1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

135*60*50 Tuzlu su kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde many4x tarafından 15 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    135*60*50 Boyutlarındaki tuzlu su akvaryumu ve 105*45*35 boyutlarında sumpla bir kurulum daha yapıyorum. İlk önce tank için gelen canlı kayaları elimden geldigi kadar kürlemeye calıstım bunuda nasıl yaptım, R/O cihazından arıttıgım su ile bol akıntı ve dalga motoru calıstırarak 4 kez suyu 1 er hafta olmak sartıyla değistirdim. En son da üzerlerinde ölen midye ve canlıları fırça yardımıyla güzelce fırçalayarak temizledim, son olarak da 2 haftaya yakın bir zaman gene aynı işleme tabi tuttum yanlız bu işlemlerde tuzu hep kaya tuzu kullandım tuzluluğuda 1017/1018 civarinda tuttum şimdi kayaları cıkaralı 5 gün oldu ve günden beride temiz bir yerde kurumaları için beklettim. Her ne kadar kurumasalarda bugun gene cihaz dan arıttıgım su doldu ve içine 1 kova Coral whiteX kum (25 Kg) ve AQUAPRO Coral Reef Argonite Canlı Kum (9 Kg) ve ****** Chem SaltmiX (15.600 gr) ekledikten sonra kayalarımıda gelişi güzel yerleştirdim tekrar dalga motorlarını ve şimdilik küçük protein skimmer ve ısıtıcıyla (ısı 26 derece)sistemi caliştırdim.

Fotograflarını sizlerle paylaşıyorum, bu fotograflar kürleme yaparken aldığim fotoğraflar diğerlerinide inşallah yarın eklerim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 135*60*50 Tuzlu su kurulumu

Hayırlı olsun başarılar dilerim. Kayaların kürlemesini kaya tuzu ile mi yaptın? Daha sonra kurumaya bıraktım demişsin, madem kurutacaktın kürleme niye yaptın?

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet bende anlayamadım orayı kürlemeden sonra kurutma neden son hali nedir fotoğraf koyarmısın kum su tuz hepsi aynı anda eklenmiş gibi geldi herhalde ben yanlış anladı.

4. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Temel abi sagol neden kurumaya bıraktım abi, su yüzden biraktim içinde cok fazla midye ve değisik türlerde canlı cıktı ve bunlarda cok fazla koku yaptı bu yüzden zaten devamlı suyunu degistirmek zorunda kaldım kurutmayıda ne olur ne olmaz diye yaptım abi.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mehmet nereden ve nasıl bilgi alarak yaptın bunları bilemiyorum ama koku gelecek tabii, çünkü kayaları kaya tuzuna atmışsın.:) Bu kayalar aldığında canlı kaya mıydı?

6. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Evet abi kayalar canlıydı ama bu kayalardan suan calışan sistemimede eklemek istedim ve ertesi gün tankın suyunda bulanıklık ve cok kötü bir sekilde koku yaptı bende cıkardım kayaları cıkardım ve aldiğim akvaryumcuya sordum oda bu sekilde yapmami önerdi ilk basta suyu arıttım halil kardeş daha sonra kumları ekledim akşamda tuzunu ekledim ama ilk kumu 2 gün önce ekledim canlı kumu ise bugun ekledim arkasındanda tuzu ekledim bugun foto cekmedim yarın cekip eklerim ama

birde Temel abi bu suan calışan sistemime özelikle üzerinde canlı bulunan kayaları ekledim tabi güzelce R/O suyuyla yıkayıp fırcaladıktan sonra sisteme girdim ama 2 gün içinde üzerindeki midyeler ve kırkayağa benzeyen canlılar öldü sanırım kokuyuda onlar yaptı bende cıkarıp kayalari getirtiğim yerle görüstüm oda bu sekilde sisteme sokamazsın zaten 3/4 saatti geçtikten sonra üzerindeki bakteri ve canlılar olur onları mecburen kürlemen lazım dedi ve kayalar bana istanbuldan geldi ısparta istanbul arası otobusle ortalama 8/9 saat

bunlarda son fotoğraflar tanktan
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Boyle olmaz Mehmet. O kadar hatali isler var ki anlamak bile mumkun degil. Deniz akvaryumu olgusunu burada bizler korkulacak olmaktan cikarmaya calistik ve zaman icinde gercekten olmasi gerektigi sekline ve herkesin imkanina gore bir akvaryum sahibi olabilecegini de kanitladik aslinda ama ne var ki bazen basite almak yaninda disardan bazi kisilerin akil almayacak onerileri, akvaryistlerin ise arastirmamasi, sormamasi ve ogrenmemesi neticesinde bunlar cikiyor ortaya.

Bu sekilde ve bu dusunceyle devam edersen cok canin yanar demedi deme.

canli kayalari perisan etmissin yani canli kaya olmaktan cikmis artik. Canli kum almissin ama kumu RO su dedigin tatli suya eklemissin sonra tuz koydum demissin, yani artik kumunda perisan olmus. Hani canli kum vs tras bana gore ama ana kavramina bakarsak bile perisan etmissin. Kumu deniz tuzu ile suyunu hazirladiktan sonra eklemen gerekirdi ve kayalarini da ilk gunden itibaren kaya tuzu degil satin aldigin deniz tuzuyla hazirlanmis su icinde tutman gerekirdi.

Kova koymussun ama son derece basit ve kotu olmus, yanlis gormediysem akvaryuma su basan motorun vb hortumlarini dahi su icinde kalmasina ragmen demir kelepceler ile baglamissin.

Arkana yaslan ve bence biraz agir ilerle yoksa husrana ugrayacaksin.

Guzelce derleyip toplamaya calisalim. Gerci bu ana kadar yaptiklarina bakarsak kolay olmayacak.

Mobil ileti...

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar ,kayaları akvaryumdan çıkartıp koklayın lağım gibi kokuyorsa komple kayaları ve suyu boşaltıp kayaları kurutup yani öldürüp yeniden kurulum yapın (kayaların iyice kuruması gerekli ) ,yok kayalarınızda koku yoksa haftalık %10 su değişimi ile yola devam .:heyo:

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Yazılarımda kullandığım bu işi bilen çok ama bilen yok lafına tipik örnek.....Mehmet Bey Teoman ve Temel abilerim çok güzel özetlemişler....Canlı kum diye eklediğiniz kum tatlı su ile öldü zaten...ama sorun şurda sistemde de amonyak oluştu ve koyduğunuz kayalarda buna maruz kaldı.....Yani ne diyeceğimi şaşırdım....Testleriniz var mı?yoksa hemen bir amonyak testi edinin ve ölçüm yapın kayalar zaten bu amonyaktan sonra bitmiştir bence bakalım nasıl toparlayacağız?

10. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

mehmet hayırlı olsun.. Biraz acele etmişsin bencede biraz daha ağır gitmelisin yanlışların umarım başına iş açmaz

11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Metal kelepçenin yanında, geri dönüş motorunun çıkışındaki vanada metal. Kısa sürede paslanır ve suya zarar verir. Şu an yapılacak en iyi şey arkana yaslanıp derin bir nefes almak ve kuruluma sıfırdan başlamak. İlk iş suyu boşalt. Kayaları tatlı su ile güzelce yıka ve kurumaya bırak. Aynı şeyi kum içinde yap. Suyla teması olan bütüm metalleri plastikle değişitir. Kayalar ve kum kuruyunca tekrar görüşelim.

Birde son fotoğrafta mavi bir kutu var. Ne işe yaradığını tam çözemedim ama ondada lavabo gideri kullanmışsın. O da metal.

12. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Temel abi anladım şimdi yapmam gereken ne bu tank için bolca vakitim var kablo demişsin abi oda sirkülasyon motoru düstüğü için o şekilde görünmüş

Hakan abi vanalar ve metal kısımlar kelpceler hariç küflenmeyen türden özellikle aldım cünkü hortum la yaptığım plastik bağlantılar her zaman başima bir iş cıkardı lavabo giderinide alt kısmı silikonlamıstım o yüzden orada duruyordu şimdi orada degil zaten kelepceleri hemen alıyorum son fotograftaki mavi kutu ise akvaryumun o kısmını delik actırmıstım alt kısmı açtıramadığım için üst kısımdada kayıt kusaklar vardı bende ilk basta iç kısımdan L biçimde kapattım onunda içine arkadaki kutu benzeri küçük bir kutu yaptım su seviyesini kontrol edebilmek için ve suyun oradan taşarak arkada olan kutuya oradanda alt tarafa sumpa inmesini saglamaya calıstım suan onlarda herhangi bir sorunum yok ama motorda kullandığim vana küflenmeyen tesisatçiların sarı malzeme ismini verdikleri malzemeler kelepçeler hariç tabii

Temel abi yogurt kovası ve alt kısım daha suyun hazırlık dönemini altlata bilmek için idareten koyulan parcalar protein sıkemmer da dahil ben bu tankı oraya suan suyun hazırlanması için kurdum haziranda nasip olursa düğünüm var daha sonra kendi evime taşimayı planlamıstım amaç ise o zamana kadar en azından suyun biraz daha oturmasıydı

13. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Kelepçe yarine plastik kablo bağı kullanabilirsin. Sarı malzemeli vana pirinçtir. Pirinç bakır ve kalayın karışımı ile elde edilir.

Alıntı : Pirinç, bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşımların genel ismi. Pirinçte bulunabilen diğer bazı elementler, kalay, kurşun, nikel, mangan, demir, alüminyum, arsenik, antimon ve fosfordur. Mangan ihtiva eden bazı pirinçlere tunç da denilmektedir. Aslında tunç (veya bronz) bakır-kalay alaşımıdır.

Yukarıda yazan maddeler akvaryum için pek hayırlı değildir.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ust uste mesajlar yazmazsan iyi olur, arkadaslar birlestirir mesajlarini sanirim.

Dugunun varsa bu akvaryuma fazla para harcama bence. Yahut dikkatli ilerle parani cope atma. Yogurt kabi yerine plastik cekmeceli sebzelik kullanirsan kule islevi gorur ve ses de yapmaz.

Aslinda yeniden kursan akvaryumu isbetli olacak ama sen bilirsin. Kum ve kayalari ister cikarip kurut veya akvaryum icinde tutarak ps ile temizlik islemini yapmayi bekleyebilirsin. Bir sure sonra bir iki su degisimi yaparak toparlayabilirsin.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mehmet hayırlı olsun şimdiden düğünün varsa ben tankı kurmak için 2 sene bekledim evlendikten sonra kendi evime çıkınca kurdum bence sende öyle yap. sana birkaç öneri.

1) Tesisat boruları bu işe uygun değil tecrübe ettim (debiyi düşürüyor sen o motora tesisat borusu yerine 25 lik gri sulama borusu koy deli gibi debisi artacak motorun)
    2) paslanmaz vana dediğin pirinç üzeri krom kaplama tamamen yanlış ve tuzlu suya uygun değil (forumda çok örnek ve tartışma var biraz araştır derim)
    3) Hakan abinin dediği lavobo giderini sök at.
    4) diğer arkadaşların abilerin dediği gibi suyu boşalt kayaları kumu güzelce yıka ve kurut.
    5) sonra tesisatını değiştir tekrar kur.

Kendi evinde bu akvaryum mu olacak yoksa başka akvaryum mu ?

Eğer bu akvaryum olacaksa bekle drek kendi evine kur derim ama başka olacaksa sadece kayaları (kum olmayacak ) burada hazirana kadar kürle.
    daha güzel olur 2-3 ay sonra kurup taşımak mantık işi değil.

16. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Temel abi anlasıldı ama şimdi kafam daha cok karıstı ben bu tankın suyunu komple bosalttayımmı yoksa senin dediğin gibi daha güzlü olan diger protein skimmer ekleyip sisteme daha sık su degişimi ve su metal malzemeleri değistirdikten sonra takip etmeye devammı edeyim he boşalt mehmet dersen ne olur su komple boşaltta bilirim kaybım sadece canlı olarak aldıgım ama artık canlılık özelliği zaten kalmayan kumum ve 15 kiloya yakın tuzum olacak veya bu sisteme tekrar 9 kg lık bir canlı kum ve bakteri kültürü girerek haftalık %15-%20 su değisimleri yaparak mı kurtarmaya calışayım

Sağol halil kardeş benim amacım suydu bu olayda daha oturacağım evim belli değil en azından o zaman kadar sistem oturmaya baslarsa 2/3 ay daha orada sistemi boş calıştırıp düzgün bir şey yapmaktı ama baştan yanlışla başladık gene o lavobo gideri falan söküldü kelepceleride aldım şimdi tessisata birde o kadar cok uğraştımkı anlatamam borularım bir ceyrek dedikleri türden yanı yarım parmak değil bunun acısınıda şuan kurulu olan sistemimde yeterince çektim zamanla ekleme yaptığim yerlerden su kaçırdığı için böyle birsey yapmak istemiştim taşimakta ise cok fazla problem yaşamam sanirim çünkü diğer sistemimde 2 sefer yer değiştirdi

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yinede senin bileceğin iş ama bana sorarsan kesinlikle o vanayı ve metal olanları sök. Uğraşırım bana ekstra maliyet olacak kabulüm dersen sorun yok senin bileceğin bizler sadece doğru olanı göstermeye çalışıyoruz.

18. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Tüm tavsiyeleri modlardan biri özetlerse Kafa karışıklığını engeller diye düşünüyorum.

Halil bey süzgeçten geçirip tüm tavsiyeleri özetlerseniz eğer var ise arkadaşımızın panik halini azaltmış oluruz.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Öncelikle sakin olmak lazım bu durumda açil bir durum yok.

Mehmet önce senin fikrin ne tankı tamamen boşaltmak mı yoksa su değişimi ile bir şeyleri toparlamak mı ?

Buna göre sana bir reçete çıkartalım.

20. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Sağol halil hocam şu an bir düşüncem yok sadece şunu düsündüm ilk olarak %50 ye yakın su değişimi yapayım daha sonrada haftalık olarak %15-20 arasında değişimlere devam edeyim ama şunuda düşünüyorum bu şekilde yapmam bile bana sıkıntı verecekse ben komple bosalttıp tekrar doldura bilirim cihaz zaten ortalama 1 haftada falan doldursa tankı komple sanırım 1 haftadada kum ve tasları tekrar kurutabilirim tabi bu şekilde bana bir sıkıntı olacaksa ne gerek var baştan düzgünce devam edelim güzel birşeyler yapalım sorun cıkmasın daha sonra

Sayfayı Paylaş