1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150 Litre Deniz Akvaryumu Kurulum Aşamaları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde tsenol tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Değerli dostlar, bu forumu okuyarak aranızdaki bilgi paylaşımlarının derinliğini gördüm. Bu benim tuzlu su akvaryumu kurma kararı almam da en büyük etken oldu. İnancım odur ki her başım sıkıştığında ya da mutlu anımda birçok dost duygularımı paylaşmaya ve yardımcı olmaya devam edecek.
    Bu motivasyonla yola çıktım. Kurulum hikayesini bir iki fotoğraf ile paylaşmak istedim.
    İlk olarak boş Sump dolabını gören eşim çok sevindi altına ıvır zıvırımı koyarım diye... Oysa Ivır zıvırlarının olduğu yandaki konsolun bir çekmecesini o gün kaybetti:))

20130912_002106.jpg

Su dolmaya başladığında yüzündeki tedirginlik akvaryum camına yansımış sanki :))

20130912_225707.jpg

Su dolup,tuz kum girip bir de ışıklar yanınca tedirginlik yerini tebessüme bıraktı ..

20130915_015056.jpg

Bugün Canlı kayalar girdi Tv açılmadı. Boş Akvaryumu seyrettik. Artık canlıların geleceği gün bekleniyor.
    Kaya dizaynı ile ilgili olumlu olumsuz her görüş benim için değerlidir. Yorumlarınızı bekliyorum

20130921_214917.jpg

TencoMelih, siftery, Erdem. ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi eline sağlık gayet güzel olmuş. Dizaynda hoşuna gitmeyen bir yer varsa şimdiden değiştir fazla el kol sokmadan diyatomu bekle. Bundan sonrası sabır.:nazar:

3. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sağol Veysel,
    Start up uyguluyoruz. Diatom arkadan gelecek gibi. Sonuçları birlikte göreceğiz. Artık el kol sokmak yok :)

veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi start up kullanıp bir iki güne canlı girenler var. Ben iki ay boş akvaryumu izledim. Sadece canlı kaya ile kurulum yaptım.

5. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Teknoloji gelişiyor. İlyas start up da iddialı. Onun marine tankı ile aynı gün kuruluma başladık. En geç 15 güne balık gireceğiz gibi. Bakalım kısmet :))

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İşallah istediğiniz gibi olur. Yakınsınız nasıl olsa abi, bence yeni ithalattan balıkları ayırt, belki da ayrılmıştır zaten. Ben yıllık izinlerde genelde uğruyorum Seferihisar'a bir daha ki sefere İlyas beye uğrayacağım nasip olursa.

Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
  7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Hayırlı olsun. Çok temiz ve planlı bir kurulum, aydınlatmanızda radion sanırım.

Ölü kaya ile başlamışsanız start up pek etkili değil.

8. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Hayır ölü kaya değil kürlenmiş canlı kaya. Üstlerinde hayat başlamış durumda

9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Hayirli olsun kurulum tekrar. Her sey yolunda gidiyor gibi.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

10. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Teşekkürler.Forumun çok büyük faydası oluyor emeği geçenlerin ellerine bilgilerine sağlık

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun.
    Kaya dizaynı görsel olarak sizin hoşunuza gittiyse konu kapanır. Yoruma açık değil görsel tarafı bence. Fonksiyon açısından bir yorumum olacak. Sağ taraf kayalar cama oldukça yakın, silecek sığmıyorsa camı temizleyemezsiniz. Buradan sığmayacak gibi duruyor. Kaya dizaynını sağ cama değilde ortadan arka cama doğru yaparsanız rahatça silebilirsiniz. O camı temizlemem diyorsanız sorun yok yine, zamanla coraline kaplar. Ancak yandan görüntüyü kaybedersiniz.
    Start-up dahi kullansanız canlı girişlerini tek tek kontrollü yapmanızı öneririm.

MOVACIKLI ve Alparslan bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Yavaş yavaş temizlik ekibi, özellikle snail araştırmalarına başlayın. Birkaç güne kalmaz akvaryumunuzu diatom basacak.

13. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Bülent Bey,
    Bende zaten bu yüzden kaya yerleşim hakkındaki tecrübelerinizi öğrenmek istemiştim. Kayaları ağırlık arkaya yasladım seyir alanında bolca boşluk ve önde ışıklı alan olsun diye. Sağ ve sol camlardan içeriyi seyretmek elbette iyi olacak son şekil budur. Daha fazla da el sokmak doğru olmaz der arkadaşlar. 20130922_105504.jpg 20130922_105510.jpg 20130922_105516.jpg Önerileriniz için teşekkürler.---

TencoMelih bunu beğendi.
  14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun.Her ne kadar kaya dizaynı tank sahibinin gözüne hitap edecek olsa da onları kullanacak canlıları düşünmeliyiz.Aslında seyir zevkini yükseltmek için yaptığınız kayaları arkaya yaslayıp önde boşluk burakma işi bence son derece yanlış.Balıklar öyle boşluklarda yüzmüyorlar, kayalık alanlar onların yuvası oluyor.Ayrıca ileride mercan vs eklemeleriniz olacak, bu yüzden kayaları dikine değil daha çok yatay koymaya, balıklar içinde küçük küçük mağaralar oluşturmaya çalışın.Birde biraz daha kaya ilavesi lazım gibi.
    Umarım sorunsuz ve uzun soluklu bir tankınız olur.Bu işte sabrın ne kadar önemli olduğunu diğer kurulumları okuduğunuzda göreceksiniz.Hem başka kurulumları okumak çok fazla tecrübe katıyor, kaya dizaynından balık beslemeye vs her konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tapatalk...

TencoMelih, igvesm, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Gayet güzel sağ tarafta silgi çalışır.
    Sol altta küçük bir bölüm var orayı da silemeyeceksiniz, sonra sinirinizi bozacak. Soldaki kayayı diğerine iyice yapıştırırsanız veya ön tarafını biraz sağa kaydırırsanız işlem tamamdır.
    Yapılacak işlemi bitirip el ayak çekmek iyidir katılıyorum. Ancak İlk kurulum günlerinde düzenleme yapmak Bir ay sonra el sokmaktan bin kat iyidir :)

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Şimdi daha iyi abi, iyi kaya bulursan biraz daha ekle derim...:)

TencoMelih bunu beğendi.
  17. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sağol Alparslan, 60x50x50 lik tank içn 15 kg canlı kaya koymuş durumdayım. Her öneriyi dikkatle inceliyorum. Bir türlü bir yer bulamadığım küçük bir kaya daha vardı onuda sağ öne yerleştirdim. Şimdi Mercanlar için 4-5 alan oluştu. 1 büyük bir orta 2 küçük mağara zaten vardı. İlerde balıkların hareketlerine göre gerekiyorsa güvenilen bir tanktan canlı kaya takviyesi olabilir diye düşünüyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tahir abi 150 lt akvaryuma 15 kg kaya yeterli aslında, düşüncene katılıyorum ileride duruma göre bakılır...:)

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Tahir abi Kurulumunuz Hayırlı olsun Çok güzel duruyor akvaryum:)

20. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Hakan Bey,
    Resifleri düşündüğümüzde balıklar için doğru olan; sizin dediğiniz gibi mağaraları olan yatay kayalıklar. Görüş bildiren diğer arkadaşlar renkler zevkler tartışılmaz bir de yeni heves etmiş arkadaşımıza çok müdahale etmeyelim diye düşünmüşler sanırım. Forumun amacı hem heyecanları hemde sağlıklı bir habitat için bilgileri paylaşmak olduğu düşünülürse sizin benim dizaynıma son derece yanlış demeniz benim için çok faydalı oldu. son şekli fotoğrafladım. Herkesin düşüncesine sonsuz saygım var ben alınganlık yapmam :)) Bilgi ve düşüncelerini paylaşan herkese teşekkürler
    .. 20130922_170658.jpg

TencoMelih, igvesm, Erdem. ve diğer 7 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş