1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

130x70x55H Resif Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Onurs tarafından 15 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu

45. Güne geldik su değerleri şuanda sabit ve mercanlarda büyüme gözlemliyorum.Nitrat ve fosfat miktarı sürekli düşüşde.
    Star Polyp Yeni olduğu için açmadı bir önceki aldığım star polyp de 10 gün nazlandıkdan sonra açmıştı.

Hammer torch malesef aldığım günden beri hiç açmadı ne öldü nede dirildi yerini değiştiriyorum iyot banyosu ve tatlı su banyosuda yaptım ama malesef renksiz şekilde ne ileri nede geri aynı noktada hep.

Önemli bir konuda danışmak istiyorum
    Akvaryum kurulumunda kum miktarını az tutmuştum .Şimdi kum miktarını arttırarak derin kum yatağı oluşturmak istiyorum.
    Bu işlemi nasıl yapmalıyım çok tedirginim kumun tozumasından çok eklenen kum nedeniyle üzerinde mevcut bakteri kültürü bulunan kumun canlılığına zarar vermekten veya üzerine eklenen kum nedeniylealttaki kum ve içeriğindeki biyolojik yaşamın çürüme ve benzeri bir tehlike yaratması sözkonusu olabilirmi bu konuda öneri ve yardımlarınızı bekliyorum

YMR_AY, veysel, Fatih BARLAS ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu

zipkinteam, nhtkmn, YMR_AY ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kum kalınlığını artırmak yerine, sump içinde uzun seramiklerden alıp ekleyin. Bakteri tutunma alanı fazladır faydası olur. Dsb dediğimiz sistemler o kadar basit işleyen sistemler değildir, en az 15-20 cm kum kalınlığı olması gerekir bu sistemlerde siz kumu bu kadar kalın tutmayacağınıza göre hiç bulşamayın bu işe.

4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Amacım DSB değil kum kalınlığı çok zayıf oldu akıntıyı güçlendirikçe köşelerden kum çok kalkıyor aha kalın tanecikli kum ile biraz takviye yapmak istiyorum sadece.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    O vakit ekleyebilirsin yavaş yavaş, eklenmek istenen kum nasıl bir kum olacak?

6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Caraib Sea special grade eklemeyi düşünüyorum

veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kum değişimi ilavesi çok yaptık, su bulansa bile mesela akşamdan sabaha durulur sıkıntı etmeye gerek yok. Ama eklediğimiz kumlar hep ölü kumdu, tabi canlı kum denilen kumların canlılığının olduğuna kesinlikle inanmıyorum. İnce 1-3 mm mercan kırığı eklemenizi öneririm. İyice yıkayıp ekleyebilirsiniz. Akvaryuma ölü kaya eklemek gibi düşünün. ;)

8. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    15 Dk da yaptığım ve 20 TL ye bile mal olmayan ATS (Yosun Filtresi).

Akvaryumu tasarlarken yaptığım tek doğru hareken kafa motorunu güçlü almak ve 1 T vasıtası ile 3 tane musluk çıkışı bırakmak olmuş şuanda çalışan 3 reaktör ve 1 uv nin tamamı kafa motoru debisinden faydalanıyorlar hatta ilerde eklenecek soğutucuda aynı motor debisinden faydalanacak.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ats de 3 . gün doldu ama tankdaki fosfat limitasyonundanmı yoksa ışıkmı hatalı seçim bilmiyorum ama en ufak bir yosun oluşumu yok şuanda.

Sarı tasarruflu ampul kullanıyorum önerilere açığım am alütfen ampul marka watt olarak yazılırsa memnun olurum xxx kelvin lamba deyince büyük marketlerde çok turlamak gerekiyor.
    Not : PL lamba kullanmayı düşünmüyorum. Tasarruflu evde kullanılan duylu lambalar tercihim

10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Su değerleri ile başlayalım
    Ca:416
    Mg : 1377
    Kh: 8,5
    Fosfat :0,05
    Nitrat : 7,5
    Tuzluluk : 1027
    Isı : 25 Derece
    Akvaryumda UV tam zamanlı çalışmaya devam ediyor Ozonda veriyorum .
    Bu ara da akvaryumdaki hastalığın durumunu görmek için geçen hafta akvaryuma 7 adet balık ekledim.
    Eklenen balıklar ile beraber toplam balık nifusu
    3 adet palyaco
    2 Adet mandarin,
    4 Adet Anthias
    1 Adet Powder blue Tang
    Eklenen balıkladan en risklisi yeni ithalattan gelen powder blue idi ancak beyaz benek yapmadı henüz ve meğerde yıllardır aradığım balıkmış
    Tanka girdiğinden beri nerde sakal yosun varsa yemeye başladı arada attığım yemlerinde tadına bakmaya başadı sakal yosunu yediği için en gözde canlımız powder blue oldu.
    Önümüzdeki hafta 5 adet s boy tang ve daha eklenecek akvaryuma ve balık girişi bitecek.
    Bu arada akvaryumdaki nitrat ozonun etkisiylemi bilmiyorum ama şuanda düşüşde

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 6 Mayıs 2015
  11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Onur bey tuzluluk biraz yüksek. Bence 1025 iyi olacaktır.
    Nitrat yüksek, tuzluluk yüksek olunca balıklar rahatsizlanabilir.
    45 günde hızlı balık girişleri olmuş. Önümüzdeki hafta 5 tane daha tang ağır gelebilir.

YMR_AY ve Onurs bunu beğendi.
  13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhaba Levent bey , Önerinizi dikkate alıcam canlı girişi konusunda.Tuzluluğu kademeli olarak yükseltmek zorunda kaldım ca , mg kh değerlerini sabitleyebilmek için.
    1026 seviyesine geri çekicem yine yavaş şekilde su değişimleri ile.
    nitrat ve yüksek tuzluluk ile oluşan bir kimyasal reaksiyon veya ilişki varmıdır?

Pennywise bunu beğendi.
  14. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ikisinin reaksiyonu duymadım, olmaması da lazım.
    Fazla nitrat ve fazla tuzluluk balığın mukozası için iyi değil. 7.5 yüksek nitrat için. Hoş bende de aynı şekilde dert 5-10 arası seyrediyor. sizinki düşecektir, çünkü tank yeni bakteri dengesi oturmadı sizin. Bu dönemde s boy da olsa tang eklemek ve 5 tane eklemek bence fazla.

Mg, ca ve kh sabitlemek için bence katkı alın. Şuanki değerler gayet iyi ama tuzluluğu düşürünce değerler de düşecektir. Bu durumda Sabitlediginiz değerler ne işe yarayacak.
    Tank gayet güzel ölçülerde ve akvaryum şuan iyi görünüyor.

Onurs ve YMR_AY bunu beğendi.
  15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu

tuzluluğu Mg değerini yükseltebilmek adına yükselttim ama 1026 da durmam gerekiyordu ayarı kaçırdım biraz.1026 ya haftalık tuzlu su değişiminde yakalamayı deniycem .her ne kadar değerleri sbt tutmaya çalışsamda henüz dediğiniz gibi tank yeni ve mercan girişi ve gelişimi tutarsız olması nedeniyle iyonik dengenin oturması zaman alacak.
    Balling katkıları olarak reefflowers 4lü set ve amino asit katkısı kullanıyorum zaten ama tuzluluğu yükseltmeden malesef mg ve kh değerlerini oynatamadım akvaryumdaki.Su değerleri olarak büyüme ve renkliliği ile çok başarılı olan beğendiğim 4 tankda kullanılan değerleri yakalamaya çalışıyorum .

Bir yandan haftalık su değişimlerini ve su tamamlamayı otomatikleştirmek amacıyla su hazırlama istasyonu kurdum evin dışına bu süreçtede malesef su değerlerim bir süre oynama yapacaktır.

Nitratım bio pellet nedeniyle düşüşde zaten balık almamın nedenide nitratı düşüremememdi akvaryumumda fosfat limitasyonu var fosfat sürekli sıfır olduğu için biraz büyük balık girdim tavsiye üzerine ve gerçekten işe yaradıda nitrat 1 haftada 15 den 7.5 seviyesine kadar indi ama kesinlikle uyarınıza hak veriyorum 5 adet tang ekleyince tank sınırlarını oldukça aşabilirim en iyisi balık eklemek için 1-2 ay daha beklemek olacak.

Pennywise bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Valla onur bey iyi araştırıyorsunuz. Ben ilk mg katkısı girdiğimde mg durumu 1250 gibiydi. 5-6 gün kimildamadi. ancak 1025 iyidir. Orada powder blue var. Maşallah formu güzel.

17. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Evet özellikle başarılı sps akvaryumlarının ve marine tankların günlüklerini ve advenced aquarist deki makaleleri sürekli okuyorum başarılı daha doğrusu sağlıklı ve sürdürebilir bir tank oluşturmak için.

Pennywise bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Powder zayıf görünüyor, değerleri biraz daha stabil hale getirip balık girişine sonra bakmak lazım.

19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Her powder blue sahibi gibi bene bir beyaz benek deneyimi yaşadım sonunda tam 1 hafta süren süreç hakkında bilgi paylaşmak istedim.
    Öncelikle tankımdaki pod zenginliği ve powderin yemesi için bulunan bol miktardaki sakal yosun süreçte olumlu etki gösterdi.

Sistemde 15 gündür zaten 36watt uv çalışıyordu ve buna ek olarak tankdaki daha önceden atlatılan brooklynella hastalığı tedavisi için hergün düzenli olarak akvaryuma 15 dk ozon veriyordum.
    elimi sokupda kaya dizaynında ciddi bir değişiklik yapmamamın sabahında powder benekli şekilde karşıma çıktı.
    balığı tankdan çıkarıp karantinaya alma imkanım olmadığı için ilaç tedavisi malesef mümkün değildi.
    3.gün balık kesin ölür dediğimiz kadar benek kaplanınca müdahale etmeme kararı verdim.
    tek yaptığım hazır dondurulmuş yemleme ve günde 2 sefer sarmısaklı yem vererek tankdan uzak durmak oldu.
    zaten akvaryumda heşeyi otomatiğe bağladığım için akvaryum düzenine hiç müdehale etmedim sadece bol yemleme ile balıklarımın kondisyonunu korumasını sağladım tabi bu arada uv ve ozon rutin çalışmalarına devam etti.
    bugün itibarı ile powder tamamen iyileşti ve diğer balıklarım hastalık kapmadan süreçte olumlu bir gelişim kaydettim.

buradan çıkarttığım önemli dersler.
    1. çalışan ve stabil düzene asla müdehale etmemek gerektiği
    2.Ozonun gerçekten ciddi faydaları bulunduğu
    3.çeşitli yemleme ve tankı kurcalamayarak stress yaratan faktörlerden uzak durmak gerektiği.

King Elvis, YIKIKTEMO, Pennywise ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    100. günde akvaryumun son hali

Sayfayı Paylaş