1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

1500 litre Tuzlu Su Tamamen DIY Sistem

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde reis tarafından 30 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Orhan abinin 1,5 tonluk akvaryumu

Nutkum tutulduğu için hiçbirşey yazamıyorum...

Sadece em34: em34: em34:

Hepinizin eline emeğine sağlık...

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Süper bir çalışma olmuş valla ellerinize sağlık.. Çalışmanın ötesinde herşey ne kadar güzel ve samimi bir şekilde paylaşılmış :) Gerçi hoş yaptıklarınızdan zerre bişey anlamadım o köpük nedir , toplamak diye kastedilen nedir ps'i bile protein skimner diye bilirken sump olduğunu öğrendim daha ne kadar yanılgıya düşücem bilmiyorum :))))) ama ortada harcanan emek ve çıkacak eser tadında ki yapıtı görmek için benim gibi sabırlı birisi bile artık sabırsızlanmaya başladı yani..

Hadi artık bitirin tankı çatlıyacağız sonunda em32: :)

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Alla ala yanlışlık olmasın?Ben de Ps'i protein skimmer olarak biliyorum.Sump'ın da adı artık karter diye değişti sanıyordum kızgın:

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Gene mi yanlış öğrenmişim şaş: Ben hiç girişmiyim bu tuzlu su olayına iyice rezil edicem kendimi yoksa :D

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar.Biraz muhalefet yapıyım ,Herşey iyi güzelde bize bu imkanı sağlayan motor arkadaşımızdan hiç bahsedilmiyor valla gücenir benden söylemesi .Aman atlamayalım en önemli ayrıntı motor ,kullanılacak motorun gücü,hava emiş kuvveti,suyla havayı karıştırıp çırpma gücü ,harcadığı enerji bunlar çok önemli .Burda kullanılan motor ati marka piyasada 1,5 ytl fiyatla satılan ps'nin motoru ,gözardı etmeyelim.Temelim akşam kullanılan motorun ayrıntılı bir şekilde resmini eklersen çok daha iyi olur.Saygılar :heyo:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teoman Abi, Motor zaten önemli, ama kullanılan motor gövdeye göre çok çok zayıftı. Konuya bu yönden bakarsan çırpıcılı hale getirilmiş daha güçlü bir kafa motoru bu motordan çok daha iyi toplayacaktır.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Peki bu PS de çamaşır makinasının motorunu kullanamazmıyız ? Gerekli şekilde hava basmasını ben sağlarım.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Temelim motor zaten önemli diil en önemlisi motor (oh be ne muhalefet ) akşama resimleri koyda olcay aynısını yapsın ,bu arada motorda kullanılan çırpıcı kısımlar eskanat adlı bir malzeme . :heyo:

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Teoman hocam;yukarda bahsettiğim motorda birkaç değişiklik yapsak,çırpıcı kanat vs. ve bol hava vermesini sağlasak işimizi görmezmi ? :bilmem:

Debisi gerçekten mükemmel bu motorların.

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Olcay Abi,olur mu diye sorma yap bir tane :D Bence olur,hatta süper olur.Gerçekten debisi iyi motorun ama ne kadar dayanır?Tuzlu su metalin illeti sonuçta.Bir fikrim yok motorun iç aksamı konusunda.Sadece göz önünde bulundurman gereken bir yönü vurgulamak istedim.Motorun su giriş yerine bir delik açıp dışarıya hava hortumu uzatacaksın zaten,hava konusunda bir problem olacağını sanmıyorum...

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Cem; hava işi kolay. Motorunda şaftının kesinlikle su ile tamas etmemesi,bu motoru tuzlu suda kullanıma elverişli hale getiriyor. Bize düşen sadece motorun plastik kanatlarını kırıp,yerine çırpıpcı kanat yapmak. Ama çırpıcı kanat nasıl olur hiç görmediğimden bu işe üstadlarında bir el atması lazım.

12. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Temel abinin böyle bir çalışması vardı Olcay abi. Biobaldan yapmıştı.

13. mbuna hayranı

mbuna hayranı

Orhan Abi hayırlı olsun öncelikle.İnşallah bittikten sonra birgün Faruk Abiyle beraber ziyaret ederiz.Kolay gelsin.

14. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam sanki olmuş gibi çift motorla veya Olcay hocamın yaptığı motorla çıpma daha kuvvetli olur kanatindeyim ama bu bile tabi ati motor faktörüde var ama bu bile bence tamamdır.

15. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Yazacak birşeyler bulamıyorum.Tek kelime ile süper tüm çalışmalar.Ustaların eline koluna sağlık.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Muhammed;evet o çalışmayı görmüştüm.Bende aynı onun gibi bu motorları yapabilirmiyiz diye düşünüyordum. huh:

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bugün Orhan abi üst kuşakları atmış. Orta kuşağı 10 mm den 4 kat yapmış,yani 40 mm. em34:

Atölyeye girdiğimde baktım dolabın içinde nefes nefese kalmış dolabın içine su borularının geçeceği delikleri açmaya çalışıyor. :D

Biraz yardım ettim ve delikleride açtık. Herşeyiyle dört dörtlük ilerliyoruz Maaşallah. naz:

Şimdi sözü resimlere bırakıyorum.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumun yapım aşaması bir hayli hızlandı galiba?

Boru tesisatını yapıştırırken acele etmemek lazım. Sonradan kaçırma yaparsa sıkıntı çıkarır. Kolay gelsin size, ellerinize sağlık. Aşamaları bizimle paylaşmanız gerçekten çok faydalı oluyor. Böyle heyecanla takip edilen çok az başlık bulunur.

İşiniz inşallah sorunsuz ilerler...

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam delikleri ve tesisatı pratikte hallediyoruz.Yapıştırma işlemi en son. ;) Akvaryumu ve sumpu tamamen yerleştirdikten sonra boruları yapıştıracağız.tabi sizlerle birlikte. ;)

Saygılar.

20. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Temel hocam Olcay bu ara dükkana bir selam vermeye uğruyor; bir çay içiyoruz sonrada birkaç resim çekiyor, resimleri foruma ekliyor ve hadi hayırlı işler deyip gidiyor. Bays.

Bu gün gene bayağı yoğun geçti işler bir taraftan akvaryum bir taraftan koşturup durdum. Akvaryumun arkasına yapıştırdığım folyo lekeli idi onu söküp attım, yerine yenisini yapıştırdım.Tesisat borularını kestim dirsekleri ayarladım, ve yapıştırdım yarına kadar da kurur. Sabah montaja başlayacağım gene.

Sabah Olcay da gelir, ve her zamanki gibi elinde fotoğraf makinesi bir kaç poz çeker, bu günde bu kısımları bitirdik der ve fotoları foruma ekler :) :) :) haha:

Fakat yarın Olcay elimden kurtulamaz, tamamen bitecek bu iş. Sade ben değil inanın akvaryumda yoruldu. :)

Temel hocam bu arada yaptığımız PS. ne durumda randıman veriyormu? Anladığım kadarı ile motor biraz zayıf kalıyor. elimde bir tane eheım compct 5000 bir kafa motoru var. Yarın motorun pervane kısmına bilboad takviyesi ile çırpıcılı hale getirip birde hava vermesini sağlamak için bazı aparatlar filan takacağım. Birde isterseniz o şekilde deneyelim.

Sevgiler.
    Sağlıklı balıklar.

Sayfayı Paylaş