1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

120x70xh55 Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde MOVACIKLI tarafından 25 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Kolay gelsin arkadaşlar,

Ben de sonunda 100x50xh55 durso sump sistem bir akvaryum kurmaya karar verdim. Akvaryumu İstanbul'dan temin edeceğim. Bu akvaryuma ne kadar canlı kum gider+Carip Sea uygun mudur? Kaya olayını biraz abartmak istiyorum akvaryumun arka tarafını komple kapatmak için kaç Kg kaya gider?

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: 100x50xh55 Deniz Akvaryumu Hakkında

Tercih meselesi olmasına rağmen şu var ki :
    + ne kadar fazla delik, oyuk, gözenek, o kadar fazla bakteri, temiz, berrak su.
    - bir o kadar da içine biriken tortulardan ve yemek artıklarından dolayı aşırı sürkülasyonla bir anda ortaya çıkıp uçuşacak pislikler 

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

10 KG kum yeterli gelir. Canlı kaya biraz da tercih meselesi, fazla kayalık dekor seviyorsun madem o zaman 50-60 kg ve duruma göre fazlası olabilir. Çünkü canlı kaya kalitesi önemli, gözenek yapısı azsa ağır gelir ama gözenek yapısı fazla kaya hafif olacağından çok daha fazla dekor için kaya olur.

4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Kumda ve Tuzda markanın bir önemi varmı arkadaşalar. Birde ben bu akvaryumda new jet 6000 kafa motoru , PS bubble magus BM200PN kullanmayı düşünüyorum. İki tanede 3000lt lik akıntı motoru. Sizce nasıl?

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bence :
    Tuz olarak Red Sea Coral Pro kullanıyorum, memnunum. Tropic Marin kullananlar da memnun fakat bunun çakmasına dikkat etmek gerekiyormuş, ben kullanmadığım için bilemiyorum..

Kum olarak ben ince mercan kırığı kullanıyorum, tercihe göre en incesi de seçilebilir orta kalınlıkta olanı da. En incesini seçmek gerekir mi? En ince kumdan oluşuyorsa tabanımız dip çekimi yapıldığında veya kuvvetli bir sirkülasyon kum üzerine geldiğinde kumu da kaldırıyor ve evet bu bazen sorun oluyor. Peki buna rağmen en ince kumun avantajı yokmudur?

En kalını veya mercan kırığı da arada boşluklar bırakabilir, bu boşluklar neyle dolacak? Bu boşluklar bize lazımmıdır yani bu istediğimiz bir şeymidir?

Dsb (Deep Sand Bed - Derin Kum Yatağı) diye bir şey varmıdır?

New Jet 6000 - Aşırı büyük gelir.
    2 adet 3000'lik yeter de artar bile, markasına göre çok bile.
    Bubble magus BM200PN Aşırı büyük gelir.

Bence diye başladım, öyle devam ediyorum. Bu ekipmanları almak isteme nedeniniz en iyisi olsun mantığı mı yoksa ileride akvaryumu büyüteceğim mantığı mı? Zira bu cihazların üçte biri fiyatına işinizi görebilirsiniz gene sıfır ürün alarak.

6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Burak bey teşekkür ederim uyarılarınız için. New jet 6000 3000 le değiştirelim ozaman. Ps nekadar iyi olursa okadar okadar iyi dir dediler forumlarda. Aynı zamanda olmuşken en iyisini yapmaya çalışıyorum. PS fazla gelirse bir sorun teşkil edermi yada sizin önereceğiniz daha hesaplı bir Ps varmı BM200PN nin fiyatı 580 tl

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ps ne kadar iyi olursa o kadar iyidir demişler, doğrudur. Fakat bu "en iyisini gidin alın" lafı bizim forum için geçerli değildir :) Bu forumda en iyi ps'e taş çıkaracak ps'ler yapılmıştır. O halde en iyisini değil, en çok iş görenini, işlevselini almak gerekir. Ben daha fazla bişey demek istemiyorum, daha bilgili üstadlarımız gelip mutlaka bilgi vereceklerdir. Hatta ps kullanılmayan sistem dahi üretilmiştir bu forumda ve aylardır sorunsuz çalışmaktadır.

Şimdiki aklım olsa ps'e bu kadar para vermezdim. Sakın yanlış anlaşılmasın, herhangi bir şey almadan önce lütfen bekleyin ve sorun.

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Burak bey 1 ay lık bir zamanım var. Aslında benim içinde nekadar geç olursa okadar iyi dir. Evet Ps olmadan çalıştırılan sistemler gördüm hatta Sump da yok birtane Ehıme dış filitre ile işi bitirenlerde var yok değil.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Hiç kum kullanmamak veya çok az kum kullanmakta seçeneklerden biri. Kaliteli canlı kayalarla hiç kum kullanılmamış çok başarılı reef tanklarını internette görüyoruz. eğer akvaryumumu kurarken (2-3 ay önce) bunu bilseydim sanırım kum kullanmaz veya sadece göstermelik dekoratif miktarda kum koyardım.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Yok yok dış filtreyle değil, konularıma bakınız, üst sump'ım vardı, dış filtrem vardı gene de sump kurdum ben. Dış filtreyi de hala satamadım. Hatta bir dönem dış filtreyi üst sump'a entegre etmeyi denedim ama bir takım sorunlar nedeniyle mücadeleyi fazla sürdüremedim.

Dış filtre işi tuzlu su akvaryumunda eziyet olur ve felakete de sebep olur. benim söz ettiğim şey yosun duvarı uygulaması. Forumda her türlü bilgi mevcut, yosun duvarı, üst sump, dış filtre mi gibi başlıklar altında.

Ps için nacizane tavsiyem akvaryumun litresine göre bilinen ve tavsiye edilen, tutulan markalardır. Zaten hepi topu 3-4 marka var. ama gidip de 250 litrelik akvaryum için 800 litre kapasitesi olanı almanın manası yok. Tamam belki forumda bu şekilde 3 tonluk ps'ler kullanan var fakat bizim bilgimizle onun tecrübesi karşılaştırıldığında ve ekstradan verilecek paralar düşünüldüğünde hakikaten bize yaramıyor bu büyük cihaz.

Bu yüzden 250 litreyi rahatlıkla idare ettirebilecek 250-400 litre arası diye fabrika verileri olan buble magus, aquamedic, hydor gibi markaları incelemeniz iyi olur kanaatindeyim.

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Yosun duvarı :
    D.A. kurulumu :
    Sump - Dış filtre :
    Üst sump- dış filtre :

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  12. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Valla Burak bey ne diyim bilmemki Aslında size teşekkür etmeliyim. Ben gidip birde 250 400 lt lik kaliteli ve sessiz PS lere bir bakayım. Bu arada verdiğiniz adrestekilerin hepsini dikkatlice okudum. Fakat yosun duvarı benim işim değil gibime geliyor.

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Sera Protein Skimmer 600 s nasıl uyar mı kalite ve performans bakımından

14. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar ,Ps için Buble Magus'un modellerine bir bakın diyorum .:heyo:

15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Birde bakarken su lt.nizin 2 katı kapasiteli olanlara bakın yani su lt.niz 250 ise 500 lt.lik ps lere bakın derim,naçizane....

16. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT

Mustafa kardeşim ps ve aydınlatma tuzlu su kurulumunda en önemli olanlardandır. Ps işini litresine tam gelecek şekilde hiç düşünmeyin teoman beyin ve ozan beyin dediği şekilde bütçeyi zorlamayacak fakat su hacminin iki katı performanslı bir ps sizin işinizi görür. Bende ilk kurulumumda aquamacro p350 bir ps almıştım fakat düzgün toplama olmadı. Daha sonra dıyps gövdesi ve dıy sicce 5800 modifiyesiyle ps işini çözdüm. Alınack ürün iyi seçilmeli ve bir kere alınmalı diyorum. Bu konuda fiyat ve performans olark buble magus modellerini önerebilirim.

17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet işte güzel yorumlar geldi, en iyisini bilen birileri mutlaka çıakcaktır. Lütfen genel değerlendirmerli göz önünde bulundurun ve en pahalısını değil, en çok işinize yarayacak olanı seçin. Yani hacminizin 2 katı bir ps ve tavsiye edilen markalar. Benim akvaryumum 350-400 litre arası, protein skimmer'im 500L için üretilmiş. Ama dediğim gibi ben bilerek almadım. Sizin seçme şansınız daha en başından var, hayırlısı olsun :)

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mustafa bey öncelikle kararınız hayırlı olsun.

Öncelikle kafa motorunuz 6000 olursa bunun çıkışını 4'e ayırarak dalga motoru ihtiyacından kurtulabilirsiniz. Ama yok dersenizde 3000 lt iyi olur. Newjet iyi seçim olmuş.

Kum olarak benim tabanım 100*50 14 kg argonit kullandım anca yeterli geldi. Siz 15 kg alırsanız iyi olur. Kumu kesinlike ince önermem. Akvaryumda dalga ile birlikte uçuşuyor. 2-3 mm medium boy diye geçenleri kullanıyorum ve tavsiye ederim.

Ps konusunda ise alabileceğinizin en iyisini alın derim. Fabrika verilerine kesinlikle güvenmeyin. Eğer alabiliyorsanız Ati bm 200 iyi olur. Olmazsa bubble magus bm 150'yi tercih edin. Yani imkanızın yettiğininn en iyisini alın.

Tuz olarak Red Sea kalitelidir ve bende kullanıyorum, öneririm.

Kaya konusunda ise arkadaşlarında söylediği gibi, kayanın gözenek yapısına göre kg miktarı değişir. Bol gözenekli kaya almaya çalışın.

Şimdiden kolay gelsin...

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mustafa bey kararlarınız hayırlı olsun.

Ben de fatihin dediklerine harfiyen katılıyorum ve sizin yerinizde olsam kafa motorunu büyük alır akvaryumda çeşitli yerlere akıntıyı dağıtırdım örneğin bunun gibi

Ve PS bence önemli her ne kadar DIY yöntemler olsa da PS ne kadar güçlü olursa o kadar akvaryumla oynama ve canlı çeşitliliğine girebilirsiniz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  20. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Arkadaşlar Verdiğiniz bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu bilgi ve tavsiyeler benim için çok çok önemli. İleride pişmanlık duyacağım bir sistem yapmak istemem. New jet 6000 alıp 3 e bölme işi kafama yattı doğrusu güzel fikir. PS yi bubble magus BM200PN düşünüyordum. Fakat araştırmalarımda BM180 CS nin motoru aynı marka motor aquabee motor yani 19w enerji tüketimi var çok düşük fakat güçleri aynı birde konik olması hoşuma gitti BM180CS düşünüyorum. Ne dersiniz. Dalga motorlarınıda DC yani doğru akım alıp basit bir elektronik devre yapıp ileri ve geri hareket ettirmeyi düşünüyorum. İleri geri hareketin bana bir artısı olurmu.? Aynı zamanda devreyi hız ayarlı yapacağım.

Sayfayı Paylaş