1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130x65x65 kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde kosonof tarafından 29 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    O halde bi onbel gün daha bu şekilde devam edeyim. Herşey daha sağlam olsun.

Pennywise bunu beğendi.
  2. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Akvaryumun son hali bu şekilde. Kayaların üstü yeşermeye başladı. Bu durumun anlamı ne ola ki? Işıklandırmada hata mı yoksa olağan bir durum mudur? Tankta halen 2 percula ve 1 karides bulunmakta. Karides iki gün önce kabuk değiştirdi. Perculakar sanki hala alışamadılar tanka. Günün çoğunu belirli bir yerde geçiriyolar. Yem almada sıkıntıları yok ama.

Ekli Dosyalar:

• image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      118,2 KB
      Görüntüleme:
      685
    veysel bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kayaların yeşermesi canlandığını gösterir ve yakında coralin alg olacaklardır.
    Perculalar zaten koca okyanusta fanus kadar bir alanda yaşarlar. Akvaryum ortamında da bolgelerinden çıkmazlar

Düzenleme: 13 Haziran 2016
    Ontheway, mehmetöz, kosonof ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Dün akvaryuma 2 adet m boy blue tang, 1 adet m brown tang, 1 adet l yellow tang ve de green polyp ekledim. Ne balıklarda ne de mercanda sıkıntı yok 2 gündür. Bundan sonra ağırlık mercan olacak şekilde ilerlemeyi düşünüyorum. Sanırım bol bol mg ve ca değerleri ölçmem gerekecek. Doğru hareketler midir bunlar? Çok mu yükleniyorum yoksa sisteme? Selametle.

5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Evet.

6. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Sıkıntı çıkacaksa eksiltebilirim tankı.

7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    İlla Tang girilecekse 1 tane yellow Tang ile başlasanız iyi olurdu. Döngülerin oturması sürecinde su değerlerinde sık sık değişiklikler dalgalanmalar olacak. Önce blue ve brown etkilenecek. Onlar diğerlerine hastalık bulaştıracak. Bir sürü balık ölümü yaşayacaksınız.
    Yada yaşamayacaksınız, şansınız çok yaver gidecek.
    Deniz akvaryumu için canlı ekleme süresi 2 aydır, tamamen şahsi fikrim. Keşke bu kadar acele etmeseydiniz. Canlı kaya aşılaması yapmış mıydınız?

tristan, YMR_AY ve kosonof bunu beğendi.
  8. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Hayır yapmadım.

9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Balık olarak neler var şu anda tankınızda tekrar bir listeleyebilir misiniz? Son yazılanlardan mı ibaret?

10. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    2 percula, 1 karides, 2 blue tang, 1 yellow tang, 1 brown tang.

11. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Iki blue?:eek:

Blue lari ve Brown i iade şansı varsa hemen geri gönderin derim. Onların yerine bir miktar canlı kaya almanız çok daha hayırlı sonuçları olacak bir hareket olur.

YMR_AY ve kosonof bunu beğendi.
  12. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    forumdan isteyen biri olursa verebilirim hemen. Yoksa da el mecbur iade o halde.

Ontheway bunu beğendi.
  13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Cihan bey emin olun ben de ve birçok hobici de bu tip yüklemeleri yapmıştır. Benim adıma sonuç hüsran oldu. İnşallah sizde olmaz. Ama Alper abi haklı özellikle tang grubu özellikle de powder tang grubu hassas canlılardır. Blue tang gibi %90 ihtimalle beyaz benek olacak bir balık diğerlerine de bu süreçte zarar verir. Bu kadar fazla canlı yüklemesi 1 yıllık tanklarda bile sorun çıkarır. Çünkü mevcut bakteri sistemi oturmuş durumda olsa bile birden yükleme sistemin ne olursa olsun sendelemesine veya çökmesine neden olur. Ben şahsen 2.5 yıllık tankima bile birden 4 tane tang balığını koymam. Ölçü itibariyle zaten maksimum tang kapasitesi 4 tane diyorum.

Ontheway ve kosonof bunu beğendi.
  14. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Ooppss şansım yaver gider olasılığı da kalktı ortalıktan artık. Diyorum acele etmeyeyim diye ama.

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu yazdıklarım sadece kesin diyemem ama kesin gibi derim

kosonof ve Ontheway bunu beğendi.
  16. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Hastalanan balıklar diğerlerini öldürmekle kalmaz. Hevesinizi de öldürür. O yüzden blue lar ve Brown i bir an önce tanktan çıkarmanın yoluna bakın. Çok açık ve net konuşuyorum farkındayım ama, başınıza birşey gelmeden bu işten sıyrılma ihtimaliniz %5'ten az.

kosonof ve Pennywise bunu beğendi.
  17. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Ankaradan teşkilatıyla gelip alabilecek varsa buyursun gelsin. Bir de çayımı içer. Fiyatı da kendi belirlesin. Sıkıntı değil. İftardan önce gelirse çay yok.

Düzenleme: 13 Haziran 2016
    Ontheway ve Pennywise bunu beğendi.
  18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende tam aksini düşünüyorum bu aşırı yüklemelerde bence yapılması gereken fritz tarzında kendini kanıtlamış nitrifikasyon bakterileri ile destek olmak ve olabildiğince oksijen değerini yükseltmek, imkan varsa birde UV filtre bağlayıp yemlemeyide kararında ve dengeli yapabilirseniz. Bence sorun olmayacaktır. Bu aşamada iade sırasında yakalamaya çalışmak bile bence daha çok stres kaynağı. Bu aşamada nitrat ve nitrit değerlerini ölçmek anlmsız ani peak değerleri beklenir. Ama bir bakteri kültürü ve yüksek oksijenle halledilmeyecek sorun yok bence.

Bakterı kültürü eklendikten sonra suyun PH değeri incelenir ve PH düşmeyecek şekilde oksijenle destek olunursa bu süreç atlatılır. UV ise strese dayalı bakteriyel hastalıkların tedavisinde işe yarayacaktır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

kosonof bunu beğendi.
  19. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    hangi yoldan gidicez? arada kaldım şimdi.

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Benim o kadar çok tecrübem yok. Usta sayılmaz 7-8 aylık bir tecrübem oldu o noktalarda da bahsettiğiniz canlıların hiç birini görmedim bile denilebilir. Ama döngüler üzerine çok araştırma yaptım. Zaten yeni gelmiş bir canlı, iki gün olmuş. Tekrar yakala götür dersek yine strese girecek. Buda blue tang gibi bir canlıda benek olarak ortaya çıkacak. Yeni gelen blue tangde olmazsa olmaz bir şey benek. Henüz benek başlamadan sisteme UV filtre ekleyebilmeniz gerekir. Ardından ışıklar yandıktan 2-3 saat sonra uygun dozda bir bakteri kültürü eklerseniz. Ve sisteme daha fazla oksijen verebilirseniz benim şahsi görüşüm bir sorunla karşılaşmayacak oluşunuz. Ama bu aşamada yemden kesilen canlılarda olmamalı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş