1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120x60x50 Kurulum için destek.

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde aykt.simsek01 tarafından 13 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Herkese Merhaba 120x60x50 h bir akvaryumum var sadece balik ve basit anemon olacak simdilik ekipman olarak 2000 L debili bir kafa motoru curve 7 ps ve mercan kırığı 0,5 - 1 mm kalinliginda 20 kg kum kullanmayi planliyorum kayalari denize yakin oldugum icin sahilden toplayacam oneri ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba kurulumunuz hayırlı olsun yalnız denizden alınan kayaları kürlemeden kullanmayın içinden neler çıkar bilinmez...

zipkinteam, şeref24, aykt.simsek01 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun.

aykt.simsek01 bunu beğendi.
  4. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Tesekkur ederim sahilden kuru olarak toplayacam ne gibi işlemlerden gecirmeliyim ve ekipmanlar yeterli mi sizce

5. şeref24

şeref24

İsim:
    şeref BAYAZIT
    Hayırlı olsun Bence kaya deniz yerine ilanlardan satılık canlı kaya almanız yada yine ilanlardan ölü kaya almanız daha iyi olucaktır

zipkinteam bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kuru olarak toplayacaksanız, sirkeli su içinde bekletip iyice yıkayın ve kurumaya bırakın. Tank kurulumunda o sekil kullanın. Sabır eder canlı girmeden bir ay civarı beklerseniz sıkıntı olmaz.

Kürleme işlemi de ayrı bir tankta skimmer yardımı ile tuzlu su içinde canlandırma işlemi diyebiliriz basit tabirle.

Kaya ne kadar iyi olursa o kadar sağlıklı bir sistem olur, hobici arkadaşlardan kaya bakının bence. Ancak olmaz değil sizin dediginiz de.

7. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Kuruttuktan sonra direk koysam sorun olur mu cunku kurulum sonrasi bir ay kadar bekleyecem bu surecte canlilik baslar sanirim

8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Aykut bey bunun garantisini size kimse veremez, olma ihtimali de var olmama ihtimali de. Kayaların nereden ne şekilde alındığını ve bünyesinde ne barındırdığını bilmemize imkan yok maalesef. Bu sizin alacağınız bir risktir ve eğer herhangi bir hata yaparsanız, ilerleyen zamanda sizin için geriye dönüş daha zor olur. Biz sırf bu olumsuz durumdan ötürü genelde bildiğimiz veya güvendiğimiz kayaları kullanırız.

9. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Peki nasil kaya temin edebilirim

10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Bulunduğunuz şehiri belirtmemişsiniz.

1- Portal sponsorları bölümünde esnaflar ile irtibata geçebilirsiniz.

2- Satış ilanları bölümünde hobicilerden temin edebilirsiniz.

3- Yakın çevrenizde bulunan hobicilerle iletişime geçerek alabilirsiniz.

11. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Cok teskkur ederim ilanlara bakiyorum surekli siparisler bu hafta sonu gelir sanirim çarşamba günü sump yapicam sonra sirayla kurulum

12. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Protein skimmer curve 7 yerine curve 9 yapmayi düşünüyorum avantajı ve dezavantaji ne olur

13. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    350 litre hacim için Curve 7 yeterli olur. Bunu söylerken ilk mesajda yazdığınız sadece balık ( abartmadan) ve Anemon ekleyeceğinizi düşünerek söylüyorum. Bir süre sonra farklı atraksiyonlara girdiğiniz taktirde Curve 9 bile yetmeyebilir. PS seçimi tamamen sizin hangi sayıda ve hangi türleri bakmak istediğiniz ile ilgili.

Curve 9 'un en büyük dezavantajı daha pahalı olması. Büyük tank ve fazla yük, her zaman daha fazla masraf demektir. Diğer türlü iki cihaz arasında mantıklı mukayese yapılması doğru değil çünkü eşdeğer cihazlar değiller.

aykt.simsek01 ve veysel bunu beğendi.
  14. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Mercan eklemesi olmaz buyuk ihtimalle anemon ve orta derecede balik 4 adet palyaco 3 adet tang ve yine birkaç küçük balık

15. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Curve 7 siparişini verdim cok tesekkur ederim bilgiler icin kafa motoru arayisina basladim simdi :) 160 lite sump 360 litre ust akvaryum olacak sessiz ve kaliteli oneriniz var mi ve debi kac l/saat olmali

Düzenleme: 16 Mart 2016
  16. MilesDavis

MilesDavis

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Ali Aktaş
    New jet 4500 modelini tavsiye edebilirim.

17. "160 lite sump 360 litre" deyince arada 170 lt fark var. Bence Curve 9 a geri dönün, anca zaten... Ya da daha üst modeller de olur. İlk başta eklemicem diye planladığınız birçok balık ve mercanı, zaman geçince kendinizi tutamayıp ekleme ihtimaliniz yüksek. Genelde öyle oluyor. Kafa motorunda ayarlanabilir 4000 lt/h güzel olur bence.

aykt.simsek01, MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  18. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Cok kararsiz kalarak curve 7 siparisini verdim artik gerekirse sump hacmini dusurerek dengelemeye calisirim. Balik yükünün artmasi bütçe olarak 6 aydan faza surer bu surecte tecrübe edinirim daha sonra akvryum kurulu haldeyken degistirebilir miyim ps yu

Düzenleme: 16 Mart 2016
  19. aykt.simsek01

aykt.simsek01

İsim:
    Aykut Şimşek
    Aydinlatma olarak asagidaki projektorlerden 2 mavi 3 beyz almayi düşünüyorum yorunlariniz nedir.

20. Değiştirebilirsiniz PS i. Bu aydınlatmadan yakın zamana kadar kullandım. Zararı yok ama performansı düşük. Kullanmak istiyorsanız, 4 mavi 3 beyaz 20W olanlardan kullanın bence. Yakın olmazlarsa, akvaryumda bölgesel olarak mavi ve beyaz ışık olarak ayrı renk veriyorlar.

Sayfayı Paylaş