1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1500 litre Tuzlu Su Tamamen DIY Sistem

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde reis tarafından 30 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Orhan abinin 1,5 tonluk akvaryumu

Selamlar.İki satır bir şeylerde ben yazıyım ,aydınlatmada kullanılacak t5 florasanlar 54 watlık olmalı 4 *54 wat işinizi görür 2 mavi 2 beyaz .54 watlık t5 lerin boyu ortalama 120 cm dir,yanlız bunları yakacak olan balanslar farklıdır,balansları yüksek çıkışlı olmalı karaköyde hepsini bulabilirsiniz zannedersem tipdronik (yanlış yazmış olabilirim)marka.ayrıca bunlarda kullanılacak duylarda farklı contalı olanlardan olmalı reflektör ve diğer tefferruat zaten sizin işiniz.Maliyete gelince 4 *54 wat 2 beyaz 2 mavi florasan yaklaşık 50 ytl den 200 ytl,2 adet 2*54 wat çıkışlı balansta 80 ytl olsa toplamda 300 ytl,yi geçmez. :hepiniziseviyorum:

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Bir başka seçenek daha .Kazaskerdeki arkadaş pet shopha 3 *54 wat hazır armatür 120 cm uzunluğunda (hsdı200c) lambalarıyla birlikte 160 ytl.KK taksitte yapıyorlar. 2 tane işinizi görür .yanlız floların hapsi beyaz 2 adet mavi almanız gerekecek ,ayrıcada toplamda 6*t5 kullanıcaksınız.bir hesap daha 2*160 =320 armatür + 2 mavi flo =100 toplam 420 ytl .Tercih size kalmış.Saygılar. :heyo:

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Orhan abi aşağıda ki ilan belki işinize yarayabilir.. Parça parçada satıyorlar bir bakın isterseniz..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  4. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Merhabalar;artık camları yapıştırmaya başladık.İşe ilk önce arka camın folyosunu kaplamayla başladım.Arka fon olarak deniz mavisi folyo kullandım.Allah nasip ederse bu hafta komple camları yapıştırma işlemini bitireceğiz.

Denizden su çekmek için mahellemizde temiz tankı olan bir traktör ayarladım.Tarktörün tankı 3 ton su alıyor ve denizden kendi su çekebiliyor.Denizden su ihtiyacımızı bu şekilde halledebiliriz sanırım.

Olcay da sumpu yapmaya başladı.İnşallah güzel bir akvaryum ortaya çıkacak.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Orhan Abi, mükemmel bir akvaryum olacak buna şüphe yok. Su taşımak için Traktör ayarlanman güzel olmuş. Yoksa arabayla canımız çıkacaktı. :D

Akvaryumun su dolmaya hazır hale gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Sumtan suyu akvaryuma iki koldan verelim, akıntıdan yararlanalım ve temiz suyun akvaryuma daha iyi yayılmasını sağlayalım.

Kolay gelsin...

6. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Temel hocam bugün maltepe taraflarında işim var.Dönüştede kartalda tarif ettiğin yere gideceğim.Sumpa inen pimaş ve dirsekleri almak için.

Ancak kafama takılan birşey var.Bazı akvaryumlarda sumpa inen borunun ucuna dirsek takıp suyu yüzeyden topluyorlar.Bunun bir nedeni varmı yoksa normal yapsakta olurmu ? huh:

Aşağıdaki resimde sumpa inen pimaşları çizdim.Biri düz biri dirsekli.Resimde görülen pimaşları yüzeye paralel dirseklimi yapalım yoksa düzde olsa olurmu ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abi bunu sorman iyi oldu. Gerçi Olcay!a söylemiştim ama sanırım atlandı. Abi fotoğrafta sol tafarta ağzı yukarı bakan pimaşın anlamı şudur; Tuzlu su akvaryumlarında ps'ye yani sumpa yönlendirilecek su yüzeyden alınırsa daha iyi olacağındandır. Çünü tuzlu su akvaryumlarında yüzeyde yağ tabakası toplanır ve su yüzeyden alınırsa bu yağlanma otomatik olarak ortadan kalkar. Bu yağlanma ışığada engeldir aynı zamanda. ;)

Ancak durso sistemine göre biraz daha ses yapar. Fakat senin orda ses sorunu yaratmaz iş yeri ve ses olan bir ortam zaten.

Bir de dirseğin ağzının aşağıya baktığı sistem var daha sessizdir. Benin sistemde dirseklerin ağzı aşağıya bakıyor ve yağlanma yüzünden memnun değilim. Akvaryum alınırken hazır olduğundan öyle alındı.

Çizimde sol taraftaki dirseksiz sistem yine iş görür. ancak delik mesafesi iyi ayarlanmalıdır yoksa su akvaryumda alçak kalabilir. Çizimdeki sol taraftaki yukarı bakan sistem bize daha uygun bence.

8. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Tamam hocam sağol.Olcay la birazdan çıkacağız.Gerekli malzemeleri bol bol alırız.

Yalnız hocam ben camların deliklerini yukardan deldirdim.Şimdi dirsek takarsam su seviyesi epey bir yükselir.Bu dirsekleri deve boynu yaparak uygulasam olur değilmi ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yukardan deldirmen iyi olmamış abi. Deve boynu olarak su yine aşağı iner. Ama akvaryum içinde görüntü biraz bozulacak. Akvaryum içindeki dirsekleri sadece takın yapıştırmayın şimdilik. Bakalım bir duruma.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Orhan abi resif bölgesine bakarak çay içme zevkini yaşamak için ön taraflardan yer ayarlamak için ne zaman başvurmamız lazım :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Orhan abi, sana benim akvaryumun su iniş sistemini fotoğrafladım. Sanırım daha iyi anlayacaksın konuyu.

Fotoğraflarda durso sistemini görüyorsun.

Birinci fotoğraf akvaryum içindeki şeklini gösteriyor. Dirsek ağzı aşağı doğru. Ancak üzerine kapatılan mavi bakalitin üst uçları çizgi şeklinden kesildiğinden su mecburen yüzeyden içeri girer. Benim akvaryumda su seviyesi çok yüksek olunca, ben kutunun ızgaralarını aşağı doğru daha fazla açtım ve su seviyesini düşürdüm. Şimdi sende yukardan camları deldirince aynı hataya düştün. ;)

Camlar doğru yerden delinseydi dirseklar aşağı bakabilir üzerine kapatılan kapağın ızgaralarından suyu yüzeyden alabilirdi.

İkinci fotoğrafta akvaryum dışındaki borular var. Hava yapmasını önlemek için üstü açık bırakılmıştır ve sessiz su inişi gerçekleşir. Bu sistemi uygulamanız iyi olur. Ok işaretleri ile belirlenmiştir.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  12. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Vay anasını canlı şahit mi oluyoruz şimdi biz bu akvaryumun yapılışına.Torunlarıma anlatacağım bir anım daha oldu :)

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel hocam;Orhan abi bu camları kestirdiğinde aklımızda deniz akvaryumu yoktu.Onun için delikler normal tanganika akvaryumu olacak şekilde sumpa göre açılmıştı.Şimdi ise deniz akvaryumu olacağı için yüzeydeki yağlanmaları daha iyi toplyabilmesi için dirsek olayına takıldık.

Hocam akvaryuma ilk giren dirseğin ucunu körlesek ve suyun üst sıfır hizasına gelecek şekilde dirseğe delik açıp suyu yüzeyden toplamasını sağlasak nasıl olur ? Sanırım deveboynu kullanmak tan iyidir ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su dirseğe veya boru ağzına giriş noktasından su seviyesi en az 3 cm oluyor. Kurtarıp kurtarmayacağına bakmak lazım. Başka formülde mesela borularla hafif meyil vererek boruyu su içine daha fazla sokmak, dirsek ağzını aşağıya baktırmak gibi. Kontrol edip ölçmek gerek.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    -Dün akvaryumun camlarını yapıştırmaya başladık.Akvaryumun arka ve yan camlarının montajını bitirdik. :basardim:

Arka camı sabit tutabilmek ve gönyesinde sabit kalmasını sağlamak için dolabın arkasına iki tane tahta vidaladık ve bu tahtalara dayadığımız camı işkence ile sabitledik. Bugün slikon fazlalıklarını temizledikten ve alt payandalarını yapıştırdıktan sonra ön camıda yapıştıracağız. Pazartesi yada salı günü İnşallah suyu çekeceğiz.

-

16. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Sabırsızlıkla bekliyoruz

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kazasız belasız bir tamamlama olur inşallah. Nazar değmesin boyutu çok güzel. naz:

18. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Evet arkadaşlar, bu günde kayıt kuşak işlerini tamamladım. Sadece ön camı yapıştırma işi kaldı onuda kuşaklar kuduktan sonra yani yarın yapıştırıcam. Çalışma aşamalarında fotoları çektim fakat bilgisayar cahili olduğum için Olcayı bekliyorum gelince resimleri de ekler. Sıra artık sumpa geliyor oda zaten hazır fakat Olcay fırsat bulupta bir türlü getiremedi. :)

Yüzdük yüzdük kuyruğa geldik bu hafta bu iş bitecek İnşallah. Fakat kafama takılan ben bu güne kadar en fazla 12 mm camdan akvaryumlar yapıştırdım ve iki gün bekledikten sonra suyu dolduruyordum.
    Bu akvaryumun camları 15 mm. acaba 2 gün kurumaya yetermi ?

Bir an evel suyu doldurmak istiyorum fakat kaş yaparken göz çıkarma benzetmesi olmasın.

Ne dersiniz kuruması için kaç gün beklemek lazım?

Sevgiler.
    Sağlıklı balıklar.

19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hadi biraz daha gayret hocalarım. Yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiniz. Çok güzel bişey çıkacağı belli.

Saygılar...

20. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Orhan Abi geç olsun güç olmasın.3 gün bekleyiver ne olacak...

Sayfayı Paylaş