1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1500 litre Tuzlu Su Tamamen DIY Sistem

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde reis tarafından 30 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. farukocak55

farukocak55

Orhan abinin 1,5 tonluk akvaryumu

Orhan abi ve emeği geçen herkesin emeğine sağlık.Çok güzel bir çalışma oluyor.BU hafta çok yoğunum ilk fırsatta dükkandayım akvaryumu görmeye kesin gelecem ve Olcay abinin dişlerini de sökeceğim akvaryumu izlerken.Bu diş sökme olayı mecazidir.Olcay abi ne demek istediğimi anlamıştır...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gel bakalım Faruk. Geleceğin varsa göreceğinde var.İyiki sana bir avans verdik.Sende kendini tavlacı sandın iyice. :D

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Agresif görünmekmi ? Senmi Olcay abi :D Abi şeker gibi görünüyorsun insanın sana bakınca gülümseyesi geliyor moral bozukluğuna birebir adamsın vesselam, yüzünde ayrı bir sevecenlik var.
    Bunları iltifat olarak anlama cidden böyle düşünüyorum :)

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eyvallah güzel kardeşim. O senin güzelliğin.

Agresif gibi görünüyorum dediğim,bazen ani bir şekilde vitesten atıyorum ya onu demek istemiştim. :D :D :D

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bugün Orhan abinin akvaryumun boru sistemini ve sump için fikir belirlemek üzere ziyarete gittik.

Hep birlikte akvaryumun boru tesisatı için Fıratpen bayine dalış yaptık. Orhan Abi işini bildiğinden gerekli boruları ve adaptörleri seçti. Gerçekten birlikte gitmemiz çok iyi oldu. Neler var neler, artık eskisi gibi değil, ekle çıkar, sık skıştır, vidalı vidasız birçok seçenek vardı. Biz uygun olanları aldık.

Teoman abiye dikkat eller cepte, bu manzarayı unutmayın...
    Malzemeleri aldıktan sonra etrafa bakınırken gerçekten çeşitlilik karşısında akılımız karışırken, kafamızda binbir tilki dolaşmaya başladı. O olur mu, Bu hoplar mı derken, 220'lük pimaş ve 100 pimaş ve bağlatı adaptörünü alıverdik. Kimse ne olduğunu ve ne olacağını anlamadı bile. :D

Aldığımız boru aparatlarını akvaryum üzerinde kontrol ettik sorun yok, sıkıntısız oturacaklar yerine.

Teoman abi yine eli cebinde akıl verdi, işte ispatı. :heyo:

Dedimya arkadaşlar bazı borular, aparatlar aldık, güya ps yapacağız. Güye cümlesi mütavazilikten başka şey değildir bu arada. Bakalım neler olmuş.

Gövdenin içini zımparaladık, içine geçecek olan küçültme adaptörü rahat çalışsın diye.

Olcay ps gövdesinin içine ızgara görevi görecek kısmı hazırlarken. Süper oldu.

200'lük ve 100'lük boruları keserek uygun boya getirdik.

Ardından çay molası verdik. Dalgın gibi görünüyor olabilirim :bilmem: kafam ps nasıl olacak nerden ne yapılacak ondaydı sanki.

Gövdenin içine süzgeci tutacak mandal ekledik.

Atık kabı için Mesur'la Olcay'ın mücadelesi. İçinden yüzlük boru çıkacak ve bir kısmı atık kabının içinde kalacak, bir kısmı alttaki adaptöre oturacak. Tamamen Mesut'un fikriydi ve harika fikirdi. :helalolsun:

Gövdenin borular için delinmesi, heM 200, hem 100'lük borudan geçirilerek takılacak kafa motoru borusu.

Fazla suyun çıkış yeri. Boru takacağız ve ayar anahtarı yapacağız. Yoksa su seviyesini ayarlıyamayız.

Gövdeyi ve içindeki ilk su karşılama borusunu yapıştıracağımız taban kesiliyor.
    Önce iç boruyu yapıştırdık. Ardından ana gövdeyi iç boruya kadar gidecek olan boruyla birlikte yapıştırdık.
    Mesut atık kabının bağlantı olacağı aparatın kesimi için ayarını yapıyor.
    Gövde ve içi yapıştıktan sonra su tahliye borusunu yapıştırdık.
    Süzgeçi yerine yerleştirdik.
    Yavaş yavaş parçaları bir araya getirip kurumasını bekledik.
    Teoman abi işi bitirmiş edasında başına geçerek pozunu verdi. :D
    Yarın kısmetse deneyeceğim, inşallah toplayacak.

Bize katlanan yardım eden tüm arkadaşlara teşekkürler.

Saygılar...

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam gerçekten güzel bir gündü. :cicek:

Yorulduk ama hem eğlendik,hem beyin fırtınası yaptık,hemde ortaya güzel bir çalışma çıkardık. :helalolsun:

Bu arada Teoman hocamında hakkını yemeyelim.El emeği olarak hiçbirşey yapmasa bile bizlere birbirinden kıymetli tecrübelerini aktardı. :hepiniziseviyorum:

Teoman hocam;bakma sen Temel hocama.İnsan sevdiğini yerden yere vururmuş. :D

Hocam PS nin randımanını çok merak ediyorum.İnşallah beklediğimiz randımanı alacağız..

7. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

PS PS dedik temel ve teoman hocanın başının etini yedik, nedir bu PS bi el atın yapalım dedik :)
    sağolsunlar kırmadılar ve DIY ps. mizi yaptık. Hemde ne malzemelerle yaptık. :) Ama malzeme kalitesinden çok bizim için yapacağı iş önemli. nasıl bir kapasitede çalışacağı da zannedersem yarın belli olur.
    Sonuçta PS nin çalışma prensibini kavramış olduk. Şu akvaryumu hayırlısı ile bitirip bir faaliyete geçirebilirsem ondan sonra ilk işim uygun pleksiler'le yaptığımız PS nin bir kopyasını ortaya çıkarmak.

Tabi bu arada emeği geçen Temel Teoman Mesut ve Olcay hocalarada çok teşekkürler.
    Önümüzdeki hafta inşallah su dolu vaziyetteki resimlerinide sizlerle paylaşırız.

Sevgiler.
    Sağlıklı balıklar.

8. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Çok güzel bir iş çıkardık bence eğer düşündüğümüz şekilde toplarsa emeklerimizin karşılığını almış olacağız ama toplamayı az yaparsa Temel hocamında dediği gibi çift motor girişi ile mükemmel olur kanatindeyim Orhan abi inşallah umduğumuz şekilde verim alırsın ps den hayırlı olsun şimdiden.

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Emeği geçen herkesin ellerine emeğine sağlık. Güzel bir çalışma olmuş. :cicek:

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .Gerçektende benim için çok yorucu bir çalışmaydı bayağı bir yoruldum .Şu anda benim sumpta çalışıyor ama toplarmı toplamazmı bilemiyorum. Biraz boyu uzun olmuş sumpa toplama kabı sığmadı zaten önemli olan bir şeyler toplamaya başlaması gerisi halledilir .Ps nin yapımında bana yardım eden bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim :horon:.Birde insanın kendi sitesi olması ve bu sitede gönlünce vede içten ,samimi ,duygu ve düşüncelerle kimsenin kimseyi kırmadığı bu güzel ortamda yaptıklarını yada yaptıklarımızı paylaşması gerçektende güzel bir duygu :heyo:

11. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Teoman hocam o kadar emek boşa gitmez mutlaka bir toplama yapıcaktır bence, ama artık kapasitesi ne olur onu bilemem. :)

Onunda ustası sizsiniz toplamazsa mutlaka bir yerde bi eksik veya fazla vardır o tespiti yaptıktan sonra gerisini gene atölyede yaparız. Boyunu kısaltırız. şişmansa zayıflatırız, zayıfsa şişmanlatırız fakat sonuçtada o PS ye toplama işlemini yaptırırız.

Herşey güzel oldu fakat PS şeffaf malzemeden (plexiglas) yapılmadığı için topluyormu, ne derece topluyor, doldumu dolmadımı diye devamlı kontrol edilmesi gerekiyor.

Hele bir toplasında onun kopyasını plexi den yapmakta boynumuza borç olur artık.

Sevindirici haberlerini bekliyoruz.

Sevgiler.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında ne yazacağımı bilemediğimi söylemek isterim. Bu görüntüde izleyecekleriniz çokşey ifade ediyor. EMeği olan destek veren, güç ve moral veren herkese teşekkürler. Bildiğiniz gibi malzeme almaya gitmiş fakat bir anda 200'lük pimaştan ps yapmaya karar vermiştik. Bir anda diyorum çünkü hesapta açıkcası o gün için yoktu.

Aşağıda ps'nin videosu var. Tatlı su ile ilgilenen arkadaşlar belki bizi çok iyi anlayamayabilir, ancak videoda yapılan aletin Orjinali 1000 lira cıvarındadır. O yüzden Dıy olarak yapmak önemli bir gelişmedir ve bu gelişmenin ortaya çıkacağı tek yerde zaten burasıydı ve öyle oldu. Elbette Ps yapan insanlar var, ancak ticari amaçla yapılmakta ve fiyatların ise orjinalinden aşağı olmamakala birlikte toplaması görecelidir. Bizim maliyetimizi hesaplamadık ama, ben 40 lira demiş olayım siz 45 lira anlayın.

Videoda görüntüleri yayınlanan ps hakkında yorum yapmam gerekirse yorumum şudur;

Teoman abinin orda denenmiştir, Teoman abinin ilk yorumu, 'ps'ye verdiğim paraya acıdım'

Uçacak, şişecek, patlayacak derken, laf olsun diye bu espirileri yapmadık, hiç birşey gizlemedik sizlerle paylaştık. Buda onlardan sadece biri, Allah nicelerini hep birlikte nasip etsin.....

Saygılarımızla...

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel hocam;ben demedimmi biz kafa kafaya verirsek bu hobiyi uçurmayı,şişirmeyi boşver patlatır uzaya bile fırlatırız diye? :basardim:

Hocam sarfedelen emeğin karşılığını görmek kadar gurur okşatan birşey daha yoktur.Bu gurur bizi bu yolda dahada bir kamçılar ve biz bu hobiyi gerçekten patlatırız. ;)

Bu çalışmada emeği geçen tüm dostlarımı bir kez daha kutlarım. em34:

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Orhan abi; bak gördün işte.

İki dakikalık bir fikirden elde edilen sonuç işte bu. :basardim:

Neye niyet,neye kısmet. Göya sump malzemesi alacağız diye girdiğimiz yerden,Temel hocamın bir anda aklına gelen fikirden,orataya seninin 1,5 tonluk akvaryumunun Ps si çıktı. em34: naz:

15. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

İşte bu Temel hocam İşte bu :horon:

Başlamak başarmanın yarısıdır derler biz bu işin yarısını daha malzemeleri alırken başardık.

Tabi tecrübe ile ustalıkta bir araya gelincede elimizden kurtulamadı. :cicek:

Ama bu başarıdan pay çıkarmak gerekirse en büyük pay senle Teoman hocama düşer tabi bizde yaptık uğraştık ama sizin yönlendirmelerinizle oldu her şey.

Sevgiler. :hepiniziseviyorum:

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel hocam;sanki PS nin boyu biraz uzun olduğundan köpüğü tam atamıyor gibi geldi bana. huh:

PSnin boyunu biraz kısaltsakmı? Ne dersin ?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslına bakarsanız yazılacak çokşey var daha. Akvaryuma gram kabarcık bırakmıyor bu süper, kullanılan motor ps boyuna göre küçük buna ramen performans süper, üstelik atık kabını en üste koyduğumuz parçanın aynısından yaparsak, görüntüsü çok daha güzel olacak. Su seviye ayarını ve fazla su tahliyesini yapması için gövdeye girdiğimiz boru en ufak ayara tepki vererek su seviye ayarını yapıyor. Tabi o kısım daha profesyonel yapılabilir.

Daha ne olsun, bu ps daha güçlü kafa motoruyla veya iki kafa motoru bağlanmasıyla nasıl toplar tahmin edin. ;)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olcay, onla ilgisi yok, ps bir anda patır patır köpük atmaz. Aslında atar ama ıslak toplar. Yani su seviyesini biraz daha yükseltseydik patır patır atardı. Biz daha yeni toplamaya başlayınca hemen çekimi yaptık. Biraz daha beklesek görünen köpüğü üstünden atacaktı. Atık kabı dolabın altına sığmadı takamadık. Siz dikkat etmiyorsunuz ama Teoman abinin eline aldığı köpük kelimenin tam anlamıyla atığın kralıydı, rengi kahverengi ve daha önemlisi katı partükülleride almış. :basardim:

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam biliyorsun bizim için görsellik herzaman ikinci planda yer alır ;)

Eğer işe daha profosyönelce yaklaşmamız gerekirse;senin beyin gücün ve tecrüben,benim el becerimi ve zenaatımı birleştirir,evvel Allah en iyisini yaparız. ;)

Tabi Teoman hocamın birikimleri,Mesut hocamın zekası ve Orhan abinin üstadlığı bir araya gelecek ve finali ikimiz yapacağız ;)

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam; biliyorsun bu konulara biraz uzak adamım ama videoadan ve senin bugüne kadar anlattıklarından anladığım kadarıyla bundan daha iyisi,bu şartlarda olmazdı.İnce köpük v.s ,gerçektende başardık. Mübala olmasın ama gerçekten helala olsun sana. em34: em34:

Sayfayı Paylaş