1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150*60*70 yardım(Resimler syf 4'de)

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde emmi_06 tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    150*60*70 yardım

Arkadaşlar akvaryumu teslim aldım.
    Malzeme olarak:çift dayliğt flo+2 t8 flo aldım.Dış filtre+kafa motoru+kum+dekor alınmadı.

Karma tanganyika kolonileri olacaktı son anda kararımı değiştirdim.Üretimlerimi komple durduracam.
    Malavi,canlı doğuran tanklarda komple değişecek.

Geçenlerde eczanecinin biri 550 litrede oscar(astronot)+yaşayan kaya+papağan+pacu+pengasius.Balıkların boyutları 35 cm vardı.Aşınalık başladı.Şimdi diyebilirsiniz 630 litrelik akvaryum amerikan türleri için heba edilirmi.

Akvaryum karma amerikan **** akvaryumu olacak.Düşündüğün balıklar
    (Olmassa olmaz 2 adet astronot(oscar)
    2 adet Green terör
    2 adet texas
    2 adet midas
    2 adet papağan
    1 adet vatoz(300 litrelik akvaryumdaki leopar vatozum.25 cm)

Balıklar 4_5 cm'lik yavru halinde alınacak.İlerde hepsinden 1 adet kalacak.Aklıma takılan tüm yazdığım balıklar aşırı agresif balıklar.Akvaryumda 3. dünya savaşı çıkarmı.A
    Arkadaşlar balıklar hakkında ve nasıl bir dekor yapmamda bana yardımcı olursanız sevinirim.Aklımda farklı göllerin balıklarıda yok değil aslında.Amerikan balıkları hakkında çok bilgi yok.Aşırı agresif olunca ve değerleri düşük olunca tutulyan balıklar haliyle.

2. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    150*60*70 yardım

Özgür, hayırlı olsun.
    Astronot, asil bir balıktır.Küçükken çok hareketlidir.Alıştırdıgında elinden yem bile yer.Ben hamsi veriyordum zıplayıp alıyordu :) Son derece zeki bir balıktır.Ancak biraz büyüdüğünde o eski hareketliliğinden eser kalmaz.Bir ara 25cmlik daha önce yavru alınmış astronot besledim.Üretme hayaliyle ancak paso bir yerde duruyorlardı.Ayrıca çok çabuk büyürler.Bu sebeble ilerde elinden çıkarma olayın çok ama çok az olur.Astronot besleyeceksen filtre olayın saglam olmalı.

Pengasus beslememeni öneririm.Ama ille de büyük balık olsun akvaryum dolsun ve de ben hiç bıkmam bu balıklardan dersen.Challenger,astronot,yılanbaş besle.Yanına arowana'da ekleyebilirsin.Ancak şuna dikkat et.Alacagın challengerlar astronot ve yılanbaşlardan küçük olmasın.Keza arowana da öyle.

Listede yazdıgın balıkların bir arada olması sebebiyle sorun yaşarsın.

Akvaryumda dolgunluk arıyorsan önerdiğim balıkları besle derim.

3. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    150*60*70 yardım

Eyvallah Can,
    Yılanbaşı düşünmüyorum şahsen kendi boyutlarında balıkları yutabilecek bir balık.
    Challenger aslında aklımda var,ALLAH(cc)çok şükür akvaryum hobisinde sabrım iyi sayılır.
    Yani akvaryum boşta ama ne yapacağımı şaşırdım açıkcası :D

4. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    150*60*70 yardım

Etçil balık beslemen nedeniyle ilerde bu balıklardan sıkıldıgında elden çıkarmakta zorlanırsın.Bunu belirteyimde gerisini sen düşün.Ben olsam ya tanganyika karması yapardım ya da Tropheus.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    150*60*70 yardım

Öyle bir akvaryumda 2-3 astronot nede güzel olur yanlız varya :) Büyük bir tankım olursa eğer kesinlikle uzun süre beslemeyi düşündüğüm tek balık astronot oscar'lar.. Ufaktan challenger ve astronot alsan beraber büyümezler mi ? Birbirlerine denk boylarda olsa ??

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    150*60*70 yardım

Challengerlar , astronotlardan biraz daha büyük olmalıdırlar.Aksi takdirde astronotlar vurararak öldürürler.
    Bence astronot&yılanbaş&challenger güzel bir üçlü olur.Ancak challengerlar zaman içinde büyüdüklerinde özellikle eni büyük akvaryumlara ihtiyaç duyarlar.Rahat hareket edebilmeleri içinde bu gereklidir.
    Bu tarz etçil balıkların davranışları keyif vericidir.Ancak elden çıkarmak çok zor olur.Zaten bu sebebtende çok fazla yaygın değildirler.

7. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    150*60*70 yardım

Midye kırığının popüler olması ucuz olması değil balıkların daha çok sevmesidir.Bunu da şurdan anlayabilirsiniz midye kırığını balık agızlarına alıp atıp oynarlar.Normal taşla oyalanmazlar.

NOT:

Lütfen büyük harfler kullanmayalım ayrıca hitap olayına dikkat edelim.

8. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    150*60*70 yardım

Mert kardeşim,bizde akvaryuma herhalde kum yerine taş koyacak değiliz.Silis,hagen,quartz,mercankırığı,lav kırığı gibi daha yazmadığım yüzlerce kum çeşiti var.
    Balıkların ağzına aldığı tek kum midye kırığı değilidir.

Kumları ağzına almalarının sebebei ise kumlarda bakterileri yeme maksatlı ve solungaçlarını açmak için o eylemleri yaparlar.Childler ise önceki saydıklarım ve yuva için o eylemi gerçekleştirir.

Can benim aklımda olanlarda.
    Oscar
    Midas
    Challenger
    Pacu
    G.T

Yılanbaşları çok araştırdım.Kendi boyutlarındaki balığı bile yutuyorlarmış.Akvaryumumdaki balıkları hiç satmadım,sıkılsam bile bu balıkları kime vereceğiz. :D :D

9. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    150*60*70 yardım

Özgür,

Bence pacu besleme.Ama çok fazla çeşitte yapmanı önermem.En fazla 3-4 tür belirlemelisin.Oscarlar hızlı büyüyen balıklardır.
    Oscar,challenger seyir zevki olan balıktır.Madem bu işi yapacaksın ben olsam yılanbaşıda listeye eklerdim.Çevremde çok kişi besledi yılanbaş.Bu saydıgım balıklarla beraber.Dediğim gibi challengerları biraz büyük alırsın yani oscar ve yılanbaşlardan.Sorun yaşamazsın.Ama sayıyıda çok fazla yapmanı önermem.Mesala 2 kaplan astronot,2 albino astronot,2 bakır astronot, 3-4 challenger, 3-4 yılanbaş gibi.

Akvaryum forumlarında astronot veya challenger ilanlarına bak derim.Hem biraz büyük oscar bulursun hemde elindeki balıkları takas yaparsın.

10. enoeno

enoeno

150*60*70 yardım

Dostum, eğer frontoza besleyeceksen kum olarak mercan kırığı iyi olur. Suyu sertleşirir.

11. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    150*60*70 yardım

Arkadaşlar,akvaryum mayıs ayında kuruluma başlanacak.1_2 gün içinde tankın resimlerini ekleyeyim.

12. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    150*60*70 yardım

Mayıs'a çok var Özgür hocam,bizi o kadar bekletme...

13. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    150*60*70 yardım

Cem hocam,Akvaryum sayısı bir hayli yükseldi.Okadar akvaryumda evde garib bi hal aldı.Hepsini evimin sığınak(bodrum)bölmüne yerleştirecem.

14. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    150*60*70 yardım

Arkadaşlar mayıs ayında kuruluma başlayacaktım.Akvaryum boş boş durunca dayanamadım.
    Yavaş yavaş kuruluma başladık.Akvaryum yeni olduğu için,silikonların kurumasını bekledik.Tedbirli birisi olarak sızdırmazlık testi ve silikonun kokusu çıkması için.Akvaryumun altına 5 cm strafor koydum.İçinede 1 kilo kaya tuzu ve suyunu doldurdum.Malum 630 litre suyu doldurmak kolay olmadı,tam 27 dakikada doldu.
    Resimler

Beslenecek canlı ise;son günlerin modası 2 tür Tropheus olacak.Dekor olarak 100 kilo tanburlaşmış kalsit(dere taşı)Anubias barteri ve saz kullanacam.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Özgür, güzel akvaryum olacak muhtemelen. Ebatlar güzel, test için harcadığın suya üzüldüm desem yalan olmaz. :D

Bunun başka yolu yokmudur acaba ?

Bunada bir çözüm bulsak diyorum. Tropheus akvaryumunda en önemli şey dekordur. Çok iyi düşünerek dekoru oluştur, agresif hareketlerin zararını bu sayede azalacaktır.

Saygılar...

16. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Özgür Hocam işi bitirmişsin sen ya.Bundan sonrası artık göz zevkine kalmış.Aklına,koluna,kesene kuvvet...

17. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Eyvallah Temel abi,
    su konusunu bende düşündüm yapacak birşey yok.Yerin kulağı var,Syn Melih GÖKÇEK görmesin.
    Akvaryumun kurulumunda acele etmiyecem abi.

Temel abi,benim için geride kalan sadece tuzlu su kaldı.Aslında bu akvaryum istediğim ölçüde olmadı.200*60*70 yaptıracaktım,o büyüklükte bir akvaryumun evde imal edelir diyince mecbur bu akvaryumu sipariş ettim.

İnşallah tuzlu su için 200*70*80 boyutlarında bi akvaryum yaptıracam.Gelecek yıl düşünüyorum,bu akvaryum gözümde küçülürse belki bu yıl.
    Eyvallah Cem hocam,yavaş yavaş birşeyler yapacağız artık.

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Özgür hocam hayırlı olsun tankın.. Benimde istediğim tankın ölçüleri 150b*70e*60y.. Tankın gelişim resimlerinin devamını bekliyoruz.. Hadi sende gözümüzü gönlümüzü şenlendir.. Portal'daki akıma sende kapıldın sırada bakalım kim gelecek :)

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Özgür akvaryumun hayırlı olsun. Dekor konusunda İstanbula geldiğinde bana uğrarsan ,burdan çok güzel kayalar,vs. ayarlarım sana. ;)

Suya yazık olmuş ama yeni akvaryumu denemek içinde bu şart.Ne yapalım okadarda olacak artık.

20. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Volkan abi,nalet olsun içimdeki bu akvaryum sevdasına.Abi inanmassın ama akvaryumu alalı herhalde 1 ay oldu veya olmadı buda gözümde küçülkü diyorum.

94_98 arası 60 ve 100 litrede canlı doğuran bakmıştım.2,5 yıl önce yeniden başladım.50 litre aldım gözümde 3 ayda küçüldü.104 litreyi aldım 1 ayda gözümde küçüldü.300 litreyi aldım 3 ayda gözümde küçüldü.630 litreyi aldım,arkasına orhan abinin 1,5 tonluk akvaryumu görünce hevesimiz kursağımızda kaldı.

Seninde abi,ALLAH(cc)gönlüne göre versin.

Eyvallah Olcay abi,su konusunda yapacak birşey yok ne yazikki.Olcay abi,100 kilo kaya var.Oda yetmeyecek herhalde lazım olursa uğrarım.

Sayfayı Paylaş