1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

140x60x60 için hangi profil? (Çizimli)

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    4-5 güne 140x60x60h akvaryumum hazır olacak. Şu an siparişi verdim yapılıyor. Bu akvaryum için profil yapıp mdf ile kaplatmayı düşünüyorum. Elimde 30x40'lık 40metrelik yani yeteri kadar profil var. Bu profil sağlamlık açısından yeterli olur mu? Şöyle bir çizim yaptım profil için 3 kapaklı bir mobilya olacak. Geniş hazneye başka bir akvaryum yada sump amaçlı yaparım diye düşündüm.

+80-85cm gibi bir yerden yükseklik düşünüyorum.
    Bu profilin uzunluğu ve eni kaç cm olması gerek bu akvaryum için

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Profilin et kalınlığı önemli,yanlış hatırlamıyorsam 1mm vede 3mm satılıyordu.3 mm ise olabilir.Üst yataylara ve kenar dikmelerine birer adet ilave yapılabilir.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yeterli olur, et kalınlığı 4 mm gayet uygun.

4. Zeugma

Zeugma

Yer:
    istanbul
    İsim:
    ümit demirel
    Dostum astar boya ve üstüne kurşunsuz boya ile düzgün boyamalısın kuş gözü diye tabir ettiğimiz açıklık olmamalı yoksa pas yürür. şimdiden hayırlı olsun. Bendede aynısı var çünkü

4cmx4cm et kalınlığı 2.5 mm yeterli

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben ham olarak kestirip kaynak yaptırdım, boyasını da toz boya attırdım çok sağlam oluyor ömürlük diyebilirim. Kaynaktan sonra imkan varsa toz boya yaptırın.

6. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    2-2.5mm falan kalınlığı

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryum aşağı yukarı 600-700 kg arası olur, bence 2- 2,5 yerine kafa rahat olsun en az 3 mm kullanın. Eğilme bükülme olmasın illa taşımayıp düşürecek diye düşünmeyin. Eğilen bükülen yataydaki profillerde sıkıntı olur.

8. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Yalnız işte elimde 40 metre falan bu profilden var.

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kullanın o zaman çizimdeki gibi dikeyler fazla, yatayları da araya fazla atın bir kaç tane. Boyaya çok önem verin özellikle astara.

10. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Evet onların sayısını arttırabilirim. Ayrıca profiller beyaz boyalı.

veysel bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Montaj yaptığınız kaynak yerlerini iyi boyayın oradan ileride kanser olup paslanmasın. Önemli konu bu bakmayın sehpa yapılacak deyip geçiyoruz basit tutuyoruz bazen.

12. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Yapacağımız yerin hemen yanında oto boyacı var oradan tekrar beyaza boyansa bu işi görür mü?

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olur boşluk kalmadan boyat.

Sky2007 bunu beğendi.
  14. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Dış filtre siparişini de verdim 79Tl'ye Jebo 838 1200L/h aldım. 6Tl'de havale ücreti verdim toplamda 85Tl geldi.
    Napalım bütçem bu filtreye yetti. :) Elimde 0 numara 12-13kg silis kum var bu yeterli olur mu?

veysel bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, kullananlar çok bu filtreden, akvaryumda hangi balıklar beslenecek? Ben çiklet akvaryumunda silis kum kullanıyordum bir sıkıntı olmaz.

16. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Mustafa Kardeş
    Kullanacağın profil 30*40 2,5 mm et kalınlığı .
    Çizdiğin şekilde yaparsan bu ağırlık için çok zayıf olur. Arka ve ön dikmeler e kesinlikle 1 adet daha ilave et, Köşelere ise çapraz parça kaynak yaptırtmayı unutma.
    600-700 kg ağırlıktan bahsediliyor, ilk yaptırdığın zaman bir şey olmayabilir ama zamanla sıkıntı yaşarsın. Benimki sadece öneri .

veysel bunu beğendi.
  17. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Pygocentrus Nattereri daha önce de besledim o zamanlar lav kırığı ile kullanmıştım. Kumun kullanımından dolayı sıkıntı yok da 12-13kg yeterli gelir mi?

@hasan1958 Profil elimde çok olduğu için ilave parçaları yapabildiğim kadar yapmayı düşünüyorum. :)

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    3 cm kum kalınlığı yaparsan bile 25 kg kum gerekir.

19. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Öğrenci olmak kötü bu hobi de ya temo26 Neyse artık olduğu kadar kum olur. Sonradan para buldukça kum alır eklerim. :bilmem:

Akvaryuma aydınlatma olarak mobilya kapağının altına led düşünüyorum. Hesaplı olması için sizce kullanışlı olur mu?

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şerit led olarak mı bahsediyorsun, yoksa farklı bir şey mi? Eğer şerit ledten bahsediyorsan 5050 smd üç çipli metrede 60 led olan şerit ledlerden alman gerekir. En az 10 m olmalı, bunun adaptörü de ona göre seçilmeli. Nereden baksan 150 lirayı bulur. Ama pirana akvaryumu fazla ışık olmayacak loş ışık yeterli diyorsan 2 metre al tak o zaman uyguna gelir.

Sayfayı Paylaş