1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150-200 Lt Akvaryum Hazırlıyorum Bilgi Gerek

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde tembered tarafından 22 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek
    150-200 Litre akvaryum kurmayı planlıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki neden tam lt'sını vermıyorsun. Çünki bilmiyorum akvaryumu seçtim satıcı 200 lt su alır dedi. Yanlız ben daha ölçüm yapmadığım için bilemiyorum. Bu konuda deneyİmli arkadaşlardan yardım istiyorum, bir dizi halinde sorularımı sıralıyorum ,bana yardımcı olurlarsanız sevinirim lütfen herkes fikrini söylesın ...

1.150-200 lt bir akvaryum, ben bilmediğim için arkadaşlardan gerekli olan malzemelerin listesini isteyorum. Mesela ( dış motor şu marka şu güçte., hava motoru şu marka şu waatta, ısıtıcı şu gucu şu... vs vs ) Bir akvaryum için gerekli olan malzemleri sırasıyla yazabilirlerse çok sevineceğim.

2.Balık cinsiı olarak (Tropheus) türlerini düşünüyorum veya (Frontosa Blue Zaire veya Frontosa Brundi) burda sormak istedigim bu balıklardan (blue zaire ve brundi) bir arda yasaya bilirmi birbirlerine etkileri nelerdır ?

3. İkincisi ise (Tropheus) türleri (Frontosa) türleri ıle bir arada yasayabılırmi ? Bildigim kadarıyla yasayamıyorlar .Tropheus türleri bir arada yaşarmı ?

4. Saydığım türler için dip tabiatı nasıl olmalıdır ? akvaryum içi taşların dizilişi nasıl olmalıdır?

5.ARKA plan ! Bu benim için önemli , arka planları nasıl seçmeliyim ve bu resimlerı nerden temın edebilirim ?

6.Işıklandırma bu balıklar için önemlimidir? Frontosa türleri bildiğim kadarıyla ışık istemiyorlar.

7.Akvaryum temizliği için (Cüce vatoz ve Çöpçü) düşünüyorum . Bu balıkların saydıgım türler ile uyusma ve uyusmama ihtimali nedir?

8.Kırmızı karides diye birşey var. Bu akvaryumda beslemek istiyorum, şahsen cok hoşuma gittiler ama benım saydıgım balıklara bunlar yem olur dogrumudur ?

Arkadaşlar, vereceğiniz cevaplar için şimdiden hepinize teşekür ediyorum .Cevaplarınıza cevap atamayabilirim, online olduğum sürece teşekkürlerimi ileteceğim. Kolay gelsin cevaplarınızı beklıyorum. Özellikle akvaryum malzemelerini saymanız benim için çok önemli. Bu konuda hiç bilgim yok bilgi edinmem lazım ...

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hüseyin bey hayırlı olsun şimdiden.Sen sistemi nasıl düşündüğünü söylersen, malzeme listesini kolayca sıralarız.
    Sumplı (yandan, arkadan, alttan olabiliyor), dış filtreli, şelale filtreli, iç filtreli vs.
    Henüz karar vermediysen, portalde bu,sistemlerin hepsi hakkında geniş bilgi mevcut, bol bol okumanı tavsiye ederim.
    150-200 litre arası ekipmanlar çok değişmeyecektir.
    Sisteme karar ver gerisi kolay.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: 150-200 Lt Akvaryum Hazırlıyorum Bilgi Gerek

Öncelikle portalımıza hoşgeldin.

1- 150 ve 200 litre akvarum için ısıtıcı 300 waat alabilirsin.Dış filitre önerim maddi gücün yeterse Eheım 2217 olabilir.Kum olarak Argonit kum ,quartz,silis veya mercan kırığı kullanabilirsin.

2-Yazdığın iki tür için akvaryum hacmin yetersiz.Tropheus'larda 300 ltre ve üzeri ,Frontoza'larda 400 litre ve üzeri gerekli.

Bu iki tür bir arada bakılması yanlış olur.Biri etçil ve diğeri otçul .Bu nedenli tek tür bakılması en doğru seçim olacaktır.

3-Dekor olarak Tropheus'larda yuvarlık hatlı taşlar güzel olur.İki yarı bölge şeklinde dekor yapıldığında baskın erkeler kendi bölgelerini belirler ve akvaryum içinde baskınlık kavgaları en aza inmiş olur.

Frontoza'lar için dekor genellikle mağara tarzı yapılması iyi olur.

4- Arka fon seçimi Tropheus'larda düz mavi ,Frontoza'larda siyah fon güzel olur.

5-Işık seçimi her iki balık için aynı ,yani çok fazla sevmiyorlar.Tropheus için gün ışığı yeterli gelecektir.Frontoza için mavi ve beyaz kombine güzel olur.

6-Vatoz olabilir .

7-Karides dediğin gibi bu türler için yem olacaktır.Birde karidesler yumuşak suyu severler (ph düşük).

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ben o hacimdeki bir tanka malawi cichlid öneririm. Sarı prenses güzel olurdu bence...

5. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Dış filtre istiyorum dediğin markayı araştıracağım teşekürler.

6. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

tesekurler cevabın için ne yazık ki tür degişikliğine gitmek durumunda kalıyorum o zaman.sarı ,mavi,beyaz prenses bu türleri bir arda tuta bilirmiyim aynı zamanda üretebilirmiyim . üremelerinde sıkıntı olurmu ?

Sayfayı Paylaş