1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

150x50x60 Ölçülerinde Akvaryum Yapmaya Karar Verdim

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde tuncel79 tarafından 17 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. tuncel79

tuncel79

İsim:
    ihsan
    Pazartesi 10mm cam siparişini vereceğim. sadece camlar 150 tl imiş.

yapıştırmasını kendim yapacağım. bazı kafama takılan şeyler var.

-tabana yerleştireceğim kuşakları ilk başta mı taban camına yapıştırsam böylece kuşak ile ön ve arka cam arasında oluşacak olan boşluğu direk silikonla doldursam ?

-yoksa en son akvaryum bittikten sonra mı kuşakları yapıştırsam.

-kuşakların milimetrik ölçüleri ne olmalı 150x50x60h olan bir akvaryum için

-Birde silikon payı nekadar bırakmalıyım iki camın arasına ne koymalıyım ki aradaki silikon camın ağırlığından ezilip taşmasın?

-şelale filtre kurmak istiyorum ama kuşak olursa şelale filtre montajında sorun olurmu?

- sump iyi diyorlar ama ben istemiyorum. şelale filtre modellerinden sump kadar etkili olan bir model varmı?

teşekkürler şimdiden.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kuşakları akvaryum bittikten sonra yapıştırmanın bir zararı olmaz. Genelde öyle yapılıyor. Silikon boşluğunu cam ağırlığıyla kendisi ayarlar. Örnek olarak taban camına yan camı oturttuğunuzda zaten silikon gerektiği kadar kalır arada.

Kuşakların ölçüsü şöyle; Önce yanlar veya uzun olan arka ve ön ölçülür ve kuşak kalınlığı düşülerek yan kuşaklar kestirilir. Şelale filtre sumpun yerini alamaz. Takmak istiyorsanız şelale filtrenin geleceği kısımda kuşak sadece köşelerde köşe bent şeklinde yapılabilir.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sump yap ne olur ne olmaz boyutlar güzel akvaryumun. İlerde bakarsın hayat mavide dersin işine yarar. Bende bu akıl olsaydı sump yapardım. Su kendisi inecek zaten sana tek masrafı bir adet pompa olacak. Oda fazla birşey değil sonrada tertemiz su . Ama bence şu sump aşagıdan su çekse daha iyi değilmi tabandaki pislikler için ?

4. tuncel79

tuncel79

İsim:
    ihsan
    ilginize teşekkür ederim,

2 haftadır sürekli bu konu hakkında araştırma yapıyorum forumlarda.
    camlar büyük ve ağır oldugu için silikon iki cam arasında cok ince bir katman olarak kaldıgı söylenmiş o yüzden araya en az 1-2 mm bir parca koyuyorlarmış.

sump olayına gelince, yandan olanı var altta olanı var üstte olanı var. camı deldirmekte istemiyorum nedense. birde o kullanılan filtre malzemeleri bioball, elyaf sünger falan filan.. ne kadar zamanda bir stemizlenmesi gerekiyor. cok zahmetli iş gibi geliyor bana. hazır dış filtre mi alsam yoksa. ne yapacagımı sasırdım.
    bu iş hobi işi tamam, ama işten dolayı zaman sorunu oldugu için bende , o yüzden en kısa sürede en az zahmet ile maksimum keyif arıyorum :)

5. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Akvaryumda hangi türleri besleyeceksiniz? filtre gücü ona göre ayarlansa sanki iyi olur.Biobal- elyaf -sünger dış filtrede değişmek 10 katı zor değil mi sanki.Sump sistemi iyi ama ses sorunu olur derseniz yan veya arka sump yapılmazsa yeni yapılan akvaryumda yanlış olur diyorum.

6. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Kardeş, öncelikle kolay gelsin ve tebrikler,
    1- 10mm cam ve kayıt kuşakla birlikte yaklaşık akvaryumun boş ağırlığı110-120kilo olacaktır, kiracı isen taşıması çok zordur, 5cm düşük yap yüksekliği 8mm cam kullan zaten üstten boşluk olacak altta kum olacak falan derken yaklaşık 30kilo daha hafifler akvaryum. Ben de yaklaşık 100kio yaptığım için biliyorum İstanbul"da yapmıştım evimi Mersin"e taşıdım akvaryumu getiremedim. Tabi sen bilirsin.
    2- Camları teslim alırken kenarlarına bak düzgün değilse rodaj yaptırmalısın kesinlikle.
    3- Taban kayıtlarını falan sonra yapıştır bence. Çok ince hesap yapman gerek ve 1-2mm lik hata can sıkar. Taban kayıtla ön yan ve arka cam arasında bir iki mm boşluk sorun olmaz bas silikonu.
    4- Taban kayıt kuşaklarını bir kaç cm kısa kestir, milimi milimine kestirme sakın, yarım mm uzun olsa dahi araya sığmaz,kısa olsada problem olmaz.
    Benim akvaryum linkimden esinlenebilirsin. Taban kayıtlarımın boylarına dikkat et.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/6996-450-litrellik-akvaryumum
    5- Üst arka kayıtı yanlardan yaklaşık 10cm boşluk kalacak şekilde yap yani 130 cm kadar.Tabanda ortaya kuşak atmana gerek yoktur.
    6- Sump gözünü korkutmasın en fazla 15 dakikanı alır temizlemek. Zaten sumpu komple malzemelerini çıkarıp temizlemene gerek yok.
    7- Şelale filtre iç filtreden farklı değil bence temizlik açısından. Sumpın yanından bile geçemez, haznesini büyük yaparsan belki olur. Yada benim geçici yaptığım üst sump gibi birşey de yapabilirsin.
    Başka da takıldığın şey olursa sor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence en iyisi adam akıllı bir sump yapmak gerkeçkten geleceğe hazırlık olacaktır.

8. tuncel79

tuncel79

İsim:
    ihsan
    Çoğu şeyi kafamda netleştirmeme yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Kiracı değilim ama tek korktuğum şey, acaba yarım tonluk ağırlığıyla binaya bir zararım dokunurmu? 2.katta oturuyorum. Ama birde şöyle düşünüyorum, o yarım tonluk ağırlığı 10mm cam taşıyorsa koskosa bina mı taşıyamayacak? kendimi böyle avutuyorum.

sump için kullanılacak pompa ne olmalı, debisi falan, kafa motoru diye satılanlardan mı olması gerek, bu konudada yardımcı olsanız. sump un temizlenme periyodu nedir. hafta, ay??

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Binanın statik projesine ulaşmaya imkan varsa ölçü için faydalı olur. Bakamıyacağımızı ben düşünerek akvaryumunuzu koymayı düşündüğünüz odanın alanını hesaplayın (m2cinsinden) ve 200 değeriyle çarpın. Bulacağınız değer, o odaya yerleştirebileceğiniz sınır yük değerini verir. Kolon araları ağırlık kaldırmada daha dayanıklı olan yerlerdir.

Deprem ve ağırlık için alınması gereken diğer önlemler ulaşmak;

http://www.akvaryumportali.com/threads/37-ya-deprem-olursa?highlight=DEPREM+OLURSA

10. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Binalar için akvaryum ağırlığı önemli bir ağırlık değil deniyor. Örneğin bir yatak odası dolabını veya bir kitaplığı falan düşünün, dolu halde iken birkaç yüz kilo vardır ve kimse de bu dolaplar binayı yıkar mı diye düşünüp hesap yapmaz.

emmi_06 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş