1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150 Litre Deniz Akvaryumu Kurulum Aşamaları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde tsenol tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Şimdilik 20 metre akvaryum hava hortumu ile akvaryum arkasında duran damacanayı dolduruyorum. 4 gün de bir. Yazın hafta sonu yazlık falan düşünülürse 2-3 gün kesin hat çekilecek gibi

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi sıcak oluyor bizim oralar malum, ben Aydın'da güneşte 54 derece ölçtüğünü gördüm termometrelerin, o anda gölgede 44 dereceydi.:confused: R/o hortumuyla çek hattını abi garanti olsun.

3. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Tekrar Merhaba,
    Su değişimlerinde benim tanka 1 damacana yeterli görünüyor. Tuzun bir gece önceden hazırlanması iyice erimesi için damacana içinde devridaimi yapacak motor önerilerinizi beliyorum

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi benim yöntemim şöyle tuzu suyu bir sirkülasyon motoru ile 10-15 dakika karıştırıp yarasın tosunuma diyerek akvaryuma eklemek :) bu işlem bende 1 saati geçmez su berraklaşıp dibinde de erimemiş tuz kalmadı ise işlem tamamdır.Ben hazırlanan suyu bir gün bekletme yapmıyorum, nedeni de içindeki katkıların bozulmasından korkup bir an önce ısı kontrolü yapıp akvaryuma ekliyorum...:)

TencoMelih bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Alparslan söylediğinin aksine içindeki katkıların (iz elementler vs) bozulmasından ziyade, su ile iyice karışabilmesi için minimum bir gün başka bir yerde çevrilmelidir diyor bilir kişiler.Ben artık değişim yapmadan önce su hazırlamayı bıraktım, karıştırma haznemde devamlı hazır su tutuyorum.Ayrı bir dalga motoru ve oksijen veren küçük bir motoru var.Su devamlı dönüyor, lazım olduğunda yeterli miktarda alıp tanka ekliyorum.İmkanı olanlar için bence böylesi daha sağlıklı.

TencoMelih ve cimlikaya bunu beğendi.
  6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi ben genelde cumartesi hazırlar pazar değiştiririm. Akşamdan hazırladığım su sabaha kadar döner. Kış şartlarında hem de ısıyı dengelemiş oluyorum, çoğu zaman ısıtıcıya gerek kalmıyor.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok abi benim için kendi deneyimim önemli, tepkileşme diye bir şey var tuz yapımında biliyorsun tuzun içine çeşitli katkılar ekleniyor ve bunlar kuru ekleniyor bir bir lerine bir zararı olmuyor ve gene neden nemlenmiş tuzu çöpe atıyoruz bozuldu diye onların yöntemi doğru olsa o zaman eski nemlenmiş bozuk tuzlar daha çok para yapar şarap misali.
    Her kezin yöntemi kendine abi benimki bu ve mal ortada 3,5 akvaryumda sıkıntı yok :D ben tuzu karıştırır ısısını ayarlar yarasın tosunuma der eklerim...:)

TencoMelih bunu beğendi.
  8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    İki kere tosun sistemi yaptım onda da sıkıntı olmadı :D

9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Alparslancım tabiki kendine göre haklısın.Tanklarında hiçbir sorun olmaması seni böyle düşünmeye itebilir.Fakat şöyle bir durum var.Senin tanklarda bu elementlere ihtiyaç duyacak canlı da yok sanki, ayrıca devamlı doğal marmara suyu ilave ediyorsun.Bunun çok faydası var tanklarına.Keşke herkesin ekleme imkanı olabilse.

Birde tuz karışımını şöyle düşün.Nemlenen tuzun içerisine su giriyor, oysa biz tuzu karıştırırken suya yavaş yavaş atıyoruz ki tepkimeye girip çökme yaşanmasın.Yani suyun içine tuz dolu kovayı koyarsan tuzun erimediğini taş kesildiğini göreceksin.Bu yüzden nemlenen tuz çöp oluyor.

Ağır sps tankları bırak tuz içinde iz elementleri heba etmeyi, dışarıdan devamlı iz element vs eklemek zorunda ki sağlıklı mercanlara sahip olabilsin.

TencoMelih, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olsun abi ben ekmeği de taze severim, bir gün önce hazırlanmış suyu eklemem...:D

11. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Arkadaşlar ben damacana nın içinde sirkülasyonu sağlayacak motor ne kullanmalıyım basit ucuz onu öğrenmek istemiştim.:(

veysel bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi damacana uygun değil ama spor yaparım dersen başka ağzını kapatıp sallaman lazım ve de ağzı dar içine gire bilecek motor çok ufak olmalı.

En doğrusu bundan bir tane edin...:)

TencoMelih bunu beğendi.
  13. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Dış motorla gir çık yapsam olmaz mı?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olur abi hangi yöntem rahatsa onu yap, amaç tuzun sirkülasyonla erimesi...:)

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    :D

16. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Tahir abi su değişimimi yapacaksın?Orta boy bir iç filtre motoru iş görecektir.

17. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Fanları buldum nihayet. 12 volt iyi bir marka Ancak sump ın içinde kapaklar kapalı iken ortam kapaklar açığa nazaran 0.5 derce yüksek kalıyor. Bu da serinletmenin durso ya hava üflemekten daha verimsiz olacağına işaret. Önümüz kış sorun yok yazın bir formül bulacağız artık :( 20130926_221302.jpg

TencoMelih, murat parin ve veysel bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi bence çok sıkıntı olmaz gibi geliyor, bu şekilde de gayet yeterli gelir soğutma konusunda. Bende yaptım bir tane yeni manuel çalışıyor şuan da termostat yok düğmeye basıyorum devamlı çalışıyor anlayacağın. :D

19. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Fanı çok araştırdım. 2 rulmanlı tayvan malı üflemesi korkunç güçlü .Ses sump ın içinde yok gibi 0.8 A tanesi çekiyor 2 si 1.6 Amper. Baba bir adaptör bağladım eski adaptör azcık kızdı ...

Kızıldeniz Akvaryum ve veysel bunu beğendi.
  20. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Tahir abi yukarı vidaladığın plexylerin altına keçe yada plastik contalar bulabilirsen sadece rüzgar sesi kalacaktır.

Sayfayı Paylaş