1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150 x 35 x 45 marin konsept akvaryum (en baştan...)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde garmagan tarafından 11 Ekim 2015 başlatılmıştır.

?

Konsepti olan bir akvaryum mu, evin köşesini süsleyen bir akvaryum mu tercih edersiniz?

1. Konsepti olan

80,0%
  2. Süs akvaryum

20,0%
  1. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Veysel bey teşekkürler .kırmızı kullanmiyoruz tamam ,beyaz mavi kombinasyonunu her zaman oldugu gibi 2 mavi 1 beyaz mı olsun. Buna göre yeşilin oranı ne olmalı. Gökhan bey mor leddende bahsediyor . Bu renge gerek var mı

veysel bunu beğendi.
  2. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Kusura bakmayın arkadaşlar mesai sebebi ile anca dönebildim.

Veysel bey bu konuda çok güzel açıklamalar yapmış. 5630 beyaz ve 5050 serisinin mavi, mor, kırmızı ve yeşilini kullandım. kırmızıyı eklememin sebebi akvaryum içindeki kırmızı mercanların renklerini doğru alabilmek. Ben renk kombinasyonu hazırlarken renklerin yansımasını tek tek denedim. Gün similasyonu içerisinde günün en dik ışıklı saatlerinde kırmızılar ve yeşil devreye giriyor. Diğer saatlerde %20 oranına kadar düşüşle yanıyor.

veysel bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    En temizi mavi ve beyazlari döseyip araya yeşil isterseniz mor olanları iave edip deneyerek seveceğiniz renk sıcaklığını yakalamak.

Benim önerim beyaz mavi ve yeşil kombini, mor hiç denemedim.

ünal57 bunu beğendi.
  4. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Önemli olan canlıların sevecegi ışıgı yakalayabilmek tabiki. Mavi beyazda oranlamayı 2m/1b şeklindemi yapalım yoksa tankın verecegi duruma göre mi bir dahılım yapmamız gerekir. Bir de ögrenmek istedigim ;mesela 50-60 adet bir karma ledle elde ettigimiz iyi bir aydınlatmayı daha düşük sayıda led adediyle nano tank için yakalayabilirmiyiz.

5. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Böylece yapacagım aydınlatmada led türüne karar vermiş olduk. Bundan sonra gidip almak kaldı. Yarın ögleden sonra şishaneye gidip ışıklar ledi ziyaret etmemiz lazım. İnşallah benim istedigim adetlerde satış yaparlar.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben su anda toplam uzunluğu 170 cm olan mavi kullanıyorum t5 floların yanında 90*30*45 h ölçülerindeki tanka. Bu tankta sadece led ile aydınlatma yapacak olsam en az 350 adet led olması gerekir. Bunu ölçü olarak kabul edebilirsin.

Bence de 2 mavi bir beyaz olur.

ünal57 bunu beğendi.
  7. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bende şu anda boyu tl450 60lt lik tankımda İbrahim beyden aldıgım bir adet 10w hibrit ( 2 mavi 1 beyaz şeklinde yanıyor) ledi kullanıyorum. Bir tane daha yakabilsem ćok iyi olacak fakat ısı problem oldugundan bununla yetiniyorum. Bu şekilde bile carpet anemon, starpolip çok mutlular. Hatta bir çok denememde baßararısız oldugun xeniaları bile en sonunda yaşatmayı başardım.

veysel bunu beğendi.
  8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Verdiğim ledler iş gördü sanırım.Sevindim Ünal kardeşim.Bende tankı revizyona soktum.Marin bir tank kuracağım.

9. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    İbrahim bey vallaha kendinizi özlettiniz. İsminiz anılmasa sesinizin çıkacagı yoktu galiba.
    Evet ledler gerçekten cok iyi ısıdan ve voltaj adaptörünün ustüne akvaryumda dökülen sodan dolayı bir kaç fire verdim ama benim tanka bir taneside getiyormuş.sizin enson göndergiginiz mercanların içinde mushrom ma benzeyen üzeri üzüm gibi patlak patlak (ismini bilmemek ne kötu ya) olan mercan bile böĺündü.
    Bence bu hobinin hazzinı alan bir türlü ayrı kalamıyor. Yeni tankınız şimdiden hayırlı olur inşallah. Bu boşlukta inanıyorum ki siz boş durmayıp ne fikirlerle geleceksiniz.

10. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Evet kopamıyor insan.Tatlı su vardı ama kesmedi.Akvaryumu biraz güzelleştirip misafir odasına geçireceğim.Uzun zamandır yoğun çalışıyorum.Yoğunluktan resife zaman olmuyor ama marinde sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum.

Artık DIY yapacak bişey kalmadı.Sizinde bildiğiniz forum sitemi yayından kaldırmıştım ,ismine uygun olarak yeniden aktifleştirdim.Son 1 aydır onunla uğraşıyorum.Şimdilik fena gitmiyor.

Elimdeki malzemelerle yeni tankı kurana kadar bekleyeceğim.Suyu akvaryuma doldurayım gerisine acelem yok.Bu sefer masraf yapmamaya niyetliyim:D

11. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Ben Bostancı ışıklar ledten alış veriş yapıyorum. Tek bir adet bile aldığım olmuştur. Yine aynı alakayı gösterdiler. Hatta bu konu üzerine bir çalışmayı beraber yapacağız. Sonuç olarak iyi tasarlanmış similasyonlu bir aydınlatma sistemi kurup pazara bile girebilirim :)) şu an ay ve güneş döngüsü üzerine çalışıyorum. Uzun bir yazılım olacak gibi görünüyor. Anlaşılan o ki siteye yeni bi sponsor gelebilir :))) Hem özel tasarım akvaryumlar, hemde tam similasyonlu led aydınlatmalar :)

ka2n bunu beğendi.
  12. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Gökhan bey güzel bir similasyon yaparsanız ve fiyat uygun olursa birçok hobici alacaktır.Led ışık tatlı sudada artık çok rağbet görüyor.Bence tümünden ziyade başta sadece similasyon yapmanız bile yeter.Ledleri lehimlemek ve dizmek halkımıza çok basitmiş gibi geliyor.İnsanların %90 ı ya onu ben yaparım boşuna para vermeyim diyor.

Hatta yerinizde olsam dıy malzemelerini birlikte satardım.Müşteri kendisi yapsın istiyorsa.

13. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Evet akvaryumda aydinlatmanin önemini az çok ,gecen kısa zamanda anladıgımı saniyorum. Fakat bu hobinin maliyetlerinin fazla oluşundan insan elindekiyle yetinmeye çalışsada çok fazla yol alamıyor. Hal böyle oluncada bir tank kurabilecek paraları çok az kişiler aydınlatmaya ayırabiliyor. Yapmayı planladıgınız proje istenileni verdigi takdirde sonuc alır Allah utandırmasın.

garmagan bunu beğendi.
  14. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Similasyon sorununu çözmem sorun değil. Amacım güzel setler kurmak. Şu ana kadar tasarladığım 3 akvaryum var. Hepside ilgi çeken projeler oldu. Hatta bir tasarım da 7 tepe üniversitesi hastanesine yaptık. Henüz onay almadı olursa bu bizim için süper olacak. Sadece çok beğenildiğini biliyorum. Henüz insaat halindeler. En sevdiğim projem dream adını verdiğim. Onun imalatına 1 - 2 ay içinde başlarım. Yatak odası için tasarlamıştım. Tamamı ile konfor şartlarına göre tasarladım. Sıfır ses ve rahat uyku :)

15. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Ünal bey size bir şey soracağım... şu ana kadar akvaryumunuza ne kadar para harcadınız? Kaç lirası ölenlerle çöpe gitti. Uzun vadede düşünürsek bu paraları harcamak zorunda kalıyoruz. Eğer gerçekten bu işin ticaretine girersem. Emin olun en ucuz maliyetin peşinde olurum. Çünkü herkesin hobisinden keyif alma hakkı vardır.

16. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Projesi IMG-20150907-WA0002.jpg

17. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Ben şuanki aydınlatma maliyetlerini kaydetmiştim. Bu gün led üzerinden konuşursak tanesi 1 tl diyelim. Gidip bir hazır led aydınlatma almaya kalksak bu gün bir dünya para vermek zorunda kalıyoruz.
    İnşallah sizin bahsettiginiz bu projenizi gerçekleştirirsiniz de bizim gibi sadece hobici olan arkadaşlar rahat bir nefes alırız.

garmagan bunu beğendi.
  18. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Benim yaptığım küçük bir hesaplamayla 250 usd gibi bir maliyet görünüyor. Böyle bir ürünün ortalama fiyatı ise 600 usd civarında görünüyor (150 cm) tabi buna işçilikte eklenince 350 usd fiyatla akvarist arkadaşlara destek olabilirim diye düşünüyorum.

ünal57 bunu beğendi.
  19. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Gökhan bey portalda bütün arkadaßlar aydınlatma yaparken 2 maviye 1 beyaz gelecek şekilde oranlama yapar ve tavsiye ederler. Sizin aydınlatma bunun tam tersi olmuş. Bu aydınlatmayı ne zamandan beri kullanıyorsunuz. Yosunlanma yada başka olumsuz bir duruma neden oldumu canlılar nasıl tepki veriyor ögrenmek isterim. Benim akvaryum 58 lt eger bir sorun gözlemliyorsanız bu sorun bende daha çabuk ve etkili olabilir o yüzden sordum.
    Birde Veysel bey 2m 1b kombinasyonuyla 12500k ni yakalayabilecegimizi söylemişti. Tamtersi yani 2beyaz 1mavi karışımı yaptıgımızda ışık akısı nasıl bir ivme kazanır acaba yükselir mi azalır mı bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarin yorumlarını bekliyorum.

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Unal bey sizin tank küçük litraja sahip, en ufak olumsuzlukta (sudaki nitrat veya suyla giren ağır metallerden ayrıca buna ısıyı da ekleyebiliruz) olusacak alge yosun vb hangi aydınlatma ışığı altında olursa olsun çoğalma yolunda eğilim gösterecektir. Bu tip ledlerde ise bu biraz daha fazla olur.

Yani sadece lede bağlamak da olmaz. Ama kırmızının bu sekil bir sorunda olusumları arttırcağı kesin.

http://www.zetlight.com/index.php/products.html?id=11
    Bu sayfada aqua serisini bir inceleyin.

Sayfayı Paylaş