1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

128 LT Nano Tuzlu Su Kurulumu ve Öneriler

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde barabelli tarafından 23 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: 128 LT Nano Tuzlu Su Kurulumu ve Öneriler

Kum yıkanmadan koyuldu ise durum normal, asayiş berkemal.
    Bekleyeceksin artık Eray.
    Ekipmanlardaki tabakaya takılma, hafif dalga yaparsın dağılır su berraklaştığında.
    Dalga motoru,Büyükçe bir şırınga veya pompalı pipet te iş görür.

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kumdan, bende aynı kumla kurdum, 4 kez yıkadım ama suyu doldururken rakı gıbı olmustu. Duzelır bekleyın.

Sent from my Blacberry

3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

:F bide ben kumu çitiledim diye dalga geçmiştiniz.Benimkinede yıkamaya gerek yok dendi ama her poşeti ikiye bölüp 7 su yıkamıştım.Burağın kulakları çınlasın o yorgunluğa çalışmayan sumpta kuleye elyaf koydurmuştu bana.:heyo:
    Bunlar tatlı yorgunluklar Eray bey asıl heyecan canlıları koyduktan sonra başlıyor.

4. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Son 1 saattir dalga motorunu kapattım su berraklaşmaya başladı....

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Yarın beraklaşır sonra bir temizlik camlar dahil yapacak bir şey yok . :temel:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cam kenarları tehlikeli dikkat etmek lazım. Hayırlısı olsun bakalım, yola çıktın gerisi gelir artık. Gelişmeleri takipteyiz.

7. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

İnşallah Temel abi.Aksiliklerle başladık sonumuz iyi olsun..Medya reaktoru vanasını şu şekilde yaptık.Bakalım beğenecekmisin Temel abi...

Ayrıca kafa motorunun ana tanka cıkan borusunuda t ile ikiye bölerek,tankın ortasından sağ ve sol tarafa akıntı verecek şekilde 45lik veya 90lık dirsekle bağlamayı düşünüyorum.Nasıl olur?

Buda tankın şu andaki hali...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tek kelimeyle harika olmuş, ileride çok faydası olacak sana ayırdığın suyun, T ile sumptan gelen suyu ikiye ayırman gayet güzel neden olmasın ama vana ile kontrol etmen lazım ayrımları, yoksa birinden su gelmez veya çok az gelebilir.

9. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Vana koyabiliriz.Ama ikisinede koymamız lazım heralde değilmi?

Birde suyun içinde değişik birşeyler farkettim.Kuma doğru olan tarafları daha tombulca ve beyaz renkli birşeyler.Son 4 saattir dalga motorunu kapattım.Bu acaip şeyler çıktı ortaya.Resim koyuyorum.Bütün akvaryumun içi bunlardan dolu...Cam lekesi gibi duranlar bahsettiğim şeyler.Birde suyun yüzeyinde yağlanma var normalmidir?

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Eray bey dalga motorunu neden kapattınız?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Anlamak zor bu şekilde Eray ama takılma bunlara, dalga motorların çalışsın kapatma. Vana ikisine de koymak gerekebilir ama yapacağın tesisat önemli. Mesela, eğer boru düz devam ederken sola T ile ayrım yaparsan doğal olarak su düz devam etmeye zorlar ve sola ayırdığın kola daha zayıf su gider. Dolayısıyla sadece düz giden boruya T aparatı geçtikten sonra vana takmak suyu dengeli olarak sola ayrılan kola vermen anlamına gelir. Bir vana avantaj kısaca.

12. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Sistemde herhangi bir filtretasyon işlemi olmadığı için,tuzun karışmış olacağını düşünerek kapattım.Ama çözelti aşırı doymuş olduğu için o gördüğüm şeyler muhtamelen tuz :).Dalga motorunu açiyim ben.Su çabuk berraklaşsın istemiştim.
    Düz borudan direk t ile 90 ar derece ayrılacak çıkışlar Temel abi.Suyun akış doğrultusunda eşit debide akması gerekir ancak biz genede birer musluk vana koyalım.Belki farklı yönlerdeki akıntı hızlarını farklı ayarlamak isteriz..Dalga motorunu açıyorum son hızda çalışsın...

13. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Tankın bugünki hali....

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Erime güzel olmuş. Alt köşedeki akıntı motoru sanırım? Kalmayacak sanırım orada artık alabilirsin. Kum aşırı ince olduğu için akıntı motoru toplamış kumu. Alttaki çıkarıp kumu düzeltebilirsin. Kumu atan akıntı motorunun akıntısını dağıtman lazım sanırım, fakat bu kum çok ince sanırım.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Çok güzel berraklaşmış abi. :nazar:: :temel:

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Eray bey akıntı kumu kaldırıyorsa akıntı motorunu aşağıya indirip yönünü su yüzeyine doğru cevirin ki kumu kaldırmasın. Temel abinin dediği gibi kum fazla ince sanki ?

17. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Akıntı motoru değildi o Temel abi.Kurulumda kum cok kalkmasın dıye kaya koymuştum o kalmıştı orada.Çıkardım şimdi tanktan.Kum çok ince değil aslında ama içerisinde tortu var.Akıntı motorunu en yukarıya doğru yerleştirmiştim ve son hızda çalışıyordu.Şu an ayarladım kum kaldırma v.s durumu yok.Sistem tek dalga motoru ile çalışıyor.2 gün önce sumpı kuracağımızı düşünerek sumpın bölmesi için aldığım kayalar dışarıda kovada duruyor.Bunları sonra sumpa atmamızın veya suan tanka koymamızın bir zararı olurmu?

Kumu düzeltince gene bulanıklaştı su...

Kum çok ince değil bence ama çokta anladığım söylenemez.Akıntı motorunu ayarladım şu an bir sıkıntı gözükmüyor...

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamam böyle devam et o zaman, su bulunması doğaldır sıkıntı yok.

19. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Tamamdır Temel abi.Su berraklaşmaya başladı zaten....

20. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Dün armatürü yaptık akvaryumu yaptırdığım arkadaş ile birlikte.İşin imalat kısmı oldukça hoşuma gitti doğrusu.Oldukça ilkel bir armetür oldu gibi geliyor gözüme :).Aslında çokta şekil vs aramıyorum aslında ama ati ve giesemann armatürlerinin yanında gerçekten taş devri armetürü gibi kalıyor :D.Dolayısıyla aklımda bazı soru işaretleri oluştu.Bu akvaryumda 2x24w lık markasını hatırlamadığım(bir avrupa ülkesi markasıydı ama hatırlamıyorum) bir armetür kullandık ve florasanlarıda sylvania 24w bir mavi bir beyaz şeklinde kullandık.Yorumlarınız nelerdir?

Bu arada dün gece dalga motoru kendi kendine durmuş.Sabah baktığımda çalışmıyordu.Uzerinde beyaz bir tortu tabakası vardı.Çıkarıp damacana sudan geçirdim.Temizledim biraz sonra çalıştı.Tortudan dolayı durmul heralde ama bana çok mantıksız geldi.Normalmidir bu durum?

Kullandığım kum ****** whitex.Keşke kullanmasamıydım diye düşünüyorum açıkçası.Ürünün tanıtımında zamanla eridiği yazıyor ve dolayısıyla akvaryuma kum eklemek gerekecek.Kumu eklediğimiz zaman akvaryumun içinde canlılar,kayalar v.s olacak ve tortu heryere dağılacak.Bu durum sıkıntı yaratmazmı?Yol yakınken dönsemmi?

Dün kumu ve dalga motorunu düzelttikten sonra aydınlatmayı açıp bir foto çektim.Su biraz bulanık ama şimdi baya bir temiz..

Sayfayı Paylaş