1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150*60*60 tank 120*30*40 sump nihayet başlıyorum.

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde sönmez06 tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Öncelikle herkeze merhaba. Arkadaşlar bugün tank ve sump siparişini verdim. Uşak'ta yaptıramadığım için İzmir Yaser Akvaryum'dan siparişi verdim.bu arada iş yerinede bir tane akvaryum ve sump siparişi verdim yine aynı yerden.Onun ölçüleri 130*60*60 tank 100*30*40 sump. Akvaryumlar buhar camlı, kayıtlı, kuşaklı 10 mm camdan yapılıyor.Sumplar ise 6mm camdan yapılıyor iç bölmeleri akrilik olacak.Tamamında şefaf akvaryum silikonu kullanılacak. 1 hafta sonra imalatı tamamlanacak gidip alacağım.Birazdan çıkıp profil sehpaların siparişini vereceğim.Mdf lam ile kaplamayı düşünüyorum sehpaları.
    Adsız.png
    Arkadaşlar daha hiç malzeme almadım, öncelikle kumdan başlamayı düşünüyorum.Bu arada büyük tankta Tropheus beslemeyi düşünüyorum.Büyük sumpı resimdeki gibi bölüp kullanmayı düşünüyorum.Bu çizim bana ait, malzemelerin yerleri yanlış olabilir, bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
    Yardımlarınız ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar.

MESUT_KERİM ve TencoMelih bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kamil Bey şimdiden hayırlı olsun. Açıkçası sump dizaynız çok kullanışsız. Daha basit ve etkili dizayn araştırmanızı öneririm. Şaşırtma aralarına koyacağınız materyaller zamanla suyu şişirecektir. bilginiz olsun.

3. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Kamil bey hayırlı olsun.Beslemeyi düşündüğünüz canlı türleri neler?

4. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Teşekkür ederim Mesut Bey.O zaman biraz daha sadeleştirip tekrar resim ekleyim.Peki malzemelerin diziliş sırası hakkında yardımcı olabilirmisiniz.
    Teşekkür ederim Murat Bey , aslında Duboisi Maswa düşünüyorum ama hala kararsızım.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Kamil hocam beslemeyi düşündüğünüz tür sert suları sever.Yani ph değeri yüksek sulardan hoşlanırlar.Ancak ilk sump dizilişinde yazmış olduğunuz "Aktif karbon" bunun için uygun değil açıkcası.Size tavsiyem bunun yerine zeolit kullanmanız doğrultusunda olacaktır.Sump dizilimi ise sırasıyla şöyle olabilir :

ilk bölümde yukarıdan aşağıya doğru iki kat elyaf,biyolojik sünger,elyaf,seramik halkası,biyolojik sünger,elyaf,biyolojik sünger,seramik halkası,elyaf,biyolojik sünger.

İkinci bölümde yukarıdan aşağıya doğru biyoball,biyolojik sünger,elyaf,zeolit (mutlaka zeolife marka).

Bu şekilde bir kurulum gayet yerinde olacaktır.Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de biyoball lerin su içinde yüzmemeleri olacaktır.İki eğimli ızgara kapağı,biri hafifce bir yana eğik,altındaki de diğer tarafa eğimli şekilde konur ve bu iki ızgaranın arasına da biyoball yerleştirilir.Böylelikle ilk ızgaradan süzülen su biyoballerden geçip havalanacak ve ekstra bir oksijen depoladıktan sonra alttaki ızgaradan tekrar biyolojik süngere geçecektir.Yavruluğu en sona yerleştirmek daha doğru olacaktır bence.Midye kırığına ise gerek yok.Yapacağınız kayalıklar zaten gerekli ph değerini suya kazandıracaktır.Ama içiniz daha rahat edecekse de olabilir tabi.

Kum tercihiniz ise kesinlikle silis kum olmalı.Tropheus grubunun ilk tercihi budur.Yalnız en ince olanından almayın zira dip çekimi esnasında pisliklerden çok kumu çekersiniz.Zahmetli olur sizin için.En iyisi 1,2 mm - 2 mm arası silis kum almak.İnternet üzeri satış yapan arkadaşlar var.Şu an epeyce uykum geldiğinden dolayı cümle kurmakta dahi zorlanıyorum.Bir sorunuz veya takıldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışırız gün içerisinde.

6. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Eray bey öncelikle verdiğiniz fikirleriçin teşekkür ederim sumpda revize yapıp tekrar resim yükleyeceğim.Kumu dün almıştım sabredemedim:).Bende silis kum aldım ama daha incesini aldım çok doğal duruyordu.Bu arada sehpaların profil olan kısımlarının siparişini verdim yarın fotolarını yüklerim.

7. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Arkadaşlar yeni sump şekli bu ne düşünüyorsunuz?
    sump 2.png

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Su giriş haznesindeki seramik halkalar,biyolojik sünger ve elyaf sayısı arttırılırsa daha da güzel olur.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Sump yüksekliği uygun dediğiniz gibi artırabilirim.

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yavruluk ile kafa motorunu ayıran bölme altına delikli bir parça ilave edilebilir yavruların motor bölümüne geçmemesi için.

11. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Veysel bey ordaki boşluğa bir parça biyolojik sünger sıkıştırırım diye düşünmüstüm yada bölmeler pleksi olacağı için dediğiniz gibi delikte olabilir.

veysel bunu beğendi.
  12. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Abiler, arkadaşlar ben malzemeleri akvaryumu vs. herşeyi tamamlıyorum ama daha balıkla ilgili sıkıntım var.Konu başlığındaki 150*60*60 olan tankı eve diğer 130*60*60 olan tankı şirkete kuracağım.Büyük tanka Tropheus duboisi maswa-bemba ve ilangi düşünüyorum.Balıkları f0 alamıyorum pahalı ama f1 yavru alabilirim anaçlarını görmek şartıyla.Diğer tanka ise karma Malawi düşünüyorum.Bana balık konusunda yardımcı olabilirmisiniz.Başka tür tavsiyesi veya balıkların temini konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

13. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Biraz önce kafa motorları ve ısıtıcılarıda aldım.
    2 adet Eheim Compact 3000 kafa motoru.
    2 adet Eheim Jager 300 watt ısıtıcı.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  14. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Herkeze merhaba. Arkadaşlar profil sehpalar yapıldı, akvaryumlarda bugün geldi. Mobilyacı eve koyulacak tankın dolabının alt kısmını yapmıştı şimdi kapağını yapmaya başlıyacak.Bende biraz kaya topladım çevreden.Burda taş market olmadığı için pek fazla seçme şansım olmadı kayaları. IMG_20140317_132226.jpg

IMG_20140317_133533.jpg

IMG_20140325_163915.jpg

Bunlarda sağdan soldan topladığım taşlar. Çok güzel değiller ama idare ederler. Dekorda aynen dizdiğim gibi olacak.

IMG_20140325_170838.jpg

Buda ofise kurulacak tank ve sump. Daha onun kaplaması başlamadı.

IMG_20140325_162118.jpg

veysel, TencoMelih ve murat parin bunu beğendi.
  15. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Merhaba, kapağı biraz önce elektrikciye bıraktım, aşağıdaki gibi ışıklandırma yapılacak. kapak.png

TencoMelih ve murat parin bunu beğendi.
  16. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Herkeze merhaba, akvaryumun kurulumu bitti bir kaç foto ekledim görüşlerinizi bekliyorum.

Son fotoğrafda tek aplik açık aslında üç aplik var, kapağın ışıklandırma sistemini çizmiştim aynısı yapıldı ek olarak sistem kumandalı yapıldı kapağa anahtar koymak istemedim. Beyaz floresanlardan biride timera bağlı.Henüz balık yok onuda yavaş yavaş araştırıyorum.
    Herkeze saygılar, sevgiler.

Ekli Dosyalar:

TencoMelih, veysel, beloc ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık abi gayet şık olmuş iyi günlerde kullan...:)

18. sönmez06

sönmez06

Yer:
    uşak
    İsim:
    Kamil Sönmez
    Teşekkür ederim kardeşim en yakın zamanda canlılarlada fotoğraf ekleyeceğim.

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Çok az kaya daha eklense tadından geçilmez.Ama şimdiki hali de çok güzel görünüyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gayet şık olmuş sağlıklı canlılar besleyin, elinize sağlık.

Sayfayı Paylaş