1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150 lt bitkili akvaryum...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Emre Cevahir tarafından 20 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Emre Cevahir

Emre Cevahir

İsim:
    Emre
    100*30*50 boylarında bitkili akvaryum yapmayı düşünüyorum. Taban malzemesi olarak jbl manado bitki kumu hoşuma gitti. Işıklandırma ve filtre konusunda görüşlerinizi bekliyorum. Bu konuda yeniyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

2. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Nasıl birşey yapmayı düşünüyorsunuz. Burdan başlamak ve malzemeleri de buna göre seçmek doğru olacak.

3. Emre Cevahir

Emre Cevahir

İsim:
    Emre
    Kardeşim yeni olduğum için karar veremedim. Bitki akvaryum için hangi makaleyi ve hangi yorumları okusam kafam bulunıyor. Ayrıca bazı akvaristlerin görüşlerine göre bitkili akvaryum bakımı zor ve çok masraflı olduğu görüşü. Böyle olunca korkuyorum. O kadar masraf yapıp sonunda hüsrana uğramaktan.

4. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    150 lt bir akvaryum için ortalama 1.500-2.000 tl harcama ile güzel bir akvaryum yapılabilir. Sonrasında ki maliyet kalemin su değişimleri. Maliyeti düşürmek içinde değişik yollar var tabi ama en güzeli başlangıçta bir kere harcayıp keyfine bakmak. Bu miktar seni zorlayacaksa alımlarını zamana yayabilirsin. Önce taban malzemeleri sonra aydınlatma sonrasında co2 sistem gibi.
    Eğer çabuk sıkılan yapın yoksa ve gerçekten ilgilenebileceksen korkmanı gerektirecek bir durum yok aslında. Bitkili akvaryumlarda önemli olan ilk 90 gün bu süreçde günlük ve gün aşırı bakımını yaparsan sonrasında kendi kendine gider tank zaten haftalık su değişimi ve bitki bakımı-budama ile.
    Ama başlangıçta kararını vermen gerek gerçekten hoşuna gidiyorsa ve istiyorsan kimin ne yazdığını çok takma gayet güzel bir tankın olabilir. Biraz tutku işi bu.

5. Emre Cevahir

Emre Cevahir

İsim:
    Emre
    Bir anda o kadar para veremem. Ama part part olabilir. Taban malzemesi olarak jbl manado düşünüyorum. 25 lt internetten alıcam. Ama tabi katmanlı nasıl olur onu bilmiyorum

6. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    benim eylül ayı sonunda kurmayı planladığım tankım için aldığım ürünler şöyle belki fikir veri sana.

Ölçü; 100*40*50 (h)

Dış Filtre; life tech 825

alt sepette ; seramik üzeri elyaf
    orta sepette ; eheim substrat pro 1 lt, üzeri elyaf
    üst sepette ; zeolit, üzeri sünger (5cm), üzeri elyaf

emiş ve basış boruları; lily pipe

Aydınlatma ; 4*39w t5, hopar

1 - grolüx , 1 - aquastar, 1 - 10.000 k (kurulumda daylight ile değişecek), 1 adet de actinic blue (lumilux ile değşecek)

Taban;

orta katman; 5 kg prodac fondo vivo üzeri misket gübre
    üst katman ; 25 kg siyah ince hagen

yukardakileri yaklaşık bin tl ye mal ettim.

son olarak 8 lt bir CO2 tüpü alıp kurucam inşallah.

Sayfayı Paylaş