1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130 x 40 x 60 h Ölçülerinde Tuzlu Su Akvaryumu Kuracağım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde fotomehmet tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül
    Merhabalar herkese,

Burada tecrübesi ile bana yardımcı olmaya çalışacak arkadaşlar var mı ? Öncelikle bu ölçülerde tatlı su akvaryum yapmıştım kendime.Çiklet balığı aldım 3 ay kadar baktım ve bayağı büyüdüler ama bir hata yaptım. İçine köpek gibi 2 balık attım.1 hafta geçmeden içindeki 8 yavru balığın 5 bir gecede öldü ve ertesi gün diğer 3 öldü. Ben de moralim bozulduğu için akvaryumu tamamen boşattım. Bu güne kadar evde boş olarak duruyordu.Aradan geçen 8 ay sonra tekrar başlamak istiyorum ama bunu tatlı su olarak değilde tuzlu olarak yapmak istiyorum. Zaten tuzlu su akvaryumuna karşı bir merakım ve bakma isteğim vardı benim bulunduğum ilçede ben ilk olucam inşallah.Bayağıdan beri bu konu hakkında araştırma yapıyorum.Çok yazılar okudum.Yeni başlayanlar ve tecrübesi olanlar ellerinden geldiği kadar fikir önerileri ile yardımcı oldular.Şimdi bende meraklı olarak sizlerden yardım alarak başlamak istiyorum.Daha önceki akvaryumumdan sizlere foto paylaşarak başlayacağım. yarın inş paylaşırım.Şu an benim doğal olarak akvaryumumda sump um yok 130x40x60 cm akvaryuma hangi ölçülerde sump yapmam gerekiyor. öncelikle bunula başlamak istiyorum.

Bir de Balıkesir'deki akvaryumcuda bunun sump a gerek olmadan askılı ps ve 2 tane şelale filitre ile olabileceğini söylediler. Yorumlarınız bekliyorum.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: 130 x 40 x 60 h Ölçülerinde Tuzlu Su Akvaryumu Kuracağım

Merhaba,

Kararınız hayırlı olsun. Yazılanlar doğrultusunda en doğru sonuca ulaşacak ve akvaryumunuzu kuracaksınız inşallah.

310 litre hacim olucak. Başlangıç için güzel.

Akvaryumunuzun resmini paylaşabilirseniz sump konusunda daha iyi fikirler verilir. Dolaplımı dolapsızmı nasıl ? Mesela 90*40*40 sump uygun olur size.

Akvaryumcu söyler herşeyi söyler :) Az bir hacim olmadığından askılı psler pek işinize yaramaz.

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoşgeldiniz Mehmet Bey;

Elimizden geldiğince hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışırız ama şartımız var bu seferde akvaryuma Köpek balığı atıp öldü diye akvaryumu kırmak ve atmak yok. :F

130x40x60 ölçülerindeki bir akvaryum askılı ps ve şelale filtre ile olmaz değil ama işin doğrusu sumpla kurulmasıdır. Sonuç olarak eğer hedef basit bir akvaryum değilse yani güzel ve iç açıcı bir akvaryum olacaksa sump olmalı. Diğer türlü daha kısıtlamalaı bir akvaryum olur. Burada karar verecek olan sizsiniz. Sump ölçüsü konusunda aslında alt dolabın boyutları önemli. Dolap nasıl bir dolap yani alt taraf ne kadar müsait bilemiyorum. Fakat yüksekliği 40 cm olmak koşuluyla uzunluk ve derinlik olarak dolap müsade ettiği kadar olabilir. Yeterli gelebilecek ölçü aşağı yukarı 80-90 cm uzunluk, 50 cm derinlik ve 40 cm yükseklik olabilir.

Akvaryum camı delinecek sanırım bir de, 2 adet 50.lik boru tesisatı için akvaryuma delik delinmesi gerek.

4. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül

Selamlar herkese. Akvaryum dolabı, evde daha önce aynalı konsol olarak kulladığımız dolaptı, ben aynasını çıkarttım. Yer olmadığı için akvaryumu bunun üstüne yerleştirdim. Orta bölümü su koyunca eğilmemesi için destekledim ama alta sump kurunca sanırım başka bir çözüm bulacağım :D Sizlere şu an evdeki akvaryumumun boş halini koyuyorum.

Bir de akvaryuma delik delmeden bir çözüm var mı yada neleri tavsiye edersiniz?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumun üstü kapalı sanırım ve aydınlatma kapak içinde muhtemelen. Bu yazın büyük sorun demektir ve kapak olmamalı üzerinde. Tavandan asılabilir. Akvaryuma delik deldirmek en iyi çözüm olacaktır. Başka yollar yok değil suyu sumpaindirmek için ancak tercih delik delinmesi olsa iyi olur. Overflow yöntemi ile su sumpa taşınabilir bir inceleyin forumda yapımı bolca var. Fakat delik delinmesi öncelikliolursa iyi olur.

6. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül

Selamlar herkese, Temel bey tabi bu soracağım iş daha sonraları olucak iş ama şimdiden ön bilgi edinmek için danışıyorum.

Herşeyi halleddikten sonra tuzlu su hazırlayacağıma doğal deniz suyu kullana bilir miyiz ? Balıkesir'de yaşadığım için deniz bana 1 saat uzaklıkta ve ordan getirme şansımda var kendi aracım ile ve oraya giden nakliyeci arkadaşlarım var onların sayesinede 300 lt su getirebilirim diye düşünüyorum. ama bunun bana + ve - yönleri ne olur ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Marmara Deniz suyu üzerinde yıllara dayanan bir tecrübemiz var şükür ama Ege Denizi suyu ile bir akvaryum kurulum tecrübem bulunmuyor. Fakat açıkca fikrimi bu tarz konularda yazdım daha önce. Bence başarılı olunmaz çok fazla. Tuz yoğunluğu artı yüseltmeye gerek bırakmadığından doğal var olan element yapısına mahkum kalınması işi zora sokacaktır bence. Denemek gerek yollar yok değil, mesela yoğunluğu tatlı suyla düşürmek ve suni tuzla yükseltmek vb gibi ama bunlar amacı dışında kalan ve mantıklı olmayacak olan uygulmalar olarak karşımıza çıkacaktır.

Kısaca Suni tuz kullanımı sizin için hayırlısı olur bence.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Özetlemek gerekirse suni tuz kullanımı sizin için daha hayırlı olur .:heyo:

Courageous, zgrkaralar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Ben kurulum yaparken suyu ve kumu Çeşme Boyalık plajından almıştım. Hiç sorunsuz bir kurulum yaşadım çok şükür. Şimdi su değişimlerinide aynı şekilde yapıyorum. Bazen Yenifoçadan, bazen Çeşmeden getirdiğim su ile değişim yapıyorum 1,5 senedir.

Courageous bunu beğendi.
  10. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül

Önerileriniz için çok çok sağolun. Bunları değerlendiriceğim. Sonuçta amaç sorunsuz bir akvaryum kurmak.

11. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül

Evdeki tankımın boş hali. Altta kulladığım sehpa aynalı komidindi. Ben aynayı çıkarttım. Akvaryumu buna göre yaptım. Komodin üst genişliği fazla olmadığı için akvaryum genişliği 40 cm olmak zorunda kaldı.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Sump için uygun gibi gözüküyor alt mobilya. Akvaryumu deldireler hazırlıklara başlıyabilirsiniz.

13. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül

Aşağıdaki gibi bir sisitem olur mu ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet güzel bir sistem ve zaten üstteki çizimle aynı çalışma prensibine sahip.

15. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Kararınız hayırlı olsun.Size fazla yardımım olacağını sanmıyorum çünkü tuzlu sudan anlamam. Hayırlı olsun demek istedim.

16. fotomehmet

fotomehmet

İsim:
    mehmet öncül

selamlar herkese

Akvaryum için 5 cm delik delicek capta panç bulamadım kaç gündür sormadığım yer kalmadı.Bir tane mermercilik yapan arkadaşıma gittim ona sordum. O da bana granit mutfak tezgahları için musluk borusu açmak için kullandıkları panç olduğunu söyledi ve bir deneme yaptık artık camdan. 3,3 cm genişliğinde bir delik deldik.Tabi çapı fazla geniş olmadığı için
    Serdar arkadaşında söyledikleri doğrultusunda yapmak istediğim şekli bir demo üstünde çıkardım. Fotoları aşağıda yer verdim. Bunu hangi şekilde kullanırsam iyi olur?

1-ci fotoğrafta tek bir delik olucak ama su akışını yüksek tutmak için 2 tane dirsek boru kullanacağım ve tek lavabo borusunan aşağıdaki sumpa.

2-ci fotoğrafta 2 tane 3,3 cm lik delik delip yanyana 2 dirsek ile ve lavabo borusu ile aşağı iniş sağlayacağım bunlardan hangisi daha iyi olur sizin görüşünüzce?

3- cü fotoğraf genel anlamda

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mehmet Bey ellerinize sağlık delik güzel delinmiş. Ancak akvaryum hacmi elinizdeki lavabo borusu ve o çaptaki boru tesisatıyla sistem zorlanır, taşma yapar, ses yapar. Akvaryumun arka camında bu çapta en az 3 delik delinmesi gerekir ki sistem rahatlasın. Her deliğe bir ağzı yukarı bakan dirsek takılabilir veya delikler yan yana delinir ve pleksi ızgaralı kutu içine alınabilir ama bu şekilde dirsek ağızları ızgaralı kutu içinde aşağı bakarsa ses daha az olur.

18. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Aslında işin uygun olanı 50 lik deldirmeniz.Ama bulunduğunuz yerde delecek kimse bulamadığnızı belirtmişsiniz.
    Yinede iki inişi birleştirmeden ayrı ayrı indirirseniz yeterli gelir bence. Daha önce kurduğum akvaryum aynı şekildeydi ve 3000 lt/h bir sump motoru ile rahatça kullanıyordum. Temel üstadın dediği gibi akvaryumun iç kısmına ağızları yukarı gelecek şekilde dirsek koyarsanız ve bu dirseklerin ağız kısmınada plastik lavabo süzgeçi takarsanız seside bir hayli azaltmış olursunuz. Fakat boruların değişmesi gerekli.
    Aşağıdaki borulardan temin edebilirseniz, borunun et kalınlığı daha az olacağından inişte rahatlamış olur.
    Borular..

Lavabo süzgeçi...

Sayfayı Paylaş