraştım.Yosun beni bıktırd,ı az daha devam etseydi, balyozu ön cama patlatacaktım. :D :D :D

Sevgiler...............

15. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Tek kelimeyle mükemmel. pardon:gif Nazar değmesin yağlı boya tablo gibi.bitkileri sağlıklı bakmak kolay değil ne diyelim helal olsun. naz: naz:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gerçekten kolay değil, aynen katılıyorum. Bitkili akvaryum yapmak istediğim ilk denemede tanganika balıkları ile bitkileri takas yapmıştım. Giden balıklara mı yanarsın, elde kalan çürümüş bitkilere mi o dönemde. :) Şimdi artık bitki tür çeşitliliği yanında bilgiye ulaşmakta kolay ama ne olursa olsun bu sağlıklı görselliği yakalamakla birlikte bu peyzaj sanatına sahip olmak kolay değil. Bu açıdan eğileceksek tam eğileceğiz başarılı her bitkili akvaryumun karşısında.

[​IMG] [​IMG]

17. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Rica ederim Murat abi, bitkili akvaryumda zaten bayağı bir yosun çıkıyor çok zordur yoketmek :)

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Temel hocam sana birşey sorayım site ile ilgili.

Genelde konuyu düzeltmek için minik bir buton var ben bazı mesajlarımda ve konumda bulamıyorum.
    Mesela ,bu konuda resim veya bilgi ekleyeceğim ama düzenleme butonu yok malesef, bu neden kaynaklanabilir.

Saygılar....

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Murat Hoca'm düzenleme butonu konuyu açtıktan veya mesaj yazdıktan sonra 30 dakika süre tanır düzenleme için. Sonrasında otomatik olarak kalkar. Bunun sebebi tamamen güvenlik amaçlıdır. Bu tarz işlemlerde her hangi bir ekleme veya silme durumunda bize ileteceğin isteklerin yerine getirilecektir. burda:gif

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tamamdır hocam, gerektiğinde sizleri rahatsız ederim..

Sayfayı Paylaş