1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130x70x55H Resif Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Onurs tarafından 15 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Evet ana tankda uyguladım .Tankımda mercan yok sadecebalık var karides ve conch ları ayrı bir tanka aldım zarar görmemeleri için umarım dönülmez bir hata yapmamışımdır.

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Conch ve karidesler için kötü olabilir.

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ana tankta bakır tedavisi önerilmez, bu iş için ayrı bir karantina tankı kullanılmalı.Tankın biyolojisini bitireceğiniz gibi kayalarınızda bu bakırı emip, sonrasında salınım yapabilir.Yanlış bir uygulamada bulunmuşsunuz, keşke uygulamadan danışsaydınız.

4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Conch ve kardidesleri ayırdım ilaçlamadan önce ayrı bir tanka aldım .
    Tankı ilaçlamakdaki amacım hastalığı tankdada tamamen öldürmekti ama kayaların bakırı emerek zamanla salınım yapacağı hiç aklıma gelmemişti.
    Kömürden sonra bakır salınımı devam ederse kayalar değişecek ozaman.
    Bu salınım tehlikeli miktarlardamı olur yoksa test kitinin ölçemeyeceği düzeylerde ve canlılar için tehlikeli şekildemi olur?

5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu

YMR_AY, Alparslan, ünal57 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhaba ,
    Akvaryumun son hali bu şekilde diatom süreci son hız devam ediyor.
    diatom algler ışığın kuvvetli olması nedeniyle deli gibi fotosentez yapıyorlar.
    Beyaz benek hastalığı kalmadı akvaryumda %50 su değişimi yapıldı 4 gündür aktifkarbon çalışıyor.
    Ölçümlerde bakır 0 çıkıyor şuanda conch , salyangoz ve karideslerde hiçbir sorun yok gayet mutlular.

Beyaz benek beni çok rahatsız etti hastalığa sebebiyet veren nedenleri irdeleyerek ortadan kaldırmaya çalışıyorum.
    1) Akvaryumda ufak bir elektrik kaçağı var bu nedenle akvaryumun arkasından bahçeye bir delik açarak topraklama çubuğu çakılacak akvaryum içine de titanyum toprak kablosu aldım.
    2)ısı dalgalanmaları gece gündüz arasında 1.5 - 2 derece fark oluşuyor ısıyı tam sabitlemek amacıyla dijital termostat alarak ısıtıcıları bu termostata bağlamaya karar verdim.
    3)Yüksek olan nitratımı düşürmeki için Reef Octopus bio pellet reaktörü ekledim sisteme.
    4) Tam zamanlı çalışacak kaliteli bir UV almaya karar verdim .
    5)Isı amonyak ve ORP değerlerini anlık takip etmek amacıyla kontrol bilgisayarı almayı düşünüyorum.

Su Değerleri
    Ph : 8,5
    Kh: 10
    Isı : 27,5
    Tuzluluk : 1023
    Amonyak : 0
    Nitrit : 0
    Nitrat : 50
    Cu : 0

Beyaz Beneğe sebebiyet verecek başka ne gibi etkenler olabilir? Balıkların stresden koruyacak başka ne gibi önlemler alınabilir yardımlarınızı bekliyorum.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle geçmiş olsun abi.
    Bence bu durumda kalan mevcut balıkları akvaryumdan çıkarıp karantina tankına eklemek ve ana tankın bir ay boş döndürüp akvaryumun içinde kayalardan kumdan balıklardan gelen istenmeyen şeylerin yok olması iyi huylu bakterilerin çoğalmasına bu süre yardımcı olur bu süre içinde ozon, uv vb istenirse eklenir yardımcı olur...:)

Onurs bunu beğendi.
  8. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Teşekkür ederim Alparslan Bey ,
    UV Kesin bağlıyorum. Ama ORP kontrol bilgisayarlı sürekli ozon kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz kullananlar parazit konusunda çok başarılı olduğunu söylüyorlar ama mercan akvaryumunda yan etkileri varmıdır acaba.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Haklısınız her yardımcı olması için eklenen şeyler başka bir taraftan zararı oluyor o yüzden ölçülü kullanmakta yarar var. Benim şahsi düşüncem kullanmama yönünde ve zaten kullanmıyorum, yalnız üretim hanede süre ayarlı ozon kullanıyorum.
    Yukarıda yazdığım gibi boş akvaryumda bir süre kullanıp çıkartmak iyi olur, çıkarılmazsa iyi veya kötü ayırmadan bütün bakterileri yok ediyor steril yapıyor tabi bu derecede istemiyoruz iyi bakterileri çoğaltmamız lazım bunun arkasına bakteri kültürü kullanmak çok çok iyi olur...

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Onurs bunu beğendi.
  11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Evet okudum bu yazıyı sağ olson Temel bey çok detaylı anlatmış herşeyi .
    Ama anladığım kadarı ile akvaryumda beyaz benek ne kadar uğraşsakda yok olmuyor olsada bi şekilde yenide geri gelebiliyor .Bu nedenle balıkların
    bağışıklık sistemini çok iyi tutmak gerekiyor bunun içinde her balığın iyi beslendiğinden emin olmak ve strese yaratan bütün etkenlerin önünü kesmek gerekiyor buna bağlı olarak akvaryumla ilgilim ilk kurulum planlarım tamamen değişerek herşeyi mümkün olan en iyi şekilde doğaya uyumlu hale getirilmesi şeklinde değişti
    Su değerlerinden ışıklamdırma programına ,mevsimlere göre tuzluluk oranına kadar herşeyin doğal ortamdaki halini taklit etmeye karar verdim bu nedenle ilk iş olarak doğal beslenmeyede katkı olması için akvaryumun üstüne 200 lt ciddi bir refigium yapıcam.
    Ozon konusundada bi süre daha araştırma yapmaya karar verdim belki ufak bir deneme tankı kurup orada tecrübe ettikden sonra ana tanka uygulamak benim için iyi bir tecrübe olur.

Alparslan bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen öyle doğaya göre yapılan takta hiç bir sorun çıkmıyor, doğada da zaten her bölge ve her koy canlı bakımından farklılık gösteriyor, yetiştireceğimiz besleyeceğimiz canlılara bizim hoşumuza giden dizayn ve şartlarda yaşıyacaksın diye diretmemekte yarar var...

Onurs bunu beğendi.
  13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhaba arkadaşlar ölçülerinde nitrat 50 nin altına düştü ama fosfat 0 çıkıyor testlerde bu durum denitrifikasyon bakterileri için olumsuzluk yaratıyor ve nitrat düşüşü durdu bu konuda ne yapabilirim.akvaryuma fosfat girişini nasıl sağlayabilirim.

14. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhabalar diatom süreci tamamlandı .Ps çok iyi çalışıyor herşeyi topluyor su hep berrak.yeşil yosunlanma başladı son sürat camlar ve kayalar yeşeriyor.
    bu yeşil alg süreci ne kadar sürebilir bilmiyorum .
    Akvaryum değerlerim videoda var Magnezyum düşük biraz bunun dışında herhangi bir sorun yok gibi.Nitrat 25-50 arası ancak günde 4 defa yemleme yaptığım için gayet doğal bir durum artık önemli olan nitrat seviyesinin artış göstermeden bu seviyede devam ediyor olması.

veysel ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    PS 4 günlük toplama sonucu
    Ati 250 IS Jebao motorlu

veysel, MESUT_KERİM ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  16. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhaba Arkadaşlar ,
    Akvaryum 30 günü devirdi.Şuanda Balık eklemiyorum brooklynella macerasından sonra .
    Balık eklemediğim içinde ufak bir sorun oluşuyor fosfat sorunu. Akvaryumumda nitrat 15 fosfat 0 devam ediyor . 3 adet palyanço balığı malesef yeterli fosfatı sağlayamıyor akvaryuma.
    şu anda akvaryumumumda kurulumdan beri sadece bir kere su değişimi yapıldı ve o haliyle duruyor .
    Protein skimmer çok iyi şekilde çalışıyor tankda filtrasyon için elyaf sünger ne varsa 15 gün önce çıkarıldı şuanda sumpda sadece PS ,Bio Pellet Reaktörü ve Karbon reaktörü bunuyor.

Pennywise ve Alparslan bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gayet güzel görünüyor, reaktörler işini iyi yapıyorlar belli...:nazar:

Onurs bunu beğendi.
  18. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Hayırlı olsun ısıtıcı konusunda birkaç şey bahsetmişsiniz yazdım hemen de daha okumaya devam edicem şimdi ;)
    Isıtıcılarınız konusunda uyarayım 2 adet çöpe attım aynısından eheim 300 watt bir tane almanızı tavsiye ederim ısıtıcı konusunda zirvedir. 800 lt tankımda 1 tane kullanıyorum 0.5 derece bile şaşmıyor.

Düzenleme: 11 Şubat 2015
    Onurs bunu beğendi.
  19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    evet Burçak bey ısıtıcılardan yana dertliyim emko dijital termostat almaya karar verdim pazartesi karaköydek bir tane alarak 2 ısıtıcı ve 2 fan takmayı düşünüyorum termostata ısı 25.2 olunca fanlar devreye girecek ısı 24.7 nin altına düşüncede ısıtıcılar devreye girecek bu tarz bir sabitleme denemesi yapıcam bakalım forumda kurup verim alanlar var .
    benim bir sıkıntımda evimiz eski bir taş bina ve katı yakıt ile ısınıyor.dolayısı ile gece gündüz ısı farkları 10 dereceden fazla özellikle ilerde tang beslermeyi düşününce gözzüm korkuyor .

20. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    uğraşma abi al bitane sen şu ısıtıcıdan bak keyfine =) iki ısıtıcı için bilime gerek yok.. 100 tl zaten bir adet yeter sana.. Yarıyolda bırakıcak zaten seni onlar.. Su değişim tankını ısıtırsın onlarla

Sayfayı Paylaş