1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130x65x55h Resif Akvaryumu İçin Uygun Ebat mıdır?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde AQUAMEN tarafından 25 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. AQUAMEN

AQUAMEN

İsim:
    Güçlü Sunar
    Merhabalar,

Resif akvaryunu kurmaya karar verdim.Konu hakkında hiç bir bilgim yok .130x65x55 ölçüleri uygun mudur?
    Tankın ölçülerini 2 gün sonra vereceğimden hemen karar vermem gerekiyor.Bildiğim kadarı ile 50-55 yükseklik idealmiş.Boy ve genişlik kişinin mekanına ve bütcesine kalıyor.Evet büyük bir tank hayal ediyorum ama hacim büyüdüke kurulum ve aylık kullanım maliyetleride artıyor. 100x60x50h olan bir tankla, 130x65x55h olan tank arasındaki kurulum ve aylık kullanım maliyetleri düz orantılımıdır yoksa iki katınamı fırlar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 130x65x55h Resif Akvaryumu İçin Uygun Ebat mıdır?

İki ölçü arasında kayda değer bir fark olmaz bakım masrafında vb. Aydınlatmadan verim almak adına yüksekliği 50 cm olarak insanlar beyinlerine işlemiş durumda. Benim beynim ise aydınlatma gücünün ve dekorun tepe kısımlarını kullanmayla yükseklik orantılıdır der. Yani yükseklik akvaryuma müdahale rahatlığı açısından evet rahattır ama yok ben ederim diye düşünüyorsak yükseklik 60-70-80 cm olabilir. Bilmemiz gereken derinlikle orantılı olarak aydınlatma gücünün olmasıdır. Maliyeti bu nokta artırabilir tabii elektirik olarak.

130x65x55h ölçüleri gayet güzel. Aklında olması gereken uzunluğun T5 kullanacaksan ortalama 120 cm olan floresanlara uygun olması. Akvaryuma 54 wat lambalar çok kısa veya uzun gelmemeli.

3. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Güçlü bey öncelikle hoş geldiniz.
    Fiyat kıyaslaması yapabilmeniz için Temel hocama ek olarak şunu eklemek istiyorum.

100x60x50h (A) ile 130x65x55h (B) arasındaki aylık maliyet karşılaştırması;
    A tankı yaklaşık 300lt B tankı ise 460lt dir. En basitinden haftalık %10 su değişimi yaptığımızı düşünürsek, A tankı için 30lt su hazırlamak gerekir bu da 990gr tuza ihtiyaç var demektir. B tankı için ise 1500gr tuza ihtiyaç olacaktır. Bu durumda A tankı ile B tankı arasında %50 bir tuz maliyeti oluşacak demektir.
    Bu hesap diğer eklenecek tüm katkılar içinde geçerli olacaktır. Kısacası B tankı A tankının %50 daha fazla hacme sahip olacağından maliyet de %50 daha fazla olacaktır.
    Yalnız, şu da unutulmamalı ki yüksek hacimli tanklar oturduktan sonra sabit değerlerde tutulması daha kolaydır.

Birde kişisel düşüncem akvaryumda yükseklik yerine derinliğin fazla olması taraftarıyım dır.
    Yükseklik ne kadar fazla olursa müdahale o kadar zor oluyor. Derinlik ne kadar fazla olursa görüntü o kadar tatlı oluyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su değişim aralıkları da daha uzun tutulabilir doğal olarak ve olay dengelenir. Tabii yüksek hacmin daha başka artıları da var ancak konu maliyet olunca farklı oluyor.

Harika mesajdı İsmail.:)

5. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Temel hocam sayenizde bir şeyler öğreniyoruz.:cekingen:

halilkocan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Arada uçuk bir fark olmayacaktır. Ben 130*65*55h derim. Derinliğin fazla olması taraftaarıyım. Kendi akvaryumumda 100*50*40h. Oldukçada memnunum ama derinlik 60 olsa daha güzel dekor yapılabilirdi.

Siparişinizi 130*65*55h olarak verin ve hepberaber bismillah deyip kurulumunuza başlayalım :)

7. AQUAMEN

AQUAMEN

İsim:
    Güçlü Sunar

Çok teşekkürler faydalı bilgileriniz için. Aydınlatma armatürlerinin uygun kulanılabilmesi için uzunluk belirleyicimidir. Örneyin T5 120 cm uzunluğundaysa tankın uzunluğu 130 olmalı gibi.Yoksa aydınlatma her şekilde ayarlanabilir mi?

8. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Aydınlatma seçenekleri farklı farklı.
    T5
    54w 115cm
    45w 90cm
    39w 85cm
    24w 55cm gibi çeşitli seçenekler var.

Önemli olan ampulün boyutundan ziyade aydınlatma gücüdür. Ona dikkat ederseniz daha uygun olur.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok güzel bir soru olmuş. Kesinlikle akvaryum imkanlardaki temin edilebilir armatürlere göre yapılmalı. Örneğin sizin 130'luk akvaryum için 54 wattlık 120 cm'lik T5 florasan kullanılması uygun. Çeşitli markaların armatürleri mevcut. Sizin için 6*54 güzel olur diye düşünüyüorum.

10. AQUAMEN

AQUAMEN

İsim:
    Güçlü Sunar

Bir günde,Resif için aydınlatmanın açık kalmasüresi nedir.Ben işteyken kapatabilirmiyim . Gerekli olan bir süre varmıdı.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Günlük 8 ile 10 saat civarı yanması gerekli aydınlatmanızın. Bu süreyi akşam en geç 8 gibi kapanacak şekilde yapmalısınız.

Ama sevdiğim sistemlerde mevcut. Örneğin 6 florasanın 1 tanesi sabah 1 saat erkenden yanıyor, sonra diğer florasanlar yanıyor. Akşam saat 8 olduğunda ise 1 adet florasan hariç hepsi sönüyor ve son kalan florasanda 1-2 saat yandıktan sornra sönüyor. Böylece bize akvaryumu izlemek için oldukça fazla zaman kazandırıyor. Tek yanacak florasanda genelde mavi seçilyor.

12. AQUAMEN

AQUAMEN

İsim:
    Güçlü Sunar

Hazır satılan aydınlatma armatürlerin ölçüleri nedir. Nereden araştırabilirim.Sizin öneriniz nedir.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

54 wattlıklar 120-125 cm arasında değişmekte markasına göre. Çeşitli akvaryum malzemeleri satan sitelerde mevcut armatürler.

14. AQUAMEN

AQUAMEN

İsim:
    Güçlü Sunar

Tüm paylaşımlarınız için teşekkürler.

Alınan haz, maliyet, verimlilik gibi kriterleri dengeleyerek ölçüyü belirledim.
    130x60x50h, 12mm, ön ve yan camlar extra clear.Üst kısımda kayıt kuşak yok. Siparişi verdim.

Heyecanımı paylaştığınız için teşekkürler.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hayırlı olsun Güçlü bey.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlısı olsun diyelim ve haberleri bekleyelim.

17. AQUAMEN

AQUAMEN

İsim:
    Güçlü Sunar

Çok teşekkürler. Asıl yardımlarınıza bu aşamadan sonra ihtiyaç duyacağım.

18. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Güçlü bey kararınız hayırlı olsun. Fakat benim görüşüm üst bölüme incede olsa kayıt kuşak yaptırın. Size fazla engel olmayacak şekilde olsun derim. Bu işin ileriside var.

19. AQUAMEN

AQUAMEN

İsim:
    Güçlü Sunar

Bubble King 200 İnternal veya mini 200 arıyorum ama çok pahalı sizce değermi , değerse alıcam

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kaliteli ps fakat fiyat konusunda bütçeye bağlı olarak tercih edilebilir. Ben olsam fiyat olarak daha uygun olan Ati bm 200 , Ati bm 250 veya Atb small Dual Skimmer alırdım. Airstar motoru var hemde.

Sayfayı Paylaş