1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120x60x50 Reef Akvaryum Baslangicim

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde juniper tarafından 2 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. juniper

juniper

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Cakgun
    Arkadaslar Merhaba,

Daha onceden herhangi bir tuzlu su tecrubem olmadigi icin birkac konuda sizden yorum almak benim icin cok degerli. Daha onceden high-tech bitkili akvaryumum vardi 4-5 yil kadar bitkili tecrubem oldu. Forumu 1-2 aydir okumaya calisiyorum, fakat gozden kacirdigim bircok nokta olduguna eminim.

120x60x50 olculerinde 80x40x40 sump li bir akvaryum yapmak istiyorum (yada daha kucuk bir olcu?). Akvaryumu reef olarak kuracagim fakat tecrube edinene kadar sert ve zor mercanlardan uzak duracagim. Bu konuda biraz gelisme kaydedebilirsem belki daha sonra sps deneyebilirim, ama simdilik sadece yumusak mercan ve palyaco+tang turleri ile bir tank olusturmak istiyorum. Balik konusunda gereksiz bir kalabalik taraftari degilim. Alisveris ve aktivasyon icin acelem yok, uzun sure bekleyebilirim.

Sizi yormadan birkac baslik altinda sorularimi siraliyayim.

1. Akvaryum yaptirmak icin bir usta oneriniz varmi? Sump tatli su bolmesi haricinde refugium gibi yerler ayirmam iyi olur mu?

2. Ne kadar ve hangi tanecik yapisinda kum almaliyim? 40kg canli kum uygun mudur yoksa mercan kirigi mi kullanmaliyim?

3. Canli kaya ne kadar almaliyim? 40KG canli kaya yada seramik kaya alsam yeterli olur mu? Bu konu benim icin tamamen bir muamma.

4. PS olarak BK Double Cone 200 yada 180 mi tercih edeyim yoksa Curve9 gibi daha ucuz bir ps benim icin yeterli olur mu? Bunlari 2. el almanin bir eksisi/artisi olur mu?

5. Aydinlatma olarak "Giesemann - INFINITI HQ/T5 - 1 x 150 W M.H. / 4 x 24 W T5" bu akvaryum icin yeterli midir? Egerli yeterli derseniz oncelikle bunu alarak start vermeyi dusunuyorum. Fakat hopar/sunsun gibi daha ucuz bir sadece t5 cozumu yeterli gelirse o tarafa da yonelebilirim. EcoTech Marine - Radion XR30w G3 Pro da alabilirim fakat bu daha cok marine icin kullanilir gibi hissettim, belki de yanlis dusunuyorum.

6.Elimde daha onceden edindigim tunze 6025 var, bu tabiki yeterli gelmeyecektir diye dusunuyorum. MP40w yada Tunze 6208 almayi dusunuyorum. Her ikisini yada hangi tekini almam uygundur?

7. Kafa motoru olarak Aquabee 5000 yada Newjet 4500 arasindayim. Gonul isterdi ki King Dragon alayim, fakat buna butce ayirabilir miyim bilemiyorum. Eheim gibi baska marka tavsiyeniz var ise kesinlikle dinlemek isterim.

Simdiden vakit ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim.

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    1-Akvaryum konusunda bahsettiğiniz ustalar size yardımcı olur.
    2-Kum olarak ölü aragonit 1-3 mm mercan kırığı önerebilirim.
    3-Canlı kaya konusunda görsel ve içerideki canlıların rahat edeceği şekilde bir dekorasyon yeterli gelir.
    4-İkinci el pslerde tanıdığınızdan veya cihazı elden görerek almayı tercih edin. Maddiyat varsa bk iyi olur yoksa bm curve 9 da işinizi görür. Reef octopus ssss serisi pslerede bir göz atın derim.
    5-Aydınlatma olarak t5 veya mh tavsiye ederim, giesemann tercihi bence gayet iyi.
    6-Jebaonun serilerinede bir göz atın.
    7-New jet motorlar sesli çalışıyor biraz aquabee bu ikisi arasında önde gider bence. Jebaonun dc modellerinede bakabilirsiniz.
    Hayırlı olsun tekrardan.

YIKIKTEMO, muradtekin ve juniper bunu beğendi.
  3. juniper

juniper

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Cakgun
    Cevap yazmadan once biraz daha arastirma yapmak istedim.

"Giesemann - INFINITI HQ/T5 - 1 x 150 W M.H. / 4 x 24 W T5" toplamda 60cm bir armatur fakat benim yaptiracagim akvaryum boyutu 120cm. Bu durumda cok fazla karanlik alan olur mu? Armaturu 40cm kadar yukarida sabitlersem bu durumda gorsel olarak karsidan izleyeni rahatsiz edecek bir goz alma durumu olabilir mi? Eger olacak ise 6x54w t5 lere yonlenecegim.

REEF OCTOPUS XP2000SSS yada Elite 200INT Super Cone modeli nasildir? Pek yorum bulamadim ve sanirim piyasadan kaldirilmis. Acikcasi Bubble King 200 e cok yoneldim fakat fiyat/performans orani diger markalar ile cok fazla olmayacaksa fazladan para da vermek istemiyorum.

MP40w yada Tunze 6208 arasinda hangisine yonelmeliyim? yada sadece Jebao rw15 ayni isi yapar mi?

Sayfayı Paylaş