1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150 x 60 x 60 akvaryum için SUMP

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde mechanic tarafından 5 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. mechanic

mechanic

İsim:
    Suleyman
    150 x 60 x 60 akvaryum yapıyorum. Sehpayı hazırladım, mani olmazsa 2 haftadır beklediğim camları yarın alıp montaja başlayacağım. (yıl sonu olduğundan 12 mm cam fabrikadan geç gelmiş, satıcı doğru söylüyor ise)

Temel Abi'nin tarifine göre SUMP çizdim. Umarım doğru anlamışımdır.
    100 x 50 x 45 sump ölçülerim.

Tuzlu suya dönersek diye PS için biran geniş alan bıraktım.

Eksiğim, yanlışım varsa beni uyarın.
    Saygılar :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık güzel çizim olmuş yine. Hayata geçmesini bekleyeceğiz sabırsızlıkla artık. Ben bir olumsuzluk veya eksik göremedim. Yaptığında sağlıkla kullanırsın inşallah.

mechanic bunu beğendi.
  3. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Süleyman kardeş azmin güzel fakat sumpun bölmelerini ikişer camla ayırma bence, ben de önceleri bu şekilde tasarlıyordum ama tek camla bölmeleri ayırabilirsin.

mechanic bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet tek cam bölme ile de ayrılabilir ama bu şekilde de olur. Tek cam daha pratik yapım aşaması açısından. Biraz daha yer kazancı da olur gibi duruyor.

5. mechanic

mechanic

İsim:
    Suleyman
    Önerileriniz için teşekkür ederim.
    Çizimi değiştirdim, görüşlerinizi bekliyorum :)
    Bir tatlı su akvaryumunu inceledim 6 bölmeli sump yapmış. İdeal olan sizce kaç bölmeli olmalı?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bölme sayısı nekadar çok olursa okadar iyi olur tabi. Bol bol filitre malzemeleri kullanılabilir tabi ama bölme ölçülerini çok daraltmamak lazım.Yukarda çizdiğiniz sump modelinin ara bölme camlarının hepsi aynı yükseklikte.Bu tarz bölme yüksekliklerinde filitre malzemeleri en ufak kirlendiğinde bile motor hemen susuz kalır. Yada su ara bölme camlarının direk üzerinden geçip motora ulaşır ve bu durumdada filtrasyon gerçekleşmez.Ara bölmelerin yükseklikleri motora doğru, kademeleri olarak alçaltılmalıdır.

İlerde tuzlu suya geçiş yaparsanız diye ps için ayırdığınız o geniş alana güzel bir kule yapılabilir ve gene filitre malzemelerinizi yerleştirebilirsiniz. Ps ye geçiş yaptığınızda kuleyi iptal ederek bu bölmeye ps nizi koyabilirsiniz.

mechanic bunu beğendi.
  7. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Cevap: 150 x 60 x 60 akvaryum için SUMP

Kafa motorunun olduğu en son bölme olabildiğince büyük yapılmalıdır diye hatırlıyorum okuduklarımdan. Bunun bir kaç nedeni var, biri ola ki bir yada birkaç balığınızı bir süreliğine ana tanktan ayırmanız gerektiğinde bu bölmeyi kullanabilirsiniz, bir diğeeri de bir aksilik olduğunda motorun susuz kalmaması için diye hatırlıyorum, bir de tuzlu su akvaryumuna geçiş yapılırsa o bölmeye ps rahatlıkla sığar yer sıkıntısı olmaz, başkaca nedenleri varsa da şu an hatırlamıyorum.

reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş