1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150*40*70h Bitkili Tank

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde james_34 tarafından 22 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Fotoğraf:

Boyut (cm): 150*70h*40
    Kapasite (litre): 420 lt , kum vs çıkınca ortalama 350 lt.
    Canlılar: Neon tetra , siyah neon , raspora ,kırmızı burunlu tetra ,penguen tetra ,werneri ,Komando,albino,bronz çöpçü,Cüce vatoz , kelebek vatoz ,sae , frenatus, ameno ve kiraz karides , helena salyangoz , Otocincilus Affanis.

Malzemeler: Sunsun 304 b dış filtre( elyaf-seramik boncuk-eheim subtract)

Taban malzemesi : 3.2kg*2 prodac fertil plant , 1.5kg*2 Prodac Fondo Vivo , 65 kg hagen kum.

Aydınlatma: 54w*6 T5 ( Made by Murat ERCAN :) )
    Akvaryum Bakımı: Yeni kurulum

Kullanılan Yemler: Tetra bits , gemma , tubifex

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: Şu an için yok.

erdnc83, Erman Pehlivan, cirol ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerine sağlık Can, güzel görünüyor..

Armatürü taktıktan sonraki çekimler sanırım, cam gibi bitkiler, yerine oturdumu armatür?

james_34 bunu beğendi.
  3. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Evet, abi. Eline sağlık tekrardan :)

Bitki dizimi doğrumu abi ?

Bu arada makrakantaları tanktan çıkardım. Karideslerin güvenliği için :)

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bu akvaryumu bitkiye boğmak biraz zaman alıcak sanırım. Gerçi high tech olduğunu düşünürsek çok beklemeyiz belki. canım.gif

Bitki yeri konusunda üstad Murat Hoca ama kendisinden öğrendiğim kadarıyla windelov'ları direkt ışıktan biraz uzak tutmak gerekiyor sanırım Can Abi. Yani mopanii köküne değilde, diğer mangrov köklerine bağlamak en azından ilerisi için daha uygun olacak sanırım.

Kolay gelsin abi şimdiden. Ellerine sağlık. :)

james_34 bunu beğendi.
  5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Doğrudur Türker, o bahsettiğin kütüğe baglayıp yeşermiş agaç modeli yapmaya çalışmıştım :)

Ama bu tankta her yere ışık geliyor :)

Co2 sistemini de İstanbula döndüğümde kuracağım kısmetse ... O zaman sararlar herhalde tankı :)

Bu arada hemiantusların yanındaki bitkilerin türü nedir ? Volkan abinin hediye ettiği bitkilerden bir kısmı ...

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cınar zaman içinde çok büyüyecek, sağ tarafa alınabilir. Öndeki çim gibi bitkiyi soruyorsan, ben Hetharanthera ya benzettim, Volkan verir cevabını.....

Bitkiler biraz gelişsin yerleri değiştirilebilir, ilave bitki çeşiti yapman gerekecektir Can, bitkilerin ikisi hariç, hepsi arka plan bitkisi...

james_34 bunu beğendi.
  7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Can kardeşim eline ,emeğine sağlık bu hali bile çok güzel ilerleyen zamanlarda çok güzel görüntülerin ortaya çıkacağı belli:nazar:

james_34 bunu beğendi.
  8. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Çok güzel bir bitkili akvaryum olacak bunun sinyallerini alıyorum bu fotoğraflardan ;)

james_34 bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    İleride çok daha güzel olucağına eminim. Murat abideki artmatürümü aldın abi ? Alıcağım dedimiştin ama tam uymuyordu sanırım. Tanka tüplü co2 sistemi şart...

james_34 bunu beğendi.
  10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Sağol Özgür. Akvaryum yatağımın tam karşısında... Biraz oturdumu tank çok güzel olacak uyumadan önce :D :D

Evet , Murat abinin armatürü aldım Fatih.Kapak esneme payı ile tam oturuyor.

Co2 tüpünü Murat Abi hediye etti sağolsun.Tüpe lazım malzemeleri aldık.Sanırım selenoid valf eksik kaldı. Gelince tüpü de doldurup faaliyete geçireceğim.

Rakibim japonlar olacak :D :D :D

Su biraz daha otursun amerikan cüce cichlid ekleyeceğim...

Gelince biraz da ön kısma bitki alırım.

Bugün İstanbul dışına çıkıyorum gelmem ortalama 7-8 Ağustos...

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ellerine sağlık can hocam. Zamanla High tech yolunda gidecek inşallah döngüyü tam oturtursan, ki öyle olacağına şüphem yok. Umarım yolunda gider herşey. Çok güzel görünüyor akvaryum daha şimdiden ;) toka:gif

james_34 bunu beğendi.
  12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Can sana gerekli cevabı vereceğim ama sakın sana verdiğim bitkiler arasında ki kırmızımtrak ince dal dal olan myriophyllum tuberculatum çöp sanıp attım deme.. Onları gözüm gibi bakıp kimseye vermeye kıyamadığım bitkilerimdi :) Gerçi son dönemlerde biraz bakımsız kalmışlardı ama onlar ölüp ölüp dirilen bitkilerimdi.. Evet cevap ?? atmadın dimi ):( Cabomba Piauhyensis'leri sondan 2. resimde ki solda ki bitkileride şimdilik ayrı ayrı dikki ışık alsınlar.. Yoksa altlar yeşil üstler kırmızı olur.Demiri çok severler bilgin olsun.. Peyzaj'da geniş yapraklı bitkileri ve arka plan bitkileri arkaya ,inceleri öne alırsan tankın önden bakınca daralmamış olur.

Soldaki rotala wallichliler sanki bana ters dikilmiş gibi geldi ?? Yaprakların hilal kısmı aşağı bakması lazım.. Yoksa benim mi gözlerim yanılıyor ? Dip dibe dikmektense ortaya veya sağa tek tek onları yayabilir o şekilde uzamalarını sağlayabilirsin.Çünki dipler ışık alamaz ise diple ince kalabilir.Buda wallichi'nin tüm güzelliğini etkiler.. Tankının genişliği çok güzel harika bir derinlik yakalayabilirsin o tankta.. Kütüklerin arkasına sıralayabilir arkasından geniş yapraklı bir yükseltebilirsin.. Kırmızı bitkileri yeşillerin dibinde olmayacak şekilde önlerinde tutabilirsen kırmızının tüm güzelliği yeşilin önünde kendini belli eder , çokta şık olur.

Bu arada Murat abi tam mavici olmuş anlaşılan.. Bana hediye ettiği Eustralis Stellata'ları bile tanımamış.. Vay beeeee :))))) Sorduğun bitkinin ismi Eustralis Stellata , Can kardeşim.. Onlarıda arkaya aralarında mesafe olacak ve birbirlerinin ışıklarını kesmeyecekleri şekilde yerleştirirsen çok daha güzel olur..

Bu tank oturur Can hemde süper olur.. Tatile mi gidiyorsun bilmiyorum , kaçırdım bazı yerleri ama biraz uğraşıp bitkileride tanıdın mı 10 numara olucak tankın ve inan uyumak istemiyceksin.. :) Eline emeğine sağlık.. Murat abinin kapağı almaklada en doğru seçimi yapmışsın.. :) Adam yapıyor canım :))))

james_34 bunu beğendi.
  13. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Volkan abi ,

Bu bahsettiğin bitki çam ağacı gibiyse atmadım , diktim onu :) Hatta bu kırmızı bitkilerin arkasında... Gelene kadar bu şekilde kalsın gelince ince bir ayar çekerim. Zaten bu akşam yola çıkacağım yani hiç zaman kalmadı :) Bi döneyim İstanbula tüm bitki makalelerini yalayıp yutacağım :D :D

Hiç sorma , Murat abi yeşili unutmuş :D :D

Abi , tatil + arkadaş düğünü diyelim :)

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kırmızılara 2 dakika vakit ayırda onları ayrı ayrı dik.. Birbirlerini gölgelemesinler özellikle o çam ağacına benzeyeni.. :)

james_34 bunu beğendi.
  15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ben sana ağaç gibi Stella verdim Volkan, sen Can'a Parvula gibi vermişsin, nerden bileyim Stella olduğunu.:F:F:F

Aaklımada gelmedi değilde ''Yok ya bu Stella değil'' dedim, ''Bir arkadaştan aldım'' dediğin bitkiler geldi aklıma......

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abi senin stella'lar kaç kez ağaç oldu varya aaahhh aaaah diyorum ama gel gör ki ilgisizlikten çok kötü hale düştülerde kurtarabildiğimi kurtardım.Can'a bilerek genç fidanlardan verdim ki işin tadını çıkarsın yoksa ağaç verip kestirmeden götürtürdüm ama o zaman çabuk sıkılırdı.Gelişimi görsün ki bitkilinin güzelliğini yaşasın. :) Yanlış mıyım abicim.. Hee ama Can bizim stella'yı dip bitkisi kıvamına getirmiş ama olsun , yakında fırlar gider. :) Abi evde hiç spec kalmamış.. Sıfır.. :( Artık kimin elinde varsa ilerleyen zamanlarda 3-5 kök rica edicem.. Yapmayı düşündüğüm yapının üstüne sadece spec istiyorum..

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Heee Can'ın suçu o zaman.

Spec İsmail'de, Fatih'te ve Doğuş'ta var sanırım.

En erken Fatih'ten alırsın, Co2, Mo2 gidiyor.:F

fth-94 bunu beğendi.
  18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Volkan hocam senden değerlimi olanı paylaşırız.

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Teşekkür ederim İsmail hocam.. Murat abiden aldığınız gibi göndermeyinde :)) Sağolsun 2-3 dal bitki istiyosun gönderdikleriyle akvaryum doluyor. :) 3-5 kök işimi görür zaten.. Kendilerinin yayılmasını görmek istiyorum.. Mümkün olduğunca çok çeşit ama az bitki ile tankı kurup bu işin istenirse ne kadar az bitki ve maliyetlede yapılabileceğini tankı ilk etapta bitki ile doldurmanın yersiz olduğunu gösterip gereksiz yere masraf yapılmamasını göstermek istiyorum.

murer bunu beğendi.
  20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Şu kumlarınıda alsan diyorum, yoksa her an dağıtacağım.

Senin yüzünü başka türlü göremeyiz bu gidişle Volkan.:)

Sayfayı Paylaş