1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

125x60x60 Tuzlu Su Kurulumu-Ankara

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Archangel tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Kerem ellerine sağlık. En tepedeki kaya biraz ereti duruyor gibi geldi. Yüzeye de çok yakın. Bir fayda sağlar mı bilmiyorum. Fotoğrafa göre sola alabilirsin istersen.

Archangel bunu beğendi.
  2. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Tamamdır anladım durumu.Isıtıcı için sonradan senin dediğin gelmişti zaten aklımada sabah evden apar topar çıkınca tekrardan düzenleyememiştim, aklın yolu bir :) .Zaten kafa motoru felan çalışmıyor şu anda sirkülasyon yok sistemde.Yalnızca dalga motorları ve ısıtıcı açık.Akşam geri kalan suyu ekledikten sonra tuzluluğu, sıcaklığı, ph'ı ve sirkülasyonu kontrol edip 10kg kadar canlı kaya alarak eklemeyi düşünüyorum.Canlı kayalarla birlikte de 12 ampül Prodibio Startup bakteri kültürü koyup beklemeye başlayacağım.Fakat
    -Su değerlerini tutturduktan hemen sonra canlı kaya ve bakteri kültürünü eklemem sorun olur mu?
    -Ya da su değerlerini tutturup sistemin 2-3 gün çalışmasını mı bekleyeyim canlı kaya ve bakteri kültürü için?

3. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Evet aslında en üstte atıl kalacağını düşünmemiştim açıkçası o kayanın. Akşam icabına bakayım :)

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Kerem bey RO Hortumunu tanka sallayın ve suyu doldurmaya başlayın. Tankta su dolup durso yani kule dediğinizden aşağı sumpa inmeye başlasın sump su seviyesi de şaşırtmanın üst seviyesine gelene kadar doldurun sonrada verim motora ilk hareketi çalışsın.

Archangel bunu beğendi.
  5. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Peki bu canlı kaya ve bakteri kültürü olayını ne yapsam?

6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Kerem, canlı kaya için akvaryumucuya gittin mi hiç ? Şaşmaz uzak gelirse, Hoşderede Mavi akvaryum var. Oradan temin edebilirsin. Ben hiç bakteri kültürü eklemedim. Eczanelerden bulacağın epargrisovit ( norogrizovim yeni adı) bundan ekleyebilirsin.

Archangel bunu beğendi.
  7. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    ******** akvaryum çok yakın aslında bize fakat canlı kaya satışı yapmadıklarını söylemişlerdi yaklaşık 1 ay önce. Bilkent real'in orada bir petshop'ın kartı vardı orayı aradım da kilosuna 11$ diyorlar ithalmiş kayalar.Mavi akvaryumu da biliyorum fakat hafta içi oraya gitmem çok zor.

8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Cumartesi açıklar. Rakamlar 12-15 TL arasında. Sıkı pazarlık et, karlı çıkarsın ;)

9. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Kafanızı şişiriyorum kusura bakmayın da birşey daha takıldı benim kafama :). Ben akvaryuma kalsiyumlu aragonit kum eklemiştim 20 kg kadar fakat özellikle bazı yerlerinde kum kalınlığı 1,5-2 cm'e kadar düşüyor? Ek olarak 10kg kadar canlı kum alıp koymamı hem bakteri açısından hemde kum derinliğinin sağlanması açısından önerir misiniz?Kum derinliği pek yeterliymiş gibi gelmedi bana çünkü.

10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Canlı kum çok da şart değil bence. Canlı girişleri olmadan kumu sersen iyi olur sonradan ekleyeceğin her şey için 40 kere düşünmen gerekiyor. Bakteri işine çok takılma. Canlılar girdikten sonra döngüyü devam ettirerek, bakteri olayını hallederler. İllaki kafama takıldı ekleyim dersen, üstadlar yardımcı olacaklardır.

Archangel bunu beğendi.
  11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Çalışan bir sistemden alınacak canlı kaya,ayrıca bakteri kültürü eklemek şart değildir ancak canlı eklemek için beklenecek süreci kısaltır.Bakteri kültürü olarak prodibio startup lar işe yarayacaktır,imkanınız varsa ekleyin.Ancak sonrasında besin için eklenecekler prodibio yerine epar ampul fazlasıyla bu işi görecek ve ekonomik olacaktır.

Archangel ve KGEYGS bunu beğendi.
  12. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Dün suyu tamamlayıp sirkülasyonu kontrol ettikten sonra tuzluluğa, ph'a ve sıcaklığa baktım. Değerler sırasıyla 1024 - 8,4 - 26 şeklindeydi. Sirkülasyonda da bir sorun olmadığını görünce gittim 12kg'lık tek parça büyükçe bir canlı kaya aldım. Fakat yeni kayanın şekli yüzünden daha önceki dekorasyonu da değiştirmek zorunda kaldım haliyle ama dekorasyonu değiştirirken kayadan çok kapalı yeşil (neredeyse siyah rekte) yosunlar çıktı. Alırken farketmemiştim açıkçası bu yosunları suda hareket ettikçe dağıldılar ve belirginleştiler. Bende akvaryum içerisinde fırçalayıp temizledim kayayı. Suya dağılan yosunlar filtre sistemine takılmış olacak ki şu an ortalarda yoklar. Kayalar ağır ve akvaryum su ile dolu olunca dekoru değiştirmek de çok zor oldu. Canlı kaya konusunda çok bilgim olmadığı için görünce de pek birşeye benzetemedim tabi :). Görüşlerinizi belirtebilirseniz çok sevineceğim canlı mıdır değil midir?Satan kişi kızıldenizden ithal dedi ama güven olmaz tabi.

Gece akvaryum protein skimmer da açık şekilde çalıştı. PS’yi kullanma talimatındaki gibi ayarlayarak çalıştırdım fakat ne içerisindeki su seviyesi yükseldi ne de adam gibi köpük vs. çıktı. Sabah su değerlerine tekrar bakıp 12 ampül prodibio bakteri kültürü ve 1 büyük 1 küçük epar girdim akvaryuma ve sadece ps'yi akşam tekrar açmak üzere kapattım.

Ayrıca sumptan akvaryuma su taşıyan hortum suyun içerisinden çıkarttığımda çok ses yapıyor bu nedenle bende suyun içine soktum(Sirkülasyon esnasında kafa motorunu açıp kapattım su basma ile ilgili bir sorun olmadı).Fakat su akvaryuma çok kuvvetli girdiği için hem çok fazla akıntı yaratıyor hemde girdiği yerdeki kumları dağıtıyor.Ne yapmamı önerirsiniz bu konu ile ilgili?Suyu kafa motorundan pvc boru ile alıp direkt yatay vaziyette akvaryumun camına mı yönlendirsem?

veysel bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Telaş yok toparlayalım. Canlı kaya evet biraz karanlıkta kalmış gibi yani çok kaliteli olduğu söylenemez ama sorun yok. Protein skimmer hemen toplamaz endişe etme ama su seviyesi gövde içinde düşük gibi su seviye ayarı kısmından yüksektebilirsin. Sonra ince ayar olacak.

Kumunu hiç sevmedim (şahsi fikrim) ince geldi bana. Devridaim yâni yukarı su basan motor debisi kalkıktı, toplam su hacmi neydi?

Kullanmak istiyorsan bakteri kültürü kullanabilirsin sorun yok. Tüm.işleri bitirip el ayak çekmek lâzım, kafana takılanları tek tek sorarsan çözerek gideriz. Bu arada dekor süper olmuş tebrikler.:)

Archangel bunu beğendi.
  14. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Kerem canlı kaya için biraz daha küçük parça ekleyebilirsin. Gece armatü ışıkları kapalıyken içindeki canlıları görebilirsin. Yaşam belirtisi yoksa canlı değildir. Kurulu akvaryumdan mı çıkardılar kayayı ? Geri dönüş borusu direk tabana değilde suyun yüzeyine vermesi lazım akıntıyı. Yüzey akıntın gerçekleşir bu arada. Küçük L boru ile halledebilirsin. Ayrıca sistemi kapatma artık dönsün ;)

Archangel bunu beğendi.
  15. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Toplam hacim tankta 450lt, kafa motoru newjet 4500. Kum konusunda haklısınız acemilikle almış bulundum ince kumu :).Fakat şu an el ayak çekmeden önce yapmak istediğim iki şey var 1. şu sumptan gelen hortumun bir şekilde akvaryumda fırtına yaratmasını önlemek, 2. si akvaryuma en az bir 10 kilo daha kum eklemek.Kaç mm'lik bir kum önerirsiniz ya da ince ile başladım ince ile mi devam edeyim.Ayrıca dekoru beğendiğinize sevindim benim pek içime sinmemişti nedense belki o sırada çektiğim yorgunluktandır:)

16. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Evet akvaryumdan çıkarttılar. Boru olayına akşam tekzenden bir bakayım belki hortumun ucuna bir aparatla halledebilirim;) .

17. kayhan

kayhan

Yer:
    izmir
    İsim:
    coskun
    Otuz com sitesindeki aparatları kullanabilirsin. Bu arada hayırlısı olsun akvaryum dizaynın güzel.

Archangel bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sumptan gelen hortumun debisi kötü bir şey değil ama akıntıyı dağıtmak mümkün. İki kola ayrılan su çıkış aparatları işi çözer. Debi güzel ama 4500 litrenin saatte 1000 litresini sump içinde medya reaktörüne ayırabilirsin.

Archangel bunu beğendi.
  19. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Şu tarz bir sistem düşündüm; kafa motorundan gelen spiralli hortumu yarısından kesip pvc boru ile akvaryuma vereceğim. PVC nin çıkışına da Coşkun Bey'in önerdiği dalga yapıcı aparatlardan takabilirim. Fakat akvaryuma tek giriş yeterli mi yoksa 3 tane ayrı giriş mi yapsam bilemedim.Aslında biraz abartı gibi geldi 3 giriş.Nasıl olur? :)

20. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Arkadaşlar PS bölümünden kafa matorunun olduğu bölüme giden su aşağıdaki gibi köpüklü.Normal mi bu?Yoksa PS ile ilgili bir problem mi var?

Sayfayı Paylaş